www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 7:39 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON За мушичарски конци
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 04, 2012 5:15 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Постои едно убедување,поготово кај поновите мушичари дека што поголема акција или потежок мушучарски конец, тоа подалеку зафрлање. Делумично точно али не и во потполност. Со мушичарка #5 и #9 би постигнувале исти далечини.
Со мушичарка #3 и #11 веке би имале разлика во должината, поготово ако #3 е 9фут, а #11 е 12 фут.
Според АФТМА ситемот со кој се одредува класата на еден мушичарски конец, се мери тежината на првите 9м и 15 см и според тежината се одредува и класата, остатоток од конецот е наречен running line. Овој систем е воспоставен на почетокот на прошлиот век. Меѓутоа, денеска работите се поинаку, постојат конци на кој метражата на отежнатиот дел варира драстично, од 8м до 21,3м. Ова се метражи ја што ги имам сретнато, можеби ги има и подолги или пократки. Како и да е, со ова добиваме конци кој се за различна намена.............Ова значи дека изборот на конец ни е драстично отежнат, искомплициран или како сакате наречете го.
Ова го пишав како увод во една тема каде што ке можеме да дискутираме за различни шњурови, проблеми при зафрлање, совети при избор на шњур и се останото што се врти околу нив.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: За мушичарски конци
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 04, 2012 8:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Kaj mene najgolema razlika se oseka vo dolzinata na trskata.
na primer so 4-ka od 9 fita(275 sm) frlam podaleku otkolku so 6-ka so 8 fita(244 sm)
Dobra tema.Da vidime sto ke sledi :idea:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: За мушичарски конци
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 04, 2012 8:42 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Najefikasno zafrlanje se izveduva ako oteznatiot del od konecot ti e celosno iskocen od vrvot i so nego maftas. Posto snjurot ti e dvoboen, lesno gledas kade e preminot od "glavata" ( so ova mislam na oteznatiot del, i ako ima drug zbor za ova ukazi mi) so running line. Probaj go ova i mislam deka ke se iznenadis. Sega igra uloga i dolzinata na glavata, mozebi e kratka 8m a na 4kata ti e primer 10 m sto igra golema uloga vo postignuvanje na dolzina.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: За мушичарски конци
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 04, 2012 8:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
pa od tie pricini mislam deka ima razlicni iminja za eden ist broj.
Primer ima 4-ka za izvor,potok,reka,ezero...
Toa e moe mislenje.Ne sum bas siguren

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: За мушичарски конци
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 04, 2012 9:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Oni gi imaat podeleno na mirna, brza i potok, ovde zborime za Loop Opti serija na konci koja im e adaptirana na celata serija Opti oprema. Od konci pa do masinki. Mislam deka se seuste edinstveni koj stavaat vakvi karakteristiki na koncite.
Kako i da e, poetata mi e, podolga glava=podolgo zafrlanje i obratno. Ali za najdobar uspeh potrebno e galavata da ima iskoceno od vrvot pri maftanje. Koga zboram iskoceno onda mislam na nekolku santimetri iskoceno, ne da mavtas so cela glava i 3 metra running line. Onda gubis balans. Istoto vazi i ako frlame so samo pola glava iskoceno. Onda snjurot ne e veke #5 nego mozebi #3.
Ova najveke go osekam pri zafrlanje co #7, koga celata glava e nadvor, stapot sjae, cuda pravi. Ako pak e samo 2 tretini odma ima nekontrolirani dvizenja na snjurot i so samoto toa i loso zafranje.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: За мушичарски конци
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 05, 2012 7:08 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Poentata mi e deka AFTM ti ja odreduva klasata spored tezinata na prvite 9,15M a proizvoditelot ti prodava konec so 15M "glava".
Automatski edna 5ka ne e veke 5ka, nego nesto drugo. Zatoa e podobro da se zapazi gramazata na konecot spored dolzinata odkolku slepo da se kupuva spored AFTM.
Primer, mojata 7ca ima konec koj e klasiran kako #7 a tezinata e 15,5grama. Spored AFTM nemoze nikako da bide 7ca nego cista 9ka.
Ova pocnav da go istrazuvam odkako primetiv problemi pri kratki zafrlanja od tipot na Roll Cast i slicni so 7cata, dodeka dolgite zafrlanja bea odlicni. So #5kata pak go nemam ovoj problem.
Aj da ne dolzam mnogu eve ja tabelata pa sporedete so koncite sto gi imate , imajki naum deka se raboti za tezina na prvite 9,15 M.
Napomena, ova go pisuvam za WF konci, ne za shootig head ili DT.
AFTM 1 = 3,9 gram
AFTM 2 = 5,2 gram
AFTM 3 = 6,5 gram
AFTM 4 = 7,7 gram
AFTM 5 = 9,1 gram
AFTM 6 = 10,4 gram
AFTM 7 = 12,0 gram
AFTM 8 = 13,6 gram
AFTM 9 = 15,5 gram
AFTM 10 = 18,1 gram
AFTM 11 = 21,4 gram
AFTM 12 = 24,6 gram

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum