www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Oкт 05, 2024 4:25 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 30, 2012 6:25 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Poliz nekogas i golemite gubat........Van tema


_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 30, 2012 6:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Па едноставно румунската екипа која што беше преногу блиску поставена до нас поради конфигурацијата на теренот, од чиста завист дека нив не им поаѓаше ништо од рака , почна да зафрлува во нашиот сектор.

Иако беа опоменати од судиите за нивното такво одноесување, тие продолжија со својата игра, за да на крај фрлат паралелно со обалата, преку сите наши стапови и ги повлечат.

Да биде работата уште полоша, ние се боревме за пласман со последните сили, местото беше екстремно тешко за риболов, со премногу препреки во водата и имавме премногу изгубени риби.

Искинавме повеќе од 100 олова во текот на целиот натпревар и врзавме исто толку шок предвези, јадици, основни предвези и искинавме на километри конец.


Во моментот кога тие прерлија преку сите наши стапови со цел да наштетат и не изнервираат дополнително, се случи удар на крап, па при повлекувањето се живо се замрси и паднаа двата род пода на земја.

Резултатот на таквиот нивен потег треба да го видите, тешко е да се опише или прераскаже. Стапови расфрлани, со оштетени машинки и изгребани бланкови, со искинати и испомрсени конци, се карма каша а вие се борите за место во првите 10 позиции од 180 тимови. :shock:

Да биде проблемот поголем, еден од румуснката екипа пријде до нас со намера да си го одмрсел конецот од нашите трски подавајќи ми ја неговата трска во мојата рака.

Јас учтиво ја земав неговата трска и ја ставив до нашите објаснувајќи му дека судиите се веќе известени за ова и се на само 5о метри однашата позиција, и дека го оставив стапот на род подот чисто за да видат судиите во каква позиција се наоѓа и каде е зафрлен.

Се завртив неочекувајќи никаква реакција од него но тој се осмели да ме удри од позади.

После тоа што се случи не е за кажување. :D

Сета нервоза моја и на Оливер ја искаливме на него. Не знам мајкаму дали го препозна !!! :D

Судиите дојдоа и беа скроз збунети, но за среќа еден од Австријските тимови ги повика судиите на телефон (сите имавме оставено броеви од судиите во секторот) и има кажа дека целиот случај го имаат снимено на видео камњера и дека може да потврди дека нашиот тим ловел коректно а дека румините се тие кои направија проблем.

Судиите ја изгледаа снимакта дојдоа кај нас и ни рекоа дека Румунската екипа ќе биде дискфалификувана.

На наше инсистирање, знаејќи колку кошта учеството на еден таков куп и колкава е желбата да се направи резултат на едно такво натпреварување, Румунската екипа беше оставена до лови, под услов да се понаша пристојно и да не смета.

За ваквиот наш потег, добивме целосно извунување од двајцата членови на Румунската екипа и од нивниот представник, па дури и се спријателивме после тоа со муабет, размена на искутва и по некое пиво.

Во меѓувреме никој не приметил дека од позади Румунска телевизиска екипа го снимала сиот тој разговор со судиите и екипата и било пуштено на некоја национална телевизија.

На враќање назад, на граница, румунски полицаец ни контролира пасоши , го гледа мојот и ми вика...А ти си тај што Бије Румун....! :D :D Ајде иди опасан си ! :D :D

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 30, 2012 6:33 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
:lol: :lol: :lol:
значи и убав бакшиш сте им дале -- хаххахахха јако ова уште да ја видевме снимката од
телевизијата или од англичанецот оти -- не баш за вервање :D

ајде давајтеја снимката :lol:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 30, 2012 6:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Имаше цела репортажа на Српската емисија Чари Риболова, стоеше едно време и на youtube ама сега ја нема.

Jас имав касета но ми остана кај едено пријателче од Скопје и сеуште ми ја нема вратено! ;D

A постои и објавен текст во Риболовачки Трофеј од уредникот на списанието, ако го најдам бројот ќе скенирам па ќе може и да се прочита.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 30, 2012 7:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Еве неколку слики од WCC Ruminija 2002 godina.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 30, 2012 10:20 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Оф топик.. незнаев дека сте го млатнале Гулашот, па уште фори праел.. хах.. браво..
Сепак морам да го подржам фер плејот што сте инсистирале да останат во игра...

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 30, 2012 10:23 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Сега видов тек, во позадина на последната слика е покојниот Курт Грабмаер.

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 30, 2012 10:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znaci ako nekoj primer bil 8 pati na svetsko prvenstvo,toj isto tolku pati treba da se izbori za toa vo Makedonija odnosno da pobedi na kvalifikaciiite ili liga natprevarite vo MK,ili najtocno da gi pobedi site ostanati clenovi od Makedonija......sigurno nikoj ne mu go otstapil toa pravo,sam se izboril za nego

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 31, 2012 8:43 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Па ако имал повеќе учества не значи дека секој пат победувал!

Можеби бил втор или трет а можеби се прошлепувал со понеискусни како поискусен па отишол на светско иако не се ни такмичел или не успеал да се пласира, пошто имаше и неколку такви случаи кај нас.

Или спротивно, ако победиш не значи дека мораш да одиш на светско! Јас сум учествувал 4 пати во лига натпревари и квалификации за светско и на еден куп кој беше предуслов за одење на светско и сите 5 пати сум бил победник (4 во лигата и на купот) а само еднаш сум отишол на светско првенство.

Филип, не ме свачај погрешно ама навистина немаш доволно информации за случувањата во крапскиот риболв во МК, порано а и сега додуша па ги земаш здраво за готово невистините што очигледно неко друг ти ги сервира како такви.

Поразговарај малку и со други крапџии, подружи се, размени мислења и ќе видиш дека информациите што моментално ти ги даваат се мноооогу далеку од реланоста и вистината.


Поздрав до тебе!

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Uspesi na nasi clenovi na razni domasni i stranski natpr
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 31, 2012 3:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Zboruvav so Ico vcera za momentalnata situacija so krapskiot ribolov kako sport vo MK i mislam deka najgolema steta od nepostoenje na liga natprevari imame nie mladte krapdzii koi nema od koga da steknuvame iskustvo koe ne se uci dremejki sam na vardar.Celta ne mi bese nikogo da favoriziram ili falam,na vas poznatite krabdzii ne vi vredi nekoj so malo iskustvo kako mene da ve fali.So postavuvanje na prasanjato samo sakam da doznaam povece i nisto drugo.Tesko se doadza do info za ovaa bransa vo MK

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 182 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum