www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 7:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS13»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 19, 2012 11:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
SALE CARP НапишиCOLON
ako se borime protiv ribokradcite poradi toa sto nekoi luge imaat sonari -neli e ribokradenje -odenje na ribolov na vodi kade sto nema koncesija
... во право си ако Правно гледаш на проблемот, НО Сале, појќе ќе се заштитит ако сме на вода него да не сме и оние „браќана“ со мрежине ќе имаат отворен пат!

Ето на пример како шо кажа Тасим, рекреативен рибар, Ориѓанец :D , му дал информација дека некој фрлил Мрежи, и овие пошле таму и ги собрале мрежите. Да немало рибар ќе си стоеја мрежите до другиот ден и ќе се наполнеа со Риби.

Сепак мислам дека овај таканаречен „Вакум“ треба да се рибари, да се контролира и да се биде активен на вода, пошто ионака парите ќе се дадат за 2012 ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 19, 2012 11:46 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
MME koj prv pocna
Abe jas ne mislev da ja rasipuvam temava.Sepak nemislev deka ke eskalira i ke se pretvori vo tema "za" ili "protiv" sonar.
Temava e izbor na sonar i toa e toa.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 19, 2012 11:47 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Lepi -vo pravo si jas toa sve go razbiram i go podrzuvam ama sepak ne mi e jasno sto ima pa vrska sonarot so ribokradcite...eve jas imam 2kom. Humminbird PiranhaMAX 150 sum imal moznost sum gi nabavil i polesno mi e da odreduvam dubina .konfiguracija i itn. itn.asepak ne sum ribokradec nego sportsko-rekreativen ribolovec :) :)

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 19, 2012 11:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
bravo be zajko,, ja mislev sonerot za riba baranj e,, gledas site na kozjak ribata ja barale so sonar,, a lovat na troling,, ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 19, 2012 11:53 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Мислам дека треба да сфатат сите еднаш засекогаш.
Да имам пари ке купам СЕ, БАШ СЕ!!!
НЕ СОНАР, КЕ КУПАМ РОБОТ ДА ГЊУРИ и ДА МИ СНИМА па ако треба и воблерот во уста да го бутне на пастрмката!!!
Келтан друже, почит за тебе ама немаш право да се лутиш за ова па и по цена да го напуштиш форумов.
Некад и без сонар знам каде има риба, па пак со сите адути неможам да ја фатам!!!
Бидете реални и разумни веќе еднаш, се дискутира за сонар и негов избор и модел.
Отворете тема за сонари и тамо да млатиме кој што мисли!!!
Свашта :roll:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 20, 2012 12:17 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Овде имаше муабет дали сонарот може да мери температура на водата и во длабочина, кратко и јасно не може.
А и не е потребно, ако некој сака да ја потрефи длабочината на која се наоѓа термоклината(тенок слој на вода , граница помеѓу топлиот горен слој и ладен долен слој на вода) може тоа да го направи на поедноставен начин, со термометар и конец со обележена метража.
А дека е корисен сонарот, е. Со читање на структурата (релјефот на дното) можат да се селектираат изгледните локации, и да не се троши бадијала време и гориво шетајќи натаму наваму по езерото-морето.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 20, 2012 9:17 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Vistina li e toa kircask ?? Pa neli e ova forum koj se bori protiv ribokradci??? Zosto mrezarite koristat mrezi? Znae li nekoj ?? Jas ce vi kazam,za polesno da fatat ribi !! :evil: Zbogum na site ! Ova e moj posleden post na ovaj forum !
ico baits НапишиCOLON
bravo be zajko,, ja mislev sonerot za riba baranj e,, gledas site na kozjak ribata ja barale so sonar,, a lovat na troling,, ;) ;) ;)
Многу просто, на сонарот гледаш над што поминуваш со чамецот, забележуваш бучка или препрека во вода на 4 метри длабина иако претходно си влечел на 15 метри и имаш 10 секунди да ги кренеш трските за да не ти останат воблерите во езеро. Пет одења на Козјак без сонар и веќе си го исплатил со оставените воблери :D

Од друга страна, гледаш дека нема риба на 5, 10, 15 метри, дека се симнала на 40 метри, бидејќи температурата на водата е 2 степена, и јасно ти е дека џабе влечеш и ризикуваш воблери. Си се префрлаш на потешки мамци од место, па што даде бог. Ако така лесно се фаќаше со сонар, викендов ќе се вратевме со 20 пастрмки, а не со една случајна :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за сонар
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 22, 2012 8:17 pm 
Отсутен
Молчалив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 21, 2011 12:17 am
МислењаCOLON6
Malku da ve vratam na temata... :)

Sto mislite za ovoj model? Cenata mu e okolu 170 eur.

GARMIN Fishfinder 140

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=344

Features & Benefits:

Audible alarms: yes
Dual-frequency sonar capable: no
Dual-beam sonar capable : yes
Split-screen zoom: no
Ultrascroll® (displays fish targets at higher boat speeds): yes
Fish Symbol ID (helps identify fish targets): yes
AutoGain Technology (minimizes clutter, maximizes targets): yes
Whiteline (indicates hard or soft bottom): yes
Adjustable depth line (measures depth of underwater objects): no
A-scope (real time display of fish passing through transducer beam): no
Bottom lock (shows return from the bottom up): no
Water temperature log and graph: yes
Water speed capable (displays speed on water): no

Other:

Frequency: 80/200 kHz (dual beam)
Transmit power: 100 W (RMS), 800 W (peak to peak)
Voltage range: 10-18 VDC
Maximum depth: 600 ft
Cone angle: 45° or 15° (dual beam)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 23, 2012 6:59 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
kratko bi se zamesal vo diskusijata..:
Razbiram deka se nema vreme i dovolno pari za odenje podolgo vreme i se sakame instant da bide i riba da se fati vednas ...i mislis sonar e prava rabota ....,sonar ti go pokazuva dnoto,prepreki,kade e ribata,toa e instant ribarenje.....korisno za otkrivanje na zakacenite vobleri itn,gi stedi parite da ne frlas krma na pogresno mesto..da ne akas so kasiki kade sto nema riba.... itn.....NO NE ZNACI avtomatski i fatena riba...da odgovoram na nekoi koi mislat deka e toa nedozvoleno sredstvo../moze da bide opasno sredstvo no zavisi vo civi race ke padne-po taa logika i lazica za rucek e opasno sredstvo/
Muabetov i poentata mi bese a se slozuvam i prasuvam Kakvo e togas uzivanjeto vo ribolovot ,koga tehnikata i tehnologijata ti go kreira prestojot na nekoja voda?Mora li se sekogas da se fati riba ili sme nakupuvale mnogu vobleri kasiki,blinkeri,krmi..i MORA da fatime na niv...po sekoja cena..kade e zelbata da povtorno idam po riba ako se sekogas i vednas fakam riba..Sportov so takov pristap ke ja izgubi vednas smislata...ama za sekogas.. :x

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 23, 2012 7:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
дури не почнат да се почитувааат мерките за дозволена големина и дозволен улов се тоа така ке се користи технологијата и техниката - против живиот свет
--а кога ке те репни некој кога ке имаш повеке од 3 кг улов дневен или под димензија риба
тогаш многу малце риболовци ке одат со сонари да риболоват нема математички да му се исплати --- за 3кг риба (чамец ,сонар,тролинг мотор и тн)
ке си факаат од обала и нема да вложуваат --и келтан мислам дека баш на ова потенцираше
за ваквиот пристап
--инаку за сите оние кои од кеив да уловат а имаат и финансиски сретства за таков риболов
да вложуваат во опрема и техника и вишокот на улов -назад во езерото НЕМАМ ПРОТИВ

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum