www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 9:02 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS64»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 3:37 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
emil.matoski НапишиCOLON
Zamislete kolku bi bilo ubavo sekoj da si ima dozvola i ribocuvarot da se skoncentrira samo na krivolovot namesto da se brka so ribolovcite za dnevni dozvoli.
Се слагам, замисли да беше нормални 3000 denari, сите до еден ке ја извадевме. наместо 10 извадени дозволи по 12000 = 120000 ден.
ке имаа 1000 извадени X 3000 = 3000000 денари. Ајде рачунај сега што е подобро.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 4:07 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
На концесионерите не им одговараат републички дозволи (барем на тие надвор од Скопје), не добиваат ништо од нив, а ние си ловиме секаде

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 4:15 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Abe i nie sme cudni luge, odma krevame panika i se lutime i uste na neroden Petko kapa mu kroime.
Sega bev vo Federacija i razgovaravme so G-din Pesic vo vrska so republickata godisna dozvola.
Informaciite se sledni:
Sum e nekoja vrsta na specijalen revir i negovata godisna dozvola nema da bide zemena vo predvid pri davanjeto na predlog cena do Ministero za zemjodelie.... Inaku Ministerot e toj koj licno ja utvrduva cenata na godisnata dozvola ( verojatno vo konsultacija so Mrf i dosegasnata praksa da se odi na dvojno povisoka cena od najvisokata godisna na poedino Zdruzenie ).
So ovaa dozvola ima drug problem sto e povazen za nas ribolovcite.
A toa e, iako zakonski taa treba da vazi za site vodi vo R. M. mnogu cesto se slucuva da koncesionerite ne ja priznavaat, pravat problemi, duri i ja odzemaat i nea i ribolovniot pribor. Zaradi ova, so godini nanazad ovaa dozvola ja vadat desetina ribolovci ili ja imaat onie na koj im e dadena gratis.
Za zal, vo sliucajov, drzavata ne moze, ne saka ili ne e zainteresirana da go resi ( barem do sega bese taka )
Sto treba da se pravi koga ke dojde nekoj ribocuvar i mi pise prijava i mi ja odzeme ribolovnata oprema i ne mi ja prifaka ovaa dozvola kako validna. Treba da cekam i da odam na sud i tamo da dokazuvam. Tamo ke dobijam ama toa ke trae i trae.
Arno ama, nikoj ne se prasuva zosto e toa taka.
A taka e zatoa sto koncesionerot ne dobiva nisto od ovaa dozvola. Vo ovoj slucaj i ima pravo da se luti.
Namesto, drzavata da kaze 1000 za mene a ostatokot na sekoj koncesioner podednakvo.
I volkot sit i ovcite na broj.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 4:26 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
saso НапишиCOLON
Informaciite se sledni:
Sum e nekoja vrsta na specijalen revir i negovata godisna dozvola nema da bide zemena vo predvid pri davanjeto na predlog cena do Ministero za zemjodelie.... Inaku Ministerot e toj koj licno ja utvrduva cenata na godisnata dozvola ( verojatno vo konsultacija so Mrf i dosegasnata praksa da se odi na dvojno povisoka cena od najvisokata godisna na poedino Zdruzenie ).
Сашо, Пешиќ рече дека така предложиле да се води Шум, ама во моментов Шум си е обичен ревир со највисока годишна дозвола. Пешиќ беше затечен од прашањето и тоа беше најдобар одговор што го смисли во моментот :)

Министерот не ја утврдува цената на годишната, и не е тоа пракса, туку законот ја утврдува, на двојно повисок износ од највисоката цена на годишна дозвола за еден ревир од некој концесионер.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 4:30 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
ТафТабиТ НапишиCOLON
Јас мислам да не избрзуваме со реакции и да почекаме официјално колку ке биде републичката годишна дозвола

Ако се ова е вистина за да се качи цената на 200 еур тогаш најголеми губитници се они ..... да е цената 100 еур јас ке ја извадев усте утре ама ако е 200 еур нема да ја вадам и ке одам со дневни и нема да ме кошта ни 100 еур

Али ајде да почекаме и да видиме официјална цена за годишна републичка дозвола
да не се повторувам :D :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 4:31 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Сашо пошто сега си бил во МРФ сигурно знаеш каде важи регионалната од Вардар таа што е 2500 денари за кои ревири е покрај Скопскиот. Ако сакаш пиши кои ревири се точно опфатени со неа.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 4:50 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
http://www.mrf1952.mk/dokumenti/%D0%92% ... %D0%B4.pdf

vo momentov e ova se sto ima od informacija.
I normalno bidejki najgolemiot del od koncesiite seuste ne se podeleni pa i nema so kogo da se pravat megu dogovori.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 4:54 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Дек 11, 2010 7:25 pm
МислењаCOLON27
podobra dozvola od dnevna nema 8-)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 4:55 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
emil.matoski НапишиCOLON
izgleda ne sum razbran.
nikoj ne veli deka morate da izvadite drzavna dozvola. izvadete dozvola za tamu kade sto odite najcesto i ke platite ne poveke od 3000 den. tamu kade sto odite poretko ke si izvadite dnevna dozvola i toa pred da izlezete na voda za da ne dobiete prijava ( ova e spored zakon ).
Odenjeto vo Grcija ili Bugarija, pa i Srbija bi ve cinelo mnogu poskapo otkolku da si izvadite bilokakva dozvola vo MK, ama sto da se pravi, balkanski mentalitet, koncite se vlecat kon tugata strana za da mu umre kozata na komsijata.

Uste ednas ke kazam NIKOJ NE VE OBVRZUVA DA IZVADITE DRZAVNA DOZVOLA.
Emil jas eve sakam da lovam na vardar kaj niv e 1600 mislam godisna za skopski revir a tie predvidele 5000 den za poribuvanje a sakaat da prodadat 3000 dozvoli god razmisli druze.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 5:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
So ovaa dozvola ima drug problem sto e povazen za nas ribolovcite.
A toa e, iako zakonski taa treba da vazi za site vodi vo R. M. mnogu cesto se slucuva da koncesionerite ne ja priznavaat, pravat problemi, duri i ja odzemaat i nea i ribolovniot pribor. Zaradi ova, so godini nanazad ovaa dozvola ja vadat desetina ribolovci ili ja imaat onie na koj im e dadena gratis.
e ovde sakav da prasamSaso sto moze da se napravi..
ako ova se sredi ce ima dosta interes za ovie dozvoli !

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS64»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 35 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum