www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 12:18 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: mashinka(orsha) za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 29, 2012 6:08 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Филип НапишиCOLON
Kako ne e Dam, si ja kupiv od MakDam, oficijalen uvoznik. Dodushe, eftina beshe, taka



da gi opravda ocekuvanjata

filip riba so masinka ne se vadi ,so trska se vadi,,zatoa si ja rasipal,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: mashinka(orsha) za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 29, 2012 6:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Ако е добра машинката нема гајле и дирекно да влечиш риба туку овие новите со компонентни материјали кој знае од што се направени, не да просвируваат туку пеат.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: mashinka(orsha) za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 29, 2012 7:04 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
masinkata ne trppi teret ako samo ja vleces ribata,, nego ako ja pribiras ribata na masinka ,a ne so trska....

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: mashinka(orsha) za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 29, 2012 7:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Филип НапишиCOLON
Slav4e НапишиCOLON
Еве една солидна машинка DAM Quick ATP AVS 320 150 гр тежина, со две шпулни 20 конец 90 м собира.
Имам и јас иста машинка. Ср*ње живо :) 3 крапчиња од 1,5 до 3 извадив со неа и просвире се внатре :)
Ovdeka ne e rabotata deka DAM kako brend e los nego prikazanata masinka e od najeftinite klasi,jas imam ista samo so mali kozmeticki izmeni i kaj mene dojde do toj problem po pominati 3-4god,mislev deka treba da se podmacka,koga ja otvoriv ima sto da vidam.....za kraj masimkata kostase 450den so rezervna spulna

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: mashinka(orsha) za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 29, 2012 11:34 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Filip takvi isti masinki od starite crnio atp ..se i den denes okay ..ovaa e toa sto vi kazav padna kvalitet ..ne sum bas od vcera ..kolku pari muzika tolku ...tocno e no sepak ne etoa toa/.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: mashinka(orsha) za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 30, 2012 9:10 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
ico baits НапишиCOLON
masinkata ne trppi teret ako samo ja vleces ribata,, nego ako ja pribiras ribata na masinka ,a ne so trska....
Ицо, мислам дека не ме разбра. Машинката се сјеба додека краповите си влечеа конец сами, при “бегање“ :D Со пуштен амортизер. Секако нема врска, не е тоа скапа или крапска машинка па да се жалам, ама не очекував дека така лесно ќе просвири целата :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: mashinka(orsha) za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 30, 2012 12:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Za razlika od drugite zemji ovdeka kai nas e sosema sprotiven pristap kon golemina na masinka...
Italijanite,Anglicanite,belgijancite,Srbive ,madzarive.... lovat so minimum 25 da ne kazam 30ka masinka na bolognese tehnika..I oni imaat reki....i ezera...i kanali...
licno sekoi za svoi pari mozit da kupuva sto saka a drugo e sto e pravilno /nepravilno i toa e pak subjektivno...

Bi postavil prasanje za tapadziive ....
Ete gledam vo grcija golemi mreni ..ace....penja ako ne se lazam se borese so golema mrena ..Masinka mini..ne ja izvadil !!
I mu skina ..sto pravime koga ke skine konec npr 15 m na masinka koja sobira 75 m 0.14 mm ,so sto ke lovime ? Do slednoto kinenje? do slednata mrena ili granka ? togas e oteznato i frlanjeto da ne kazam i toi konec koi e izmaltretiran od prethodnata borba ..nema isti karakteristiki kako i pred borba..ne mozime da odmotame uste 15 m toi "losiot" konec bidejki ke ni ostane samo 45 m konec....
vadime drug konec namotueme na istat masinka..gubime vreme a jade ...da li e podobra pogolema masinka ?mislenja? ;)
SIGURNO JA imate gledano kasetata na vremeto a sega CD koga MILO Colombo ,sopstvenik na MILO firmata od IT na 7m/8m stavil 30 ka masinka i tepa mreni,,,,!!!!!!!!!!!!!!!!Duri na nekoi kalendari ja ima taa slika...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: mashinka(orsha) za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 30, 2012 12:30 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Филип НапишиCOLON
ico baits НапишиCOLON
masinkata ne trppi teret ako samo ja vleces ribata,, nego ako ja pribiras ribata na masinka ,a ne so trska....
Ицо, мислам дека не ме разбра. Машинката се сјеба додека краповите си влечеа конец сами, при “бегање“ :D Со пуштен амортизер. Секако нема врска, не е тоа скапа или крапска машинка па да се жалам, ама не очекував дека така лесно ќе просвири целата :)

vo red toj model so pozadi regulator ne go znam, ama ovie so nepred se dobri 5-6 mesecie tako mi dobro ja amortizirase so bojnici esenva, a so pecanjeto sme tuka nekade .zatoa i ti vikam deka ne e losa,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: mashinka(orsha) za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 30, 2012 1:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
vadime drug konec namotueme na istat masinka..gubime vreme a jade ...da li e podobra pogolema masinka ?mislenja? ;)
SIGURNO JA imate gledano kasetata na vremeto a sega CD koga MILO Colombo ,sopstvenik na MILO firmata od IT na 7m/8m stavil 30 ka masinka i tepa mreni,,,,!!!!!!!!!!!!!!!!Duri na nekoi kalendari ja ima taa slika...
Zoki jas sum pobornik na taa teorija za koristenje pogolemi masinki od brojiot 2500-3000 za bolonjez stapovi,no tie pravila sporo gi prifacaat nasite ribari koi se facaat za mikro masinki,koga ke im spomnes deka najdobrite majstori koristat pogolemi masinki...diskusijata odi vo sprotiven pravec na dokazuvanje,a na nikoj ne mu stiska da proba pa da pise iskustvo togas

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: mashinka(orsha) za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 30, 2012 2:11 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
Za razlika od drugite zemji ovdeka kai nas e sosema sprotiven pristap kon golemina na masinka...
Italijanite,Anglicanite,belgijancite,Srbive ,madzarive.... lovat so minimum 25 da ne kazam 30ka masinka na bolognese tehnika..I oni imaat reki....i ezera...i kanali...
licno sekoi za svoi pari mozit da kupuva sto saka a drugo e sto e pravilno /nepravilno i toa e pak subjektivno...

Bi postavil prasanje za tapadziive ....
Ete gledam vo grcija golemi mreni ..ace....penja ako ne se lazam se borese so golema mrena ..Masinka mini..ne ja izvadil !!
I mu skina ..sto pravime koga ke skine konec npr 15 m na masinka koja sobira 75 m 0.14 mm ,so sto ke lovime ? Do slednoto kinenje? do slednata mrena ili granka ? togas e oteznato i frlanjeto da ne kazam i toi konec koi e izmaltretiran od prethodnata borba ..nema isti karakteristiki kako i pred borba..ne mozime da odmotame uste 15 m toi "losiot" konec bidejki ke ni ostane samo 45 m konec....
vadime drug konec namotueme na istat masinka..gubime vreme a jade ...da li e podobra pogolema masinka ?mislenja? ;)
SIGURNO JA imate gledano kasetata na vremeto a sega CD koga MILO Colombo ,sopstvenik na MILO firmata od IT na 7m/8m stavil 30 ka masinka i tepa mreni,,,,!!!!!!!!!!!!!!!!Duri na nekoi kalendari ja ima taa slika...
Sto ce pravat? Pa ce namotaat nov konec,ili ce smenat spulna ?Inace za goleminata na masinkata,na DAM 4,2m trska so masinka DAM Quick FD microlite uspesno sum sovladal i som od 24kg ....taka da mislam deka ne e masinkata krivec sto Ace ne ja izvadi mrenata ,sigurno ;)
A rezervni spulni se kupuvaat :D

[ img ]

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum