www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 2:27 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 11:26 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Poliz НапишиCOLON
А Филипе,ако ти не сакаш овде да има луѓе од страна,тоа си е твоја работа,ама јас сакам :!: да има,а сигурен сум дека и другите.
Не зборам за форумот, зборам за Македонија.
Poliz НапишиCOLON
А колку до правилата-да ,само препорачав да не се ставаат такви слики,но таа препорака е мека верзија на ЗАБРАНЕТО СТАВАЊЕ ТАКВИ СЛИКИ :!:
Таква забрана можеш дома да ставиш, никој да не ти носи очистени риби :) Тука можеш да дадеш препорака, па јас да не ја почитувам, па ти да избришеш, па јас пак да ставам, па ти пак да избришеш, па јас да се жалам кај газдата, па газдата да се мисли шо да праи, па јас да му се заканам дека нема да му ги дадам воблерите :lol: и да го добијам случајот со поткуп/изнуда ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 11:56 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
ЦитатCOLON
За што ни се луѓе од страна Компир? Да ја доловат и онаа малку риба што е останата? :)
Filip zborev za luge gosti na forumov a ne da dojdat da lovat.....veruvaj deka imame site mnogu za ucenje i sekoe iskustvo e dobrodojdeno..pozdrav...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 12:38 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Филип НапишиCOLON
Poliz НапишиCOLON
А Филипе,ако ти не сакаш овде да има луѓе од страна,тоа си е твоја работа,ама јас сакам :!: да има,а сигурен сум дека и другите.
Не зборам за форумот, зборам за Македонија.
Poliz НапишиCOLON
А колку до правилата-да ,само препорачав да не се ставаат такви слики,но таа препорака е мека верзија на ЗАБРАНЕТО СТАВАЊЕ ТАКВИ СЛИКИ :!:
Таква забрана можеш дома да ставиш, никој да не ти носи очистени риби :) Тука можеш да дадеш препорака, па јас да не ја почитувам, па ти да избришеш, па јас пак да ставам, па ти пак да избришеш, па јас да се жалам кај газдата, па газдата да се мисли шо да праи, па јас да му се заканам дека нема да му ги дадам воблерите :lol: и да го добијам случајот со поткуп/изнуда ;)
Алооо опрајте се, доста се расправам со дел од луѓено на сајтот кои мислат дека е шема да се испцујат меѓу себе, овде сме друга друга клапа на луѓе, тераме кон перфекција во разна смисла, што е добро, но без нагли потези, ако некој згреши, или постави некоја слика која сметаме дека не е ОК, не е крај на свет, ќе сугерираме, ќе ја опрајме работата, сите може да згрешиме. Јас мислам дека правилата се добри и треба да се движиме блиску до нив. Бришењето е најнепопуларна категорија, ама мора и да постојат за да држиме некоја етичка/морална контрола на форумот. Мислам дека Полиз солидно ја врши улогата на коректор, а и неговиот притисок беше најголем за да го отвориме овој форум.

Во однос на луѓето од други држави, по мене се добредојдени сите, сепак нашата пасија е пасија на цел свет, добро е да разменуваме искуства, па и да ги видиме на нашите води, а ќе дојдат кај нас кога ќе има нешто што ќе ги привлече, а кога ќе има нешто што ќе ги привлече, тогаш ние Македонските рибари секако ќе бидеме најрадосни затоа што ќе имаме богати води со риба.

Во однос на поткупот, за 5 воблери не се давам, понуди нешто појако :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 3:15 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
А ги виде на маил на слика? :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 10:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje




Nazad na temava posto zabegavme....

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 12, 2011 1:13 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
ne..ne igor ...ako nekoj ovde zabeguva treba da mu se ukaze a ne da ja vrtime glavata nastrana...filip e dosta asktiven i imav dobro mislenje u obzir na afirmacija na sportskiot duh ama totalno me razocara so negovata agresija kon zabeleskite na clenovite (posebno saso )koi dobronamerno ukazuvaa na kulturata i odnesuvanjeto na drugite forumi koi imaat vece dolga tradicija na postoenje ...izvini druze ama agresijata ne ti e na mesto ....pozzzz

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 12, 2011 2:17 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... цела збрка испадна заради мојата слика со правилно исчистените риби кои сакав само како споредба да ги приложам. Мене ме иритира реакцијата на Сашо као човекот страв и гадење да има од такво нешто :!: Јас еве и сега кажувам дека не беше нешто намерно кон некого, ама дајте луѓе да се свестиме, ние сме рибари и тоа е нормално во рибарството :!: :!: :!: Па во 99% од форумите во таканаречениот западен свет кон кој ние стремиме, дури и ставаат снимки како ги чистат рибите а не само слики што ставаат.

Во ред си е да се има еден начин на заедничко поштовање и со добронамерна сугестија и ДОБАР ЗБОР се се решава, без некој филозофии из малог мозга ...

Поздрав и мислам дека не би требало појќе да се замараме со овие работи ...

Извинете ако навредив некого со сликата ...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 12, 2011 6:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
me interesira dali ima moznost da se oteznat blinkerite i voblerite so olovca za da idat podlaboko i nema li da se izgubi efektot? i dali kashicinja koa ke napishe nekoj misli na mali blinkeri?

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 12, 2011 8:38 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Da, kasicinja se blinkeri.
Voblerot moze da se otezne. Postojat mali olovni plocki koj se lepat na samiot vobler. No tie se so mala tezina i ne pomagaat nesto mnogu pri vlecenjeto. Poveke se koristat pri spining od obala koga sakas voblerot pobrzo da tone i da postigne pogolema dlabocina pred da pocnes da go vodis. Lesno se odlepuvaat taka da i toa im e maana.
Za da postignes pogolema dlabocina pri vlecenje potrebno ti e olovo od 20 do 50 pa i poveke grama koe mozes da go montiras kako klizno so stoper na samiot osnoven konec ili na osmicata pomegu osnovniot konec i predvezot. So toa dobivas da mamecot odi podlaboko no i poveke ke zakacuvas pa i gubis vobleri. Dokolku e postaveno blisku do voblerot se gubi del od negovata vibracija, pa zatoa treba da se potrudis da go pozicioniras barem 1,5 m. od samiot vobler. Treba da pripazis bidejki sepak se stvara otpor i ti treba pojaka trska pogotovo kaj postavuvanjeto na olova od 50 gr. i poveke.
Ima i nedostatoci, potesko se oseka vibracijata na voblerot pa treba pocesto da se proveruva da ne e nesto zapletkano, potesko se prepoznava udarot na ribata.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 12, 2011 10:53 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Аки, од искуство на Охридско и Дебарско Езеро најдобар начин за да се постигне поголема длабочина е да се стави најдолу на жилата( 0,30 до 0,35мм) олово од 100 до 150гр во зависност од саканата длабочина. Потоа на растојание од 2 до 3 метри од оловото се става осмицата на која се врзува послаба жила од основната на која се става Блинкерот или Воблерот. Ова ти е испитана работа која до сега дала одлични резултати на овие терени ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum