www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 12:39 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 09, 2011 8:55 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Lepi НапишиCOLON

...и фативме 3 Калифорниски(некој ги вика Мавровски Пастрмки :lol: )
Мавровската не е калифорниска. Мавровската има розево месо, многу слично на охридската, и затоа многу ресторани нудат мавровска како “охридска“. Калифорниската има бело месо.

kire НапишиCOLON
Добро можеби и скопјанишчана имаат удел но сепак не се сложувам во целост.И за мрежите сега скопјанишчата ли се винови. :oops:
Кои скопјаништча бе! :)
Цел ОхриТ, Пешчани, Радожда и останатите села си ги знаат точно сите рибокрадци, секој си има своја територија, навечер си фрлаат мрежи без никаков проблем или страв, сите ги гледаат и жмурат
Lepi НапишиCOLON
... овдека морам да те исправам за последното :!: Грешка си дека самите охриѓани си ја истребија пастрмката!!! Точно е дека голем дел сме ние охриѓани виновни, но минимум 1/3 од блинкерашите не беа од Охрид. Риболовни денови беа Викенди и празници. А моменталниот криволов шо се прави во езерото е наменет за скопските ресторани, и за „БОГАТАШИТЕ“ кој можат да ја платат, пошто 1кг кошта 1.000,- денари :o :lol:
Лепи, не ме разочарувај со вечното префрлување на вината на Скопје. Во кој црн ресторан во Скопје се нуди охридска пастрмка?!?!
Јас одма ќе ти кажам дека во било кое време во Далга и неколку други охридски ресторани, во сите кафани во Пештани, во кафанчињата на Трпејца може да се добие охридска пастрмка. (таму јас се имам уверено во истото)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 09, 2011 9:15 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Добр´утро Филип ;) Ајде бе не идаш Охрид, се ближит времето за Кленко :mrgreen: Еј, Мавровска Пастрмка не постојт, туку е таа Калифорниска. Бојата на месото ја добивет сите риби со видот на исхраната. Мавровско е вештачко езеро и таму е порибено од време со Калифорниска ;) И Фламингоно не е розов се додека не почниТ да јајт ракчиња со филтрирање на тињата/песокта :mrgreen:

А за О. Пастрмка, секако дека ние си сме Ориѓани највиновни, но, НО пак ќе кажам дека моменталниот откуп, т.е. последниве години одит надвор од Охрид. Се радвам на неколку мрестилишта на О. Пастрмка шо се отворија сега во околијава, па можда тие нешто ќе допринесат за спас на истата, пошто полицијата е заедно со рибокрадците и не мојме ние нешо да сториме против ова ништење на О. Пастрмка :evil:

Не ми се нервирај многу Филипче :D , ова се само наши размислувања кој ни јас нит ти, ниту никој не мојт да ги решит. Цела држава ни е во хаос а и нашиов менталитет допрва требит да го крениме на повисока Свест ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 09, 2011 9:21 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... абе темава е Тролинг или Влечење :lol: Ви ветвам дека годинава ќе пробам на поќепати со влечење да фатам некој Кленко, иако сум заразен со лов на тапа, ама ова ќе го пробам да видам шо резултат ќе дајт :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 09, 2011 12:45 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Lepi НапишиCOLON
Еј, Мавровска Пастрмка не постојт, туку е таа Калифорниска. Бојата на месото ја добивет сите риби со видот на исхраната. Мавровско е вештачко езеро и таму е порибено од време со Калифорниска ;)
Пак мора да те учам, како што те учев за македонска пастрмка ;)
ЦитатCOLON
Радичка или мавровска пастрмка (Salmo farioides) е слатководна риба од видот Salmonae. Во Македонија распространета е во реката Радика и Мавровското езеро и во други помали водотеци. Според Караман (1937) ја има во сите води што се вливаат во Јадранското Море. Популацијата на пастрмката во Мавровската популација потекнува од популацијата на пастрмката затечена во преградениот Мавровски поток и неговите притоки при оформувањето на Мавровското Езеро во 1953 година.
ЦитатCOLON
Како резултат на изменетите животни се појавила и некоја морфолошка разлика меѓу пастрмката од реката Радика и од Мавровското езеро, од кои статистички значајни се оние во однос на дијаметарот на окото и ширината на горната вилица. Забите на ралото се наредени цик-цак линија. Муцката е многу зашилена. Покрај црните флеки, кои се почести, има и црвени. Црните се многу густо распоредени и тие имаат различна големина. Бројот на пилорични придатоци изнесува просечно 42, а варира од 36 до 50. Единките од Мавровско Езеро имаат просечно 45,3, а тие од реката радика 48,2 пилорични израстоци. бројот на лушпи во страничната линија кај мавровските примероци варира од 99 до 117 (средно 108,4), а кај речната форма од р.Радика од 106 до 128 (средно 118,47 – Сидоровски, 1960). Достигнува должина до 61 cm.
ЦитатCOLON
Оваа пастрмка се мрести главно во првата половина на декември (инаку од ноември до јануари, па и февруари). Диајметарот на икрата се движи меѓу 3,70 и 4,82 mm, а во просек изнесува 4,4 mm. Апсолутната плодност на женките од Мавросвкото Езеро просечно изнесува 2731, а од реката Радика 396 зрна икра, додека релативната плодност е скоро еднаква кај обете форми: 3396, односно 3437 зрна икра. Позитнивна корелација помеѓу должината и масата на рибите-од една страна и апсолутната плодност-од друга страна постои кај обете форми, како што постои и негативната корелација меѓу должината и масата-од една и релативната плодност-од друга страна кај двете форми.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 09, 2011 9:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... ОК е Филип, за Македонска беше во право, таа е посебен вид на Пастрмка. НО, Мавровска не постојт!!! Радичка ДА, но не треба да ја мешаат со модифицираната форма, пошто како таква не влегува во класификација на нов вид. Ама уживај, сите оние Пастрмки шо ги продавет по рибарници и пишува Мавровска Пастрмка се е тоа Калифорниска. А има и уште една, познатата „Босанска“ Пастрмка, таа е Матица т. е. поголема Калифорниска Пастрмка ;)

Еве го мојот улов на Мавровско Езеро од 3 Мавровски кои во стварност се Калифорниски и една Поточна Пастрмка :mrgreen:

Лепи ,друже,ќе те замолам да ја тргнеш оваа слика со пастрмки во фаза на предпржење :D .Најдобронамерно,друже... ;) ......Poliz


во право си, се извинвам !!!


Последна промена од 2 на Lepi, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 10, 2011 12:17 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
DECKI, DECKI, DECKI

Vakvi sliki ne prilegaat na forum.
VE MOLAM vo idnina pripazete. Ne e ova kasapnica.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 10, 2011 5:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985

... де бе Сашо, не се нервирај многу, грешка напрајв ама не таква сега ти така да реагираш. Ние скоро сите одиме на риби и јадиме риба, па мислам дека не е толку лошо шо виде една слика од риби кои се на добар начин исчистени. Не знам дали ти јајш риби, и ако да, кој ти ги чистиТ, некој Касап можда !?! Јас сам ги чистам и немам проблем со тоа.
Онаа „напредна“ цивилизација на западен свет, повеќе милува да убива луѓе, а животните да бидат на начин третирани да намаат стрес!!!

Сепак мое мислење е тоа дека малку се претерува со тоа да не ставаме слики од Риби кои не се во природа, но така се правилата на овај Форум и ќе ги поштовам, но човек сум и правам грешки ;) И тоа сега имам време до вгодина да прам грешки, за Прочка 2012 да ми простите :lol:

Поздрав од убавиот Охрид ;)

Мајстор Славиша пеца Плашица :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 10, 2011 6:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Koga razmislis slikite bea postaveni samo da se vooci razlika mavrovska/kaliforniska a ne da se fali so ulovot na istite i uste edno i onie koi se slikata so ribi pored voda a dva prsta nabieni do kraj na skrgite isto ke zavrsat vo tava.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 10, 2011 6:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Filip...........zivotot e kako teatarska pretstava i site ubavi raboti se pred nea.....a koga ke se spustat zavesite site si odat i nikoj ne razmisluva sto se slucuva pozadi niv....mozebi nekoj sto stoel pred malku te zasmejuval ili raspolozuval sega pozadi place ili se vitka od bolka.....da ne dolzam mnogu i ovoj forum e kako i site drugi dobri forumi i se dodeka ne se spusti zavesata site ubavo ke si se druzime........

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 10, 2011 6:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
kompir99 ....dobro zboris ali te ic ne razumem.... :lol:
dolgo da zivee forumot :D :D :D :lol: :lol:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum