www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 4:28 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pravilno namotuvanje konec na masinka
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 10:44 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Davas kontra na spulnata i go vrti pravilno.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pravilno namotuvanje konec na masinka
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 10:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Prvo da kazam pravilno namotuvanje na najlonot e bitno po mene samo vo krapskiot ribolov ili vo drug tezok ribolov kade se koristat debeli konci od 0.20mm pa nagore,za tenok konec nema potreba od nekoi tehniki posebni.Citam vie dvaica se karate pa aj ja kako pomal da napisam po nesto.Edna od pobitnite pricini poradi koja treba da vnimavame kako se mota konecot e toa sto pri motanjeto konect se uvrtuva pa poradi toa se namaluva i nosivosta.Keltan prasa na koja strana se odmotuva konecot,znaci masinkata znaeme mota od desno kon levo,taka da konecot od spulnata treba da izleguva vo obraten pravec,spored mene licno toa i ne tolku bitno i taka posle nekolku zavrlanja pak ke se uvrti,ali za toa ima izmisleno olovo SPIN DOKTOR so koe se resava i toj problem.Mozda pobiten detal e pritisokot pod koj se puni spulnata,odnosno treba da e dovolno zategnata,ni labavo ni zategnato toa najdobro se postignuva so toa sto spulnata se stava vo sad so voda i se mota,plus i samata voda go slaga najlonot po precizno....a na prvoto prasanje od Keltan zosto konecot izripuva....ako e losa masinkata ili konecot e mnogu krut nisto nema da pomogne

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pravilno namotuvanje konec na masinka
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 10:55 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
abe tvoja e temava ajde obrazlozi kako z\osto...jas znam edna stvar kako sakas motaj gi masinkite posle prvoto zafrluvanje od 120 metra ke bide pa po staro....imam prijateli od srbija sto kupuija masinki za motanje na spulni..pa isti ku..c..

i videovo e dosta poucno ,..,. ;) ;) ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pravilno namotuvanje konec na masinka
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 10:58 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
zavisi od masinkata ;) ;) ;) ;) ;)
Pa sto uletuvas vo ''mojata'' tema so vakov post :D mnogu poucen i obrazlozen :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pravilno namotuvanje konec na masinka
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 11:16 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ima samo eden edinstven ispraven nacin da se namota konecot na spulna.A toa e memorijata koja ja ima na koturot isto taka vo ist oblik da se prenese na spulnata.Znaci spiralite koi izleguvaat vo ist smer da odat i na spulna.Ako ja namotame ''kontra'' na memorijata .nema sansi da nesto bide od toj najlon...ima da se ispletka pod hitno.Toa vazi za sekoja debelina a toa sto na tanki monfili e poneuocliv problemot ne znaci i deka go nema.
A toa Ico frli 120 metri ne znaci nisto.dobra masinka natamu ce si ja raboti rabotata kako treba.
Sto mislite zosto ovaj kotur od DAM od ednata strana e mnoguagolnik a od drugata strana e okrugli i pisuva PULL LINE OVER HERE :D
Znaci tie sto nemaat baba da im pomogne ednostavno ce go legnat koturot na zemja ( so pravata strana GORE ) i sami ce vrtat .... :D
A sovet do tie sto cesto vrtat spineri.Ako ste vo camec dodeka vozite odpustete go siot najlon neka odi po voda pozadi camec izvesno vreme.Samiot ce se ispravi i potoa namotajte pod pritisok.isto moze i po voda,ednostavno ispustete go po reka ..siot neka go odnese i optegne,neka stoi taka nekoja minuta ce se vrati vo prava memorija :D


[ img ]

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pravilno namotuvanje konec na masinka
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 11:28 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
e za ova si stvarno u pravo..a ja sto motam od kotur mozela od 5000 metra kako da go legnam...a baba mi e na vikendica,, :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pravilno namotuvanje konec na masinka
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 11:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Sto sakas pravimu pak ke se usuka posle povece zafrluvanja,ako sakas rastezajgo i po more a ne po reka,so samo toa sto masinkata go mota konecot pod 90 stepena se javuva prekrsuvanje i uvrtuvanje na istiot,mozda kaj novite masinki so anti twist toa e prepoloveno no se javuva pak

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pravilno namotuvanje konec na masinka
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 11:44 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
filip030682 НапишиCOLON
Sto sakas pravimu pak ke se usuka posle povece zafrluvanja,ako sakas rastezajgo i po more a ne po reka,so samo toa sto masinkata go mota konecot pod 90 stepena se javuva prekrsuvanje i uvrtuvanje na istiot,mozda kaj novite masinki so anti twist toa e prepoloveno no se javuva pak
taka e ,,nisto novo. ama i toa sto e napisano na koturot,,na nekoj ne pisuva,, samoto odmotuvanje na koturot redosledno si go mota masinkata..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pravilno namotuvanje konec na masinka
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 12:00 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
A sto pravime keltan ako koturot e od dve strani kruzen,kako togas ke go motame i kako moze da se mota odozdola neli moze ke zavrtis pola kruk i pocetokot da bide odozgora :lol: :lol: koga vece se zaebavas so toa bitna e samo nasokata,znaci konra od nasokata na motanje na masinkata,a koga vece i taka ke ti se uvrte najlonot ke si kupite nesto vakvo za go ispravite
[ img ]

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pravilno namotuvanje konec na masinka
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 12:27 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
filip030682 НапишиCOLON
Sto sakas pravimu pak ke se usuka posle povece zafrluvanja,ako sakas rastezajgo i po more a ne po reka,so samo toa sto masinkata go mota konecot pod 90 stepena se javuva prekrsuvanje i uvrtuvanje na istiot,mozda kaj novite masinki so anti twist toa e prepoloveno no se javuva pak
Filipe, sum potrosil najloni,pletenici zemjava da ja obikolis.Pravilno napolenta spulna e prv uslov za ribolov bez nervozi ,ce te spasi od mnogu problemi.Ne slucajno go napisav toa vo prviot post....sekoj den go gledam kaj kolegi ribolovci,na teren i po forumi...posle cacko im e kriv.konecot ne cine ?A toa so 90° zavisi sto masinka koristis ,jas takvi problemi nemam :D
A kvalitetna osmica gi resava site problemi vo tekot na ribolovot so spiner....ama toa e druga tema

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum