www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 1:23 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 9:00 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Тоа од Трабуко не е флуорокарбон. Сигурно е обичен конец премачкан со флуорин, како што Owner ги прави своите монофиламенти, да бидат помалку видливи во вода од другите монофиламенти. Изработката на флуорокарбонот чини малку повеќе од обичниот монофиламент, така да шпулна од 150 метри би била најмалку 15-20 евра. И таков нема да ви вреди како основен конец за лов на тапа од две причини. Прво, многу е покрут, второ, има помала носивост од монофиламентот.

Инаку Илија, да не купуваш толку скап, од саемот во Ниш годинава ќе си нарачаш флуорокарбон на шпулни од 50 метри, производ на Vision, по цена од 5 евра/шпулна :) И нема да се зезнеш, со оглед на производителот и искуството на твојот колега ;)

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 2:23 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
[quote="Keltan"]Abe Ico ,pa kako da ne se smeam,fluoro koristev odamna koga izleze skap kako zlato bese.Tek sega poslednive godini pocnaa da prodavaat koturi so golema metraza i po nekoja poprifatliva cena.A znaes li zosto nemase do togas pogolemi metrazi ? zatoa sto za ku.... ne go biva kako osnoven konec ,krt-krut ne zahvalen za rabota,zivci ce iskines :D od togas ne sum probal ,ne mi trebal.nepotrebna rabota e spored mene.Kade imame tolku bistri vodi pa da mi treba? i obicen najlon e dovolen za mene na Treska kako predvez...samo napisav negde vardete se ima premnogu falsifikati toa znam sigurno.prevarata e sto nekoj se samo oblozeni so fluorocarbon.....
Eve koj saka da procita ubava usporedba na Fluorocarboni , ne carboni :D

http://www.tackletour.com/reviewfluoroc ... stpg2.html[/quo

deneska bev kaj prakec ribolovna oprema vo veles ... prabevme muobet za toj konec oti velesani go baraat, mi kaza deka projan pravel poracki od nego ama ne mu go dostavuvale..konecot veke ne se proizveduva 2-3 godini od trabuko zatoa sto nekoj go kupil komplet cel i go komercializiral na drug nacin...videte u postari katalozi na trabuko go ima..

jas zanm sto e fluro karbon dobar. sum go koristel so km .zatoa i go preporacav ako moze nekoj da najde,, i da vidi za sto se raboti...

a za ceni ima kolku sakas //pisav i pogore ..lovam krap so ..pover pro..20 evra 220 jardi 5 godini...
a imam i fox vo priborot...ne e sekogas se u parite ke ti posocam 100 primeri...

pa za co idnina nekoj nesto koga tvrdi, ne ripajte odma i ne se prajte deka se znaete,, prvo probajte pa posle ke diskutirame ..cini necini....forumov e javen,,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 2:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Nitu jas ne najdov nisto dobro ovde kaj nas od fluorokarbon,se sto se nudese bese presleceno so fluoro prevlaka ili pri gorenje so upaljac mesto crni tvrd otpadok mi ostavase rastegliva materija kako plastika rastecena.Sreka Saso mi dade nekolku metri i neznam koja marka e ali e odlicen,najverovatno ke mora da se bara Bugarija ili vo Srbija dobar fluorokarbon..

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 3:01 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Филип НапишиCOLON
Тоа од Трабуко не е флуорокарбон. Сигурно е обичен конец премачкан со флуорин, како што Owner ги прави своите монофиламенти, да бидат помалку видливи во вода од другите монофиламенти. Изработката на флуорокарбонот чини малку повеќе од обичниот монофиламент, така да шпулна од 150 метри би била најмалку 15-20 евра. И таков нема да ви вреди како основен конец за лов на тапа од две причини. Прво, многу е покрут, второ, има помала носивост од монофиламентот.

Инаку Илија, да не купуваш толку скап, од саемот во Ниш годинава ќе си нарачаш флуорокарбон на шпулни од 50 метри, производ на Vision, по цена од 5 евра/шпулна :) И нема да се зезнеш, со оглед на производителот и искуството на твојот колега ;)

[ img ]
Mozno e, sega gi razgleduvav i kaj mene se 10 evra spulna od istiot. Vision e Svedsko-Norveska firma i poznata e vo svetot na musicarite kako kvalitetna firma. E sega me buni malku cenava. Ne taa cena sto ke bide na saemot vo Nis, nego cenava kaj mene. Bar 50% e poeftin od drugite. Loop 25m.=19 evr.
Utre i taka odam do prodavnica i ke pomuabetam so niv. Mozebi LOOP si gi precenile svojte konci a mozebi i se raboti za nesto drugo.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 3:21 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
fluorocarbon leader i fluorocarbon line ne e ista rabota imajte go na um toa :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 3:36 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Nevidlivosta na fluorokarbonot se bazira na toa sto ima priblizeno isti refrakciski svetlosen indeks so vodata .No taka e vo pocetok ,posle podolgo izlozuvanje na svetlina ..stanuva vidliv :D zatoa sega najdobrite fluoro se oboeni ,rozova na primer(Yo-Zuri's pink leader) ,za najdobar se smeta deka e Hi-Seas Quattro koj na oko e se drugo samo ne nevidliv..ama pod voda duga prikazna.Imajte na um deka glavna primena im e na otvoreno more .Licno jas edina pricina poradi koja bi go koristel povtorno e toa sto TONE a toa e odlicna rabota nekogas :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 4:08 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan, јас колку што знам, флуорокарбонот е отпорен на УВ зраци и наводно и после години и години не ги губи својствата

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 4:27 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sto ima toa vrska so ova sto jas go napisav ? Kako da ti pojasnam,konecot na nekoj nacin e opticki kabel ja prenesuva svetlinata..ama izlozen na pojaka sonceva svetlina ja akumulira,sproveduva ne moze da ja sprovede naednas... kako da ti pojasnam podobro ne znam i stanuva vidliv..zatoa novite fluoro se oblozeni cak so cetiri razlicni boi da go difuziraat ,rasturat prenosot na svetlinata i so toa da bidat uste ponevidlivi...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 6:07 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Флуорокарбонот е закон за предвез, барем за мене. А како основен конец намотан на шпулна има 1001 маана и не го применувам. Иако во принцип никогаш не сум сакал предвези, повеќе чворови=повеќе шанси за кинење, флуорокарбонот(вистинскиот) ми го смени мислењето.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 27, 2011 6:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Fluoroto skoro i da nema nikakva memorija i zatoa izletuva od spulna kako metak (zboruvam ako go namotate celiot na spulna)i mnogumina imaat so nego problemi,toest mislat konecot nesto ne e vo red.Jas lovam so osnoven konec toest pletenica i obavezno osmica so podvez od okolu 1,5 metri fluorokarbon.Normalno za nekoi ima mani za nekoi prednost mene mi se ima pokazano kako odlicna kombinacija za mojot tip na ribolov...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum