www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 11:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 2:42 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 5:41 am
МислењаCOLON166
ЛокацијаCOLONБитола
Спире брат....во голема заблуда си........ама не те окривувам......за таа техника повеќето се лаици......треба навистина солидна опрема.......со грдо пајче нема влечење.......треба скапи работи што тонат навистина длабоко.....а и да ги имаш да не ти е жал ако некоја си замине......јас си шлапкам со кашичиња од DAM и некој површински воблери кај нас си бркам штука......за пастрмка неможам да кажам.....сум фрлал Охрид.....никогаш не сум фатил.......со оглед дека во Охрид не сум бил со чамец по риба во езеро.......на вежда како што викаат тие.......мерак в крај........клен, клен како дете мало да се смееш.......поздрав и се надевам еден ден ќе се видиме на река.....разгеле

_________________
‎"Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths." - Jimmy D Moore


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 12:49 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
saso НапишиCOLON
Bravo sefe, se slagam vo se samo vo edno ne.
Ne e deka bas nikoj nisto ne fatil na Kozjak minatiov vikend. :roll: :D
A ubavo mi rekoa tvojte kolegi, da gi slikam ama... ladno bese.
За мајстор како тебе 4 клена се ништо, јас во таа насока, а башка другите црнецот ги сочекал, така чув :D , затоа така констатирав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 12:58 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
spiro_jas НапишиCOLON
ok jas kazav eden moj stav za taa tehnika posto i za taja tema bese naslovot
Ali jas mislam deka toa so vlecenjeto e istiot nacin so i ohrigjani ja lovea pastrmkata od camec
e sega mi bese muabetot vo so e filingot na pr(so kolku trski rabotis istovremeno) ne znam.
NE SUM UCESTVUVAL NA TAKVA ZABAVA pa ne znam kako izgleda

- daj nesto podobjasni kako se raboti so e dobitnata kombinacija (pa mozi i cel forum tamu vo zivo da dojdime)- NA PRAKSA

pozdrav i razgele
Јас искрено после моабетиве на форумов се распрашав зошто толку луѓе го поврзаа нашево влечење, со тоа фамозно охридско влечење и како всушност тоа иде. Ми укажаа дека на охрид се влечело на тој начин што на повеќе конци (ваљда закачени на чамец, или што ја знам како, неможам да ја укопчам техниката и како не им се плеткало) се врзувале по 100-тина блинкери и доле во вода се правело јато од вештачки мамки, на што грабливата риба тешко одолевала.

Е сега за разлика од тоа, нашево влечење работиш со една, максимум две трски, зошто со повеќе ќе се плеткаш и како во секоја друга техника има куп ситници од кои зависи риболовот.... А што е филингот ќе осетиш кога ќе те завлече некоја пастрмка од 3 кила и кога ќе почне да скока како сабјарка ;) поздрав и пробај некогаш, па ќе размениме искуство


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 1:03 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ok ali ovde ne se praj muabet za to deka ti sedis vo camecot i so edna trska vo race go rabotis to.
ovde e sosema druga tehnologija so jas pak ke kazam deka ne se slagam da stavis ti 50 blinkeri na razna dlabocina i palis pentata i vrti okolu ezero ( e sega so ima tuka sportsko) ako e togas ke mora da gi viknime (F&H-CHASE&PASHE) DA GO DOKUMENTIRAAT zaso mozi i tie od nas ke naucat nesto.
-KAKO STO ZNAT DEKA VO MAKEDONIJA POCNALO DA SE MUSICARI

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 1:07 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
www.ribar.com.mk НапишиCOLON
Јас не сум мајстор за техникава, досега само неколку пати сум влечел од чамец, така да се сметам за аматер за истата и оставам другите повеќе да кажат. Од она што го научив до сега мислам дека има неколку предности и неколку слабости во однос на влечењето без чамец.

Предности :
1.можеш да поминеш поголем терен и да фатиш некоја риба која можеби не би ја нашол од обала или на едно место

2. Кога ќе ја закачиш рибата полесно е за вадење затоа што си од чамец и имаш поголема можност да ја контролираш да не влезе во некои гранки, грмушки или слично

3. Можеш да ја бараш рибата и во подлабоко

Негативности :
1. Ако трската ти е потпрена на нешто и не ја држиш во рака, дефакто не го осеќаш нападот на рака, со оној интензитет како што е тоа кога водиш сам од некоја статична позиција (копно) и моташ со машинка, не е тоа тоа :D , го нема она чуството кога го сеќаваш во секунда нападот на рака, во овој случај само гледаш дека трската се свиткува, брзински ја зимаш и почнува борбата

2. Неможеш да менуваш ритам, да забрзуваш и подзастануваш и сите останати цаки кои можеш да ги правиш на пример од копно со мотање на машинката, тука ритамот е оној кој го диктира брзината на возење на чамецот.

3. Ако во вода имаш повеќе врсти на воблери, цикади, кашики, блинкери и сл. секоја различно се однесува на ритамот на возење на чамецот. На одредена брзина на возење гледаш дека некој воблер иде одлично, но гледаш дека некој друг не мрда

4. Кога ќе удри нешто диво, знае да направи вистински хаос во чамецот, од типот да ги заплетка другите конци, или пак за да ја извадиш рибата некогаш мора да го изгасиш чамецот, што автоматски значи сите останати мамки што ти се во вода паѓаат надоле и ако си во поплитко, а некој друг набрзина не ги извади можат да се закачат доле и кога ќе се извади рибата, сваќаш дека други 2 трски се закачиле доле и може да дојде до губење на воблерот/блинкерот

VO PRAVO SI BRAT SO EDNA

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 1:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Pozdrav Spiro...Ako pastramkata ili klenot e na 8 do 15 metri kako ke ja fatis?Musica ne ti pomaga znaci gabe ke gi vikas Francuzite ako si od obala ne ke mozes da frlis ni eden vobler tolku daleku...I ako go frlis kako ke ja postignes dubinata na vobler deep runer.....Za da postigne dlabina voblerot potrebna e pogolem brzina na vlecenje odosto vlecenjeto sto go postignuvas so racno vrtenje na masinkata....Nemora da si aktiven po obala pa da bide spotrska disciplina,i sahot e dremenje na stol pa pak e Sport...Pozdrav i bistro....

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 2:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... на Охридско Езеро од шеесеттите години почна ловот на Охридска Пастрмка од Кајче со влечење на Блинкер. Начинот беше на една Жила 0,50 до 0,60мм да се стават 5 блинкери и олово тешко околу 0,5кг, а дозволено било мислам 5 парчиња уловена Паестрмка. И така започнало популарното „На Блинкер“. Меѓутоа како шо си сме сите ние алчни ама имало и поалчни, почнале да ставаат до 10 жили по 10 блинкери со 2 пенти на кајче пошто голем отпор се ствараТ и му ебаја мамето на нашата О.Пастрмка. И ден денес некои од тие „мајстори“ се фалет дека фаќале по 50кг Пастрмка на едно одење. Но тоа е мислам за No Comment!!! Ево Слика за Администраторот да види како изгледа тоа кај нас у Охрид :mrgreen:



Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 4:23 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
jas vo ovoj nacin na ribolov poveke gledem profit,no kejf negledam nikade sem na trpezata.50 blinkeri i sansite da ne fatis riba se mnogu mali.krivo mi e sto jas prisustvuvav ednas na eden vakov masakar pred 15-20god na terenot pomegu ljubanista i sv.zaum...togas bev sreken,a od pred nekolku godini ne mislam taka ic ne e za falenje ubivanjeto na edinstvanata OH pastrmka koja vo ohridsko ja ima vo tri podvrsti i nikade na drugo mesto.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 4:39 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Spored ona sto e na klipot od 1986, a sto imam zboreno so ohrigani za ovoj nacin na ribolov jas bi go klasificiral vo klasicen stopanski ribolov.
No da pravis troling duri i so 3 trski (ili kolku e mozno) istovremeno ne gledam nisto strasno nitu preterano, ako mozes fakaj i zabavuvaj se.

Pozdrav,

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trolling или влечење
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 08, 2011 8:09 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
tri trski se zabava i rekreacija vo ohrid bea vo prasanje mnogu blinkeri mislis celo jato plaski ili grunci pominuva.i plus se fakase i vo zabrana ,edniot podvid na OH pastrmka se mresti okolu mart,samite si ja istrebija i samite si se krivi so isklucok na sportskite ribolovci koi za zal malce gi ima posle skopjanistana se krivi

_________________
...?


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum