www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 5:15 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOKLISKO EZERO KAJ VATASA
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 14, 2011 12:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 03, 2011 12:48 am
МислењаCOLON312
Ej, ubajna e za gledanje, ama ako samo "OBAMA" caruva, onda e samo za izleti.

_________________
PRAV PECAROS NE BIRA RIBI
Debeli-Slabi, Stari-Mladi
Bitno da ima TURI (FRLI) - VADI


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOKLISKO EZERO KAJ VATASA
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 11:06 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
ico baits НапишиCOLON
krste1978 НапишиCOLON
E sega posto samo somcinja imalo na ovaa ubavina lupni mu stuka pa neka lapa ili druga riba grablivec neka go trebi.
gospod ne go trebi brat..veruj ..samo presusuvanje .10 tona var i toa e lekot..
a posle 2 god pa ke imas i to DA GO NAPRAVIS...
Bass ili ekipava od RS koi gi lovat i prodavaat...garantiraat za uspesno namaluvanje na bockaviot som


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOKLISKO EZERO KAJ VATASA
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 11:12 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Koga go staviv ova ezero sakav da go nadovrzam so ideata na Spaiva za stranski konsecioner deka imame dobri ezera samo sto se unisteni e ova ezero e mnogu ubavo i ubava priroda ne mora stranec neka go zeme nas i neka go sredi a ribarite sami ke dojdat.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOKLISKO EZERO KAJ VATASA
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 11:14 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
krste1978 НапишиCOLON
E sega posto samo somcinja imalo na ovaa ubavina lupni mu stuka pa neka lapa ili druga riba grablivec neka go trebi.
Крсте заради боцките кои ги има ова сомче од левата и десната страна кај главата, како што напиша и колегата само Бас го јаде, ниту една друга риба.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOKLISKO EZERO KAJ VATASA
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 11:17 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Znaci ima do negde lek ne e samo ispustanje i varot lek.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOKLISKO EZERO KAJ VATASA
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 12:22 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
VladoMKD НапишиCOLON
Na Varalicar forumot spomnuvaa nekoi kafezi za americko somce, moze li vakvo nesto da ima efekt
vo retcenje na toj korov od riba?

[ img ]
da toa se tie mrezi i ite decki citav izlovuvale i do 500 kg za 2dena na nekoi vodi vo RS...Poveke mrezi poveke lokacii.poveke luge


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOKLISKO EZERO KAJ VATASA
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 18, 2011 11:22 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Mokliskoto ili Vataskoto ezero, se naoga na nekoi 10-11 km. od seloto Vatasa i od nego ni doaga rekata Luda Mara, koja tece niz Kavadarci. Od seloto Vatasa otprilika 4-5 km. se magistralen pat i potoa se izdvojuvate po zemjen pat, dodeka magistralniot pat prodolzuva za visoramninata Vitacevo, selata Mrezicko, Konopiste i Kozuf planina.
Prvata delnica od 2-3 kilometri od zemjeniot pat i ne e tolku losa, pa do tuka vo najtoplite periodi znaeme da skokneme po krkuska na Luda Mara, zasto vo toj del rekata nema ama bash nikakvi zagaduvaci. Potoa edinstvenoto patce prodolzuva nagore do samoto ezero i veke vi e potreben traktor, motor ili dobra kondicija.
Samoto ezero se polni od del od rekata Boshavica koja doaga od nad Konopiste od Kozuf planina (prekrasna reka so pastrmki - no vo minatoto...... lokalcite, mrezite i nekontroliranoto izlovuvanje ja istrebija). Ostanatiot del od rekata Boshavica se vleva vo Doshnica - D.Kapija.
Okolu ezerto e priroda, onakava kako sto ja gledate na slikite a specificno e svlecisteto na Jugo-istocnata strana koe izgleda kako od western filmovite. Ovde pri svlecuvanjeto na zemjisteto imaat zaginato 3-4 ovcari i nekolku stada ovci.
Jas sum bil dva pati i toa dva pati na prosetka. Se obidovme da go zaobikolime celoto ezerce pesh no e nemozno poradi nekolku svlecista. Imase pozicii kade ocigledno prestojuvale ribari koi i prenokuvale, a vo ezeroto na nekolku pati se slusase jak pluskot od krap.
Od riba (ako ostanalo nesto) ima: Krap, Klen, Pastrmka, Kostrez, Krkuska.... i ova za Somceto me cudi deka stignalo do tamu....no se e mozno :oops:
Zaradi dalecinata e relativno izolirano ezeroto no i tuka stigaat Ribokradcite i rabotat so mrezite.
Ima 1-2 ribnika za pastrmka, pa gazdite imaat postaveno fiksni mrezi i si izlovuvaat riba pa so nea ja hranat pastrmkata. Vo leto terenot vrie od zmii.
Ke soberam novi informacii i kako e situacijata vo poslednite godini.
Mestoto e vistinsko uzivanje i osobeno vo prolet dobivas cuvstvo kako da si na nekoe ezerce na Alpite.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOKLISKO EZERO KAJ VATASA
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 18, 2011 12:24 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
odlicno Rade fala na informaciite i ako imas nekoja slika prikaci.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOKLISKO EZERO KAJ VATASA
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 2:10 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
MORAV VAKA DA CITIRAM
Mokliskoto ili Vataskoto ezero, se naoga na nekoi 10-11 km. od seloto Vatasa i od nego ni doaga rekata Luda Mara, koja tece niz Kavadarci. Od seloto Vatasa otprilika 4-5 km. se magistralen pat i potoa se izdvojuvate po zemjen pat, dodeka magistralniot pat prodolzuva za visoramninata Vitacevo, selata Mrezicko, Konopiste i Kozuf planina.
Prvata delnica od 2-3 kilometri od zemjeniot pat i ne e tolku losa, pa do tuka vo najtoplite periodi znaeme da skokneme po krkuska na Luda Mara, zasto vo toj del rekata nema ama bash nikakvi zagaduvaci. Potoa edinstvenoto patce prodolzuva nagore do samoto ezero i veke vi e potreben traktor, motor ili dobra kondicija.
Samoto ezero se polni od del od rekata Boshavica koja doaga od nad Konopiste od Kozuf planina (prekrasna reka so pastrmki - no vo minatoto...... lokalcite, mrezite i nekontroliranoto izlovuvanje ja istrebija). Ostanatiot del od rekata Boshavica se vleva vo Doshnica - D.Kapija. /Ima dosta nurkaci koi tuka lovat pastrmka i toa srede mrest.....i od Sk,od kavadarci/
Okolu ezerto e priroda, onakava kako sto ja gledate na slikite a specificno e svlecisteto na Jugo-istocnata strana koe izgleda kako od western filmovite. Ovde pri svlecuvanjeto na zemjisteto imaat zaginato 3-4 ovcari i nekolku stada ovci.
Jas sum bil dva pati i toa dva pati na prosetka. Se obidovme da go zaobikolime celoto ezerce pesh no e nemozno poradi nekolku svlecista. Imase pozicii kade ocigledno prestojuvale ribari koi i prenokuvale, a vo ezeroto na nekolku pati se slusase jak pluskot od krap.
Od riba (ako ostanalo nesto) ima: Krap, Klen, Pastrmka, Kostrez, Krkuska.... i ova za Somceto me cudi deka stignalo do tamu....no se e mozno somceto stignalo preku luda mara ,kako sto kazuvaat od nekoi poln bazen so niv kaj nekoi rudnik i koga ednas imalo nevreme luda mara ja sobrala ribata od toi bazen...i ete ja ribata vo ezeroto ...
Zaradi dalecinata e relativno izolirano ezeroto no i tuka stigaat Ribokradcite i rabotat so mrezite.
Ima 1-2 ribnika za pastrmka, pa gazdite imaat postaveno fiksni mrezi i si izlovuvaat riba pa so nea ja hranat pastrmkata. Vo leto terenot vrie od zmii. /kako i vo mavrovo nema cora plaska od tie so mrezi koi ja hranile pastrmkata vo kafezite/
Ke soberam novi informacii i kako e situacijata vo poslednite godini.
Mestoto e vistinsko uzivanje i osobeno vo prolet dobivas cuvstvo kako da si na nekoe ezerce na Alpite.

Inaku ezeroto e vo prekrasen ambijent..ako nekoi ima i drugi sliki neka stava..Bistro !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MOKLISKO EZERO KAJ VATASA
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 10:19 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Naturale,

Se slozuvam so se osven so patot na somceto do Ezeroto. Znaci Luda Mara istekuva od ova ezero, ne dotekuva vo nego. Rudnicite nemaat dopirna tocka so ovoj del od planinata i Bosavica kako reka.
Isto taka ne sum 100% siguren, no mislam deka imase betonska visoka pregrada, pa riba ne e mozno da stigne nagore kon ezeroto. Eve ja mojata teorija za somceto ako veke go ima vnatre: Ovie luge koi imaat ribnici zimno vreme zaradi mrznenjeto na Vataskoto ezero i nedostatokot na kislorod, ja selat pastrmkata vo Tikveskoto Ezero i tamu prezimuva vo kafezite za Krap. Ovde ucejci od ribnicite vo ezeroto, zaklucuvaat deka Somceto e mnogu hranliva riba (najbogato e so omega 3, no ne sakam ni da pomislam da go probam) i go nosat gore za da se razmnozi i so nego da ja hranat pastrmkata.
Jas cesto pati prestojuvam kaj prijateli koi imaat ribnici i ve uveruvam deka osven so vestacka hrana i Krapot go hranat so plaska, somce i sl. od vrsite i mrezite koi si gi stavaat okolu kafezite.

I uste nesto najvazno: koga se pojavi somceto vo Tikveskoto, odma pocnaa deka bilo stignato od otkinatiot povrsinski kop na rudnikot R`zanovo. Nikoj ova ne go dokazal, stanuva zbor za ogromno rastojanie i sum cvrsto uveren deka somceto e doneseno od covek. Samo setete se na primerot so ulovenata Esetra koja bese i na ovoj forum lani prikazana. Takvi ribi "prezimuvaa" vo kafezite na "negotinskiot ribnik" kaj mestoto "Ciganskata Zatoka". Letno vreme istite se cuvaat vo D.Kapija vo Dosnica. Od tuka e prebegan toj primerok na Esetra i dokolku ima uslovi toj bi se razmnozil. MIslam deka otkako pocnaa ribnicite na tIkveskoto od togas se pojavi i somceto. Nekoj mozebi probal i nego da go odgleda.
Uste eden primer za ribnicite: Kupuvaat som na golemo od Prilepsko, Bitolsko od nekoi mrestilista 3,4-5 kg. po 200 den. per Kilo :D, potoa go stavaat vo kafezite ke gi "izmijat" i uhranat malku so laska i op 350 den. per kilo.... Biznis jebi ga...

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum