www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 9:08 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2016 10:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sportex НапишиCOLON
Ne Se machete, samo budalata misli deka znae se. Pametniot I od budala ke nauci nesto.
Sakas li budalata da ti kaze dobar recept ? Da ne morate Srbija parite da gi trosite za boili i zig prihrana :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2016 10:45 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Dimitar НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
........
Не не сум се уплашил од другите,но мора покрај твојот двор да ги пратиш и комшите барем првите комшии. Битно е многу. И нормално дека мислам за цел натпревар не само за почетокот. И не го оспорувам тоа дека може си ловел и во Занзибар,си киснел сум киснел и јас НО НА СЛОБОДЕН со многу помал притисок на водата,различно. Кога си сам,нкое време немаш удар,цел ден немаш,па менеш мамец,па пченка,па со подигач,па без,па бегаш лево, десно и ги наогаш,ама на слободен каде немаш притисок. На натпревар ако ти тргне ОК,но ако не и додека потрефиш некои други си ги пеглат,па и ако не пратиш и не си прател оде воз.. Еве ти една разлика е се ти може ќе кажеш дека нема шанси да згреши во твој стил,ама и најдобрите и најискусните грешеле или имало некој подобар од нив,посреќен или баш со таа магична боила или мирис или пак тоа мало јадиче ке одлучи или подвезче од 0,10мм или 8мм боиличе. На слободен ќе ја утнеш 2-3 пати и никој нема да знае и ќе се вратиш уште толку пати и ќе се поправиш,на натпревар ќе утнеш еднаш-два пати во лига и си го јадел па здравје догодина ќе се поправаш.
Izvini Dimitar ama skoro se sto pusuvas e od nekade citano i vrezano vo tvojata glava.......... Znaes kako znam ? Se razbira ne znaes :nono: Boilce , desetce jadice ,magicen miris PALAT na voda kade krapot nema priridna hrana a go ima vo zavidini kolicini ! Se sto citas na primer na Hrvatskite forumi , se sto si cital za natprevari vo Hrvatska , Srbija e napisano za tie mali , SIROMASNI so prirodna hrana vodi .Zatoa na takvi vodi najdobro funkcionira i zigot nema bre hrana a konkurencijata golema / ne skokajte krekaci napisav najdobro ne edinstveno tamu /Hrvatite seto ova go znaat i zatoa se macat da mu spremat boila , prihrana sto ce mu zadovoli potrebite za zdrav napredok , ne deka taka mora za da go fatat !!! Razbiras li ? Kolku pratam svetskite prvenstva se odrzuvaat na malku poinakvi vodi i tamu vazat malku poinakvi pravila od tie sto vazat na bugarskine jazovircija .............I pak povtoruvam , nikogas jas ovdeka ne rekov deka e lesno da takmicis uste pak i da pobeduvas .Nikade ne napisav deka jas sum toj sto se znae / Sergej se znae / nikade jas ne rekov deka e isto sloboden i natprevar .AMA ALOO BRE KRAPCII razlikite se mali vo nacinot na ribolov .Potrebnite vestini sto si gi steknal na sloboden ribolov se PRV uslov da odis tamu i da imas sansi !! Prilagoduvanje na sistemi , prezentacii kako li gi vikate , odbiranje mamci i nacin na nivno koristenje e sitnica vo sporedba so toa sto go IMAS VO SEBE a si go steknal na sloboden ribolov ! OK li e sega ? Se razbirame li , takmicari nasi ?? Ili ce prodolzite da go mistifikuvate natprevarot kako da e samo za odabrani od GRAND ili Pink zvezdi za pomalku da ve boli toa sto ne ve biva na svetsko ???? AKo tolku go poznavate natprevaruvanjeto ZOSTO ne isporacuvate barem malku od malku rezultat ?? Znaete li sto znaci posleden godini so red ?? Od ulica da soberevme deca sto nisto ne znaat ce fatea nekoj krap !!! Nemas bre prijatele svetski takmicar nikakov KREDIBILITET ovdeka da pojasnuvas sto e natprevar ?STO si se natprevaruval tie 72 casa , so kogo ? Ni Rrrrr od ribce bre si nemal a ovdeka ZNAES kako se natprevaruva . E ne odi taka :nono:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2016 11:14 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ај вака, Мр.Џек Лондон...ако не сфатиш од ова што ќе ти го напишам...нема спас за тебе. :D

А - Слободен риболов
Б - Натпревар

А - Фаќаш каде сакаш, бираш позиција по твој кеф, одиш 10 пати на исто место, си ја измаркирал претходно, си извадил риба на одредени мамци, доаѓаш спремен со истите, позоцијата што си ја одбрал ти е чиста како писта, немаш кинење и да имаш ќе бегаш полево 20/30м, знаеш точно која количина на прихрана ти треба, знаеш дека нема да ловиш подалеку од 50-70м, не ти треба сподирање, губиш 2 олова (не 50) у 72 саата, те фаќа дремка и си легнуеш коа ти се приспие, надвор е 0, ти си у шатор и не менуваш предвез у 3 сабајле, лево и десно никој не вади риба зашо нема луѓе (значи притисок никаков) се натпреваруваш исклучиво само со крапот, немаш правила и жолти картони, судија ЈОК, си крмиш и шлапаш (ако носиш спод) и во 2ч по полноќ, ако ти умре риба си ја пржиш - во спротивно жолт картон и -10% од килажа, кога заврши риболовот си одиш среќен и одморен зашо не си изгубил од тој до тебе лево за 150гр....итн итн итн

Б- се обратно

Психолошкиот аспект е многу битен, ако не и клучен фактор во овој спорт. Може да направи (а често прави) да се посомневаш во се доколку работите не тргнат во добар правец и да ја изгубиш и повратиш самодовербата едно 100 пати во 72 часа. Верувај, тоа исцрпува.

На Рјаховски ливади отидов да си го подобрам рекордот, втората вечер фатив крап од 18кг...и си спиев 2 дена како јагне. Капиш. :ok_ok:
Се учи доста на слободен, 2 кампањи во Бугарија доста работи консолидирав....НО, јас на натпревар од 72 часа спијам тотал 8-10 часа.
Рационалноста е друга и грешките не се исправаат така лесно. Лимитиран си!

Џек...просто е, мани то муабет јадиче 10-ка и боила. Не е само тоа! Боилата е секундарна - те уверувам!

Абе комплетно концептот е друг, пристапот е друг, притисокот е друг, се е необјасниво, целите што сакаш да ги исполниш се приоритет и те прават нерационален, си наоѓаш 500 мани, парите ги пцуеш, времето го пцуеш, пa и професијата зошто неможеш да фукнеш 5000€ на врвна опрема во понеделник коа ќе се вратиш од риболов.

Се тоа погоре се 100000 разлики и причини кој се обратни, каде можеш да бидеш ПРВ, а истовремено и ПОСЛЕДЕН!!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2016 11:25 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Spaiva НапишиCOLON
Ај вака, Мр.Џек Лондон...ако не сфатиш од ова што ќе ти го напишам...нема спас за тебе. :D

А - Слободен риболов
Б - Натпревар

А - Фаќаш каде сакаш, бираш позиција по твој кеф, одиш 10 пати на исто место, си ја измаркирал претходно, си извадил риба на одредени мамци, доаѓаш спремен со истите, позоцијата што си ја одбрал ти е чиста како писта, немаш кинење и да имаш ќе бегаш полево 20/30м, знаеш точно која количина на прихрана ти треба, знаеш дека нема да ловиш подалеку од 50-70м, не ти треба сподирање, губиш 2 олова (не 50) у 72 саата, те фаќа дремка и си легнуеш коа ти се приспие, надвор е 0, ти си у шатор и не менуваш предвез у 3 сабајле, лево и десно никој не вади риба зашо нема луѓе (значи притисок никаков) се натпреваруваш исклучиво само со крапот, немаш правила и жолти картони, судија ЈОК, си крмиш и шлапаш (ако носиш спод) и во 2ч по полноќ, ако ти умре риба си ја пржиш - во спротивно жолт картон и -10% од килажа, кога заврши риболовот си одиш среќен и одморен зашо не си изгубил од тој до тебе лево за 150гр....итн итн итн

Б- се обратно

Психолошкиот аспект е многу битен, ако не и клучен фактор во овој спорт. Може да направи (а често прави) да се посомневаш во се доколку работите не тргнат во добар правец и да ја изгубиш и повратиш самодовербата едно 100 пати во 72 часа. Верувај, тоа исцрпува.

На Рјаховски ливади отидов да си го подобрам рекордот, втората вечер фатив крап од 18кг...и си спиев 2 дена како јагне. Капиш. :ok_ok:
Се учи доста на слободен, 2 кампањи во Бугарија доста работи консолидирав....НО, јас на натпревар од 72 часа спијам тотал 8-10 часа.
Рационалноста е друга и грешките не се исправаат така лесно. Лимитиран си!

Џек...просто е, мани то муабет јадиче 10-ка и боила. Не е само тоа! Боилата е секундарна - те уверувам!

Абе комплетно концептот е друг, пристапот е друг, притисокот е друг, се е необјасниво, целите што сакаш да ги исполниш се приоритет и те прават нерационален, си наоѓаш 500 мани, парите ги пцуеш, времето го пцуеш, пa и професијата зошто неможеш да фукнеш 5000€ на врвна опрема во понеделник коа ќе се вратиш од риболов.

Се тоа погоре се 100000 разлики и причини кој се обратни, каде можеш да бидеш ПРВ, а истовремено и ПОСЛЕДЕН!!
Potpolno se slozuvam ovaj pat so tebe :shake_hand: Ama ona sto boldirav ne se uci .Valjda se vika dusevna sostojba na covekot vo odredeni okolnosti .Mislam ima decki koj koga gi zapre policaec pocnuvaat da muckaat od nelagodnost a nisto krivo ne napravile :D Dodeka nekoj sverca 100 kila boili i oko ne mu trepnuva na carina :D Znaci ne e nesto sto se uci nego e karakter go imas takov kakov e .Inace jas ne spijam nikogas na ribolov ...bilo dve ili tri nojci ...... cak i nojcta pred da odam ja preseduvam , vamipr sum ... :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2016 11:37 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Keltan НапишиCOLON
.Mislam ima decki koj koga gi zapre policaec pocnuvaat da muckaat od nelagodnost a nisto krivo ne napravile :D Dodeka nekoj sverca 100 kila boili i oko ne mu trepnuva na carina :D Znaci ne e nesto sto se uci nego e karakter go imas takov kakov e .Inace jas ne spijam nikogas na ribolov ...bilo dve ili tri nojci ...... cak i nojcta pred da odam ja preseduvam , vamipr sum ... :D
Карактерот е мотор кој те вози, но биди си сигурен - самодовербата и трпението ти се најголем непријател!

Кога работите нема да тргнат како што ти очекуваш, трепенито и смирениот дух на натпревар ти се ѓаволот кој те искушува. И обратно!
Чист покер!

Некогаш ми се исплатело, некогаш не.

Инстинктот е во голем дел пресуден во такви моменти. Е видиш... и тој некад вара. :D

Маркс е во право...се е релативно!

Спиење???...како тепан си одам дома, неспособен тотално во наредните 24 часа!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2016 11:43 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sakas li uste eden sovet ? Sledniot pat koga pojdes na natprevar ednostavno zaboravi deka se tuka uste 100 ekipi i probaj da go napravis toa za sto si dosol tuka ..........LOVI KRAP kako sto ti si znaes i kako da si na sloboden ribolov :shake_hand:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2016 11:46 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Добар совет и ќе го пробам, ама ќе удрам тест прво на некоја дружба... :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2016 12:06 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Keltan НапишиCOLON
Dimitar НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
........
Не не сум се уплашил од другите,но мора покрај твојот двор да ги пратиш и комшите барем првите комшии. Битно е многу. И нормално дека мислам за цел натпревар не само за почетокот. И не го оспорувам тоа дека може си ловел и во Занзибар,си киснел сум киснел и јас НО НА СЛОБОДЕН со многу помал притисок на водата,различно. Кога си сам,нкое време немаш удар,цел ден немаш,па менеш мамец,па пченка,па со подигач,па без,па бегаш лево, десно и ги наогаш,ама на слободен каде немаш притисок. На натпревар ако ти тргне ОК,но ако не и додека потрефиш некои други си ги пеглат,па и ако не пратиш и не си прател оде воз.. Еве ти една разлика е се ти може ќе кажеш дека нема шанси да згреши во твој стил,ама и најдобрите и најискусните грешеле или имало некој подобар од нив,посреќен или баш со таа магична боила или мирис или пак тоа мало јадиче ке одлучи или подвезче од 0,10мм или 8мм боиличе. На слободен ќе ја утнеш 2-3 пати и никој нема да знае и ќе се вратиш уште толку пати и ќе се поправиш,на натпревар ќе утнеш еднаш-два пати во лига и си го јадел па здравје догодина ќе се поправаш.
Izvini Dimitar ama skoro se sto pusuvas e od nekade citano i vrezano vo tvojata glava.......... Znaes kako znam ? Se razbira ne znaes :nono: Boilce , desetce jadice ,magicen miris PALAT na voda kade krapot nema priridna hrana a go ima vo zavidini kolicini ! Se sto citas na primer na Hrvatskite forumi , se sto si cital za natprevari vo Hrvatska , Srbija e napisano za tie mali , SIROMASNI so prirodna hrana vodi .Zatoa na takvi vodi najdobro funkcionira i zigot nema bre hrana a konkurencijata golema / ne skokajte krekaci napisav najdobro ne edinstveno tamu /Hrvatite seto ova go znaat i zatoa se macat da mu spremat boila , prihrana sto ce mu zadovoli potrebite za zdrav napredok , ne deka taka mora za da go fatat !!! Razbiras li ? Kolku pratam svetskite prvenstva se odrzuvaat na malku poinakvi vodi i tamu vazat malku poinakvi pravila od tie sto vazat na bugarskine jazovircija .............I pak povtoruvam , nikogas jas ovdeka ne rekov deka e lesno da takmicis uste pak i da pobeduvas .Nikade ne napisav deka jas sum toj sto se znae / Sergej se znae / nikade jas ne rekov deka e isto sloboden i natprevar .AMA ALOO BRE KRAPCII razlikite se mali vo nacinot na ribolov .Potrebnite vestini sto si gi steknal na sloboden ribolov se PRV uslov da odis tamu i da imas sansi !! Prilagoduvanje na sistemi , prezentacii kako li gi vikate , odbiranje mamci i nacin na nivno koristenje e sitnica vo sporedba so toa sto go IMAS VO SEBE a si go steknal na sloboden ribolov ! OK li e sega ? Se razbirame li , takmicari nasi ?? Ili ce prodolzite da go mistifikuvate natprevarot kako da e samo za odabrani od GRAND ili Pink zvezdi za pomalku da ve boli toa sto ne ve biva na svetsko ???? AKo tolku go poznavate natprevaruvanjeto ZOSTO ne isporacuvate barem malku od malku rezultat ?? Znaete li sto znaci posleden godini so red ?? Od ulica da soberevme deca sto nisto ne znaat ce fatea nekoj krap !!! Nemas bre prijatele svetski takmicar nikakov KREDIBILITET ovdeka da pojasnuvas sto e natprevar ?STO si se natprevaruval tie 72 casa , so kogo ? Ni Rrrrr od ribce bre si nemal a ovdeka ZNAES kako se natprevaruva . E ne odi taka :nono:
Сум прочитал да,од некој што оди често на вода,шо има време да тестира и да извади заклучоци.Па сите сме прочитале,научиле нешто од некој кој имал или немал успех,дали за слободен за натпревар.Па и ти си прочитал некаде за таа јаготка,за таа школку и што ти знам.Си прочитал и видел за тој систем па си заклучил дека тебе ќе ти одговара.
Мала боила... Остај ја Хрватска и други,има милион примери и кај нас,во мојот крај,каде се ловело се исто само со мала или голема боила,разликата е таа што големата боила како да не постои во одреден период на годината или пак со мала ќе ловиш клен и караш,се до периодот.И од таму сум видел и осетил на моја кожа дека некогаш сака мала боила,а со тоа и мала јадичка и тенок подвез.Разбираш ли пак ти сега? Не може секаде како по шаблон,опни КД риг,опни 1ца или 2ка јадица и 40 подвез и тепај,мора да јаде зошто така рекол дедо или така ловел некогаш и некаде.
На слободен го имаш целото време на светот,да тестираш,да смениш итн на натпревар го немаш! Тоа го разбираш ли?
Не се испорачува резултат бидејќи ловиме на води какви што ловиме и толку имаме услов за напредок во тој спорт.Бидејќи мислиме како што мислиш ти дека еве на Калиманци маме ебавам со моја боила и мој начин а оно да ти имало милион други начини кои не ги знеме,и нема каде да ги тестираме,учиме.Да видиме разлика оти пецаме 99% овде шаблонски.Бидејќи немам јас време на моите езера да се заебавам со зиг,со пелети со све што можам да си играм и тестирам на езеро кое барем малку наликува на езерата каде се одржуваат светски..
Прво викаш нема разлика,па сеа викаш има мала разлика? Баш таа мала разлика,баш таа мала боила за која се фати,може многу често да биде огромна разлика.Баш таа твоја тактика само со ПВА,баш тој опуштен став,демек пецај како си намислил и прави наудрен као да си сам на езерото може да направат голема разлика.Го осетив тоа на моја кожа,таа самоувереност ме кошташе.Тоа што пецав како да сум сам на езеро и како да сум на слободен,па кога видов дека до мене комшиите вадат за мене на несвојствен начин бидејќи до тогаш така сум пецал караш,и кога сменив и веќе беше се отидено во три лепе.. Ме кошташе и таа магична боила,кога уверен дека мојата калиманска или од гратче,мантово боила ќе работи на четврто езеро па излезе дека треба скроз друга боила... Се се тоа големи разлики..

И не.Нема поголем парадокс од тоа да викаш дека некој не знае како е на натпревар што било многу пати и немал успех,а ти знаеш што не си бил никогаш.Тој некој барем видел и почуствувал на своја кожа како и што се случува тамо ти само се водиш по твоја логика и убедувања. :~~

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2016 11:22 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Keltan НапишиCOLON
Sportex НапишиCOLON
Ne Se machete, samo budalata misli deka znae se. Pametniot I od budala ke nauci nesto.
Sakas li budalata da ti kaze dobar recept ? Da ne morate Srbija parite da gi trosite za boili i zig prihrana :lol:

JAS SE OSEKAM ODGOVOREN SAMO ZA TOA STO JAS KE GO KAZAM A NE I ZA TOA KAKO TI KE GO SVATIS !!!

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2016 11:26 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Keltan НапишиCOLON
Sakas li uste eden sovet ? Sledniot pat koga pojdes na natprevar ednostavno zaboravi deka se tuka uste 100 ekipi i probaj da go napravis toa za sto si dosol tuka ..........LOVI KRAP kako sto ti si znaes i kako da si na sloboden ribolov :shake_hand:

I ti garantiram deka ke bides posleden !

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum