www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Oкт 08, 2024 6:32 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2627282930ELLIPSIS39»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 26, 2016 3:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Kako prvo ne te posociv tebe vo postot, rekov deka imashe protivnici a eden od tie bese i ti.

Za konstatnosta:

A kako profesore nekoj ke opredeli koj moze cel natprevar da zafrla na 140 a koj ne moze?

Treba li sekoj den da iamme casting po edno 10 casa za da vidime koj ke umre posle edna nedela a koj ke prezivee?

Covek si od sportot cel zivot, izlisno e tebe da ti objasnuvam deka normite sportski se stavaat za da se ispolni norma, ostatokot ostanuva na sportistite?

Kolku e Olimpiska norma za Kladivo ? Koj znae dali toj sto ke ja pomine normata moze da frli na taa dalecina ednas ili sekoj nareden obid ke mu bide nad norma ?

Kvalifikaciite se za da se vidi koj kolku moze, a koj kolku dolgo i konstatno moze na taa dalecina e prasanje na posvetenost, vezbanje, trening, nesto sto kaj nas edvam li nekoj go praktikuva. Sekoja cest na isklucocite, sekako!

No se dodeka se toa samo isklucoci ke bide vaka.

90% od liga ucesnicite ne mozat da frlat 130 metra so riboloven sistem, so leadcore od pola metar, kopca i boila od 15 mm, ne kako na casting samo so konec i boilce od 14 mm, presuseno 100 godisno da ne tezi, da ne klampa i da ne smeta pri zafrlanje. Ako stavev leadcore pola metar, boila 15 mm normalna i predvez 30 libri so skin i dolzina 15 cm, osven kremenadla nikoj nemashe da ja natrfli normata.

So dobra liga koja bara enormno mnogu rabota ke se naprvai super selekcija od toa sto momentalno go imame raspolozeno za natprevari.

Ako trebaat 300 kila za pobeda ke treba mlatenje raketa 72 casa pa neka e toa i na 100 metra, ama ke treba neli.

Ke treba hrana so deseticvi kilogrami ne so kilo sekerac, kilo boili i 2 kila spod,

Ke saka rabora, ke saka menuvanje predvezi, ke saka dezuranje, izdrzlivost, iskustvo za vadenje riba, koncentracija, zelba i se po red sto doagja so eden takov natprevar.

E togas onie koi spijat po cela nok, onie koi ne menuvaat predvezi, onie koi ne mozat da hranaat kontinuirano na daleku i mnogu, onie koi nemaat dovolno hrana i mamci, onie koi ne raspolagaat so kvalteni mamci i hrana, ke si legnat pod default na dnoto na tabelata i se ke si dojde na svoe mesto za edno 2 do 4 godini,

Ne moze nikoj da izigrava Inspektor i da proveruva po torbite koj so nosi i kako se spremil. Koj nabavil dovolno oprema koj ne. Koj vezbal koj ne. Seto toa e licno, koj kako svaka natprevar na svetsko, seriozno ili zaebancija.

Toa e toa.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Последна промена од 2 на Sportex, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 26, 2016 3:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
JaneMK НапишиCOLON
Sergej komentarite za hranata nebea upateni kon tebe.taman rabota ako ti neznaes boili.ne e bitno kupecki men x ili obicen.doma si e doma I ova mislenje ti go kazav mnogu pred svetskoto.
toa e moe licno razmisluvanje.na tvojata boila ke veruvam I ke si ja baram greskata vo druga rabota.ako neveruvam na boila ili neznam so nejze da rabotam togas utka e rabotata.ke pocnes vo sve da gresis kako nekoi sto pravat.

Jas sekade se stavam so site.znaci I jas nefrlam nitu jas znam zig.ama jas veke za razlika od drugi neodam nespremen :shake_hand:

Ne mi odgovori na prasanjeto?

Znaes li zosto ne rolavme sami Boili?

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 26, 2016 5:50 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sportex НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Sergej komentarite za hranata nebea upateni kon tebe.taman rabota ako ti neznaes boili.ne e bitno kupecki men x ili obicen.doma si e doma I ova mislenje ti go kazav mnogu pred svetskoto.
toa e moe licno razmisluvanje.na tvojata boila ke veruvam I ke si ja baram greskata vo druga rabota.ako neveruvam na boila ili neznam so nejze da rabotam togas utka e rabotata.ke pocnes vo sve da gresis kako nekoi sto pravat.

Jas sekade se stavam so site.znaci I jas nefrlam nitu jas znam zig.ama jas veke za razlika od drugi neodam nespremen :shake_hand:

Ne mi odgovori na prasanjeto?

Znaes li zosto ne rolavme sami Boili?
ako e onoj istiot muabet sto go pravevem za da nese jade burek posle svetskoto,sto vo minatoto se jadese znam
ako e nesto drugo neznam

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 26, 2016 5:51 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sportex НапишиCOLON
Kako prvo ne te posociv tebe vo postot, rekov deka imashe protivnici a eden od tie bese i ti.

Za konstatnosta:

A kako profesore nekoj ke opredeli koj moze cel natprevar da zafrla na 140 a koj ne moze?

Treba li sekoj den da iamme casting po edno 10 casa za da vidime koj ke umre posle edna nedela a koj ke prezivee?

Covek si od sportot cel zivot, izlisno e tebe da ti objasnuvam deka normite sportski se stavaat za da se ispolni norma, ostatokot ostanuva na sportistite?

Kolku e Olimpiska norma za Kladivo ? Koj znae dali toj sto ke ja pomine normata moze da frli na taa dalecina ednas ili sekoj nareden obid ke mu bide nad norma ?

Kvalifikaciite se za da se vidi koj kolku moze, a koj kolku dolgo i konstatno moze na taa dalecina e prasanje na posvetenost, vezbanje, trening, nesto sto kaj nas edvam li nekoj go praktikuva. Sekoja cest na isklucocite, sekako!

No se dodeka se toa samo isklucoci ke bide vaka.

90% od liga ucesnicite ne mozat da frlat 130 metra so riboloven sistem, so leadcore od pola metar, kopca i boila od 15 mm, ne kako na casting samo so konec i boilce od 14 mm, presuseno 100 godisno da ne tezi, da ne klampa i da ne smeta pri zafrlanje. Ako stavev leadcore pola metar, boila 15 mm normalna i predvez 30 libri so skin i dolzina 15 cm, osven kremenadla nikoj nemashe da ja natrfli normata.

So dobra liga koja bara enormno mnogu rabota ke se naprvai super selekcija od toa sto momentalno go imame raspolozeno za natprevari.

Ako trebaat 300 kila za pobeda ke treba mlatenje raketa 72 casa pa neka e toa i na 100 metra, ama ke treba neli.

Ke treba hrana so deseticvi kilogrami ne so kilo sekerac, kilo boili i 2 kila spod,

Ke saka rabora, ke saka menuvanje predvezi, ke saka dezuranje, izdrzlivost, iskustvo za vadenje riba, koncentracija, zelba i se po red sto doagja so eden takov natprevar.

E togas onie koi spijat po cela nok, onie koi ne menuvaat predvezi, onie koi ne mozat da hranaat kontinuirano na daleku i mnogu, onie koi nemaat dovolno hrana i mamci, onie koi ne raspolagaat so kvalteni mamci i hrana, ke si legnat pod default na dnoto na tabelata i se ke si dojde na svoe mesto za edno 2 do 4 godini,

Ne moze nikoj da izigrava Inspektor i da proveruva po torbite koj so nosi i kako se spremil. Koj nabavil dovolno oprema koj ne. Koj vezbal koj ne. Seto toa e licno, koj kako svaka natprevar na svetsko, seriozno ili zaebancija.

Toa e toa.
:shake_hand: :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand:
a toa ke se postigne SAMO ako se odi na kupovi nadvor,so tri kola liga tesko

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 26, 2016 8:06 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Норма за се има. Ама ...
Ај да не помагаме повеќе, испадна ве дотепавме. Сепак, ете се разгледува у Натпреварувачка и веројатмно ќе се смисли добро решение.
Бистро нека е.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 26, 2016 8:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
JaneMK НапишиCOLON
Sportex НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Sergej komentarite za hranata nebea upateni kon tebe.taman rabota ako ti neznaes boili.ne e bitno kupecki men x ili obicen.doma si e doma I ova mislenje ti go kazav mnogu pred svetskoto.
toa e moe licno razmisluvanje.na tvojata boila ke veruvam I ke si ja baram greskata vo druga rabota.ako neveruvam na boila ili neznam so nejze da rabotam togas utka e rabotata.ke pocnes vo sve da gresis kako nekoi sto pravat.

Jas sekade se stavam so site.znaci I jas nefrlam nitu jas znam zig.ama jas veke za razlika od drugi neodam nespremen :shake_hand:

Ne mi odgovori na prasanjeto?

Znaes li zosto ne rolavme sami Boili?
ako e onoj istiot muabet sto go pravevem za da nese jade burek posle svetskoto,sto vo minatoto se jadese znam
ako e nesto drugo neznam
EPA znaci znaes, zatoa ona sto go zboris za sopstveni boili ne e izvodlivo. I ne samo kaj nas ami opsto Na balkanov. Niti srbite ne Se nisto podobri, zatoa drugi im pravat boili.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 26, 2016 8:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
marks НапишиCOLON
Норма за се има. Ама ...
Ај да не помагаме повеќе, испадна ве дотепавме. Сепак, ете се разгледува у Натпреварувачка и веројатмно ќе се смисли добро решение.
Бистро нека е.
Najveke Ke pomognete ako odite na voda I vezbate. Za Burek jadenje prvi Sme. Da imashe svetsko sto vika Pepi vo burek jadenje Ke bevme ubedlivi sampioni, zad nas nas 10 mesta prazni pa posle Srbite.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 26, 2016 9:37 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Sportex НапишиCOLON
marks НапишиCOLON
Норма за се има. Ама ...
Ај да не помагаме повеќе, испадна ве дотепавме. Сепак, ете се разгледува у Натпреварувачка и веројатмно ќе се смисли добро решение.
Бистро нека е.
Najveke Ke pomognete ako odite na voda I vezbate. Za Burek jadenje prvi Sme. Da imashe svetsko sto vika Pepi vo burek jadenje Ke bevme ubedlivi sampioni, zad nas nas 10 mesta prazni pa posle Srbite.
Не беше муабетот за бурек ама ајде ... нека биде бурек :D :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 27, 2016 9:14 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Новите пушки се комплетираа ... викендов ке има фрлање на Треска , малце тренинг :D :D :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 27, 2016 11:33 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Taka Treba Tafta!!!

Ni so najskapite i najdalekometni trski nema da frlis ni metar poveke bez trening, duri ke frlis i pomalku dokolku ne vezbas i ne upotrebis pravilna tehnika soodvetna na konstrukcijata na blankot koj go koristis.

Samo trening, nisto poveke !

Patem so zdravje da si gi koristis !!!

Sto zema ako ne e tajna??

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2627282930ELLIPSIS39»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum