www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 29, 2024 1:16 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1011121314ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 2:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Vasil Kostov

Голем поздрав до Јован.
Не видов дали се претстави на форумот. Ако се претставил ок, но еко не еве јас ке си земам слобода да го претставам (се надевам нема да ми замери).

Јован Бојчовски - Државен инспектор по рибарство при Државниот Инспекторат за земјоделство. Тоа е еден од инспекторите кои ревносно и пожртвувано си ја работи својата работа и многу често е на терен и во директен судир со сите аномалии во рибарството. Одговорно тврдам дека е еден од оние кои сакаат ствавање на ред.

Уште еднаш поздрав.


Господине Костов,
Напишавте доста пофални зборови за државниот инспектор. За жал истиот не ги издржа критиките и обвинувањата од членовите на форумот околу работата за која тој лично е надлежен туку едноставно “абдицира“ со што Вашите убави зборови останаа да “висат во воздух“.
Конкретно: Членовите на форумот не добија НИ ЕДЕН одговор на многуте забелешки за неговата работа.
Бидејќи Вие зедовте слобода и го претставивте, сметам дека и јас може да си земам таква слобода и од Вас да побарам да влијаете истиот да се врати и аргументирано да одговори на сите критики и забелешки.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 3:04 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
јас се надевам дека господинот јован ке се премисли и ке застане овде да дебатира со сите нас
кој сме засегнати од постоечката состојба на сите наши ревири па и со состојбата на нашите
здруженија(КОНЦЕСИОНЕРИ)
-без разлика кој каков став има и кој какво мислење има - на проблемите треба да им се застане очи во очи па и 10% да се решат за почеток е добро зашто ке се оди нанапред

јас пак би го повикал да размисли добро за неговата одлука но како и да
реши ке го почитувам неговото мислење како и на секој член овде на форумот

поздрав

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 3:16 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Сеп 30, 2011 9:27 pm
МислењаCOLON47
Jas konkretno nedovbiv odgovor od moite postaveni prasanja pa makar i "pcovka" da dobiev ke mu oprostev no hmmm neznam zosto se isplasi covekot i gi naopadna clenovite na Crn Drim
Kade e mene neka me napadne jas debatiram so nego i navistina sakam odgovor za slucuvanjata za O.E. i neka si nosi sekoj odgovornost sto si ima greska nili neka si ja popravi greskata :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 3:46 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 03, 2011 12:48 am
МислењаCOLON312
Shteta, " UMRE NA VATRENO KRSHEVANJE" :!:
Navistina ochekuvav konstruktiven muabet i pretstavuvanje na drugata strana od medaljata (negovite problemi i uspesi vo rabotenjeto). Toj seto toa nafrlano go kaza vo proshtalnoto pismo.
Mislam deka ni ostana dolzen. Kako i da e pozdrav do nego i mu posakuvam USPEH vo rabotata.

P.S. Pa V.Kostov do sega trebashe pustinja da fati, ako beshe kako nego :lol:

_________________
PRAV PECAROS NE BIRA RIBI
Debeli-Slabi, Stari-Mladi
Bitno da ima TURI (FRLI) - VADI


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 3:50 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Carp fishermen НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Od tie pricini se otkazuvam od ponatamosno clenstvo na forumot i od ponatamosno sledenje na web-stranava.
Кукавички потег.
Gi napolni gastite haha znaev deka nemas "MADINJA " vide i samiot kolku si vreden za bilo sto
Carp fishermen за вакви коментари беше предупреден, ама очигледно не есапиш ниту правила, ниту никаква жива сила на форумов. Голем дел од коментарите што ги напиша можаше да ги напишеш и на друг начин, а да ја постигнеш истата цел, впрочем како што дискутираа, напаѓаа и дебатираа другите членови, ама ти се реши за друг начин. Сепак ова не е кафана, туку сериозен форум, каде кога си се приклучил си се обврзал да ги почитуваш правилата. Овдека секој член ги има истите правила како и другите, без разлика кој е што е, и тенденцијата на форумот е да сплотува и да ги поврзува сите кои се потребни за квалитетна, ненавредлива и аргументирана дебата. Уште еднаш те повикувам да го прочиташ второто правило од правилата, а веднаш после него и седмото.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 4:20 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Pocituvani

Mislev deka site clenovi na forumov imaat zaednicka cel da go zastitat ribniot fond, a ne nekoi poedinci da si lecat svoi licni fustracii......da promoviraat idei i zamisli kako na kaubojski filmovi......Iskren da bidam na forumov me donese eden moj drag prijatel kogo go pozdravuvam..... Uste od samiot start i moe ucestvo na forumov se pretstaviv so Ime i so Prezime i funkcija i vo nitu eden moment ne upotrebiv nikakva navreda prema nikogo......nitu licna niti opstestvena.....iako da bidam iskren i jas imam odredeni frustracii prema odredeni lica na Forumov...Kako toa sto go pravea clenovite od koi sum najpoveke napagjan.
Del od niv posle ova mozda ke gi kazat svoite iminja i Preziminja, iako gi znam no veke ne e nisto bitno......Tokmu kaj ovie luge, a ne kaj upravata od ova Zdruzenie zad koe se krijat poedinci i se pretstavuvaat kako da e nivna privatna svoina /mislam Zdruzenieto/ i na kraj se pretstavuvaat deka ribniot fond od ezeroto nad koja ja imaa koncesijata za rekreativen ribolov vo izminatiot period e nivna licna svoina....... koe go koristat Zdruzenieto kako pandan da iznesuvaat kup lagi i nevistini i da se pretstavuvaat zrtvi na sistemot koj im ovozmozi toa sto go mislat i da go pravat........bez da odgovaraat pred Zakonot. Nezakonskoto nivno rabotenje po odnos na Zakonot za ribarstvo i akvakultura ovde ne e mesto da go prezentiram.....
Na kraj pocituvani zastitnici na ribniot fond od Zdruzenieto na koe mu go valkate imeto i tradicijata i koi gi brukate cesnite negovi clenovi i del od Upravata da znaete deka vo Struga ima 3 Drzavni inspektori za zemjodelstvo...vo Ohrid dvajca....Vkupno 5 inspektori ......No za zal ili za sreka Vie znaete samo eden....Samo eden bil so Vas i vo vetar i po studoj i po dozdoj....samo toj Vi gi trgna kafezite od Globocica i samo toj Vi obezbedi poribitelen materijal od avtohton vid na riba bez nikakva naknada, i samo toj ne go poribuvase vo minatite godini ezeroto so goli krapovi i alohtoni vidovi na ribi i samo toj bil golem glupak sto Vas slepo Vi veruvase....Za zal ili za sreka taa epizoda zavrsi...Vremeto ke pokaze dali mi bilo zal ili sum sreken....
Okolu organiziranje na natprevari nadvor od zakonskite propisi i pravila za natprevari na MRF ne bi sakal mnogu da komentiram......Ima Zakon dali toj vazi sekade podednakvo i dali se sproveduva podednakvo od mene no i od drugi ke se obratite na drugo mesto...Znam deka Vie organiziravte natprevar i vo 2010 i vo 2011 sprotivno na pravilata na MRF......Toa go tvrdam odgovorno.....Kako sto tvrdam odgovorno deka takvi natprevari se organiziraat nasekade niz Republika Makedonija i za zal kade organizatorite ne se sankcionirani od ovlastenite institucii.......Zosto e toa taka neznam....Ke treba da gi prasate nadleznite....
Okolu vadenjeto na mrezi bez prisustvo na ovlasteni lica ke treba da go dokazuvate toa vo sudska postapka a ne na forumov...
Na kraj se prijaviv za da bidam konstruktiven vo zastita na ribniot fond, no namesto toa DIZ i mene kako inspektor koj imase hrabrost da se prestavi so ime i so prezime neargumentirano ne napagjate. Od tie pricini se otkazuvam od ponatamosno clenstvo na forumot i od ponatamosno sledenje na web-stranava. Mozebi nekoj se plasese deka ka ja klazam vistinata, pa zatoa ovie reakcii. Kako i da e....
So ogled deka nema poveke da odgovaram na forumov i nema da me ima voopsto na ovaa web-strana, na site clenovi na forumov Vi posakuvam Srekna Nova 2012 godina...Na operatorot mu posakuvam mnogu clenovi na forumov i mnogu posetiteli na web-stranata........Da Ve sluzi zdravje i blagosostojba vo godinata pred nas na site Vas.......Na site koncesionari vo Republika Makedonija im posakuvam pogolemo clenstvo /preku izdavanje na sto pogolem broj na dozvoli i legitimacii/, mnogu zdravje i sreka na site...
A na tie koi najmnogu me napagaa im posakuvam da bidat najzdravi od site nas, i so najdobar duh, svezi, cvrsti, znajni da im dade gospod zdravje i blagosostojba za da mozat da gi dokazuvaat nestata tamu kade treba.....
Pozdrav

p.s Go molam operatorot da vnimava vo ponatamosnite tekstovi na poedinci, bidejki ne e nitu civilizaciski nitu eticki da se degradira osoba /bilo koja/ bez da moze da dade odgovor.
Koga vejce gi znaete tie lujge zosto ne se prezemeni nikakvi merki? Zosto ovde nas ni kazuvate?? Jas li treba nesto da napravam?
Ce odgovaram pred zakonot sto sum skinal STRUK , MREZA koja nezakonski se postaveni???? Ajde Vi se molam,povelete dojdete i licno pred Vas ke skinam .izvlecam mreza pa pisuvajte prijava ,da vidime sto ce bide!! Znaci po Vas,jas kako covek ne smeam da spasam davenik? Ne smeam da spasam riba zaglavena vo mreza?? Ne smeam da oslobodam som od struk ili samica? A nekoj SMEE - MOZE da gi postavuva?? Cirkus!! natprevari ,pa nezakonski?? Pa kako moze i to acudo da bide? Bas i nikomu da ne kazale?? Sto i kade ima problem ako se odrzi sportski natprevar vo ribolov?
Nemam nisto licno protiv Vas i vasite kolegi,ama za Vasata rabota i uspesi na site Vas dovolno mi kazuva ona sto go citam po vesnici,televizii ,pa i ovde na forumov za sostojbata na Ohridsko ezero! Treba ednas site da svatat deka vreminjata se menaa i ce se menuvaat uste povejce NEMA da ima nezasluzena plata za nikogo,nikade!! Internetot kako medium,kolku ima losi strani uste povejce ima dobri a toa e mojcta da odekne niz eterot kako bomba,nekoja informacija a komu sto ce donese taa ''bomba'' zavisi....sto napravil,slava ili nesto sosema sprotivno....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 4:21 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Во однос на потегот на Јован, секогаш сум бил противник на оние кои ќе се решат да се повлечат, мислам дека повлекувањето не е најдобриот чекор, од друга страна контролата на форумот малку затаи и се провлекоа доста навредливи коментари и јас би сугерирал да остане, затоа што ако излезе позитивно ништо не гледам, тој лично ќе биде со помалку информации, ние со помалку информации и тоа е тоа. Не сакам да бранам никого, но работата на инспекторите и чуварите не е нималку лесна, ако чита Радован, може да прикачи некое од видеата кои ги поседува (ако судскиот процес поврзан со видеата и сликите е окончан), чисто колку да не заборавиме со какви све луѓе инспекторите и чуварите доаѓаат во контакт.

Мислам дека им треба подршка и сум присталица на тоа дека поорганизирана формација (рибарска полиција) тревба да ја превземе работата, затоа што поединците се ранливи, а контактите со другите институции (полиција) не секогаш одат течно. Од друга страна никој не е вечен на работното место, но за тоа не одлучуваме ние на форум, туку тие што треба во хиерархијата која ја опишав во некој претходен коментар


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 4:24 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Сеп 30, 2011 9:27 pm
МислењаCOLON47
Carp fishermen за вакви коментари беше предупреден, ама очигледно не есапиш ниту правила, ниту никаква жива сила на форумов. Голем дел од коментарите што ги напиша можаше да ги напишеш и на друг начин, а да ја постигнеш истата цел, впрочем како што дискутираа, напаѓаа и дебатираа другите членови, ама ти се реши за друг начин. Сепак ова не е кафана, туку сериозен форум, каде кога си се приклучил си се обврзал да ги почитуваш правилата. Овдека секој член ги има истите правила како и другите, без разлика кој е што е, и тенденцијата на форумот е да сплотува и да ги поврзува сите кои се потребни за квалитетна, ненавредлива и аргументирана дебата. Уште еднаш те повикувам да го прочиташ второто правило од правилата, а веднаш после него и седмото.[/quote]
Se izvinuvam revoltiran sum i te molam izbrisi go komentarot


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 4:26 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
а за ова што го подвелече келтан, апсолутно го подржувам и ние во дел од последните акции бевме без овластено лице и така и ќе продолжиме, па нека повели било кој нека дојде да ме казни за тоа...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 4:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Carp fishermen НапишиCOLON
......Se izvinuvam revoltiran sum i te molam izbrisi go komentarot
Имаш доблест да се извиниш за нешто,за коешто не гледам потреба од извинување,знаејќи го револтот натрупан во секој од нас,а посебно во оние кои се живи сведоци на нечесни работи(те сметам во таа група)....Не е тоа причина,господинот инспектор да се повлече.ВАСИЛ треба да им послужи на сите за пример,повеќето од нас не го познаваме и не сме меродавни да дискутираме за неговите претходни дејства....сите се надеваме на идни позитивни дејства.Така треба да биде и со инспекторот.Јас лично не го знам,го ПОЗДРАВУВАМ ако имал успешни акции и го АМНЕСТИРАМ ако затаил во нешто...Битно ми е во иднина,кога веќе сме во ист кош,како што сите викаат-ДА НЕМА ЗАТАЈУВАЊЕ.Е тука ако има,тогаш ќе се распукаме и ние.До тогаш повикувам на слога и взаемно разбирање и борба против злото наречено криминал на вода.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1011121314ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum