www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Oкт 07, 2024 11:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS39»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 1:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ако оваа наша крапска фела сака да направи нешто повеке , нај прво за нив а после тоа и на натрпреварите тоа што го кажува сергеј треба да се испочитува
- човекот го ценам и сеуште е еден од врвните наши стручњаци околу такмиччарскиот крапски риболов, оваа година мислам дека убаво искуство собра од ова светско таму во франција и ги виде лично како работат тие други такмичари

преспанско езеро како и што трубам 2 год наназад за да биде патека или вода за лига -- ке ги диктира тие услови
- далечина, хранење тактика

езерото е полно со крап ама не од оној од тиквешко/ жабени порибениот да со едно кутивче шекерац бидеш прв и не се замараш со работа него со скари и салати во боксот

башка -- таму крапот го ловат и со оние струкови кои се под површина на водата-- значи не на дно а тоа кажува дека таа риба храната ја бара и во горните слоеви -- што со добро совладана зиг техника може успешно да се лови.
ама ке треба па и да се доста работи за да се стигне до резултат- од старт веке ке имаме вода која ке диктира повисоки норми и повеке подготвеност кај дуата

се дури целиме на лига од типот на бари и мали езерца -- ништо не сме направиле одо напредокот околу тактика, техника и ........., тие беа добри кога се омасовуваше крапскиот дел со натпревари и треба да се веке отфрлена опција за понатаму. сега има екипи и тие екипи ке мора да им се даде понапредна опција и други патеки за трениг и за натрпревари

јас така мислам

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 3:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Sportex НапишиCOLON
Со тренинг многу брзо се иде до фамозната граница од 130 со Голем спомб,

Зборувам да се фрла констатно не 3 пати,

Сето после тоа се финеси како во ситниот прибор така и во техника на фрлањето,

Три пати неделно да тренираш се напредува многу брзо, да не зборувам секој ден.
Sergej pari treba pari ne vreme,neli pocnaa da treniraat so spodovi na treska skinaa nekolku spomb-a i nekolku raketi tahikardija na srce dobija
Posle malce povece treniranje koga ke cviknat i nekoj spod od 100+ evra mozda i samoubistvo ke se izvrsat.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 3:49 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Вода, каде рибата ја нема и згора на се се плаши и бега - не ни треба!

Така се изродија мајсторите за диви води, не оти постои такво нешто...дремеш 5 дена, чекаш и ќе фатиш - нормално.

Па да скапам на вода 150 дена, па и јас ќе бидам таканаречен мајстор за диви води. :crazy:

На дива без риба вода не се станува натпреварувач, се станува на вода каде ќе извадиш 300-400кг. за 2-3 дена, а не 2-3 крапчиња од 2.кг

Никогаш нема да имаме натпреварувачи доколку чекаме лига да испецаме 3 кола со чатал и конзерва шеќерац и ајде на мегдан.

Последниве 4-5 години бев у луди заблуди благодарение на опкружувањето и нивното "know how", но веќе не!

Не слушам никого повеќе, 80% совети што сум ги слушнал за крапскиот риболов овде се тамба ламба...(стојам зад ова)

Се согласувам со Сергеј само за едно и тоа е доволно - НИ ТРЕБААТ НАТПРЕВАРУВАЧИ!!

Како до нив...за се има решение! :ok_ok:

Па тој на Банај ортакот шо фрла 72 саата на 130 спомб голем мушка тетка да не го родила или да не јаде еурокрем секој ден??? :saso:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 5:12 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ќе oдиш у лигa дoгoдинa?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 5:33 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Spaiwa,za del si vo pravo a za del ne si ,ama sepak na kraj sekoj si ima svoe razmisluvanje

toa ti sto go vikas e dobro SAMO kako sega da imas epten iskusen kapiten koj ke ti kaze tocno sve sto da pravis a ti samo da rabotis
Dokolku treba sam da mucnes,da gledas od kaj ti doaga ribata,koj kako so hrana ti prioga,toa ne se gleda na sloboden ribolov na privatna voda

na istata privatna voda naredi gi 20 najdobri vo svet i togas ke svatis deka nemas pojma.

Prviot del deka treba na voda so mnogu riba se slagam potpolno,za da se uvezbas kako hrvati,francuzi mora golema voda so mnogu riba

a na tie privatni vodi znaenjeto nema da go prosiris ti garantiram

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 5:47 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Ne ni treba diva voda, ni treba ribnik ......
Abe ova natprevaruvaci-krapdzii kolku poveke citam, tolku poveke veruvam deka ne se ni ribari. Ubavo napisa Sergej "natprevar vo bodibilding", ama toa vazi za da sme vo prvite 3 mesta, a za sredina na tabelata ne veruvam deka e taka.
Na sto lici ova? Treba da se lovi vo ribnik za da si uspesen natprevaruvac?
Kozjak imalo mnogu riba i ne cinelo tamu da se lovi, tamu i baba ke fatela riba?!?!
Globocica, Debarsko .... bile siromasni nema da se vadelo riba?!?! Pa ako e taka, spored ovie teorii, i ezeroto vo Francija e siromasno so riba, tri nasi ekipi za 72 casa fatija vkupno 7 ribi. Na Mavrovica, isto na natprevar ne na sloboden ribolov, se fatija poveke ribi, toa bi znacelo deka Mavrovica e pobogata so ribi od ezeroto vo Francija?
Sme nemale voda za zig-rig?!?! Kakva treba da e taa voda? Dlaboka i mirna? Lani vo edna prilika me ubedivte deka treba da e mira za da moze da se lovi zig, da nema struenja kako na Globocica na primer. Ako e taka zosto vo Francija se lovelo zig i pokraj silnata struja?
Decki imame vodi, ubavo kaza Keltan, ako znaes da fatis riba vo siromasna voda ke znaes da fatis i na bogata voda. Tehnikite mozat da se sovladaat i na nasive vodi, vo ova sum 100% siguren, samo treba da se saka toa.
Reprezentacija ... pa nasite reprezentativci vo drugite sportovi imaat po dva treninzi vo denot, a vie po kolku treninzi imate reprezentativci krapdzii? Ne mora dva vo denot, ama barem da se dva vo nedelata. Eve i jas sum amater ribolovec, ovaa godina pocnav da lovam na musica, za da sovladam tehniki i da steknam iskustvo i rutina skoro sekoja nedela bev po 2 dena na voda, i toa sto ne planiram da se natprevaruvam, tuku za svoja dusa sakav da ja sovladam taa tehnika. E sega nasite reprezentativci sakaat da lovat i musica, i skobal, i stuka .... pa nema vreme za treninzi, a opravduvanjeto e nemanje voda za krapski ribolov.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 6:09 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Имаме води, немаме води!?

Не сме на мапа на FIPS за никакво натпреварување, буквално за никакво!

Бугарија - Светско во пливка 2016.
Србија - Светско (на АДА) незнам која година беше + за Фидер + за Крап стои 2019
Хрватска - Светско 2018
Романија - Светско 2011
Унгарија - Светско 2017
Босна - мушица, балкански итн итн...крап немало, но барем стои у календар на ФИПС, барем стои

итн итн итн...

Кај е пливка светско, кај е фидер, кај мушица???

За таквото имаме води, саде диви - здивевме веќе.

Кој сака - нека проба да ме преубеди!

Едно гого и тоа Моме го шитнал цел крап летово, ќе чекаме да пориби...или ќе чмаам на Велешко 5 дена за 2 караши и ќе морам со Ицо да се договорам да ми накрми некаде т.е позиција да ми спреми. :D

Веќе у МК не фаќам, не ми е целта да одам по риба и да денгубам.

Натпревари е залудно да посетуваш, тоа не се натпревари...тоа се дружби тамба-ламба концепт и е класично тепање време!!

Тренинг салам и посети на води богати со риба!!

Не одам веќе по риба секој 2-3 викенд, да трошакам пари за празни води и чмаење со ракии и мезе...Одам некаде салам да се изнафаќам.

Да, да се изнафаќам, ама со гол газ риби не се фаќаат ниту на приватни води богати со риба. :saso:

За да извадам 300кг риба, видете вие што се ми е потрбно, колку храна и колку работа???

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 6:31 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Овде ја нема Македонија, во ниту една дисциплина...зошто?

http://www.fips-ed.com/fipsed/docs/Tableau_en_2016.pdf

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 6:32 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Филип НапишиCOLON
Ќе oдиш у лигa дoгoдинa?
Незнам!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 6:33 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
So se sramujes ko nevesta pred udavanje.kazi si :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS39»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 20 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum