www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 6:31 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: podvizna tapa bez stoper.
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 11, 2011 10:04 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
go vidov konecot i pa ne mi e jasno naturale ,probam da obrazlozam ama po se izgled ne mozam, :?: ovaa stvarno tapava tvoja e bez granicnik... :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: podvizna tapa bez stoper.
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 12, 2011 12:23 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Zafrlas, hranilkata (olovoto) stignuva do dnoto, go ostavas konecot labav dodeka da isplovi tapata. Stom isplovi go zategas konecot i so zateganjeto taa e fiksirana. Vi pisuva se na slikata koja ja prati NATURALE.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: podvizna tapa bez stoper.
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 12, 2011 12:37 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
VladoMKD НапишиCOLON
Zafrlas, hranilkata (olovoto) stignuva do dnoto, go ostavas konecot labav dodeka da isplovi tapata. Stom isplovi go zategas konecot i so zateganjeto taa e fiksirana. Vi pisuva se na slikata koja ja prati NATURALE.
До таму разбрав и јас,но неможам да разберам која е целта за ставање на тапата


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: podvizna tapa bez stoper.
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 12, 2011 9:45 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 04, 2010 6:17 pm
МислењаCOLON116
ЛокацијаCOLONGevgelija
ja vikam 100% obicen vagler batka sigurno ti tvrdam so uste 200%

_________________
ako nema za mostot go ,,P A P A S " od crnecot[/i]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: podvizna tapa bez stoper.
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 12, 2011 12:26 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON916
Млад Риболовец НапишиCOLON
VladoMKD НапишиCOLON
Zafrlas, hranilkata (olovoto) stignuva do dnoto, go ostavas konecot labav dodeka da isplovi tapata. Stom isplovi go zategas konecot i so zateganjeto taa e fiksirana. Vi pisuva se na slikata koja ja prati NATURALE.
До таму разбрав и јас,но неможам да разберам која е целта за ставање на тапата
da ne se bulji vo vrvot na trskata ke ja prati tapata toa ti e eden vid olesnuvanje. nemaat site trska za feeder tehnika mozebi ima nekoja kruta trska na koja nemoze da oseti koga ke udri nekoja pomala riba a vaka moze da go primeti sekoj udar.
bar jas taka mislam a moze i da gresam


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: podvizna tapa bez stoper.
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 12, 2011 1:12 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
ico baits НапишиCOLON
go vidov konecot i pa ne mi e jasno naturale ,probam da obrazlozam ama po se izgled ne mozam, :?: ovaa stvarno tapava tvoja e bez granicnik... :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
oni stavile deka moze da se lovi i so hranilka ..vie za toa ste se fatile no poentata e klasicen ribolov na tapa bez granicnik ..vo toa e fintata... ako e za hraniulka ke stavam kinder jajce kako tapa..npr..poentata e deka ona sama ja naogja dlabocinata i tamu zastanuva na konecot/inteligentna tapa/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: podvizna tapa bez stoper.
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 1:49 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Bidejki ne ni e jasen princip na ovaa tapa ..za hranilka ili ne i taka nataka go prasav po email drugarmi vo NL i eve kako mi go objasni funkcionirabnjeto na ovaa PODVIZNA TAPA BEZ STOPER/za mnogute na ovoi forum klasicen vag;ler a ne e/ :

a/tapa nema alka za protnuvanje konec
b/delot kade sto se protnuva konec na slika se gleda kako eden mal del od tvrda plastikana krajot od tapata dolu i toi del ima 2 dupki -1za potenok konec a vtora dupka za podebel konec/ednata dupka e do 0.20mm vtorata od 0.22-0.45mm
c/konecot se stava odgore i tapata slobodno odi po konecot ,no koga ke go fatite konecot pod ili nad tapata i optegnete tapa zastanuva vo mestoto,blokiran.
d/nema stoperi ..ni gumeni ni koncani nitu bilo kakvi monistri i slicno//

e/ so ovaa tapa lovite na dlabocina koja ja sakate i na dlabocini pogolemi od dolzina na trskata....
f/posebno se osetlivi ovie tapi..... mozete da gi koristite i za lov na popoups koga e mamecot podignat od dnoto...
g/preporacljivo e olovoto da se stava vo edna tocka i toa cela teezina prema nosivosta na tapata...i olovoto koga ke dopre dnoto dava signal i tapata se isprava i sama ja naogja dlabocinata..inteligentna tapa bi rekol.

neka vi e bisto.... :!: :!:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: podvizna tapa bez stoper.
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 5:56 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON916
NATURALE НапишиCOLON
Bidejki ne ni e jasen princip na ovaa tapa ..za hranilka ili ne i taka nataka go prasav po email drugarmi vo NL i eve kako mi go objasni funkcionirabnjeto na ovaa PODVIZNA TAPA BEZ STOPER/za mnogute na ovoi forum klasicen vag;ler a ne e/ :

a/tapa nema alka za protnuvanje konec
b/delot kade sto se protnuva konec na slika se gleda kako eden mal del od tvrda plastikana krajot od tapata dolu i toi del ima 2 dupki -1za potenok konec a vtora dupka za podebel konec/ednata dupka e do 0.20mm vtorata od 0.22-0.45mm
c/konecot se stava odgore i tapata slobodno odi po konecot ,no koga ke go fatite konecot pod ili nad tapata i optegnete tapa zastanuva vo mestoto,blokiran.
d/nema stoperi ..ni gumeni ni koncani nitu bilo kakvi monistri i slicno//

e/ so ovaa tapa lovite na dlabocina koja ja sakate i na dlabocini pogolemi od dolzina na trskata....
f/posebno se osetlivi ovie tapi..... mozete da gi koristite i za lov na popoups koga e mamecot podignat od dnoto...
g/preporacljivo e olovoto da se stava vo edna tocka i toa cela teezina prema nosivosta na tapata...i olovoto koga ke dopre dnoto dava signal i tapata se isprava i sama ja naogja dlabocinata..inteligentna tapa bi rekol.

neka vi e bisto.... :!: :!:



dole kaj sto pominuva konecot ima za dve debelini . koga e labav konecot samoto olovo si propaga no stom ke go zategnes konecot posto odi cik cak niz tapata toa i ja zastanuva tapata pusti ti labav konec pa ke vidis dali sama ke zastane koga ke dojde olovoto na dno. ova tapa funkcioni samo na zategnat konec i e komplicirana do nemaj kade


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: podvizna tapa bez stoper.
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 7:48 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
mene vaka mi deluva dosta ok,lesno za rabota...mozebi gresam...
Ama tie krivini vo dolniot del od tapata se napraveni i gi ima poveke poradi tie momenti koga ke se olabavi konecot da ne legnuva tapata na voda a ima funkcija da koci....koga e zategnat konecot tapata si stoi po drug osnov kako da kazam :idea: :!: :?:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: podvizna tapa bez stoper.
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 9:46 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 03, 2011 12:48 am
МислењаCOLON312
Abe ideata za samoshteluvachka tapa e super ;) , no sega imam edna dilema:
Tapata se fiksira koga konecot e zategnat. Znachi koga ke se fati riba, taa go zatega konecot i tapata e fiksna.
Prashanjeto e kako ke go namotash konecot, ako ribata e fatena na 10m dlabina ? :roll:
Ke namotash do tapata i ke ti ostanat 10m ( ke se vrakjame li vo riverc - po rid :lol: , a ako si vo chamec?)

_________________
PRAV PECAROS NE BIRA RIBI
Debeli-Slabi, Stari-Mladi
Bitno da ima TURI (FRLI) - VADI


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum