www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 29, 2024 5:28 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS46»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 9:56 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Sakam da prasham kolku i dali voopshto e zastapena hemijata vo boilite shto se srekjavaat po prodavnica? I dali so samoto sedenje na stalaza vo taa prodavnica (mi8slam na kupeckite boili) MU se gubi efektot-hemijata?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 10:08 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sve shto stoi i shto e staro normalno deka gubi od svojata atrakcija pa duri i hranlivost duri moze da ima i kontraefekt od taze napravenite boili.Shelf life ili gotovite boili se specijalno atrakuvani za da izdrzat podolg vremenski period mama i nivnata granica e 1 godina ako dobro se sekavam,se posle toa e samo obratno

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Последна промена од 2 на JaneMK, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 10:20 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Zaklucok : kaj pakovanite boili shto sedat vo prodavnica po 1-2 godini hemijata e oslabena! (ako sum vo pravo :? )


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 10:33 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Toa e i premnogu vreme i kaj niv vazi praviloto shto potaze- poubavo

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Последна промена од 1 на JaneMK, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 10:49 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Olele odam cesto i veruvaj mislam deka edno tri godini gi imaat istite pakovanja samo prashinata e nova :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 2:50 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
Treba mnogu da ucish za hemijata i za nejzinata upotreba vo krapskiot ribolov odnosno site kao i jas.I jas prashuvav zoshto ova zoshto ona.Najdobrite amino kiselini se dobivaat od zivotinsko poteklo.Nikoj ne spoma dziger nego ektrakt od dziger(ogromna razlika).Site najdobri raboti shto preku 25 godini se upotrebuvaat vo krapskiot ribolov kako Multimino,Nutramino,Stimulin amino,Minamino(originalniot naziv za site ovie),amino complex i ostanati se dobieni na istiot nacin.
Toa shto ti mislish deka e najdobro za covekot odamna se pokazalo deka necini.Svoevremeno i jas pocnav da pijam i proteini i amino kiselini zaradi zgolemuvanje na muskulnata masa pa koga ispadna deka voopshto ne se zdravi prestanav da gi pijam.Pravite i najdobri bodi bilderi koristat iskljucivo prirodna hrana.Ovie vo flashickata se dobieni vo labaratorija po veshtacki pat.Solarot kako shto kazuvash e upotreben na mnogu vodi vo drzavava i sekade donesol rezultati.Toj mi donese i prvo mesto na globocica.Zivotinskiot instinkt kaj krapot koj e sveshtozder a pogotovo mesozder go podseka na sve shto e atrakt od zivotinsko poteklo na jadenje i to bogato so proteini.Dokolku gi zadovolime negovite potrebi so samiot mamec toj sekogash ke bide tuka kade shto go ranime.Na diva voda pogotovo bogata so prirodna hrana kako shto e Veleshko,MAntovo,Globocica e mnogu teshko megutoa ne e nedostizno.Tuka doaga do izraz kvalitetna hrana(miks)so pravilno upotrebeni i kvalitetni hemii.
Napishav veke deka sum gi koristel site raboti od prodavnica.Zdravje boze koga ke se sretneme ti zemi od prodavnica Black pepper ulje i jas ke donesam od Nutra pa ke ja vidish razlikata.Duri i megu proizvoditelite za krapska hemija etericniti masla se razlikuvaat i po miris i po sodrzina.Ne plakash samo Ime na firmata nego plakash i 25 godini testiranje i dokazuvanje na pazarot.
A koga sme kaj hranata i pocna da pishuvash znaesh li koja e osnovnata hrana na krapot???
Toa sto jas trebase da go naucam,go nauciv pred mnogu godini,sega samo specijalizacija moze ;)
Znaci ako dobro te razbrav,aminokiselini od nutrabaits se pokvalitetni od aminokiselini specijalno proizvedeni (naglasuvam 100 % prirodni) za covecka upotreba??? Etericni masla od nutrabaits se pokvalitetni od istite kupeni od apteka ??Znaci ne cinat TI i JAS da pieme amino (koi patem se za nas nameneti) A cinat onie od Solar sto mu gi davas na krapot?? Ne e li malku apsurdno togas..Tolku li si zagrizen za krapot? Toa li e ''moderen'' krapski ribolov? da go hranime-lazime so nesto sto mu steti?? ILi znaci po tvoeto pisuvanje bilderite podobro da pijat multimino od solar?? Jane ili nikogas ne si gi probal ovie tecni amnino za bilderi,ili mozebi ti e krivo sto nekoj pred tebe se setil,ili ovaa krapska propaganda ve zaslepila pa ne gledate podaleku od Solar,Nutra ili Rod ili pak stitis nekoj trgovec,ili zarabotuvas na tie proizvodi,nema drugo! Premnogu dolgo gi koristam za da me ubedis vo tvoeto pisuvanje.Amino kiselini se amino kiselini,vitamini se vitamini,fructoza si e fructoza i nema osnova ama bas nikakva ovaa tvoja teorija,duri malku da mi prostis e smesna..ne cinele nameneti za covek cinele nameneti za krap???Ajde pokazimi ja fabrikata kade barem edna krapska firma proizveduva hemija? jas ti se kladam po sto sakas deka osim edna kancelairija i magacin za skladiranje nemaat ni stolce povejce.pa vie terajte po vase.Sum imal etericni ''krapski'' masla i uste imam od nekoj po nekoja kapka,ama imam i od apteka...razlikata e nikakva cimet si e cimet..geranium si e geranium...edino nalepnica razlicna .A sostavot.pa koj ti brani da dodavas -odzemas,bezbroj kombinacii i tuka ima....na primer kombinacija so domasinte aromi koji ete slucajno se na baza na Et i odlicno se kombiniraat so etericnite masla .pa dodavaj,amina,betaini,pivski kvasec....duri i onaa kiselina so koja nekoj gi zatrul krapovite :D najdobroto kaj etericnite masla e sto mozes da napravis ''svoe'' po koe krapot ce ja rapoznava tvojata boila.Poveli dojdi na nekolku mesta kade sto jas lovam i pokusaj na tvoja boila da fatis krap.ne bi uspeal ni po mesec dena hranenje ti tvrdam.

PS. zamisli, mi komentiras deka ne e dobro da koristam morski skolku.zivi.prirodni vo boili?? deka gi gubat aminokiselinite :D
I Jane,prekini so takvi prasanja,koja e prirodna hrana,osnovna hrana na krapot.Prasaj go toa nekoe dete ne mene.
Ajde i jas da prasam nesto .moze li da se ''pretera'' so aminokiselini :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 9:16 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
deneska zemav amino od bilder kolega za da ja vidam...

zaklucok moj ...cista kako sto e ne veruvam deka ke raboti...a moze ne sum probal :?: :?:

vaka veke mi napravi keif... 30ml bilderska + 10ml.. mina mino ......betain praskas lazice espreso..
... izmesajte go dobro ..dobivas 90% skoro ista nutramino.. :o :o :o :o veruvam deka ke ima efekt po samiot vkus..i dobro moze da se stedi na pcenka i pelet..

interesno i stedlivo po cena od 1150 den 1 kg.. ;) ;) ;) ;)

probajte braka.. ;) ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 9:18 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
ahahahah me nasmea be Ico 30ml plus 10ml multimino znaci mnogu.20 eur za flasha
stimulin e 25 eur 500ml i stavash maksimum 10ml vo kilo i netreba drugo pa vidi ja matematikata,pak ke dojde na moeto

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Последна промена од 1 на JaneMK, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 9:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Inace planktonot e osnovna hrana na krapot

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Последна промена од 2 на JaneMK, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска "ХЕМИЈА"
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 9:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
JaneMK НапишиCOLON
ahahahah me nasmea be Ico 30ml plus 10ml multimino znaci mnogu.20 eur za flasha
stimulin e 25 eur 500ml i stavash maksimum 10ml vo kilo i netreba drugo pa vidi ja matematikata,pak ke dojde na moeto
ne si u pravo ..mina mino 500 ml 15 evra,,,, bilder mino 20 evra 1000ml.... izmesani za da bidat pojaki dobivas 1500ml za 2000 den :lol: :lol: :lol: :lol: aj sega ti najdimi za tie pari1500 ml olicna anino kiselina ;) ;) ;) ;) jas mislam deka tebe ..KELTAN..TE OTKRI zatoa si protiv bilder amino ;) ;) i ti go koristis a ne sakas da priznaes oti keltan kaza,, :D :D :D mene mi se dopaga i znam deka narednata godina ke bide ,,SARMA.. :D :D :D

znaes ovaa godina kolku nutramino potrosiv za amurite.. 5000ml bratko :D :D :D :D a da sum znael za ovaa pola pari ke sum gi zastedel :lol: :lol: a i pcenkata tebe ti mirisase na bilder setiv ja zajko eden :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS46»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 16 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum