www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 29, 2024 9:22 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 27, 2011 8:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
krste1978 НапишиCOLON
Moram i ovde da odgovoram za idejata na stole sve e toa ubavo ali prvin zdruzenie e togas vratite se otvoreni i za doniranje i za uste mnogu akcii.
Vesti ne gledav ne bev tuka bev na teren ali ke gi pobaram na int da gi vidam
I uste edna rab imam pokana za gostovanje na edna utrinska programa i moram ovde da pisam i tema ke otvoram i tamu ke se izjasnime jasno.
Kaде,за да знаеме, да гледаме ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 03, 2011 11:55 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Добра акција - спречен ланец на недозволена трговија со риба

Акцијата е изведена вчера во ресенско-битолскиот регион од страна на служби на Државниот инспекторат за земјоделство при Министерство и дел од Волонтерската екипа на Македонска Риболовна Федерација

Според моите сознанија на неколку места се фатени огромни количини риба, помеѓу 500 и 800 кг. риби кои се транспортирале од Преспа со камиони до одредени локации каде криминалците ги превземале и понатаму дистрибуирале до други локации за продажба. Деновиве би требало да има за ова и во јавноста

Она што е битно
За акцииве веќе се слуша низ Македонија, посебно помеѓу рестораните кои стануваат попретпазливи, а дел од нив каде сеуште не е поминато, како што начув веќе ја прекинале соработката со мрежарите.

Добро е секој од нас да го помогне овој процес на ширење на вестиве

1. До ресторани и локали каде што знаете дека се откупува нелегална риба (ако се знаете со газдите, а нејќете да ги кажете (ако сакате кај мене на ПП, зошто они пунат џебови, а ние фаќаме рѓосани конзерви по водите), сугерирајте им дека веќе има инспекции и дека се кркаат дебели казни и дека тешко дека некој ќе може да го спаси ако му наминат. Нека ја прекинат сорабоката со локални криминалци-мрежари и културно нека си купуваат риби од рибници (вака се помагаат и рибниците кои легално произведуваат риба)

2. До оние кои фрлаат мрежи, сертмиња, динамити,мрежички и сл. да им се сугерира да си бараат друга работа и друг бизнис зашто овој е веќе во одумирање, рестораните веќе нема да купуваат, а да ја продава рибата по комшии и не е некој ќар, башка што ако го фатат има дебели казни и казни затвор. Малку нека си ја чукнат главата. Нека не ве фаќаат на сентиманталност у стил (абе од тоа ранам фамилија)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 03, 2011 12:01 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 23, 2011 8:29 pm
МислењаCOLON178
ЛокацијаCOLONBitola
ЕЕЕЕХХХХХ ми ја наполни душата од сабајле.Браво за ваквите акции поготово во горе споменатиот реон.
Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 06, 2011 5:08 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
еве го исходот

Пренесува Курир

Во Битола запленети 760 килограми риба
[ img ]
Државниот инспекторат за земјоделство по извршените контроли кај повеќе трговски фирми во Битола, Ресен и Прилеп констатирал низа неправилности и запленил 760 килограми риба.


На денешната средба со новинарите во Битола, директорот на Државниот инспекторат за земјоделство Румен Стаменов посочи дека и покрај забраната за риболов многу трговци истата не ја почитуваат и поради тоа засилени се контролите во трговската мрежа низ државата.

- Во тек е акција за откривање на нелегалните продавачи на риба. Само во овие три денови, по спроведените контроли во Битола, Прилеп и Ресен одземени се 760 килограми риба, главно со незаконски риболов на Преспанското Езеро. Рибата е одзмена од фирми во трговската мрежа, но со помош на Македонската риболовна федерација и Министерството за внатрешни работи, ќе се гонат и рибокрадците кои најчесто во ноќните часови се одлучуваат на риболов дури и со експлозив, истакна Стаменов.

Државниот инспекторат за земјоделство најави дека контроли ќе се вршат и во угостителските објекти кои имаат обврска да набавуваат риба со легални документи. Во изминатите денови инспекторатот изрекол повеќе казнени мерки, а има и 7 поднесоци за кривична одговорност, беше истакнато на денешната прес-конференција.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 06, 2011 5:20 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
E ova e veke nesto dobro koe bi i se dopadnalo na site sportski ribolovci
Taka treba samo napred treba vo sekoj grad vo sekoj ugostitelski objekt da se napravi kontrola, na ovoj nacin bi se sredile mal del od rabotite
Koga ribokradcite ke nemaat kade da ja prodavaat ribata bi se zaprasale zosto bi ja lovele,no ne samo toa treba pri kontrolata da se vidi koj vid na ribi ja prodavaat ugostitelite
Site znaeme deka vo ribnicite ne se odgleduva klen ,mrena ,bojnik,popadika taka da legalno ako se prodava najcesto se prodava krap i pastrmka Ostanatite vrsti se nabaveni od ribokradci a moze i od ribari koj baraat egzistencija preku ribolovot
Vo sekoj slucaj treba da se pozdravi ovaa akcija

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 06, 2011 5:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
760 kila riba :!: :!: :!: :!: :!: Nejkam ni da zamislam kolku riba e toa godisno.. :twisted: :twisted: :twisted:

More iseci mu gi racete na lice mesto,pa da go vidam posle so sto ke ja frla mrezata... :evil:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 06, 2011 5:46 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Прв пат ке си дозволам: Фала ку..у да прочитам една одлична вест.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 06, 2011 5:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
БРАВО,ајде конечно изгледа тргнаа работите онака како што треба :D :D :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 06, 2011 7:36 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 03, 2011 12:48 am
МислењаCOLON312
Nema ZAPIRANJE, nishti gi do posleden :twisted:

_________________
PRAV PECAROS NE BIRA RIBI
Debeli-Slabi, Stari-Mladi
Bitno da ima TURI (FRLI) - VADI


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 06, 2011 7:42 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
поздрав и поддршка за секоја ваква акција

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum