www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 7:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4546474849ELLIPSIS63»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДЕБАРСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 21, 2015 10:12 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Јас колку што знам на Шпиље, а и на сите други води во МК, во моментов нема забрана за пастрмка. Дозвола може да се извади и да се лови пастрмка, а топловодните риби не мора да се ловат ако е забрана за нив. Тоа дека риболовците не знаат кога е мрест е приказна за деца.
А акцијата е изведена за спречување на рибокрадци, тој ден не биле цел трскарите туку мрежарите и другите криминалци. Јас знаев дека се крчка такво нешто на Шпиље, концесионерот подолго време пратеше ситуација во координација со ДИЗ за да овие денови бидат фатени повеќемина рибокрадци на дело. Еве ќе ви кажам дека повторно ќе има такви акции, не знам кога, ама ситуацијата со криволовот во мрестот се прати од страна на концесионерот и ДИЗ.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДЕБАРСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 21, 2015 11:23 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
?????
Emil.ne go svakam postot.sakas da kazes deka vo zabrana za mrest so trska ne e krivolov.ili selektiras so mamec SAMO pastrmka.
Dajte tie prikazni za mali deca veke ednas izbrisete gi.vo vreme na mrest se e krivolov i treba da ima isti tretman
Kakva dozvola za pastrmka,ako mu ucuka klen ke go vrati???
Ili na crvce i lepce koga ke dojde cuvar ke mu rece deka brka pastrmka'???

Sve sto bi nasol na voda vo vreme na mrest,pogotovo vo zabraneti zoni.palenje opremata pred nego i kotek.posle prijava

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДЕБАРСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 22, 2015 12:59 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Јас колку што знам нема целосни забрани, ако ти удри клен ке си го вратиш, не смее да биде во чуварка.
Ако сум со уредно платена дозвола и во чуварка имам само караш на пример, нема зошто да ме казнат.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДЕБАРСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 22, 2015 1:04 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Ако е така, тогаш конкретно за Шпиље не треба да се издаваат воопшто дозволи за период од 1 октомври до 28/29 февруари (мрест на пастрмка и постои можност да се закачи некоја пастрмка) и цел мај (мрест на топловодни риби и може да се закачи некоја од нив). Во ваков случај буквално пола година треба да биде забранета за риболов и да не се издаваат дозволи.
За други води, пример кај мене на Црн Дрим, забраната за секаков риболов, според ова погоре напишаното, треба да трае дури 7 месеци (од 1 октомври до 28/29 февруари се мрестат пастрмките, а од 15 април до 15 јуни се мрестат топловодните риби, за секоја риба по еден месец, ама во овој интервал, нема целосна забрана).
Или конкретно ти да не смееш да ловиш крап во октомври затоа што се мрести пастрмката, односно да не ти се издава дозвола !?!?!?
Се знае, забраната е за ставање во чуварки и земање на рибите кои се во мрест. Дозвола ако побараш ќе си добиеш, а што ќе ловиш е на тебе и твоја одговорност.

Како пример, во неделата еден колега од форумов ми кажа дека во тој дел, некаде кај чешмите, гледал како скока пастрмка, и тоа многу пастрмки и големи. Нема да го кажам кој е, ако сака сам ќе пише. И зошто да не му дадат на некого дозвола за да лови пастрмка која не е во мрест? Зошто воопшто да не се издаваат дозволи во овој период? Се знае што е забрането и тоа е.

А во врска со акцијата која била наменета конкретно за рибокрадци со мрежи, трокуки, сертмиња и сл., јас не гледам никаков проблем и ја поддржувам. Кој учествува во акции знае дека во една акција треба да се сконцентрира или на рибокрадци или на трскари, ако сакаш да направиш контрола на двете групи наеднаш ќе се промаши цела акција, односно рибокрадците ќе ги пропуштиш.

Многу ја издолжив, ама заклучокот е овој: ќе си се информирате за забраните, ако ви одговара ќе си извадите дозволи и ќе си ловите тоа што не е забрането, ако уловите риба што е во забрана ќе ја пуштите .... доколку забележите рибокрадци ќе го информирате и ако сакате ќе му помогнете на концесионерот да се справи со нив, доколку не ги пријавите рибокрадците и не му помогнете на концесионерот, тогаш барем не мора да ги омаловажуваме акциите што ги превзема тој против рибокрадците.
Конкретно за оваа акција се крена голема прашина во Струга, значи дека се зададе сериозен удар на таа група рибокрадци. Ова не е за подценување.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДЕБАРСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 22, 2015 7:26 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
emil.matoski НапишиCOLON
И зошто да не му дадат на некого дозвола за да лови пастрмка која не е во мрест? Зошто воопшто да не се издаваат дозволи во овој период? Се знае што е забрането и тоа е.
Епа во тој случај треба да има забрана за рибите кои се во мрест, а не да се пишува “целосна забрана“. Се знае што е целосна забрана, како што имаше на Дојранско, еден месец нема издавање дозволи и крај.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДЕБАРСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 22, 2015 9:07 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Aпр 19, 2015 7:18 pm
МислењаCOLON17
VladoMKD НапишиCOLON
Јас колку што знам нема целосни забрани, ако ти удри клен ке си го вратиш, не смее да биде во чуварка.
Ако сум со уредно платена дозвола и во чуварка имам само караш на пример, нема зошто да ме казнат.
Zabranite ke gi pocituvas samo dokolku gi znaes deka postojat, vo sprotivno si vo siva zona.
Zabranite se napisani vo zakonite i pravilnicite i se odnesuvaat na site nas, kako ribolovci, ribokradci, koncesioneri i dr.
Ribolovcite koi doagjaat na eden riboloven revir koj e koncesioniran od privatna firma ili od drzavata treba da bide informiran sto moze da se lovi, kolku da se lovi i ako ne smee da lovi sto ne smee da lovi, koi datumi se dozvoleni, itn...itn... - toa e obvrska na koncesionerot koj e dolzen da istakne na vidno mesto na pristapite do ribolovnite reviri informacija so ovie odredbi, a ribolovcite/ribokradcite treba da ja pocituvaat istata ili ke bidat kazneti ako ne ja pocituvaat.
Vo slucajot so ova ezero za zal ostaveno e da si gi razbira i tolkuva zakonite koj kako saka, pa ako ti pisat prijava istata moze mnogu lesno i da "padne" zasto koncesionerot ne predvidel informacija za ribolovcite - ne sekoj znae koga e zabrana i sto moze da se lovi, zatoa sto se' ostanuva na muabet od eden na drug od procitan tekst vo nekoj forum i sl. sto ne pretstavuva oficijalen dokument koj treba da go istakne koncesionerot.
Ribniot fond vo ova ezero se unistuva i so toa sto e dozvolen stopanski ribolov, a site znaeme deka nema kapacitet za takvo nesto i deka se' pomalku riba ima i ke ima dokolku ne se prezeme nesto da se stopira stopanskiot ribolov.
Isto taka, znam deka ovoj sajt go citaat i prijatelite od MZSV i od inspekciskite organi i apeliram do niv porevnosno i po azurno da vrsat kontroli nad rabotata na koncesionerite, bidejki cesto pati istite gi zloupotrebuvaat svoite ovlastuvanja dadeni od drzavata na ovoj ili onoj nacin (prekumeren izlov, lov vo mrest) za sto site znaeme, a tie se dolzni da reagiraat i so specijalni kontroli nad koncesionerite.
Bistro do site cesni ribolovci!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДЕБАРСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 22, 2015 11:58 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Сега се распрашав поубаво за Дебарско, за да ги расчистиме дилемите.
Најверојатно грешката настанала на релација концесионер - МРФ, односно во табелата на МРФ е наведено дека има целосна забрана, меѓутоа случајно е испуштено да се дополни дека забраната се однесува на топловодните риби кои се мрестат во мај.
Што значи, моментално под забрана се кленот и крапот, а може да се лови пастрмка на вештачки мамци или бојник, за кого заврши забраната поради мрест на 15.05 согласно доставеното известување од концесионерот.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДЕБАРСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 22, 2015 7:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
eve del od atmosveratta od poslednotto vidovanje so debarsko...
nie bevme na 16.05 a znaevme deka zabrana za skobal e do 15.05. e sea dali sme zgreshile ili ne neznam spored toj datum se vodevme i pak ke napomenam chuvarott dojde i ne spomena deka ima zabrana nekakkva!


_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДЕБАРСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 10, 2015 10:35 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
emil.matoski НапишиCOLON
Уплата за Дебарско и Радика се врши на оваа сметка: Тутунска Банка - 210062145500197 депонент ЗЗ Охридска риба.
А за Црн Дрим 2 на следната сметка: Тутунска Банка - 210066945860156 депонент ЗРЛК Ловџија - Струга.
На уплатницата да има обавезно датум за кој ден се уплаќа.
kolku treba da se uplati za dnevna dozvola od camec za debarsko?
dali na uplatnicata treba da pisuva dnevna dozvola od camec, ili samo dnevna dozvola?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДЕБАРСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 10, 2015 11:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
pa naznaci na uplatnicata Sinisa ..inace e 300 den

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4546474849ELLIPSIS63»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum