www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 24, 2024 12:15 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS10»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 11:24 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
emil.matoski НапишиCOLON
Диме, па оваа тема произлезе од безсмислени муабети за крапската лига, па не може да биде поинаква :D
Види, крапарите се многу специфичен дел од приказната. Самиот престиж и посебниот шарм кој го има овој вид на риболов, односно крапските натпревари носат специфична тежина што сите ги прави најголеми непријатели а во исто време најголеми пријатели. Чудно е ова необјаснето социјализирање, но е истовремено и доста допадливо.

Ти мислиш очи си вадиме, истовремено фрчат телефоните и се организираат седенки и се е во ред. :D

Моја препорака - НЕ ЧИТАЈ по крапски теми, ниту ти ниту друг кој нема страст кон овој вид на риболов, односно натпреварување. Ќе ви се помати умот, ова најдобронамерно.
Верувај ми во ова...Врската е комплицирана! :lepi:
emil.matoski НапишиCOLON
Зошто ми велиш барајте? Па и ти си рекреативец покрај тоа што си спортски риболовец. Тебе не те засега рекреативен риболов?
Ме засега, ама многу малку еве најискрено си кажувам. Немам веќе енергија за посебни заложби.
Враќам риба 10 години наназад, сум се тепал со мрежари, сум одел по акции во заплени на нелегална продажба на мрежи, порибувања, сум давал донации, ај еве се сум направил што може еден обичен човек со залжба да напраи па дури и повеќе.
Дали индивидуално или под директива на субјект (здружение)...не е битно!

Но, нема напредок и разочарувањето е очигледно.

Затоа решив последниве 2-3 години цела енергија да ја насочам кон спортскиот риболов и таму да допринесувам.
Колку сум успеал, некој гледа некој не.

Ако не оди ни таму, ќе си пецкам надвор по купови и тук там на некоја комерцијала или куп локален.

Тоа е!
emil.matoski НапишиCOLON
Барањето знам дека е неиздржано и дека ќе остане моја неостварена желба, а овој дел „на темава е смешно да и се обрати внимание“ нема да го коментирам само ќе напишам дека за различни луѓе може различни работи да се смешни ;)
Смешно е само поради една причина...неможе федерација да не врши спорт ни на локално ни на меѓ.ниво.
Толку е просто.

Ако состојбите во рекреативниот риболов се такви, спортскиот риболов е најмалку виновен за истото.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 11:25 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Филип НапишиCOLON
Не мислaм декa тoa сaкa дa кaже. Пaрите се oпрaвдувaaт секoјa гoдинa...

Мислaм декa гoлем удел вo негoвиoт нaстaп имaa некoлкуте крaпaри нa кoи ништo никoгaш не им oдгoвaрa и секoгaш некoј друг (a нaјчестo тoa е МРФ) им е крив. И вo прaвo е декa тaквите нaтпревaрувaчи не зaслужувaaт ништo oд истaтa тaa МРФ. Амa не дo тoј екстрем штo тoј гo нaведе :)
Да нормално е да има одреден револт, а знаеш ли зошто е тоа така?

Прашај ги и твоите клубски.. не одговарало биле на куп.. со должна почит кон сите.. ама ова е несомнено глупост..

Како второ, ова косово горе цитираното е класично буцкање.. Кој е во право Филип? МРФ која издава календар на 25 дена пред лига или луѓето кој со години го ловеле истото езеро и знаат каква е состојбата?

Сте ја утнале поентата бре луѓе..
Не дробиме ние неколкумината (80% :) ) меѓу кој најгласни се Јас, Даниел, Спаива итн.. не дробиме ние за џабе него збориме од логика која деца од 2ро оделение им е јасна.. не дробиме дека треба да се иде на некој куп, или некоја слободна шетња..
Дробиме дека датумот 14 за почеток е рано на таа вода.. како сакате вртете го и изврѕувајте го од таа гледна точка сите ние збориме..

у осталом.. ако не си со нас ондак си против нас.. таа реторика ја терате.. :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 11:25 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON652
Мој став после расправиите за крапската лига, воедно според мене и најскапата лига, е да се укине спортски риболов во МК, како за тебе така и за мене, но ако не се укине јас повторно ќе се појавам на некој спортски настан.?????? ne e dozvoleno inaku ke lovevme na star leb i naj evtino ke si vrvese mrf so nas.Naj pameten bil krapot i zatoa tolku metanii mu prajme.

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 11:36 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
martinMK НапишиCOLON
меѓу кој најгласни се Јас, Даниел, Спаива итн..
Мартин, Мартин...кочи. Јас не сум против датумот сега.
Јас бев против датумот истакнат во Декември.

Овој датум го прифатив зашо експертите вика дека МРФ кажува, а ние пецаме...и си ги послушав.

Ама сеа е некако обратно, што пак ќе кажам...не ми смета да се промени и ќе пецам кога и да треба да пецам!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 11:40 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Aj gitla so toj datumot od ovaa tema :dragon:
Abe so ovoj datumov ste kako zena vo PMS, cela okolina ja faka nervoza :mrgreen:

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 11:41 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Не бе не :) иронијата е многу голема :)

ние такмичарите сме криви за:

оној муфљузон у дојран тамани со мрежи,

зашто сме негодувале за календар, наводно од лични причини сме го праеле тоа :)

криви што има ѓубре и шут по езерата и реките,

итн итн итн.. да не набројувам оти 3 дена ке ми треба..


него Јане убави ви кажа:

цитирам:

Dali imame spremni sportisti i mladi nadezi??Imame ,ama kaj da se dokazat???Kaj da treniraat.Da pusti na kozjak riba za da treniraat.Pa prvi bre ke otidete da istrebite.


Е тука е работата Емил,
Што од концесионерите што од навидум обичниот рекреативен риболовец кој сака да напуни 400 литра сандак за замрзнување..

Кеч енд Кољ.. директ у сандук братко.. :) тоа знаеме сите ние.. ама колку ке си доблесен да не го направиш тоа??!!

е тука е бољката..

:head_bang: :head_bang:

темели немаме а сакаме облакодер.. алоооооо :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 11:43 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Spaiva НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
меѓу кој најгласни се Јас, Даниел, Спаива итн..
Мартин, Мартин...кочи. Јас не сум против датумот сега.
Јас бев против датумот истакнат во Декември.

Овој датум го прифатив зашо експертите вика дека МРФ кажува, а ние пецаме...и си ги послушав.

Ама сеа е некако обратно, што пак ќе кажам...не ми смета да се промени и ќе пецам кога и да треба да пецам!

Општо зборам, не е само датумот за кој јас и ти сме негодувале за лига 2015, па сме кренале тензии.. :)

И јас го прифаќам датумот, впрочем го знаеш мојот став.. меѓутоа, муабетот на Филип кој го цитирав е не коректен..

Не смрди од НАС.. смрди од друго место.. ама јбг.. :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 11:44 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
emil.matoski НапишиCOLON
Aj gitla so toj datumot od ovaa tema :dragon:
Abe so ovoj datumov ste kako zena vo PMS, cela okolina ja faka nervoza :mrgreen:
Шо ти викам јас, не читај крапски...Префрли ова со датумот у канта. :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 11:48 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Gjubre, prekumeren ulov, malomerni ribi .... ova kolku sto razbiram od muabetive ne e odlika za nitu eden sportski ribolovec, taka?
More luge, odgovornosta za NASITE VODI e nasa zaednicka, site nie sme pred se ribolovci. Ne moze sportski ribolovec da ne e zasegnat so rekreativniot ribolov i sostojbata na nasite vodi, ne moze zatoa sto nemame komercijali.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 11:50 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Не ставје у канта бе.. од таму ли потекна искрата за муабетов..?
Тој што збори од искуство тој е сега на пик??

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS10»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum