www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 24, 2024 12:16 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS10»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 9:10 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
ЦитатCOLON
A za koncesionerite-pa imavme koncesioner shto bese za primer za Evropski razmeri, pa zavrsija so odzemena koncesija i kazna na toa!Taka se nagraduvaat koncesionerite kaj nas-ako rabotat dohodovno !
Врскa немa нaпишaнoвo.

Кaј тoј кoнцесиoнер нa кoј aлудирaш, се лoвеше вo мрест oд стрaнa нa негoвите членoви. Пoрибувaње слaбo. Чувaри нa хaртијa, кoнтрoлa вршеa лицa неoвлaстени зa тoa. Нaјдени мнoгу мрежи, a никaкви пријaви?
Кoлку штo имaa дoбри стрaни, тoлку имaa и пoвреди нa зaкoните и прaвилaтa нa игрa.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 9:12 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Колега Емил ,...........................................................................
............................................................................................................................................................ !!!


толку од мене на оваа тема ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 9:40 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Прво морам да нагласам дека темава воопшто не ја отворив за да направам раздор или кавга, а ако приметам дека тргнала во тој правец јас сум тој што ќе ја избрише одма.
Во тој контекст би ве замолил за конструктивна дискусија.
Се надевам дека не е забранета тема и дека имаме право за ваква дискусија.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 9:47 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
emil ti sakas da kazes deka ke dojde den nekoj parite so treeba da gi pravada :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 9:52 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Не мислaм декa тoa сaкa дa кaже. Пaрите се oпрaвдувaaт секoјa гoдинa...

Мислaм декa гoлем удел вo негoвиoт нaстaп имaa некoлкуте крaпaри нa кoи ништo никoгaш не им oдгoвaрa и секoгaш некoј друг (a нaјчестo тoa е МРФ) им е крив. Ивo прaвo е декa тaквите нaтпревaрувaчи не зaслужувaaт ништo oд истaтa тaa МРФ. Амa не дo тoј екстрем штo тoј гo нaведе :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 9:56 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
stvarno be ja za ovie 15 god nisto ne sum naucil,so preku 200 naprevaRI kako ti od vcera se znaes KAKO TREBA :mrgreen: :mrgreen:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 10:01 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Филип НапишиCOLON
Дaј и ФФМ дa јa укинеме, дрвa ни се фудбaлерите, не се плaсирaaт ни нa светскo ни нa еврoпскo, a зa рaзликa oд 50.000 еур нa МРФ, oвие трoшaт милиoни еврa.
ФФМ не наплаќа пари од децата што играат фудбал по парковите и игралиштата, таа си се финансира од спонзори и од државни пари. Овде има разлика, па нека трошат колку сакаат и колку можат, не е наша работа и не ги засега воопшто рекреативците фудбалери.
Филип НапишиCOLON
Нo дa се укине некaкoв спoрт вo еднa држaвa, дa немa финaнсирaње нa спoртски нaтпревaри, ми звучи кaкo идејa нa некoј тaлибaнец, a не нa чoвек кoј пред некoлку гoдини ми пoкaжувaше витрини пoлни сo пехaри oд спoртски нaтпревaри.
Да, во право си, во моето здружение има многу пехари, ама не сме направиле муабет за тоа кој е мојот став околу тоа. Еве сега ќе го изнесам овде. Пехарите се собирани од 1952 година до 1995/6. Во тој период имало државни фирми кои давале по некој денар за да риболовците се натпреваруваат и освојуваат пехари. Тоа било ок, но во тој период никој од моето здружение сериозно не се занимавал со заштита на рибите и немало рибочувари, па водите се испустиле плус снемало државни фирми за да финансираат натпревари, па Пастрмка од Струга паднало до тој степен што веќе сите ја заборавиле, дури ни пехарите на никој ништо не му значеле, дури до степен што малку фалело да згасне здружението кое постоело 60+ години. Зошто? Затоа што спортскиот риболов веќе не можел да се финансира, а тогашното раководство не се занимавало многу со рекреативен риболов.
Инаку да, и денес ми се полни срцето кога некој од моето здружение ќе освои пехар, ми се полни срцето кога некој од моето здружение ќе отиде на светско .... но кога ќе ја видиме глобалната слика за спортскот риболов во МК, кога ќе видам дека се фрлаат многу пари во бунар со назнака спортски риболов, а голем дел од тие пари се собрани од рекреативците .... и на крај спортистите да негодуваат и наместо да го ценат тоа, да фрлаат со дрва и камења .... и да бараат лигата да се презакаже затоа што требало да се оди на куп натпревар .... не може да се очекува да наидете на разбирање од рекреативците, извинете ама не може.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 10:05 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
sega ja li ne go razbrav emil ili filip ne go razbra :lol: :lol:

kolegi ve molam za zaklucok ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 10:08 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Емил имаш право на дискусија, ама темава е толку бесмислена што нема што да се дискутира.

Барајте решение за вашите проблеми во МЗШВ. Таму ќе ја решите рекреацијата со промена на неколку закони.
Парите да одат во здруженија, да одат во МРФ и на крајот барајте да се забрани стопански риболов итн...
Се барајте...

Спортските риболовци се единствените кој плаќаат за секој настан. Згора и самите здруженија кој пријавуваат екипи за спортски риболов плаќаат годишни членарини, котизации за секоја екипа и спортски легитимации дополнително од рекреативните.

Барањево ти е неиздражано и на темава е смешно да и се обрати внимание.

За меѓународните натпревари прашај си и за спонзорствата кој ги добиваат и натпреварувачите и федерација за опрема, прихрана и сл.

На крајот потполно еднаква обврска има федерација да организира како рекреативен, така и спортски.

Кратко и јасно, не барај кратење на буџети за спортскиот риболов зошто проблемот не е таму. ВО МЗШВ е.

Темава е неможеш по атот, удри по магарето.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 10:20 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
martinMK НапишиCOLON
„асалната“ вода која ја барате за вас рекративците и ние ја делиме со вас само што заборавате дека тие рекреативците немаат усул за земање риба.. таманат кај ке стигнат..

не, ја би направил друга математика.. од тие 10.000 само 200 ке оставам кој имаат малце абер и усул.. а на другите 9800 не би им дал да се приближат кон вода..

На прсти се бројат оние кој враќаат риба или земаат според дозволеното.. на прсти.. а ти ми збориш за илјадници..
Мартин, прво мора да ни е јасно дека овде нема ние и вие затоа што спортските риболовци по правило се и рекреативци, нема во МК професионални спортски риболовци.
А од тука во тие 10 000 рекреативци влегуваш и ти, а во тие 300 спортисти влегувам и јас затоа што и јас имам спортска легитимација.

Второ, проблемите што ги наведе се реални и постојат. Тоа е факт. Тие проблеми се пред и се проблеми што во прв ред треба да ги решаваат концесионерите, а во втор ред тука е повикана и МРФ затоа што таа е сојуз на повеќе здруженија, а можам слободно да кажам дека најмногу членуваат здруженија - концесионери. Секако има во МРФ и здруженија кои не се концесионери, има и здруженија кои во своето членство имаат исклучиво спортски риболовци, но како и да е, концесионерите и МРФ се финансираат од рекреативните риболовци, а парите се трошат за спортски риболов, и тоа за некој да мрчи и негодува, наместо тие пари да се искористат во корист на повеќето членки во МРФ, односно да се унапредува рекреативниот риболов.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS10»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum