www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 24, 2024 10:32 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS10»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Спортски риболов во МК - ДА или НЕ ???
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 6:50 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Во МК има околу 10 000 рекреативни риболовци кои во текот на една календарска година си плаќаат рекреативни легитимации, а од друга страна не верувам дека има повеќе од 300 спортски риболовци кои учествуваат на натпревари.
МРФ секоја година троши огромни средства за котизации во меѓународни спортски сојузи и организирање на спортско-риболовни натпревари, но и речиси целото внимание и фанинасии ги насочува кон спорскиот риболов.

Резултати???
1. Катастрофален пласман на СИТЕ меѓународни натпреварувања!!!!
2. Непристоен и крајно навредувачки однос на „спортистите“ (намерно ставам наводници ;) ) кон МРФ, а со тоа и кон сите рекреативни риболовци кои во најголема мера ги финансираат нив за да не претставуваат на меѓународно поле (чест на малкуте исклучоци).

Сакам да прашам, а од вас очекувам да го кажете вашето мислење, дали МРФ треба да излезе од СИТЕ меѓународни спортско-риболовни сојузи и да заштеди многу пари со тоа што нема да плаќа членарини и котизации, дали МРФ треба да ги запре сите спортско-риболовни активности и целосно да се посвети на рекреативниот риболов во МК, дали МРФ треба целосно да ги игнорира „спортските риболовци“ вакви какви што ги гледаме овие денови, месеци, години ...
И на крај, дали рекреативните риболовци не заслужуваат поголемо внимание од МРФ на сметка од спортските риболовци?

Јас ќе одговорам вака - СТОП ЗА СПОРТСКИОТ РИБОЛОВ ВО МК !!!

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 7:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
I da znaes deka i ostanatite 9700 ribari pretpostavuvam go mislat istoto i go delat tvoeto mislenje!
Edna voda vo MK nemame ,,asolna" za ribolov, a odime na takmicenja i se tokmime so neznam koj; DA ubavo e toa-ama ne vo ovaa situacija i ne vo ovaj moment.Ako se upotrebea lanskite sredstva od takmicenjeto na krap-i so tie sredstva se poribese edna voda, vgodina druga....Pa za pet godini ke gi prestignime i Hrvatite i Site ostanati balkanci.
Sho k.r barame da odime vo neznam koja drzava-za da imas 2-3 dneven ribolov :(
Vodite gi imame, sredstvata gi imame-samo nekoj treba da gi menadzira i upravuva.Ova rakovodstvo mnogu poinakva slika vetuvashe-pred da se promeni Misho!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 7:38 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Дaј и ФФМ дa јa укинеме, дрвa ни се фудбaлерите, не се плaсирaaт ни нa светскo ни нa еврoпскo, a зa рaзликa oд 50.000 еур нa МРФ, oвие трoшaт милиoни еврa.

Единственa делумнo спoрнa рaбoтa дo МРФ е финaнсирaњетo преку легитимaциите. И тoa мoжеби пoнaтaму ќе се прoмени, сегa зa сегa е тaквo пo зaкoн.

Нo дa се укине некaкoв спoрт вo еднa држaвa, дa немa финaнсирaње нa спoртски нaтпревaри, ми звучи кaкo идејa нa некoј тaлибaнец, a не нa чoвек кoј пред некoлку гoдини ми пoкaжувaше витрини пoлни сo пехaри oд спoртски нaтпревaри.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 7:40 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
На веќе поставена тема со став кој го имаш искажано мислам дека сакаш да се согласиме со тебе но јас нема да се согласам затоа што..

„асалната“ вода која ја барате за вас рекративците и ние ја делиме со вас само што заборавате дека тие рекреативците немаат усул за земање риба.. таманат кај ке стигнат..

не, ја би направил друга математика.. од тие 10.000 само 200 ке оставам кој имаат малце абер и усул.. а на другите 9800 не би им дал да се приближат кон вода..

На прсти се бројат оние кој враќаат риба или земаат според дозволеното.. на прсти.. а ти ми збориш за илјадници..

истото и на концесионерите би им го направил.. концесии на 20+ години ама ако киксне еднаш ајт.. нема ама ја вака онака.. одма казна.. и тоа дебела казна да се усере од пари плакање..

Го фатиле во мрест, 5000 еур казна одма, нема полиции, суд муд па врски па ке пројде со една софра..
Мрежа.. абе 10.000 еур казна...

а да не правам муабет за рибочуварите..

Барате нешто што е невозможно и сакате да не дискриминирате, као ние сме малцинство и кој не мати.. ?!!

И само едно нешто да ти кажам.. колку е тоа нивни неуспех, толку и мој а толку и твој.. затоа размисли пред да поставуваш теми со конотација на раздор..


јас така ја доживувам оваа асална тема :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 7:54 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Емил, другарче...залудно е да тераме дискусија по истово. :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 8:13 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Badjo asalna voda nemame pa ne ja baraj vinata vo mrf tuka treba da se zaprasaat konsecionerite...Ako ja cuvaat i poribuvaat kako sto treba taa voda ke ima i riba...Ako sovesnite rekreativci ne zimaat po 10 krapovi, 10 kila crvenoperka, 10 kila bojnik i koj se vo mera a koj ne ke imame i voda i ribi.....Ova ne vazi za site so isklucok na nekoj clenovi na forumot.....
Mrf poribuva na vodi kaj sto ke se odrzat takmicenjata a konsecinerot nit ja cuva pa duri i izlov mu pravat, a predhodno se udara u gradi ovde ripce nema da fali....Kaj nas po mene treba ili drzavata da gi izdava konseciite - ezerata ili nekoj stopanstvenik....Da se zabrani konsecija na ribolovni zdruzenija....Ova e ako se prasuvam jas....
Losa tema od moja strana bidejki se custvuvam i kako rekreativec i kako sportist....
Ocekuvam od Emil da mi odgovori zasto takmicese na musicarskiot kup i izvadi sportska legitimacija pozz....

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 8:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Ubavo si napishal Krste,
Samo da te prasam, ustvari zaprasaj sesam-kaj takmicis?
-kaj si bil vo MK,
-kaj si treniral vo MK,
-koja voda vo MK ima uslovi za ,,NORMALNO" krapsko takmicenje?
Virovite od 20 x 50 ne gi racunaj, toa trevarnikot kaj shto se pushtija ribnicki krapovi shto jadea na mushici???

Nemoj te molam,
-fakt e deka za da imas dobra ekipa, treba da imas prvo dobri igraci, dobri tereni, dobri uslovi a takmicenjeto i rezultatite ke dojdat sami, posle toa.
odis na Kozjak dremis po 3-4 dena i 50/50 se shansite deka ke se vratis doma bez ulov, a zamisli da sekoja godina Kozjak (kako primer go zemam) da se poribuva so 20.000 parcina krap od po 1 kgr !?

A za koncesionerite-pa imavme koncesioner shto bese za primer za Evropski razmeri, pa zavrsija so odzemena koncesija i kazna na toa!Taka se nagraduvaat koncesionerite kaj nas-ako rabotat dohodovno !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 8:49 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 23, 2011 8:29 pm
МислењаCOLON178
ЛокацијаCOLONBitola
Малку е лошо поставена темата,јас би рекол
Спортски риболов во Македонија секако ДА ама на државно ниво.
Кај нас е проблемот шо се одлеваат многу средства од МРФ
за светски,балкански првенства,а реално немаме доволно квалитет барем засега
да се носиме со останатите репрезентации.
Попаметно би било неколку години да се направи пренамена на средствата
за интернационални натпревари во унапредување рекреативниот риболов
зголемување на рибниот фонд,и заштита на водите па
потоа откако ке се средат овие работи можи да се размислува
за учество на интернационални натпревари.
Сепак најголемиот дел од финансиите доаѓаат од рекреативните риболовци
и членарина од здруженија на рекреативни риболовци.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 8:50 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Tuka si potpolno vo pravo jas te poidrzuvam....I segde go pisuvam toa nie voda za krapski ribolov nemame - bidejki vodite ni se siromasni so riba....

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 21, 2015 9:06 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
А зошто водите ни се сиромашни со риба? мислам дека тоа е по битното прашање :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS10»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum