www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 28, 2024 11:33 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6162636465ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 08, 2015 1:35 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Jун 29, 2012 3:46 pm
МислењаCOLON32
ЛокацијаCOLONBitola
SantaFe НапишиCOLON
Нигер не е црн пипер, побарај во било која продавница за сточна храна ќе ти дадат.
Прехрамбена боја - боја за торти, слатки... ја имаш во секој маркет.
Стартер за телиња е храна/прихрана за млади телиња, исто во секоја продавница за сточна храна имаш...
Фала ти многу,баш ми појасна за овие работи.Па ќе се обидам да направам боили од овај рецепт на Келтан и да ги пробам на Стрежевско езеро

_________________
Pobudala od ribar ima dvajca ribari samo


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 08, 2015 2:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Нема проблем, повели и друг пат :lepi:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 08, 2015 3:07 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Maр 24, 2015 12:17 am
МислењаCOLON17
SantaFe НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Овој Оливер не е од Битола :)
Oliver^^ НапишиCOLON
Здраво дечки.Јас сум Оливер од Битола и сум рекреативен рибар скоро 15 години и го преферирам крапскиот риболов.
Позз
Како позна дека не сум од Битола?Иначе сум рекреативец воопшто не сум направил боили а многу сакам да научам.

Инаку не разбирам на што целиш (на заклучокот сум или не сум од бт)

_________________
Фати-Пушти(Пацифизам)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 08, 2015 3:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Ако ме прашуваш мене, не целам на ништо само му појаснував на Филип дека во претставувањето си напишал дека си од Битола. Неверувам дека некој имаше лоша намера, се работи за недоразбирање.

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 08, 2015 3:53 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Aпр 23, 2013 10:40 pm
МислењаCOLON166
Во зависност од што сакаш да направиш бојли, во принцип на купечките миксови имаш и по некој рецепт, а како за почеток ти се одлични, со тоа што за на дива вода ќе треба да ги разблажиш со малку соино, пченкарно брашно, за овошните ароми и со млеко во прав и обавезно птичја храна. Ако нешто не ти е јасно слободно прашај.

_________________
ТАПА СИ Е ТАПА


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 08, 2015 4:33 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
колега оливер
за стрежево ако бараш микс - тука нема да најдеш нити еден да ти каже каков а посебно и состав
- ретко кој друг освен битолчани биле таму на капски риболов со боили

ако си расположен за крапски риболов таму и тестирање на боили ке се гледаме оваа година
- што ке биде ке видиме

после периодот на мрестот стартоваме со такви експерименти

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 08, 2015 5:02 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Bile mnogu so boili i imale uspesno koi se nadvor od bitola.Strezevo si e posebna pesma i treba da go znaes ezeroto i mestata.dzabe ti i najubava boila.

Oliver sve sto te interesira slobodno prasaj.zatoa e forumot :lepi: :lepi: :lepi:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 09, 2015 6:40 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Jун 29, 2012 3:46 pm
МислењаCOLON32
ЛокацијаCOLONBitola
Keltan НапишиCOLON
Ostavete gi ovie moderni krapcii so nivnata nauka i hemija za kompliciranje na edna sovrseno edonostavna rabota-ribolov na krap :D
Eve vi dva recepti za boila,prviot e za ezero a i reka a vtoriot za reka e podobra(bar za mene) ,se sto vi treba ima vo prviot market :D
400 grama carevno brasno
200 grama pcenicen griz
100 grama rzano fino meleno brasno(jas go koristam ona od vitalija..)
100 grama starter za telina...
1 supena lazica niger ( samo za oko gi stavam.i vizuelno boilata da lici na jagotka, hehe)
2lazici celi konopni zrnca(da krca boilata koga ce ja drobi krapceto)

1 lazica crvena piper
2kesi puding od jagotki


tecnosti:
1 sisence aroma od jagotki( za slatki)
Moze i edna lazica sirup za rastvoranje(sok) isto jagotka
1 paketce crvena prehrambena boja se stava vo jajcata(kolku nemam pojma ,probajte so 8 (osum za ovaa masa ..
Za dipovanje na mamcite : dve sisenca koncentrat aroma jagotki i case rakija od 55° (takva jas imam hehe) moze i poslaba ...pojaka.... :D


Vtoriot reept (go koristam samo na Crna Reka) e uste poednostaven
400 grama cisteni morski skolki (takvo pakovanje ima kaj mene vo market ) moze i ona pakovanje mesani morski plodovi....ako nema skolki
400 grama carevno brasno
100 grama psenicen griz
100 grama rzano brasno

skolkite vo sokovnik i dobra kasa napravete,pomesajte gi so ostanatite(vece dobro pomesani brasna ) i jajca po potreba do potrebnata gustina dobro da se rolaat.jas gi pravam racno ne pomali od 2cm ... Boja kakva sakate jas gi skam bas crni... I toa e se,nema potreba od nikakvi dipovi ponatamu,ostanuva da odberete dobroooo mesto (sekogas presudno za ulov) i uzivajte :D

Podvez ,vece godini go koristam ovaj na slikata...olovo sto potesko (jas koristam 150-200 gramski ) topka malku spleskana forma i FIKSNO..da ne mrdne ni milimetarce (topka forma zatoa sto cela tezina raboti na samozakacuvanje na krapot,samo za reka, malku so cekan napravete gi coslesti ;)
Ete tolku mi treba da znam od mamci,vestacki se podrazbira :D za prirodnite na druga tema

[ img ]
[ img ]

A eve i eden krap od Crna reka,dojde na vtoriot mix... nekako mevce vo esen povejce ko da mu se jade,,,uloven zavcera vo 8 casot nautro (kocan ladno i nadvor i voda...) ramno deset kg.

[ img ]

Pa vreme bese i sin mi da se zapise.....eve edna slika od mobilen ,slikano tamy nekade na Crna Reka

[ img ]

Nego celta ne mi bese da go omalovazam moderniot pristap za ribolov na krap.Celta mi e da pokazam deka krapot moze da se lovi i na ednostavni boili,sto ne kostaat mnogu pari ,a posebno glavobolki..vo moreto na atraktori ,aromi,betaini,robin hudovi i ne znam sto drugo....Somot mi e zivotna okupacija.ali ednas dva pati vo godinata obozavam da probam da nadmudram po nekoj divjak na Crna,zatoa bez kritiki ve molam,ovaj otide vo furna napolnet so zarzavati,sum pustil premnogu za da nemam pravo da zemam eden, dva godisno...
Пријателе,уште нешто сакам да прашам.Дали боилите откако ќе ги измесам кога ќе станат во топчеста форма треба да се варат?И дали после откако ќе се направат треба(мора) да се чуваат во замрзнувач...или?

_________________
Pobudala od ribar ima dvajca ribari samo


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 09, 2015 11:04 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
JaneMK НапишиCOLON
Bile mnogu so boili i imale uspesno koi se nadvor od bitola.Strezevo si e posebna pesma i treba da go znaes ezeroto i mestata.dzabe ti i najubava boila.

Oliver sve sto te interesira slobodno prasaj.zatoa e forumot :lepi: :lepi: :lepi:
ете јас бајаги време на форум сум и знам на една рака луге што факале успешно на боили и од нив дел нема тука на форумот активни

и тие што ловеле со големи маки стигнале до крап - и не е до боилите колку што е до познавање на местото и конфигурацијата

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 09, 2015 11:25 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
more majkata :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6162636465ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum