www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 29, 2024 7:21 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 11:36 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
Fala na pomosta sekako deka taka ce reagiram no kako sto napomenav se kaam sto telefonot mi bese vo kola jas samo izlegov da razgledam mestence za ribolov


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 25, 2011 12:30 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
колеги да не ја насочуваме енергијата меѓу себе, ќе има и други акции, ќе можат и други да се вклучат, за финансирање нема потреба да правиме моабет, овакви акции се исто како по риба да си отишол, по риба знаеш да потрошиш 300, 500, 1000, 2000 денари.....500 евра :) и секако секогаш има по некој риболовец кој или во моментот не може финансиски да аплицира, или неговите можности се помали, исто како по риба, никогаш не сме го оставале таквиот колега, колата иде, дали со 2-ца, или со 4-5 внатре, ист трошок, битна е желбата пари исто како за по риба ќе се најдат и за вакви акции, еве за оваа акција јас бапнав 1000 за гориво, башка частев и бурек за 15 луѓе, после видов дека јаделе и кодошите, башка и никој не фативме, ама јебига, од мерак сум дал пари, исто како што давам за по риба
, за мене најголем влог е времето што се троши, ама мора и тоа да се вложи, немам време моите дома да си ги видам од работа и кога ќе најдам малку време и по риба да одам, јас почнав и по акции против мрежари да одам, ама мора сите да сватиме дека ќе мора се почесто и за тоа време да издвојуваме, инаку се почесто само ќе ги бањаме мамците во нашите води и ќе гледаме во која соседна земја почесто да ја спраштиме

баџо, скопје можеби има најмалку проблеми со криволовци, можеби затоа што има малку води за риболов, а и многу очи што може да те видат како криволовиш, ама затоа внатрешноста и некои поодалечени места си имаат голема мака, а со тоа сите си имаме мака, затоа, кој од каде е нека отвори очи и нека збира информации, секаде ќе се појде...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 25, 2011 12:39 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Samo dobra informacija i tamu sme alii moram na Boris da se nadovrzam koga lapnaa burekot gom da gi nema isceznaa nikoj ne go interesira za plakanje.
A i opasni ribolovci se sve im se otkacuvale ribite filmovi lelelele.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 25, 2011 10:17 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Филип030682 напиша:

23.11 8,50 претпладне

Da nebese ovaa akcija slicna na onie sto ministerot po zdravstvo gi organzira po bolnicite,iznenadeni poseti na zakazano i koga vlezat kamerite se e cisto i nikoj ne spie na rabota

Стоиш позади овој пост?????

23.11 12,41 попладне

Znaes koj mu e filmot uste pred 5-6godini imam razgovarano so zitel na Trpeica(bratuced na moj drugar)deka se organiziraat dogovoreni kontroli i se sobiraat so kilometri dolgi mrezi vo ezeroto,potocno starite skapani mrezi se postavuvaat namerno za da nekoj gi najde i potoa festi po televizija kameri,svetla demek holivud,a ribokratcite nikogas ne se facaat na delo ...FILMOVI drugar filmovi

Има паралела меѓу двата поста или грешам ?????

24.11. 8,44 претпладне

Prvo se izvinuvam ako me svati deka zborovite se odnesuvaa kon vas odnosno vasata akcija,muabetot mi bese namenet za Ohridsko ezero i sl. Jas sum siguren deka ti ne si takov tip,ali premnogu verba imas vo nadlrznite organi,golem del od ribokratcite se povrzani so niv,taka da izvadi sam zaklucok koj te sabotira

Признавам тука ме збрка... пу, пу, не важат првите постови ????

24.11
Stole sto ti tebe poentata demek ti sega si napisal 10 posta i samo ti se interesiras za akcijata i borbata protiv ribokratci,mozda sega zaradi toa sto si najaktiven na zborovi orden da ti zakacime, ti nemas pojma kolku ovaa situacija bez koncesii kade mrezarite caruvaat mi padja tesko,srceto mi se cepa od maka,eve jas licno sakav da idam ali ne kontaktirav so Boris od edinstvena pricina sto finansiska sto poradi nedostatok na vremeto,i sto ke pisuvam bezveze demek ke napisam dvapati bravo i se ke bide OK. Ima tuka eden kup koi bi dosle ali eve primer mene samo patot do Skopje so patarini i glupost bi me kostal 1000den,a za borbi protiv mrezite nemoj mene da mi kazuvaz,sum volontiral za vreme na mrest i koga nekoj ne bese ni cul za toa,sum prijavuval mrezari i na policija pa otkako eden od niv zakaci prijava ribocuvarite probaa da me namestat deka sum lovel so sak(kepce) pa i so fotoaparat go slikaa kepceto za dokaz,i toa samo zatoa sto fatenite ribokratci bea nivni priateli,i kradele riba so nivna podrska.Zatoa spusti ja topkata malce eve ordenot za podrska ti ke go zemes

И тука има интересни работи ама во интерес на “мир во куќата“ не продолжувам.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 25, 2011 12:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ovie dva posta voopsto ne bea nameneti za akcijata na boris nego se nadovrzav na toa sto pogore go napisa Radovan za zaplanetata mreza od 700m i kako kaza toj holivudskoto scenario sko kameri i novinari,za tie pismeni i onie koi ne baraat "vlakno vo jajceto"polesno im bese da razberat,a ti kako postar covek da se zasramis..........................................................Модерирано
Филип,некој треба да се засрами,ама кој???
За што да прави во парк и со кој да прави,не си ти што треба да му кажеш :!:
Ако не се престане со препукување,ќе ја заклучам темата,а кога Борис ќе има нешто да напише за следна акција,ќе си ја отклучи......Poliz

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 25, 2011 5:31 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 5:41 am
МислењаCOLON166
ЛокацијаCOLONБитола
јас доаѓам.....имаш тел...јави се и шибаме

_________________
‎"Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths." - Jimmy D Moore


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 26, 2011 2:27 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Поздрав и честитки за сите учесници во акцијата на Треска. Браво и секоја чест момци.

Иако некои членови на форумот акцијата ја окарактеризираа како неуспех, па дури некој напиша дека е срам и блам и се обидоа да се потспеваат, во никој случај не треба да се согласиме со таквите констатции. Барем јас не гледам така на работите и не се согласувам со тоа. Во акцијата не беа фатени рибокрадци, тоа е факт, но акцијата покажа дека може да се организира поприлично моќна група на луѓе, ентузијасти на кои им е дојдено преку глава од тоа да седат со скрстени раце и немо да гледаат како ни се уништуваат рибите и риболовните води. На едно место и во исто време се собра група решена да се бори на терен и на дело со цел да стави крај на пустошењето на нашето национално богатство. Акцијата е успешна и треба да се третира како успешна. Нека биде и нека се памети како прва акција во која се координираа и заедно настапија неколку институции, здружение на граѓани, граѓанска иницијатива, електронски медиум и различни профили на луѓе. Таа група нема да се распадне, токму за инает на сите злонамерници таа ќе се зголемува, ќе јакне и ќе продолжи да дејствува на терен. Акции на Треска, на Вардар, на Пена, на Лакавица, на Теаречка Бистрица и на сите места каде во изминатите 5 години успешно се обнови популацијата на македонската пастрмка ЌЕ ИМА И РЕДОВНО ЌЕ СЕ СПРОВЕДУВААТ.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 26, 2011 10:39 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Човек како Борис ќе направи една иницијатива за средување на Македонските води и одма се јавуваат други луѓе како тие многу се залагале,другите не мрдале со прст и други непотребни коментари,за себе докажување односно егоизам.Секој човек си постапува според својот избор и тука не може да се мешаме,меѓутоа може да помогнеме на секаков начин,не мора да запалиме колата и да ги бркаме натрапниците,секој риболвец во зоната каде што риболови може да допринесе,со регистрирање на криволовци со мобилен,да се постават на форумов и да ги посочиме пред јавноста,па таа нека суди.Друга работа што ми засмета е тоа дека за доброволното ангажирање некој чека надокнада,поголема надокнада од тоа дека си учествувал,доброволно во заштита на рибниот фонд на република Македонија нема,душата ти се исполнува со благодарнос од природата.Благословени се оние што работаат без надокнада, доброволно.Накрај би ги посоветувал сите риболовци,ако можат да се приклучат на оваа акција ,ако не можат, нека не пишуваат злобни коментари и нека ги остават на мира иницијаторите да одат по патот на средување на работите,верувајте ништо не е случајно.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 26, 2011 12:58 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Sekoja cest za akcijata, iako e dosta uspesna so golem propust od nie clenovite na forumot, koj ne mozevme da ja podrzime so nase prisustvo od opravdani ili neopravdani seirdgiski pricini, da stane uste po uspesna..mislam deka ovde nema da se zastane inicijativa na Boris od vakov kalibar e odlicna ama za zal ova bezuspesna SO POMOS NA NEPRIJATLSKI RASPOLOZENI KRTICI..,.da se vratime malku nazad . sekojdnevno kaj nas na vardar vo veles rekreativni ribolovci se javuvaat vo naseto drustvo i prijavuvaat krivolov..vesterki sertminja mrezi.... sto korist od toa, koj nesto pokrenal koja presuda od sud e izlezena so realna i zasluzena kazna za storitelot na deloto, cuvarite na velesko 1 god penta nemaat da vlezat so camec mrezite da gi izvadat, Kakva strategija i programa ima mrf so resavanje na ovoj problem..treba mrf da pobara pomos od sporskite i rekreativni ribolovci za orgniziranje na ovaakva akcija i i preku svoite nadlezni institucii da dobie na tezina i da ima dobri rezultaati, a ne eden obicen rekreativen ribolovec da go izmisli toa pred niv..poz..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 26, 2011 2:07 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Мислам дека време е и за ова:
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
СЕ ОРГАНИЗИРА АКЦИЈА “ВО ЛОВ НА МРЕЖАРИ И ОСТАНАТИ КРИВОЛОВЦИ“ НА ЕДНА ЛОКАЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА. ИМА ЛИ НЕКОЈ ОД ОВДЕ ЗАИНТЕРЕСИРАН ДА ДОЈДЕ И ДА ПОМОГНЕ. ИСТО КАКО ЗА ПО РИБА, ИСТ ТАЈМИНГ НА ТРГНУВАЊЕ, КОЈ ИМА ПО НЕКОЈ ДЕНАР ЗА БЕНЗИН ИМА КОЈ НЕМА ИСТО Е ОК (обоено МОЕ) БИТНО Е ДА СЕ УЧЕСТВУВА, КОЛКУ КОЛИ СОБЕРЕМЕ, ТОЛКУ.......КОЈ Е ЗАИНТЕРЕСИРАН НЕКА ПИШЕ НА ПРИВАТНА ПОРАКА ЌЕ ГО ИНФОРМИРАМ ЗА ПОВЕКЕ ДЕТАЛИ
Горе: Поканата од Борис.

Дел од постот на Борис по акцијата:

“До тогаш.....поздрав до Крсте и Кременадла од форумот кои се одзваа на повикот и учествуваа во акцијата, како и до Аки и Филип (МОЕ четворица, од 560 членови!!!) кои неможеа заради тоа што во последен момент го променивме тајмингот на акцијата .......“
Мое размислување ( нека извини, ама не се консултирав со сопственикот на сајтот): ЗНАЧИ ЛИЧНА ИНИЦИЈАТИВА.
За да потпомогнеме СИТЕ во вакви и слични понатамошни акции ПРЕДЛАГАМ:
1. Да се воведе месечен ЗАДОЛЖИТЕЛЕН придонес за СИТЕ ЧЛЕНОВИ на форумов во висина од 20-30 денари ( нема ни за осмина бурек) кој ќе служи за покривање на трошоците на учесниците во овие акции (барем гориво и патарини).
2. Придонесот да се плаќа еднократно: тримесечно (60-90 ден.) полугодишно (120-180 ден) или годишно 240-360 денари.
3. Да се отвори трансакциона сметка на име на еден член кој доброволно ќе се пријави (непожелен е “лопов“, “курвар“ или “пијандура“... отидоа парите на друга страна) :lol: :lol: :lol: кој ќе води грижа за истата како и за евиденцијата на движењето на средствата.
4. На сајтот да се отвори посебна страна на која пристап за уредување ќе има само избраниот доброволец и каде СЕКОЈ член ВО СЕКОЕ време ќе може да види кој колку уплатил, и колку и за што се користат СОБРАНИТЕ средства (по транспарентно здравје).
Мое лично мислење (со оглед висината на предложениот износ... дозволена ДИСКУСИЈА) не треба да има гласање (да го прифатиме со акламација), а Борис со програмерот на сајтот да го СПРОВЕДАТ ова во дело.
Бујрум, а особено сопственикот

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum