www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 28, 2024 9:19 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS132»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sramota
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 2:08 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
јас мојот став за гјубрето го напишав а и не беше конкретно само за таму него и на многудруги
ревири што ги посетваме кај нашите соседи а за тоа другото што еден добар дел од нашата држава оди по нивните реки и езера --кој за печалба кој за рекреација времето ке си покажи
иначе една таква забрана имаме а како што гледам се проширва изгледа покрај сувото ке лета и суровото

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sramota
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 2:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Tемата ја приспојувам кон темата за Грција во ИНФОРМАЦИИ ЗА ВОДИТЕ :!:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 3:12 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 1:50 pm
МислењаCOLON270
ЛокацијаCOLONStaro-Skopje....Cair
Баџо НапишиCOLON
На уливот на реката во езерото во Кожани беа другари мои и поминаа слабо со крупен улов (ситни примероци на клен и попадика) а не знаеа каде и кога е забраната на езерото.На Кожани има забрана 6 месеци ама езерото се забранува и пушта за лов на 3/3 три третини.Прво се забранува устието, потоа се забранува средишниот дел и на крајот се брани браната.Имаат СТРАШНО :o добра чуварска екипа опремена со што ли не, и ти препорачувам ако одиш таму да ловиш околу главниот мост што врви преку езерото бидејки таму е дозволен риболовот во текот на цела година.
За Пињос-сум бил неколку пати и најдобри резултати дава: Одиш по патот за Атина-Лариса, самиот пат те носи низ кањон и ке наидеш на паркинг од двете страни на патот.Тука има црква, и постојано има коли, а ти ке продолжиш по патот уште отприлика 4-5 километри подолу.Побарај некое патче за да се исклучиш (а ги нема многу оти и тој дел сега е автопат) и реката на тој дел е одлична за ловење на секаков вид на риба.Ти препорачувам да земиш воблери со потемни бои-црна и кафена оти сме имале доста добри резултати за сом (до 4 килограми) на воблери.За клен стави блинкер и вади колку ти душа и тело можат да издржат.Скобал или бојник можеш да ловиш одма до самата црква која ја споменав погоре. Немој да се замараш со долниот тек на реката-пред црквата која иако изгледа примамливо освен клен недава нешто позначајно.
Е ова ти се вика детална информација.....браво Баџо!

_________________
HORTIKULTURNO UREDUVANJE NA DVORNI POVRSINI
[ img ]
http://www.facebook.com/gradinarskicentarpinars.skopje


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 24, 2011 11:54 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Јан 03, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON158
Spiro, muabetive ne ti gi kontam,za kakva pecalba zboris,za berenje praski i portokali?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 25, 2011 12:21 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
овај форумот нее агро здружение да си прајме муабети за праски и за портокали
ти зборам за лугје колеги кои носат од таму риба со врекји за да ја продават
а немој да мислиш дека некој тоа не го прати зашто комшииве си имаат
правила за чување на нивните води и ако до пред биометриските пасоши одеа
10-20% од колегите сега одат 70-80% а ти предвиди што ке ги снајде за 5-6 години
ако не ни стават ембарго -ке им ги преполовиме и нив ревирите како што е случајот
со едно рекиче блиску до битола

за тоа ти зборам за нашата култура а пошто ова беше ставено под страм
изгледа дека грешам или можи ја згрешив темата :?:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 25, 2011 1:30 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПон Ное 08, 2010 1:54 pm
МислењаCOLON98
ЛокацијаCOLONSkopje
Spiro e vo pravo.....koga ke stegnat nekoja zabrana po nivnite reki
ili mozda nekoi skapi dozvoli......samo togas kasno ke bide,
Jas mislam deka do sega se epten tolerantni sprema ribarite sto odat natamu.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 26, 2011 1:41 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Јан 03, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON158
Prvo,mnogu dobro znam deka ova ne e agro-zdruzenie,ama ovoj pat izgleda ti ne me sfati,ne e vazno.I jas se soglasuvam deka ribolovot vo Grcija se omasovi,osobeno otkako gi ukinaa vizite,ama ne se soglasuvam deka rekite ke im gi ispraznime nie -sportskite ribari.Opasnosta e golema od mrezarite i ostanatite krivolovci,koi toa go napravija (a i seuste go pravat) na Angitis,Struma i Vardar(kaj Polykastro).Duri znam slucka koga eden,, takov,, ribar od Skopje kradel nafta od mehanizacijata pokraj Vardar vo Polykastro(ova bese pred 5-6god).E ZARADI TAKVI,MORAM DA KAZAM GOVEDA(i slicni na nego)pokraj suvoto ke izgori i surovoto.A temata za NASETO gubre ja potegnav tokmu od tie pricini-da se namalat sansite da pocnat da ne brkaat i od tamu.
PRASANJE;mislis deka sportskiot ribolov gi prazni vodite?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 26, 2011 12:00 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
еве примерер па нека се изјаснуваат тие што знаат

РЕКА ЕЛЕШКА
-од нашастрана векје е и без риба ама од страната на комшиите пред неколку години
и сегашната состојба

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 26, 2011 12:26 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Azder НапишиCOLON
Prvo,mnogu dobro znam deka ova ne e agro-zdruzenie,ama ovoj pat izgleda ti ne me sfati,ne e vazno.I jas se soglasuvam deka ribolovot vo Grcija se omasovi,osobeno otkako gi ukinaa vizite,ama ne se soglasuvam deka rekite ke im gi ispraznime nie -sportskite ribari.Opasnosta e golema od mrezarite i ostanatite krivolovci,koi toa go napravija (a i seuste go pravat) na Angitis,Struma i Vardar(kaj Polykastro).Duri znam slucka koga eden,, takov,, ribar od Skopje kradel nafta od mehanizacijata pokraj Vardar vo Polykastro(ova bese pred 5-6god).E ZARADI TAKVI,MORAM DA KAZAM GOVEDA(i slicni na nego)pokraj suvoto ke izgori i surovoto.A temata za NASETO gubre ja potegnav tokmu od tie pricini-da se namalat sansite da pocnat da ne brkaat i od tamu.
PRASANJE;mislis deka sportskiot ribolov gi prazni vodite?

da sigurno ke se ispraznat..ako sekoj polnime korpi i vreki..4 god od ikra mu trebaat na eden bojnik da stane 500 gr isto taka i na popadikata vo normalni uslovi..sekoja den se faakat po 1000 parcinja a godisno imas samo 1 mrest koj vo normalni uslovi opstanuva samo 10% od ribata, pa naprajte sega matematika sto ke se sluci za 5 6 godini.. :!: :!: :!: :!: :!:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 26, 2011 8:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Јан 03, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON158
Znaci ,pravime muabet za SPORTSKI RIBOLOV vo koj ke se pocituvaat standardite i normativite koi toj gi podrazbira-vrakanje na sitnite primeroci,kontrolirano izlovuvanje na ribata,pocituvanje na mrestot i ostanati ogranicuvanja.A na krajot,i drugi f-ri si igraat uloga-ne se site vicni da fakaat kolicini kako sto naveduvas,znaci treba po nesto i da se znae.I pak ke kazam deka moj stav e deka sportskiot ribolov ne hi prazni vodite,pod uslov i parite sto gi davame za dozvoli i legitimacii pokraj drugoto da se koristat i za poribuvanje,no i da se pocituvaat osnovnite nacela za prav sportski ribolov


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS132»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum