www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 4:48 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8910111213»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 7:38 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
martinMK НапишиCOLON
ico baits НапишиCOLON
lelele me sporeduvat so \zoltan :lol: :lol: abe na toj 2 zelki da mu vrzes da gi seta, ednata ja gubi sigorno :lol: :lol:

zoltan, rod hacinson ,zac, tim peisli, i site test ribolovci na nutrabaiat so gi pravat boilite u garaza polosa od mojaata, kaj sakaat koga sakaaat na diva voda sam po sam eden do drug :lol: :lol:

javete im :lol: :lol:

abre sramota e dame sporeduvaete so niv, 3000 krapa imam divi fateno :lol: :lol:

ova ne e falenje ova e relanost dragi kolegi, :lol: :lo


decki se salam za ona pogore, no na exspertive so gi nabrojav gzot im go goram sigorno :lol:


se e komercija se e pari , i ne ripajte tolku nema poteba, znam dobro kolku i kakva ralika ima so domasen i kupecki mix za sloboden ribolov,,
problemot e za tie sto nemaat edna riba i eden bvikend na diva voda, a pogolemiot problem e sto naveduvaat novi krapdgiii da trosat investiraat i plasiraat pogresna informacija deka krap se faka samo so solar mix,,
ne e taka, krap se faka na se i krapot ne e naucna fantastika pa da bide nedostizen,,,
zemete eden priper do pred 10 god koj pecase na prikazni za mali deaca i na sto i kolku ribi vadea ljudgeto,,
jas pisuvam ovde od moe licno iskustvo , ne od strana na kurcenje i citanje postovi na delikventi koi edna obicna jagoda od 20 den sakaat da ja pretvorat u pari,

tek za hemijata na tema sto imam da napisam mi trebaat 100 strani
terajte i ne se zmarajte, sekoj nema srestva da plaka skapa hrana i nemora, podobro ke pomine, bitno e prisustvoto na voda i pomalku hranjenje,,drugo e sreka i samoto vreme koe ke ja razdvizi ribata za da bide aktivna,,
\
poz od poplavenioot veles :D :D

aj cao ;) :

Ицо џабе брат.. научна фантастика одисеја 2001 е крапот.. слушнав дека у Нутрабаитс, Бил Котам купил сеа ЕКГ и Томографија за крапот.. ке му прај диши недиши.. издиши..

Сме се споредувале со фирми..

Дуле.. истите тие фирми црпат знаење од неколкумина во моментов во цела Европа Ken Townley, Bill Cotam, Gary Bayes се неколкумина од нив.. работат за тие фирми за да им помогнат за миксовите да се по универзални..

Е сега што е подобро.. нешто универзално.. или нешто специфично направено..

Поентата е да си различен а не „копи пејст мајстор“.. тоа различното е тоа што ке те извади од ситуации..
Абе Мартине, пријателе. :D
Помлад си и како човек и како крапџија. Полн си со идеи зад кои како основа ти е експерименталноста. Имај малку респект и не туку нервозирај, нема потреба, а и јас не сум заслужил. Ќе ми дозволиш да не се сложам со тебе. Имам такво право нели. Ниту Ken Townley, Bill Cotam, Gary Bayes и стотици други кои ти ги знаеш и не ги знаеш, работат на подготовка на миксови во големиве фирми. Најди еден пост каде Ви ја препорачав брошурата на Bill Cotam (Nutrabaits) со педесетина миксови од многу познати (бар по име) светски крапџии што тие истите најчесто ги користат. Сите рецепти се со готови миксови (Trigga, 3D,Four Seasons Mix, Big Fish Mix ........).
Целата полемика мил мој завршува со крајниот резултат, уловил или не уловил, на натпревар победил или не победил. Тоа е доказот за подобар, поуспешен. Ќе мора да се сложиш дека ова последново не зависи само од миксот и бојлата.
А никој не ти брани, а ниту те критикува за твоите ставови и мислења. Напротив, многу често се интересни.
Ај олабави се малце, на прагот ни е нова сезона, спремај се за Лига и ако ти видам нешто фабричко од мамци ќе се бањаш, да знаеш. :D
Ако ви фали род под (да не зарѓал оној под вода што спиеше :lollol: )кажувај со време. :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 7:41 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Неможеш да заклучи(ме)ш (бар според мене) што е подобро

Секако дека можеш.. секој пат кога си на вода ги работиш двете боили паралелно..

Впрочем така секаде па дури и оние експертине со ЕКГ на крапот тестираат така..

За да дојдеш до добитната комбинација за да работи миксот како што треба.. потребно е време и пари.. и тестирање.. и нервози и што се не.. Доколку некој смета дека му е полесно да смучка 3 кесици и да си пецка.. а притоа нема време за да се замара како неколкумина овдека.. пеки.. нема проблем.. само не ги величите работите дека некој имал екг на крап па знаел кога спрдачел.. пошто се е маркетинг..

Да знаевте Солар и Нутрабаитс кој ги спомнувате какви шупи имаат и кој све им рола боили.. ке сфатевте порано..
BaitServices LTD рола за двете..

Само една фирма има погон огромен.. а тоа е Неш.. Од почеток до крај се е кај нив.. и не само тоа туку имаат и техничари и ихтолози со кој работат цело време..

Сите купуваат сировина од ЦЦМур..

Аромите им ги изработуваат 3 компании Esarom, Firmenich и Етол/Фруитаром..
Ако не верувате ке ви ставм овде на форум продукт листа и продукт гама од фруитаром да видите за кој се фирми работат..

И пак ке кажам.. не велам дека готовите миксови се лоши.. суперски се..
само тој дома што ке го испотиш гзот малце ке е подобар.. и место да е суперски ке е ОДЛИЧЕН.. но само ако знаеш што правиш а пак за тоа треба искуство време и пари..

на 1001 сум им дал оригинален микс па незнаат како и што со него.. епа јбг.. бојлерот ако не ти фаќа.. со инка да ти турам пак ке истече..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 7:48 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Leleeeeeeeee se razgorela temava :D :D :D :D

Prvo Nutrabaits,Solar i Kevin Nash,SBS nemaat nikakvi ogromni hali,labaratorii ili neznam sto sto si misliste.Nutrbaits i den denes mixot go mesa vo mesalica za beton.Ova e sigurno i dokumentirano.

Ama zad niv se luge koi nekoj gi omalovazuva ovdeka so 25 god ponapred iskustvo od site nas zaedno.Toa e najbitnoto.Znaci Bill Cotam koga pravel mixevi zajko nas idel vo gradinka ili si igral na ulica so dzamlii.
Nemozete ni eden mix da napravite bre bez komponenti koi oni gi napravile ili im teknalo da gi stavat vo mix.Zatoa malku respekt.
Nieden nas mix Nema da projde bez eden nivni proizvod taka da dzabe vi e i site najskapi komponenti da gi kupite direktno od japan.Porano ke kazevme eeeeeee za nivnite komercijali,ama sega imaat timovi sirum svetot koi se ama najmalku fakaat na komercijali.Holandija,Italija,Francija,Romanija,Avstrija,Germanija.

Meleg i togas i sega koristi i razblasuva sbs raboti.Nisto svoe ne izmislil osven sto pravi odlicni boili kako zajakot nas.Si sredil svoj likvid sistem-koj od iskustvo go napravil i koj raboti na najosnoven mix.Znaci nikakva naucna fantastika.AMA
Zajko nas e cel den na ezero.A meleg ima doma ezero.Mnoogu bitna rabota.
Aromata squid octopus e od 1990 godina????Imajte respekt sprema tie luge ne drugo.Zosto da ne se tie luge jas vi kazuvam deka nema da fakate niti pa zajko ke napravi boili.

Se slagam koj ima vreme -Vrski da gi najde komponentite zosto gi nema sekade i pari neka si pravi domasen mix.Za ribnjacki krap jas vi garantiram deka gotov mix i na diva voda sekogas e podobar od domasen mix.Balansiran i testiran na voda 3 god-toa e razlikata.
Krapot i na palenta ke go fakame i na pcenka.se fakal sto godini taka i uste se faka.

razmisluvanjata otidoa vo prepukuvanja.
Zajko napisa edna glavna rabota.Glava treba da imas inaku dzabe ti e i od zajko boilata i od pepi boilata i kupeckite mixevi.

A sekoj ima pravo da si odluci na sto ke faka
Koj mix ke mu DADE REZULTATI.Toa e najbitnoto.I da nezaboravime najglavnoto.Nieden mix duri i 50/50 bez hemijata na gornite nema da vi raboti

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 7:52 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
се кажува просто

- мелете пелети(храна за гулаби) ставете малку коноп не поке од 10%, може и млеко во прав, мадаи не мора тресни му јајцата
и меси, ако се тешко рола малце водичка ке те спаси од маките

- течните ароми во јајцата, прашкастите во брашото, варете 1мин до 2, сушење по избор не помалку од 10 часа под сенка

и испитувајте самите -- кој му фака бојлерот шо вика мартин ке ја стопли водата, кој не ке чека сонцето да угрее(друг да му ја стопли) :filip:

и купечкиот и домашниот микс имаат заедничко -- двата треба сам да ги спремиш до мамец(боила)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 7:54 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
marks НапишиCOLON
Абе Мартине, пријателе. :D
Помлад си и како човек и како крапџија. Полн си со идеи зад кои како основа ти е експерименталноста. Имај малку респект и не туку нервозирај, нема потреба, а и јас не сум заслужил. Ќе ми дозволиш да не се сложам со тебе. Имам такво право нели. Ниту Ken Townley, Bill Cotam, Gary Bayes и стотици други кои ти ги знаеш и не ги знаеш, работат на подготовка на миксови во големиве фирми. Најди еден пост каде Ви ја препорачав брошурата на Bill Cotam (Nutrabaits) со педесетина миксови од многу познати (бар по име) светски крапџии што тие истите најчесто ги користат. Сите рецепти се со готови миксови (Trigga, 3D,Four Seasons Mix, Big Fish Mix ........).
Целата полемика мил мој завршува со крајниот резултат, уловил или не уловил, на натпревар победил или не победил. Тоа е доказот за подобар, поуспешен. Ќе мора да се сложиш дека ова последново не зависи само од миксот и бојлата.
А никој не ти брани, а ниту те критикува за твоите ставови и мислења. Напротив, многу често се интересни.
Ај олабави се малце, на прагот ни е нова сезона, спремај се за Лига и ако ти видам нешто фабричко од мамци ќе се бањаш, да знаеш. :D
Ако ви фали род под (да не зарѓал оној под вода што спиеше :lollol: )кажувај со време. :lollol: :lollol: :lollol:

Така е професоре.. само забораваш едно.. тој што експериментира тој оди напред и учи.. тие што се готовани се само тоа..
Им го снема солар сквид миксот и општа паника..
Никогаш по лабав не сум бил.. само пробувам да пренесам некој мој став што очигледно е премногу тешко во периодов.. а книгичката која ја спомнуваш ја имам од 2006 година.. и уште еднаш Јане ми ја поклони пак пред некој си 4-5 години.. одкога ја загубив мојата..Крајниот резултат е најбитен.. само што на текма 50% е работа, а 50% хемијата/боила.. ако мањкаш во едното е.. отиде воз у кукурз..

Ken Townley, Bill Cotam, Gary Bayes се оние луѓе кој ѓи створија неколку многу битни работи и тоа: HNV Mix, Betaine HC1, HNV theory, L-Zero 30, LT94, Supergold 60, попап микс... итн итн итн..
А фаците кој ги спомнуваш ти.. Симон Кроу, Тери Хеарн, Газ Фарехам.. итн.. се корисници на плодовите на овие 3ца, и во исто време промотори на фирмите..

Не се што лета се јаде и не се што сија е злато..

Немам намера да се натегнувам повеќе околу ова или она било подобро.. јас за мене си знам, пробувам на помладите да им укажам дека доколку малце запнат и размислуваат ке научат.. а не само да се препишува микс и да се прави безвезе..

п.с. Нека дојдат светските крапџии на Мантово, Велешко, Мавровица.. со нивните гачкурии.. ке видиме како ке поминат.. :)

Поздрав

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 7:55 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
JaneMK НапишиCOLON
Nemozete ni eden mix da napravite bre bez komponenti koi oni gi napravile ili im teknalo da gi stavat vo mix.Zatoa malku respekt.
Благодарам на разбирањето.. :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 8:02 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
JaneMK НапишиCOLON
Za ribnjacki krap jas vi garantiram deka gotov mix i na diva voda sekogas e podobar od domasen mix.Balansiran i testiran na voda 3 god-toa e razlikata.
Јане а зошто ако е така не користиш ти чисти миксови братко за велешко него ставаш и 50/50 и птичја храна и што се не.. Ете ако е толку избалансиран и истестиран и секаде е универзален војник..

Значи пак се навраќаме на моето дека миксовите нивни се толку нафукани со атракти пто мораш да ги разблажиш.. ок..
ке застанам тука со констатациите и со муабетите дека ако отидам подалеку ке треба да се објаснуваме 13 години..


Балансиран и тестиран за Англиски води.. баричиња што околу Лондон ги има точно 31 барица.. за потамо од лондон незнам..

:D :D ;) ;) :head_bang: :head_bang: :head_bang:

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 8:10 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
А да направите Вие кои правите боили во МК едно десетина кила па да ги тестирам на Сарулешти?
ПС. ако има резултати ќе ве рекламирам во сите форуми :fishing:
Ама се изнапишавтеееее :shock:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 8:17 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON745
ico baits НапишиCOLON
lelele me sporeduvat so \zoltan :lol: :lol: abe na toj 2 zelki da mu vrzes da gi seta, ednata ja gubi sigorno :lol: :lol:

zoltan, rod hacinson ,zac, tim peisli, i site test ribolovci na nutrabaiat so gi pravat boilite u garaza polosa od mojaata, kaj sakaat koga sakaaat na diva voda sam po sam eden do drug :lol: :lol:

javete im :lol: :lol:

abre sramota e dame sporeduvaete so niv, 3000 krapa imam divi fateno :lol: :lol:

ova ne e falenje ova e relanost dragi kolegi, :lol: :lo


decki se salam za ona pogore, no na exspertive so gi nabrojav gzot im go goram sigorno :lol:


se e komercija se e pari , i ne ripajte tolku nema poteba, znam dobro kolku i kakva ralika ima so domasen i kupecki mix za sloboden ribolov,,
problemot e za tie sto nemaat edna riba i eden bvikend na diva voda, a pogolemiot problem e sto naveduvaat novi krapdgiii da trosat investiraat i plasiraat pogresna informacija deka krap se faka samo so solar mix,,
ne e taka, krap se faka na se i krapot ne e naucna fantastika pa da bide nedostizen,,,
zemete eden priper do pred 10 god koj pecase na prikazni za mali deaca i na sto i kolku ribi vadea ljudgeto,,
jas pisuvam ovde od moe licno iskustvo , ne od strana na kurcenje i citanje postovi na delikventi koi edna obicna jagoda od 20 den sakaat da ja pretvorat u pari,

tek za hemijata na tema sto imam da napisam mi trebaat 100 strani
terajte i ne se zmarajte, sekoj nema srestva da plaka skapa hrana i nemora, podobro ke pomine, bitno e prisustvoto na voda i pomalku hranjenje,,drugo e sreka i samoto vreme koe ke ja razdvizi ribata za da bide aktivna,,
\
poz od poplavenioot veles :D :D

aj cao ;) :
Bravo be Ico :ico: veleski,toa sakam da im kazam,samo ne citaat medju redovi, a toa sto Zoltan ti ja kupi formulata za miksot za 22000 dolari toa e tocno,i sega mesto R1 se vika M1. :thumbs_up: :thumbs_up: :papa: :papa:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 8:19 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
На Ицо му фали само добар менаџер :saso:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8910111213»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum