www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 4:29 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS13»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 4:43 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
ivanov НапишиCOLON
I Zoltan mu mu ja otkupil formulata na Zajakot za miksot,i go krstil M1,i sea peali pari. :hit_head: :hit_head: :papa: :papa:
Не биди ироничен.. општо како примери ги дадов два кој ми дојдоа први на памет..

Има уште еден тон примери каде готованите пропаѓале во вода.. а и обратно.. се е до колку и како ке сработиш.. тргнувајки од микс па се до колку знаеш..

п.с. м1 постои од 1996.. кога мелег беше врзан со сбс.. затоа и се вика м1..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 4:54 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Значи испаѓа дека оваа гигантиве кои продаваат готови миксови се глупи и неверојатни лажговци. Па ние уште поглупи (90%) купуваме странски производи. Ај зајаков да го сватам, продава бојли и го има тоа алиби после 30 години ловење крап, ама некои инатлии никако. Па што купувате и хемија од истите тие чии миксови се послаби од вашите. Направете си дома целосно и хемија, па цепајте. Да ја равњам мојата гаража или подрум со погоните на Нутра или Солар е навистина, во најмала рака нескромно.
Што вика Милчо, за еден македонски просек од 30 дена годишно на вода (крапски риболов) и не мачете душа.
Денес, со интернетов, сите можете да добиете информации за се што сакате. Секоја чест за секој индивидуалец кои сам си мучка онака од забава и љубопитност (и јас си мучкам по нешто), но нека не се наметнува тоа како предност пред некои кои имаат обрт од 10-12 милиони Евра годишно, за истата таа работа.
Во однос на темава, свој или купечки, дефинитивно нема простор да се прашувате.
Во спротивно ќе испадне Келтан во право (тоа не смее да се случи никако :D ). Па земете и машинки сами правете и параболици и ......... :D :D :D
caparius НапишиCOLON
А па она "свој микс" е у п.м. Кој свои миксови бе имаме 99.99% сме ги прочитале од интернет или некој по искусен крапчија шо ги прочитал ни ги кажал.
:lepi:
ПС
Ако некој дава примери каде домашната бојла ја победила на натпревар фабричката, нека се запраша и обратно. :D

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 4:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Za celo sosedstvo deka se prodava buskurus miksovi ne se soglasuvam posebno ne za toa sto go ima u hrvatska

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 5:43 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
marks НапишиCOLON
Значи испаѓа дека оваа гигантиве кои продаваат готови миксови се глупи и неверојатни лажговци. Па ние уште поглупи (90%) купуваме странски производи. Ај зајаков да го сватам, продава бојли и го има тоа алиби после 30 години ловење крап, ама некои инатлии никако. Па што купувате и хемија од истите тие чии миксови се послаби од вашите. Направете си дома целосно и хемија, па цепајте. Да ја равњам мојата гаража или подрум со погоните на Нутра или Солар е навистина, во најмала рака нескромно.
Што вика Милчо, за еден македонски просек од 30 дена годишно на вода (крапски риболов) и не мачете душа.
Денес, со интернетов, сите можете да добиете информации за се што сакате. Секоја чест за секој индивидуалец кои сам си мучка онака од забава и љубопитност (и јас си мучкам по нешто), но нека не се наметнува тоа како предност пред некои кои имаат обрт од 10-12 милиони Евра годишно, за истата таа работа.
Во однос на темава, свој или купечки, дефинитивно нема простор да се прашувате.
Во спротивно ќе испадне Келтан во право (тоа не смее да се случи никако :D ). Па земете и машинки сами правете и параболици и ......... :D :D :D

caparius НапишиCOLON
А па она "свој микс" е у п.м. Кој свои миксови бе имаме 99.99% сме ги прочитале од интернет или некој по искусен крапчија шо ги прочитал ни ги кажал.
:lepi:
ПС
Ако некој дава примери каде домашната бојла ја победила на натпревар фабричката, нека се запраша и обратно. :D
Ептен конструктивно мислење.. гледам дека сме во голема заблуда.. еве сега одам да купам пелети да ги напраам во боили.. може некад нешто ке уловам...

тотален феил е темава.. полна со иронија и цинизам.. без реални размислувања без реални искуства.. само нафурани фаци.. кој и онака 10 дена од 365 поминуваат на вода..

армо ми кажа еден мој пријател.. џабе ке се трудиш муабет да направиш...

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 5:49 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
lelele me sporeduvat so \zoltan :lol: :lol: abe na toj 2 zelki da mu vrzes da gi seta, ednata ja gubi sigorno :lol: :lol:

zoltan, rod hacinson ,zac, tim peisli, i site test ribolovci na nutrabaiat so gi pravat boilite u garaza polosa od mojaata, kaj sakaat koga sakaaat na diva voda sam po sam eden do drug :lol: :lol:

javete im :lol: :lol:

abre sramota e dame sporeduvaete so niv, 3000 krapa imam divi fateno :lol: :lol:

ova ne e falenje ova e relanost dragi kolegi, :lol: :lo


decki se salam za ona pogore, no na exspertive so gi nabrojav gzot im go goram sigorno :lol:


se e komercija se e pari , i ne ripajte tolku nema poteba, znam dobro kolku i kakva ralika ima so domasen i kupecki mix za sloboden ribolov,,
problemot e za tie sto nemaat edna riba i eden bvikend na diva voda, a pogolemiot problem e sto naveduvaat novi krapdgiii da trosat investiraat i plasiraat pogresna informacija deka krap se faka samo so solar mix,,
ne e taka, krap se faka na se i krapot ne e naucna fantastika pa da bide nedostizen,,,
zemete eden priper do pred 10 god koj pecase na prikazni za mali deaca i na sto i kolku ribi vadea ljudgeto,,
jas pisuvam ovde od moe licno iskustvo , ne od strana na kurcenje i citanje postovi na delikventi koi edna obicna jagoda od 20 den sakaat da ja pretvorat u pari,

tek za hemijata na tema sto imam da napisam mi trebaat 100 strani
terajte i ne se zmarajte, sekoj nema srestva da plaka skapa hrana i nemora, podobro ke pomine, bitno e prisustvoto na voda i pomalku hranjenje,,drugo e sreka i samoto vreme koe ke ja razdvizi ribata za da bide aktivna,,
\
poz od poplavenioot veles :D :D

aj cao ;) :

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 6:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Krki НапишиCOLON
Lovam so miks napisan vo eden crn notest na eden nas kolega...
Ili go teram da ni napravi lovni boili bombica.
Tetratkata se prodava za 1500 evra..Ima miksovi za site vodi..
Prepocitam miksot da bide domasen ili 80/20 % vo zavisnost na vodata..
Nikola za kozjak ne postoi miks koj ne raboti .....Turi 3 vrsti na brasna ,pticja hrana , konop i dodadi nekoj puding od banana i teraj...
Крсте, муабетот ми беше дека слабо фајде од искусни кои не сакаат да споделат мислење... Јас вака-така дојдов до одреден микс со кој во моментов сум задоволен особено за Козјак и за Преспа, кажав, од срце им благодарам на сите што се понудија да ми помогнат за да не лутам премногу, на сите што не се потрудија и нив им благодарам и не се лутам и се извинувам некого ако сум го гњавел (мада мислам дека никого не сум гњавел). Здравје годинава се надевам да се најдеме со тебе и со Тони на Козјак, ќе отепаме 2-3 дена и ќе ја решиме таму :lepi: :shake_hand:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 6:42 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 31, 2013 10:08 am
МислењаCOLON388
ЛокацијаCOLONСвети Николе
Крсте, муабетот ми беше дека слабо фајде од искусни кои не сакаат да споделат мислење...
не колега тие ги споделуваат нивните мислења само малку превртени наопаку.

и постот на мартин
Не биди ироничен.. општо како примери ги дадов два кој ми дојдоа први на памет..

и сега свакате ли зошто ја отворив темата која ми ја напагавте за иронојата и цинизмот кај нас.
и зошто ние македонците тапкаме во место а другите а и хрватите напредуваат и освојуваат медали.
затоа што ние мислиме дека се знаеме и на никого не помагаме туку му одмагаме., а уствари ништо незнаме. :!:
додека тие разменуваат мислена и рецепти и сами плус ги надградуваат и така напредуваат.



пс.
се извинувам што излегувам од темата али морав

_________________
КД електроника.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 6:53 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON652
Здравје годинава се надевам да се најдеме со тебе и со Тони на Козјак, ќе отепаме 2-3 дена и ќе ја решиме таму :lepi: :shake_hand: Santa Fe zavrsiv jas so kozjak za ovaa god.mozi na prespa da go resime problemot.

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 6:54 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
ico baits НапишиCOLON
lelele me sporeduvat so \zoltan :lol: :lol: abe na toj 2 zelki da mu vrzes da gi seta, ednata ja gubi sigorno :lol: :lol:

zoltan, rod hacinson ,zac, tim peisli, i site test ribolovci na nutrabaiat so gi pravat boilite u garaza polosa od mojaata, kaj sakaat koga sakaaat na diva voda sam po sam eden do drug :lol: :lol:

javete im :lol: :lol:

abre sramota e dame sporeduvaete so niv, 3000 krapa imam divi fateno :lol: :lol:

ova ne e falenje ova e relanost dragi kolegi, :lol: :lo


decki se salam za ona pogore, no na exspertive so gi nabrojav gzot im go goram sigorno :lol:


se e komercija se e pari , i ne ripajte tolku nema poteba, znam dobro kolku i kakva ralika ima so domasen i kupecki mix za sloboden ribolov,,
problemot e za tie sto nemaat edna riba i eden bvikend na diva voda, a pogolemiot problem e sto naveduvaat novi krapdgiii da trosat investiraat i plasiraat pogresna informacija deka krap se faka samo so solar mix,,
ne e taka, krap se faka na se i krapot ne e naucna fantastika pa da bide nedostizen,,,
zemete eden priper do pred 10 god koj pecase na prikazni za mali deaca i na sto i kolku ribi vadea ljudgeto,,
jas pisuvam ovde od moe licno iskustvo , ne od strana na kurcenje i citanje postovi na delikventi koi edna obicna jagoda od 20 den sakaat da ja pretvorat u pari,

tek za hemijata na tema sto imam da napisam mi trebaat 100 strani
terajte i ne se zmarajte, sekoj nema srestva da plaka skapa hrana i nemora, podobro ke pomine, bitno e prisustvoto na voda i pomalku hranjenje,,drugo e sreka i samoto vreme koe ke ja razdvizi ribata za da bide aktivna,,
\
poz od poplavenioot veles :D :D

aj cao ;) :

Ицо џабе брат.. научна фантастика одисеја 2001 е крапот.. слушнав дека у Нутрабаитс, Бил Котам купил сеа ЕКГ и Томографија за крапот.. ке му прај диши недиши.. издиши..

Сме се споредувале со фирми..

Дуле.. истите тие фирми црпат знаење од неколкумина во моментов во цела Европа Ken Townley, Bill Cotam, Gary Bayes се неколкумина од нив.. работат за тие фирми за да им помогнат за миксовите да се по универзални..

Е сега што е подобро.. нешто универзално.. или нешто специфично направено..

Поентата е да си различен а не „копи пејст мајстор“.. тоа различното е тоа што ке те извади од ситуации..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 7:24 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Мартин немој да бидеш на крајсрце,темава е одлична за ваков период без излегување на вода,арно ама голем број од крапчиите никогаш нема да признаат со каков микс и се останато ги прават боилите.Во причините нема да навлагам горе долу сите ги знаеме.Меѓутоа главниот разлог е сепак тоа што нема константност во излегување на вода и поготово рибниот фонд.
Неможеш да заклучи(ме)ш (бар според мене) што е подобро,до све што ке дојдеме е исклучок,а не правило(за експертите ова не важи :head_bang: ).Нај често сум правел миксови по проверени рецепти од мнооооогу по искусни кој се професионално во овој спорт,сум ловел и со купечки боли но никогаш не можам и не смеам да кажам што е подобро.
И со едните и со другите боили и сум имал добри денови,ама и имало денови кога било потполно промашување.А да не зборувам кога во недостаток на време или недостаток на хемии,кој и ретко ги користам сум правел и т.н ТИНЕКС боила па сум имал задоволителен успех.
Кога ке поминам лошо или добро за да ја задоволам суетата ке речам аааа (не)чинеше боилата.Не туку x причини се во прашање.Така да не можам со сигурност да давам коментари од типот,ова е добро,а ова не е.
Ова го зборувам за времето што јас го поминувам на вода.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum