www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 5:35 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS13»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 3:28 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Зајак.. убаво го објасни ова.. 5+

Како и секогаш во нашиов спорт.. ке има нечкање.. некој мисли дека само за натпревари е готов микс, некој па секогаш си е верен на својот микс каде и да лови..

Јас сакам да знам што имам во миксот и зошто тој работи а зошто некој друг мој не работи..

Ова со натпревар = готов микс.. некако ми доаѓа дека е купено од некој од горните соседи.. за мене би било секогаш обратно.. таму каде треба да имаш еден голем плус на натпреварите таму треба да имаш знаење за да направиш одлична боила..

Пак ке повторам.. направете сами математика што би се додало попрво во тие 3-4 евра кој остануваат од тие 10 евра чинење на миксот.. а твојот микс чини 10 евра само суви компоненти..

Според мене готовите миксови без нивната предвидена хемија се утка..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 3:38 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Значи овде дебатираме и разменуваме мислења и искуства (се разбира кој колку има).
Ја сќе прашам како една фабрика од рангот на Солар, Нутрабајтц, Менлајн,.. кои имаат (лабаратории, компјутери, математичари, инжинери, хемичари, биохемичари,...) еден куп тестери кој пробуваат на различни води широм светов, на различни води и во различни периоди, кои после неколкугодишно испитување и тестирање вадат свои миксови (укомпониран, избалансиран,..), можеме да ги споредиме со свој? Само затоа што не знаеме (или немаме поверение во фабриката која го произвела миксот) а во својот знаеме што имаме. :confused:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 3:48 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Lovam so miks napisan vo eden crn notest na eden nas kolega...
Ili go teram da ni napravi lovni boili bombica.
Tetratkata se prodava za 1500 evra..Ima miksovi za site vodi..
Prepocitam miksot da bide domasen ili 80/20 % vo zavisnost na vodata..
Nikola za kozjak ne postoi miks koj ne raboti .....Turi 3 vrsti na brasna ,pticja hrana , konop i dodadi nekoj puding od banana i teraj...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 3:54 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Предраг НапишиCOLON
Значи овде дебатираме и разменуваме мислења и искуства (се разбира кој колку има).
Ја сќе прашам како една фабрика од рангот на Солар, Нутрабајтц, Менлајн,.. кои имаат (лабаратории, компјутери, математичари, инжинери, хемичари, биохемичари,...) еден куп тестери кој пробуваат на различни води широм светов, на различни води и во различни периоди, кои после неколкугодишно испитување и тестирање вадат свои миксови (укомпониран, избалансиран,..), можеме да ги споредиме со свој? Само затоа што не знаеме (или немаме поверение во фабриката која го произвела миксот) а во својот знаеме што имаме. :confused:
Убаво ме изнасмеа.. искрено да ти кажам.. Една фабрика до сега е позната да има техничар за ароми (само во кевин неш) .. а се другото што го наброја го имаат Јапонците.. кај нив Кои краповите се љубимци па мора за нив да се грижат..

Тоа дека испитуваат на многу води ке се согласам со тебе.. ама дека им е укомпониран и избалансиран по голема смешка во живот немам слушнато Предраг. како што кажав постојат компоненти за микс и ѓубриња.. е готовите миксови за да се рентабилни додека ги прават и тестираат почнуваат со нај нај компоненти.. и пополека ги трујат со ѓубриња и филери се додека миксот не престане да е она што треба да е, кога ке престане да работи.. е тогаш ке се вратат една-две скали погоре ке го мафнат малце ѓубрето и оп нов микс..

Незнам колку години ловиш крап не е ни битно меѓутоа мислам дека ја согледуваш само едната страна.. јбг маркетинг.. имале лаборатории.. :hit_head:

Кога ке поминеш време и време во усовршување на два три свои миксови и кога ке ѓи ставиш на тест со некој од реномираните ќе сфатиш.. до тогаш останува само маркетингот и пропагандата од крапските фирми..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 4:03 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Neutral Mix - нешто слично на 50/50 или 4 краља.. базен микс.. основа..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 4:13 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
martinMK НапишиCOLON
Предраг НапишиCOLON
Значи овде дебатираме и разменуваме мислења и искуства (се разбира кој колку има).
Ја сќе прашам како една фабрика од рангот на Солар, Нутрабајтц, Менлајн,.. кои имаат (лабаратории, компјутери, математичари, инжинери, хемичари, биохемичари,...) еден куп тестери кој пробуваат на различни води широм светов, на различни води и во различни периоди, кои после неколкугодишно испитување и тестирање вадат свои миксови (укомпониран, избалансиран,..), можеме да ги споредиме со свој? Само затоа што не знаеме (или немаме поверение во фабриката која го произвела миксот) а во својот знаеме што имаме. :confused:
Убаво ме изнасмеа.. искрено да ти кажам.. Една фабрика до сега е позната да има техничар за ароми (само во кевин неш) .. а се другото што го наброја го имаат Јапонците.. кај нив Кои краповите се љубимци па мора за нив да се грижат..

Тоа дека испитуваат на многу води ке се согласам со тебе.. ама дека им е укомпониран и избалансиран по голема смешка во живот немам слушнато Предраг. како што кажав постојат компоненти за микс и ѓубриња.. е готовите миксови за да се рентабилни додека ги прават и тестираат почнуваат со нај нај компоненти.. и пополека ги трујат со ѓубриња и филери се додека миксот не престане да е она што треба да е, кога ке престане да работи.. е тогаш ке се вратат една-две скали погоре ке го мафнат малце ѓубрето и оп нов микс..

Незнам колку години ловиш крап не е ни битно меѓутоа мислам дека ја согледуваш само едната страна.. јбг маркетинг.. имале лаборатории.. :hit_head:

Кога ке поминеш време и време во усовршување на два три свои миксови и кога ке ѓи ставиш на тест со некој од реномираните ќе сфатиш.. до тогаш останува само маркетингот и пропагандата од крапските фирми..
Е колега и ти изгледа ги имаш слушнато приказните дека во Србија се продаваат миксови кој се направени по порачка за нивно тржиште и за одердена цена.
Она што сакам да ти го кажам е дека во Англија кога некој крапџија од типот на Мартин или Предраг ќе отворат една кеса со мокс од 1кг. и приметат дека не е иста со претходната и доколку пријават дека станува збор за измама таа фабрика ќе отиде т.с. ќе ја игорат од казна. На секој производ си стои декларација и самата фабрика стои позади овој производ.
Она што можеме јас и ти да го купиме од Соседтството кое стига во буриња или контејнери па се препакува не зборам и не коментирам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 4:25 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Предраг НапишиCOLON
Значи овде дебатираме и разменуваме мислења и искуства (се разбира кој колку има).
Ја сќе прашам како една фабрика од рангот на Солар, Нутрабајтц, Менлајн,.. кои имаат (лабаратории, компјутери, математичари, инжинери, хемичари, биохемичари,...) еден куп тестери кој пробуваат на различни води широм светов, на различни води и во различни периоди, кои после неколкугодишно испитување и тестирање вадат свои миксови (укомпониран, избалансиран,..), можеме да ги споредиме со свој? Само затоа што не знаеме (или немаме поверение во фабриката која го произвела миксот) а во својот знаеме што имаме. :confused:

пример 1: '98 Зајакот до Золатан Ковач од СБС нели они имаат (лабаратории, компјутери, математичари, инжинери, хемичари, биохемичари,...) зајакот со микс од гаража 20 риби.. Золтан другар ми 0..

пример 2: Пелагичево, БФБаитс Австријци тим до Зајакот.. иста приказна

како што кажав.. тој што ке чмае на вода и ке работи со миксовите и хемиите тој и ке знае.. за сите останати имате (лабаратории, компјутери, математичари, инжинери, хемичари, биохемичари,...) :)


Предраг НапишиCOLON
Е колега и ти изгледа ги имаш слушнато приказните дека во Србија се продаваат миксови кој се направени по порачка за нивно тржиште и за одердена цена.
Она што сакам да ти го кажам е дека во Англија кога некој крапџија од типот на Мартин или Предраг ќе отворат една кеса со мокс од 1кг. и приметат дека не е иста со претходната и доколку пријават дека станува збор за измама таа фабрика ќе отиде т.с. ќе ја игорат од казна. На секој производ си стои декларација и самата фабрика стои позади овој производ.
Она што можеме јас и ти да го купиме од Соседтството кое стига во буриња или контејнери па се препакува не зборам и не коментирам.
Предраг.. готови миксови од овие простори не сум купувал.. а и нема да купам.. готови миксови само од англија сум купувал.. како и ароми и хемија.. како долгогодишен купувач на таклбокс од 2005 година имам поволности за транспорт.. така да миксови од кај комшо не ги мирисам а не да ги купам..


И не е тоа темата.. јас ниту сум присталица ниту против готовите миксови.. само ги изнесувам фактите..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 4:28 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Свој или купечки (фабрички)микс е исту к...ц во два примероци.Ваква боила или таква,ароми,адитиви,е пред се да се улови РИБАРОТ.
За пескарите во Англија, за стандардот и за рибниот фонд со кој располагаат се проаѓа шо ке им пласира маркетингот.
Па нели г-дин. Крап го викаат и водна свиња,па према тоа за добра свиња нема лоша помија шо да му пласираш ако го има и ако е гладен ке јаде.
Милчо ја погоди суштината,немаме ни доволно време,води,а нај малце риби да се впуштаме во ЕКСПЕРИМЕНТИРАЊЕ на миксови,боили и дандара мандара.
А па она "свој микс" е у п.м. Кој свои миксови бе имаме 99.99% сме ги прочитале од интернет или некој по искусен крапчија шо ги прочитал ни ги кажал.
Тие некој 5-6 главни компоненти се вртат во сите миксови и рецептури за боили, се останатото се нијанси.Есега некој ке рече е па нијансите одлучуваат, да одлучуваат ако си 365 дена на вода.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 4:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON745
martinMK НапишиCOLON
Предраг НапишиCOLON
Значи овде дебатираме и разменуваме мислења и искуства (се разбира кој колку има).
Ја сќе прашам како една фабрика од рангот на Солар, Нутрабајтц, Менлајн,.. кои имаат (лабаратории, компјутери, математичари, инжинери, хемичари, биохемичари,...) еден куп тестери кој пробуваат на различни води широм светов, на различни води и во различни периоди, кои после неколкугодишно испитување и тестирање вадат свои миксови (укомпониран, избалансиран,..), можеме да ги споредиме со свој? Само затоа што не знаеме (или немаме поверение во фабриката која го произвела миксот) а во својот знаеме што имаме. :confused:

пример 1: '98 Зајакот до Золатан Ковач од СБС нели они имаат (лабаратории, компјутери, математичари, инжинери, хемичари, биохемичари,...) зајакот со микс од гаража 20 риби.. Золтан другар ми 0..

пример 2: Пелагичево, БФБаитс Австријци тим до Зајакот.. иста приказна

како што кажав.. тој што ке чмае на вода и ке работи со миксовите и хемиите тој и ке знае.. за сите останати имате (лабаратории, компјутери, математичари, инжинери, хемичари, биохемичари,...) :)

I Zoltan mu mu ja otkupil formulata na Zajakot za miksot,i go krstil M1,i sea peali pari. :hit_head: :hit_head: :papa: :papa:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 07, 2015 4:40 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
caparius НапишиCOLON
Свој или купечки (фабрички)микс е исту к...ц во два примероци.Ваква боила или таква,ароми,адитиви,е пред се да се улови РИБАРОТ.
За пескарите во Англија, за стандардот и за рибниот фонд со кој располагаат се проаѓа шо ке им пласира маркетингот.
Па нели г-дин. Крап го викаат и водна свиња,па према тоа за добра свиња нема лоша помија шо да му пласираш ако го има и ако е гладен ке јаде.
Милчо ја погоди суштината,немаме ни доволно време,води,а нај малце риби да се впуштаме во ЕКСПЕРИМЕНТИРАЊЕ на миксови,боили и дандара мандара.
А па она "свој микс" е у п.м. Кој свои миксови бе имаме 99.99% сме ги прочитале од интернет или некој по искусен крапчија шо ги прочитал ни ги кажал.
Тие некој 5-6 главни компоненти се вртат во сите миксови и рецептури за боили, се останатото се нијанси.Есега некој ке рече е па нијансите одлучуваат, да одлучуваат ако си 365 дена на вода.

Со голем дел од твојот пост ќе се согласам.. само не се согласувам со оној дел дека 99% миксовите сме ги прочиале од нет и дека некој 5-6 компоненти се главни.. било је то некад..

Како што кажав еднаш.. паметот е како падобран.. ако не го отвориш не работи..

некој тврдеа дека 80% причја храна микс неможе да се напави..
некој тврдеа дека нема рибино
некој тврдеа дека нема јетрено брашно тешко било вака онака..

да не набројувам уште што се не.. ама на крај пак излегува дека ако сакаш.. тогаш можеш.. е сеа некој или не сака или нема време.. јбг.. капитализам..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum