www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 1:42 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS13»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 6:48 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
So PVA :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 7:56 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON652
jas si kupuvam mix i ne se zamaram so razno razni brasna aditivi i drugi raboti.martin nekogas go pravam cist a nekogas go secam so drugi mixovi.od edna rabota posto angliskite mixovi se praveni jaki za nivni napadnati vodi a kaj nas za divi vodi treba malku pomeki a i dobivas na kilaza.i toa secenjeto e so kupecki.minatata godina na kozjak se i sesto jadese i jas da vlezev vo voda ke me jadea tie malite mnogu bea gladni.

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 8:12 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
solar НапишиCOLON
jas si kupuvam mix i ne se zamaram so razno razni brasna aditivi i drugi raboti.martin nekogas go pravam cist a nekogas go secam so drugi mixovi.od edna rabota posto angliskite mixovi se praveni jaki za nivni napadnati vodi a kaj nas za divi vodi treba malku pomeki a i dobivas na kilaza.i toa secenjeto e so kupecki.minatata godina na kozjak se i sesto jadese i jas da vlezev vo voda ke me jadea tie malite mnogu bea gladni.
Да Тони.. јасно ми е тоа.. но ја претставуваш само едната страна..
Другата страна е да направиш твој микс и да го направиш многу подобар од некој купечки.. а тоа бара време пари и работа на вода.. пратење на резултати анализирање итн итн.. познавање на која компонента за што е.. познавање на крапот итн..

Разбирам јас дека има луѓе кој нејќат да се замараат да бараат вакви или онакви компоненти.. и тоа е ок.. или немаш време или нејќеш да се замараш..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 8:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
За мене е најдобро да си купувам готови боили..........................инаку ме утепа Кате ако и ја замирисам кујната :oops:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 8:28 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 31, 2013 10:08 am
МислењаCOLON388
ЛокацијаCOLONСвети Николе
јас обично користам свои миксови кои сум ги склопил со помош на некои поискусни странски рибари.,купечки скоро и да не сум употребил,бидејки како некој погоре веке кажа рачунам дека нивните миксови се пренападни, пренатрупани ,јаки да ги кажам ,за да бидат атрактивни на нивните богати комерцијали ,додека кај нас ми се чини дека дури и ствараат одбивност на нашите диви риби кои не се навикнати на јаки храни.
а за готови боили имам порачувано од жац неколку пати и да кажам и не сум открил некоја голема разлика од улов со мои боили од мој микс, и со улов од неговите готови боили.
а за прихрана како пелети како прашкасти храни сум земал готови купечки.
разликата мислам дека е само во тоа дали имаш време да си склопиш сам сигурен микс кој ќе биде доволно успешен за да ти бидеш задоволен,или немаш време па си идеш и си купуваш готов испитан од некој на кој тоа му е работата.за да не губиш ти драгоцено време.

_________________
КД електроника.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 8:49 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
A ako kazam deka so gotovi mixevi se fakale ogromen broj krapovi na SITE divi vodi za koi tvrdite deka nese?????

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 9:01 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Зошто да не се фаќат, треба да се има доверба , резултатот сигурно ќе дојде!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 9:04 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПон Maј 06, 2013 12:28 pm
МислењаCOLON42
ЛокацијаCOLONbogdanci
:ok_ok:
martinMK НапишиCOLON
Значи не сум ниту фан ниту плукач за готовите миксови.. само ги издвоив битните факти и ги споредив..

Некој мислат дека сум ја направил темава да се докажувам па ќе ми туреле име балтазар.. и тоа ме заболе.. :)
темата ја отворив да споредиме искуства и факти.. а не кој микс како им ловел.. пошто тоа е ирелевантно..

Не се замарале со проценти.. па ако не се замарате.. а гледате дека јас се замарам.. одбегнете ја мојата дискусија..

Темава отиде во погрешен правец затоа што општо гледано на форумов луѓево кога читаат нешто не дочитуваат до крај.. или ако не сфатат.. одма има натегање..

Пробав да објаснам некој работи.. ама гледам не се објаснува.. одма има експертски мислења со смајлиња..

И Илчо.. џабе прашуваш.. на прсти во МКД се бројат оние кој ке ти дадат совет како што треба за мамци.. останатите ке ти дадат совет.. што се замараш бе....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 9:43 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
vasil НапишиCOLON
За мене е најдобро да си купувам готови боили..........................инаку ме утепа Кате ако и ја замирисам кујната :oops:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ова може и да испадне најдобра опција :lepi:

шала на страна , одлична тема ...
јас сум исто за мешање (разблажување) на купечкиот микс но исто сум поборник и за комплетно домашен микс
со Спаива користиме еден комплетно домашен микс кој дал одлични резултати но секогаш подлежи на мали корекции , т.е. се секое следно правење на миксот пробувам по малце да го изменам .
втора маана на домашниот микс е што сме малце "сиромашни" со компоненти ... многу работи кај нас ги нема или тешко се наоѓаат .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Свој Микс.. или купечки..
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 06, 2015 9:43 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON652
martin kolegata mitko se zanimava so pravenje domasen mix i zatoa celi plakari i kofi so razni brasna,za da proveris i testiras nekoj mix treba mnogu dremenje na voda pa da se pogodi vreme, ribi pa ovaa nedela imas rabota drugata e visok pritisokot pa ne jade pa trebalo polna mesecina pa duva veter visoka e vodata iiiiiiiii upm.zatoa napravi 10kg boili i cepaj ili kupi gotovi boili.a i toa vo ponedelnik pravi boili celo porucek vo vtornik susi gi sreda pakovaj tovaraj kako magare cetvrtok mesti kampovi vo nedela nazad se na svoe mesto otide nedelata.

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 15 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum