www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 2:22 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS17»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Езеро CARPMANIA - Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 21, 2015 4:05 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Jas edno znam,ne me gleda park i vodno veke so maliot.Tamu si odam :D :D

Ne me gledaat ni na kafe popladne za drustvo tamu si odam.Si pies kafe i gi gledas kako ripaat.poubavo nema

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Езеро CARPMANIA - Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 21, 2015 4:14 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Јас Зелен ќе го гледам како рипа по кафезите :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Езеро CARPMANIA - Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 21, 2015 4:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
Ako e kako sto se nadevame ke bide perverzija u dvizenje,na 128m od doma,familijarno uzivanje...Plus na vakva voda mozam da probuvam novi kombinacii,i da se uci...

P.S. Filipe dali koj e Zelen ? :) Posto znam deka znaes,bi trebalo da znaes deka nepostoi covek so pogolema ribarska,a i voopsto bilo kakva SREKA :) Taka da doticniot i u niva da frli ke fati riba

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Езеро CARPMANIA - Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 21, 2015 4:46 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Сигурно сте го гледале видеово од натпревар на тогашен аквариум, ама добро е да се потсетиме...посебно на водителката. :D


_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Езеро CARPMANIA - Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 21, 2015 4:54 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
:lol:

Рибарско трио трага по крапот Трајан
Нашите најдобри рибарки Пепи, Здравче и Лиде во 1996 година го освоија второто место во Купот на Македонија, а во 1998 година на Државното првенство во Македонија во екипна конкуренција се пласираа во самиот врв

Еден ден во неделата нашите најдобри рибарки Петруна Гелева, Здравкица Чкатровска и Лидија Михаилова заминуваат на риболов на приватното езеро за спортски риболов Аквариум, што се наоѓа во атарот на скопското село Идризово и го посветуваат на својата најголема пасија - рибарењето или, како што тие милуваат да кажат, на гледањето во тапата.

- Кога рибариме, целата нервоза исчезнува. Се отпуштаме, уживаме во природата и само гледаме дали тапата ќе заигра. А кога тоа ќе се случи, следува вистинското уживање - вадењето на рибата - велат тие, додавајќи дека нема река или езеро на кои не рибареле.

- Почнуваме напролет на Тиквешко, а бидејќи знаеме каде рибата "гризе", одиме на места што ни се познати: Уланци на реката Вардар, на Дебарско, на Мавровско Езеро, а од неодамна и на езерото Козјак - раскажуваат трите рибарки, кои токму "на риба: се запознале.

Пепи, Здравче и Лиде веќе 17-тина години се страсни рибарки што, освен рекреативно, во изминатите осум години и се натпреваруваат во рибарење. Во 1996 година го освоија второто место во Купот на Македонија, а во 1998 година на Државното првенство во Македонија во екипна конкуренција се пласираа во самиот врв: ги освоиле првото и второто место во поединечна конкуренција. Тие се натпреварувале и на клупските првенства во Ниш, Чачак и во Крагуевац, а зад себе имаат и еден меѓународен натпревар во 1997 година во Пловдив, Бугарија.

Лани, на натпреварот на приватното езеро Гогомонт, во конкуренција на 50 мажи, ги освоиле 13, 14 и 15 место.

Тие велат дека во почетокот рибарите не ги прифаќале и ги сметале за малери.

- Сите бегаа од нас, па често рибаревме сами. Во почетокот ловевме со тешки руски трски, а сега рибариме со петметарски "болоњи", кои се многу лесни. Најчесто "ловиме на врв" со прехрана. Натпреварите ни помогнаа да ги подобриме техниките на рибарење. Читаме и многу литература. Пред да заминеме по риба секогаш ја гледаме временската прогноза, а се ориентираме и според месечните мени - велат тие.

Лидија најмногу сака да лови црвеноперки на Тиквешко, а најголемата што досега ја уловила била тешка 850 грама. На Пепи најомилена и е попадиката, а најголемата пастрмка што ја фатила тежела 1,5 килограм. Здравче на Вардар уловила сом тежок 4,8 килограми.

Освен што се добри рибарки, тие велат дека одлично знаат да приготват риба, но ако претходно некој друг ја исчисти. Рибарското трио вели дека, најчесто, уловените риби им ги даваат на пријателите или на соседите, но во нивниот дом мора постојано да има риба зашто "гостите знаат дека доаѓаат кај рибарките".

За рибарењето на езерото Аквариум тие велат:

- Сега можеме да тркнеме по риба и попладне, по работа, зашто езерото е навистина блиску. Вакво езеро посебно ни е потребно кога има забрана за рибарење.

Езерото Аквариум е порибено со крап, амур, сом, матичен линиш и со 50 јагули, а ќе се пориби и со штуки, за да може да се рибари и зиме, најавува Светислав Ѓуриќ, еден од сопствениците на езерото и претседател на Спортското риболовно-еколошко здружение "Екофиш".

- Се што се фаќа над три килограми се враќа повторно во езерото. Во Аквариум плива и најголемиот крап Трајан, тежок 20 килограми, како и 100 крапа и амура од по 10 килограми - вели Ѓуриќ и додава дека езерото е правено според стандардите за спортски риболов и на него се одржуваат натпревари во ловење крап, како и Купот на Македонија.

На езерото може да се рибари секој ден од 7 часот до 21 часот. Со претходна најава се рибари и навечер. Рибите до три килограми можат да се купат по 180 денари за килограм.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Езеро CARPMANIA - Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 21, 2015 8:16 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Se pravat i 5 kom kolicki ili troley za opremata da ne se nosi na race za poziciite sto se nedostapni za kola

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Езеро CARPMANIA - Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 21, 2015 8:37 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
JaneMK НапишиCOLON
Jas edno znam,ne me gleda park i vodno veke so maliot.Tamu si odam :D :D

Ne me gledaat ni na kafe popladne za drustvo tamu si odam.Si pies kafe i gi gledas kako ripaat.poubavo nema
Стави уште едно столче. :D

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Езеро CARPMANIA - Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 21, 2015 8:42 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
So ogled sto se sluci so cenata na godisnite dozvoli ni Mk ...Posebno na Kozjak .. .predviduvam ubav start i ubava idnina na ova ezerce :ok_ok:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Езеро CARPMANIA - Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 21, 2015 8:44 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Се убаво, ама незнам зошто го смениле името “Аквариум“.....по мене тежок маркетиншки промашај....Аквариум е веќе етаблирано и познато име, кога ќе кажеш Аквариум сите знаат што и каде, сега оди објасни што е и каде е тоа Carpmania...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Езеро CARPMANIA - Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 21, 2015 8:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sakav i jas toa da napisam ..ama ajde si rekov , ce pocnat eve go ovaj pak za se ima kritika .... :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS17»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 44 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum