www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 7:45 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Совет за опрема за мушичарење
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 20, 2011 7:19 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Не е Дам, Линеаеффе е предвезот, од Проспорт.

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Совет за опрема за мушичарење
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 21, 2011 12:47 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
cestito oprema i dobrodojde vo musicarskite vodi FILIP.Jas dam lider imam i skinat e do 0.25-0.28 od tamu so jamce nadovrzan 0.20 i posle na 0.20 vrzuvam so cvor tipet 0.15 ili 0,12 i super raboti cast i prednost e sto mozes da ja steluvas dolzinata na liderot po potreba na terenot ne se faka segde so iata dolzina na lider amerikancite ne se ludi sto na elek nosat zakaceni po 4-5 konci so razlicni golemini i na liderot imaat po 3-4cvora.Vo flu fishing mora da imas cvorovi na liderot najcesto na tipet parceto,i nov da e liderot posle nekoj saat ribolov menuvas musici i taka se krati pa pak moras tipet de vrzes.toj cvor na tipetot e naj slab od site cvorovi na liderot posto e so najtenkoto parce nadovrzan.taka da neka ne te plasat gornite cvorovi tie izdrzuvaat duplo od tipet cvorot.sakam da kazam deka toj lider sto si go kupil otkoga ke smenis nekolku musici od 0.178mm ke stane 0.20 pa 0.25 i taka nataka zatoa sto e konus za toa ke mora parce da si vrzes.A za treska ako fakas pastrmka ke ti treba tipet max 0.15mm debel ti e 0.18mm dodeka za klen e izmislen

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Совет за опрема за мушичарење
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 21, 2011 8:45 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Е сега, кога сме кај типетите, јасно ми е се во врска со наставување, дебелини и сл. Се изначитав викендов :)

Него, дали да барам (земам) типет ист како лидерот - конусен, дали да користам обичен добар монофиламент или да земам флуокарбон? :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Совет за опрема за мушичарење
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 22, 2011 1:34 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Филип НапишиCOLON
Е сега, кога сме кај типетите, јасно ми е се во врска со наставување, дебелини и сл. Се изначитав викендов :)

Него, дали да барам (земам) типет ист како лидерот - конусен, дали да користам обичен добар монофиламент или да земам флуокарбон? :D
Jas koristam fluokarbon...daj da se vidime na kafe i ke si praime muabet ke mu se javime i na marjan.temava ako ja pisuvame bajagi ima

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Совет за опрема за мушичарење
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 22, 2011 8:36 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Денес/утре ќе нарачачувам типети од интернет, ќе земам и монофили и флуокарбони, ваљда 6х, 7х и сл :)

Ајде, ќе ти се јавам утре/задутре, да се ослободам тука од обврски и ќе седнеме :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: na klen so nimfa
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 24, 2011 10:40 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 18, 2011 3:44 pm
МислењаCOLON118
ЛокацијаCOLONSkopje
Филип НапишиCOLON
Другар, за клен на Вардар посебно на Пчиња нема подобро од сува мушица, и тоа јас ти ја препорачувам зулу за клен! Најдобро ми се има покажано.

За нимфарење...пробај со имитации на локални гамаруси и сл, иако кленот е сваштојад и лаком, додека увиди дека се заебал, веќе е на суво :D

Кај одиш на Пчиња инаку? Дај да напраиме една екскурзија, од Горно Коњаре нагоре 5-6 км, па назад :)
Здаво рибарчиња - другарчиња ..:) и јас сум почетник со мушичарење,па ако сака некој од вас да стави слика и да подобјасни малку што е тоа зулу,гамарус,нимфа итн.Што да правам купив мушичарка а не знам со сто да ловам Клен,и јас исто таму обично одам да факам.Пред 4 дена бев во Горно Коњаре надолу од мостот фатив 3 клена ама на пловка и на леб,пробував со мушичарката со сува мушичка во изглед на оса и немаше резултат,водата му беше сењава,така да ако може од вас поискусните мушичари некој вовед за нас почетниците,Благодарам однапред

_________________
Не ми треба многу за да му ја здувнам по риба :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: na klen so nimfa
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 25, 2011 5:49 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
[/quote]
Што да правам купив мушичарка [/quote]
FEKI
Sto si kreval raka vo vtornik?
Aj najprvin probaj da ja najdes knigata Musickarenje od Чедомир Димитровски koja e nameneta za pocetnici.Utepaj edno 20 dena na nea pa da moze da ti bide malku pojasno i da prasuvas raboti koj ne se tolku "pocetnicki" :D
ne e problem da ti gi odgovorime rabotive koj gi prasuvas ama vakvi prasanja ke imas milijarda ako ne citnes nesto.Aj od pocetok.Sto oprema kupi?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: na klen so nimfa
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 27, 2011 11:20 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Feki?
Da ne se udavi frlajki na musica :D
responde silvuple

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: na klen so nimfa
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 27, 2011 9:33 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 18, 2011 3:44 pm
МислењаCOLON118
ЛокацијаCOLONSkopje
Ilija ,
pred se da ti se zablogodaram sto se trudis da mi podobjasnis nekoi raboti,
inaku kupiv trska Silstar 8'6" #5 - 6,makara EF 340 ,snjura mislam deka e potezok (medium weight) taka mi go ponudi prodavacot od trofej kaj stara rampa K.voda i predvez ili fly leader 0,203>0,53.
Izvini sto se odzivam tolku kasno vikendov bev do dojran i nemav vreme za na internet.
Please for advice.... :roll:

_________________
Не ми треба многу за да му ја здувнам по риба :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: na klen so nimfa
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 28, 2011 12:12 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Feki НапишиCOLON
Ilija ,
pred se da ti se zablogodaram sto se trudis da mi podobjasnis nekoi raboti,
inaku kupiv trska Silstar 8'6" #5 - 6,makara EF 340 ,snjura mislam deka e potezok (medium weight) taka mi go ponudi prodavacot od trofej kaj stara rampa K.voda i predvez ili fly leader 0,203>0,53.
Izvini sto se odzivam tolku kasno vikendov bev do dojran i nemav vreme za na internet.
Please for advice.... :roll:
OK
trskata ti e dobra.I jas imam takva no so taa razlika sto vo posledno vreme se preorjentirav na pomali rekicki taka da si poracav i edna polesna a podolga varijanta 9" aftma 4.
Daj mi informacii za snurot?Mislam deka tie od trofej sepak znaat da ti go kompletiraat taka da pretpostavuvam deka ti e W.F.6 F.Ja cuvas li opakovkata?Liderot ti e mozda malku pojak ama lesno se sreduva.Ke go potseces kaj podebeliot kraj a ke go nastavis kaj potenkiot so tipet.
Ke ti pisam denovive za musicarenje ama ke otvoram drugi temi. :)

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum