www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 5:04 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 03, 2014 12:14 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
uste eden predlog
Smetam deka ribolovnite drustva koj se javuvaat kako koncesioneri treba da imaat ogranicena odgovornost na teren.Sepak se toa zbir na ribolovci a ne na tepaci.
Zatoa mojot predlog e deka ribolovnoto drustvo kako takvo treba da se grizi za ekologijata na vodata,da poribuva i da ima cuvari koj povekje bi imale svojstvo na redari.Tie bi iskacale na teren,bi gi proveruvale dozvolite,bi ja konstatirale regularnosta na ribarite (maksimalni kolicini,minimalni merki,ulov na ribi vo mrest,broj na dozvoleni treski.....)
Dokolku se najdat vo situacija deka postojat uslovi za fizicka presmetka povikuvaat policija a ne oni da se tepaat.
Jas iskreno raka im pruzam na site ribocuvari koj odat da gi fakjaat mrezarite vo temni zori.
Pa kako sto spodeluvaat nekoj od koncesionerite deka im se zakanuvaat ili pak kursumi im frcat nad glava....
Toa e rabota na policija koja nosi i oruzje i moze da go upotrebi vo sluzbeni celi a treba da vovede javen red i mir.
Postavuvanje na mrezi ne e red i mir.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 03, 2014 1:03 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
ilija НапишиCOLON
uste eden predlog
Smetam deka ribolovnite drustva koj se javuvaat kako koncesioneri treba da imaat ogranicena odgovornost na teren.Sepak se toa zbir na ribolovci a ne na tepaci.
Zatoa mojot predlog e deka ribolovnoto drustvo kako takvo treba da se grizi za ekologijata na vodata,da poribuva i da ima cuvari koj povekje bi imale svojstvo na redari.Tie bi iskacale na teren,bi gi proveruvale dozvolite,bi ja konstatirale regularnosta na ribarite (maksimalni kolicini,minimalni merki,ulov na ribi vo mrest,broj na dozvoleni treski.....)
Dokolku se najdat vo situacija deka postojat uslovi za fizicka presmetka povikuvaat policija a ne oni da se tepaat.
Jas iskreno raka im pruzam na site ribocuvari koj odat da gi fakjaat mrezarite vo temni zori.
Pa kako sto spodeluvaat nekoj od koncesionerite deka im se zakanuvaat ili pak kursumi im frcat nad glava....
Toa e rabota na policija koja nosi i oruzje i moze da go upotrebi vo sluzbeni celi a treba da vovede javen red i mir.
Postavuvanje na mrezi ne e red i mir.
Рибочуварите имаат лиценци за обезбедување лица и имоти и можат да дејствуваат по Законот кој ги регулира нивните овластувања. Полицијата не може да биде партнер на рибочуварите и ќе дојде само кога ќе има проблем и тоа на повик од рибочуварот, баш така како што си напишал и ти.
Од друга страна, никој не ги тера рибочуварите да се тепаат. Доволно е да го видат рибокрадецот и да состават записник, а после да се појават на суд како сведоци. Мрежите и другиот риболовен алат и не мора да го одземат ако проценат ризична ситуација, на суд поминува пријавата само со сведоци. А закани од рибокрадците ќе има и на овој начин, но во поублажена форма :)

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum