www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Oкт 06, 2024 4:38 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS9»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 3:05 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
филип
- ами зошто тогаш им одзедоа концесија на брабус, колку јас знам(така ми кажуваа) им бараа префрлени плати за рибочуварите иако тие си беа преку агенција ангажирани и таму вработени

и било како, замина темата во решавање на проблемите на концесионерите- а не на рибарите каде нема концесија

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 3:07 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Спиро, не знам за Барбус зошто им одземале концесија, јас тука постирав скениран официјален допис од државен инспекторат во кој е наведено дека тие не се надлежни за плати и слично ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 3:15 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
па и на суд истото им го кажаа, тогаш како мин. преку инспекторатот поднесле таква пријава а и според тоа одземена е и концесија со решение
- евети жив пример што се деси во пракса

- нај поке се завркнати поштените рибари оние кои криволоват мајче плакаа од риба вадење, плачеа дека немало риба а сега кога нема концесија никој не алармира дека го сотреа крапот по реките и езерата сите тие одат таму на риби, башка инспекторат незнам дали и има поминато да изврши некоја контрола

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 3:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
да се надоврзам на ова погоре

затоа и го пишав оној пост(http://ribar.com.mk/forum/viewtopic.php ... 33#p205033 ), зашто веке преку ми е од глупостите кои ги слушам и вадењата на очите
- мене ме засега да можам РАЈАТ да си одам на ВОДА , порибувал ли некој концеионирал ли некој, чувал ли некој, контролирал ли абе долга и широка е до у ПМ па лево

нас ни треба рашение(да си платиме дозвола) за да бидеме риболовци а не криволовци - за другото нека си решаваат институциите а не рибарите да го јадат стапот и по грб и по џеб

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 3:44 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Atanasovski НапишиCOLON
I tvojot predlog e vo red, podrzuvam sekakva inicijativa koja bi ja promenila situacijata . Glupos e ribarite da imaat kade a da ne smeat da lovat.
Treba da im se dozvoli na drustvata da gi stvorat svojte reviri poatraktivni a i za toa treba finasii, ako edno drustvo pocne profesionalno da raboti , onda sigurno ke gi motivira i drugite. Primer ti e Bosna , sigurno se top 5 ribarski destinacii vo Evropa.
Za Skopska Treska slusnav informacija deka se potrebni 10 000 evra godisno :shock: So tie pari toj revir bi mozel da se pretvori vo ribolovna atrakcija. Zatoa i go spomnav volonterstvoto, namesto parite da se trosat na ribocuvarska sluzba , samoto drustvo bi mozelo da si ja izvursuva taa rabota. Parite bi mozele da se investiraat vo samiot revir pa ako taa investicija stane dohodovna , bi mozelo da se investira i vo ribocuvarska sluzba koja bi bila platena.
Od ovie pricini go spomnav volonterstvoto , koe mnogu dobro funkcionira na rekata na koja najcesto lovam.
Многу се расплинивте во темите, ама еве неколку одговори. Прво на Атанасовски

Атанасовски таму каде што спомнуваш дека волонтерството добро функционира луѓето имаат големи и прекрасни плати, ова си го гледаат само како љубов и волонтерство и она што е најбитно таму не се случуваат или во исклучително ретки ситуации се случува тој човек да се расправа на терен, да се тепа на терен, да му се закануваат, да го тепаат, да му вадат ножеви и пиштоли разни говеда и безмозочњаци. Епа ова се случува во Македонија и токму затоа не држи многу дека тука ќе најдеш луѓе на кои не им треба приход (плата), да работи како волонтер и да се изложува на ситуациите кои ги опишав. Башка што законот предвидува да морално имаш вработени рибочувари


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 4:20 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
ilija НапишиCOLON
Jas mislam deka rabotata e od start gresno postavena. Civi se rekite?
Pa na ribarite a ne na drzavata. Na drzavata se od aspekt na prirod o bigatstvo, energetski potencijal ..., a ne kako akva kultura.
Tie ribi vo vodata bez ribari nisto ne vredat.
Сосема погрешно, и рибите и водите и се што е во водата и околу неа е на државата. Државата во демократија е водена од институции во кои раководат луѓе на кои мнозинството граѓани во државата им рекле “Повелете ја имате нашата доверба водете ја државата и направите нешто добро за нас“. Ако земат сите (цел народ) да си раквоодат со се, тоа не е држава, ниту демократија, ниту институции, тоа е првобитно општество и анархија. Ако рибите како што сугерира Илија им ги дадеш на “рибарите“ и им речеш, еве рибите се ваши терајте, нема правила, кој што сака нека прави.....може да претпоставиме што ќе се случи многу лесно затоа што тоа повеќе или помалку и денес се случува на некои води каде што нема концесија и затоа е тоа проблем.

Што се случува, на овие води доаѓаат мрежари, харпунџии, струјаџии и си тераат своја работа, и оние си се нарекуваат рибари. Доаѓаат рибари, некои ги викаат месари, или корморани, фаќаат со нормален риболовен прибор и гледаат што повеќе да извадат од реката, ако фати и 200 кг, со задоволство ќе ја земе, не гледа на мало, големо, мрест не мрест. Доаѓаат и рибари кои фаќаат со нормален риболовен прибор и кој го гризе малку совест да земе 200 кг риба, ама на 5-6 кила нема да и прости (и тоа во нормални услови не е дозволено, ама ете кога сите праат што сакаат, може и он). Доаѓаат и рибари кои фаќаат со нормален риболовен прибор и делумно вадат, делумно враќаат, дел од нив и се враќаат, ама пак се луѓе кои фаќаат во води без концесија. Доаѓаат и рибари кои не фаќаат, гледаат што се случува на водата, му се плаче за риболов, но не риболови и нејќе да биде нелегален, само пцуе и тера у мајчину. И овие другиве групи си се пцујат и тераат во мајчину меѓу себе, но бидејќи е дива лига “рибите на рибарите“, анархија, тоа е тоа. Тоа се генерално групите на луѓе “рибари“ и тоа го прават кога ќе им дозволиш да прават што сакаат. Затоа е потребна државата и нејзините механизми, закони, институции и можност да го примени законот (присилба и казни). Така полека се враќаме кон оние кои ја раководат државата и кои се избрани да ги решаваат проблемите, како што е во нормални држави.

И да не го тупиме многу, работите се многу прости и едноставни, ако има проблем треба да се бара (со конкретни иницијативи и предлози) решавање на проблемот. Ако сме рибари иницијативите треба да одат преку формите на здружување на рибарите, а тоа се здруженијата и федерација.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 4:33 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Jas kolku sto znam vo momentov tamu kade sto ima koncesioner ribite se na ribarite.
Site koncesioneri toest ribolovni drustva se oformeni od ribarite,taka da ribolovnoto drustvo e ribarite odnosno koncesionerot -ribolovnoto druztvo e ribarite.
Ravenakata zavrsuva ribite=ribarite.

Toa sto nekoj si gi napravil ribolovnite drustva politicko telo za da gazdi toa e sosema druga rabota.Ama pak e do clenovite ribari na tie drustva
Taka da ribarite tamu kaj sto clenuvaat i kade nivnoto drustvo e koncesioner vazi ribata e na ribarite

:lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 4:50 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
JaneMK НапишиCOLON
ajde mal osvrt za vodite kaj nas

Sto e voda pod koncesija i sto ne e???
Po mene edno legalno tamanenje a edno nelegalno tamanenje.Drzavat gi dava za da lapa od dozvolite i ja zabole za ribniot fond.Konecionerot ja zema za da si frla mrezi(99 % slucaevi na site vodi) i da zima od dozvoli povtorno go zabole za ribata.
Nie ribarite an ednite legalno so dozvola tamanime na drugite nelegalno tamanime...
Ne ja gledam ama bas nikakva razlikata na imanje i nemanje koncesija.

Ribolovcite(so na prst sto se brojat isklucoci) ne se pridrzuvaat kon zakonite na koncesionerot.
Koncesionerot ne se prdrzuva ama bas nikoj koj obekanjata na pismeno sto gi dal na drzavata.

KONCESIONEROT IMA PRAVO SAMO NA RIBNIOT FOND VO VODATA.NEMA PRAVO NI NA VODATA NI NA KRAJBREZJETO.

Objasnete mi togas koja e razlikata na sve.Za ednas nedelno ili mesecno da napravi kontrola??Pa toa go moze i drzavata i go pravi..
Plakam godisna za da gledam mrezarenje,so pogolem broj na trski,so izlov von mera i von kilogrami???

Kriv bil koncesionerot???Kriva e drzavata sto ne go kontrolira.
Nie sme bile krivci.???Sto ne izvesuvame.Neliznae drzavata.Mnogu ubavo gi znae i pak im dava

Se e biznis a za ribnoto carstvo kako priroden resurs i za nas site gi zabole.Zatoa peckajte si kade sakate i kako sakate i nese zamarajte


Znate koga ke se smeni koga ke stane privatno i nikogas drugpat
Ова е поприлично црно и песимисичко гледање на работите и воопшто не помага на работите, сосема спротивно, делува негативно и дестимулирачки и на оние малкумина кои нешто сакаат да поправат. Мене ми се лоши кога ќе видам вакво мислење, ама тоа е демократија, секој има право на мислење, може и од моите мислења на некој му се лоши.

“Drzavat gi dava za da lapa od dozvolite“ - незнам што тоа државата зима, ако се знае дека државата зима само 10% од дозволите и тоа е смешна ставка за државата, 90% од парите ги зимаат концесионерите.

“Konecionerot ja zema za da si frla mrezi(99 % slucaevi na site vodi) i da zima od dozvoli povtorno go zabole za ribata.“ - Ако се знае дека 80-90% од концесионерите во државава се риболовните здруженија и ако 99% од нив зимаат концесија за да фрлаат мрежи и ги заболе за рибата, тоа значи сите здруженија и риболовци се криминалци, тоа е тоа, дајте атомска бомба да си фрлиме и да се самоубиеме

“Ne ja gledam ama bas nikakva razlikata na imanje i nemanje koncesija.“ - Разликата Јане сам ни ја претстави со слики во темата за Глобочица, како што претстави ти, таму во периодов кога немаше концесија се здесила општа калакурница, секој праел што сака, мрежари си мрежарат на велико, рибари си граделе што сакале околу езерото, сите фаќаат гага, никој не контролира, никој не наплаќа дозволи, никој не порибува, никој не ја средува стазата.....Тоа е разликата и ја знаат сите што се сведоци на тоа што се случуваше и што се случува на водите без концесија, посебно на оние кои подолго време беа, или се без концесија. Така што, генерално кажано, има ГОЛЕМА разлика и ја би рекол, каков и да е, подобро со концесионер, отколку без. Работата е сега како да им се помогне на водите кои се без концесија


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 5:07 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
JaneMK НапишиCOLON
Jas kolku sto znam vo momentov tamu kade sto ima koncesioner ribite se na ribarite.
Site koncesioneri toest ribolovni drustva se oformeni od ribarite,taka da ribolovnoto drustvo e ribarite odnosno koncesionerot -ribolovnoto druztvo e ribarite.
Ravenakata zavrsuva ribite=ribarite.

Toa sto nekoj si gi napravil ribolovnite drustva politicko telo za da gazdi toa e sosema druga rabota.Ama pak e do clenovite ribari na tie drustva
Taka da ribarite tamu kaj sto clenuvaat i kade nivnoto drustvo e koncesioner vazi ribata e na ribarite

:lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:
Браво Јанко :~~ незнам што мешаш политики кај што не им е место, имаш способни, помалку способни и неспособни здруженија/концесионери, равенство на сите не е во ред да ставаш. Над нив имаш способни, помалку способни и неспособни институции кои треба да казнуваат кога концесионерот не игра по правила, а правилата се дека тој треба да чува, да порибува и да води контрола правилата да се почитуваат и тоа е низата која треба да се трудиме да функционира како што треба. Тоа не е научна фантастика, треба да профункционира подобро и кај нас, а таму кај што нема концесија да се најде чаре, иако некогаш си се прашувам “за кого бе чаре“, за вакви ли иронични, песимистички и црни ставови, не помагате никако со овие ставови


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 27, 2014 5:28 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
За оние пак кои гледаат со оптимизам на работите, дека може да биде подобро, дека треба да се потрудиме и да си го добиеме она што го заслужуваме, би сакал да ве информирам дека денес сосема случајно се згодив на состанок на новиот Министер за земјоделие со претставници на концесионерите на стопански риболов, институциите од област на рибарство, производителите на риба, инспекторат и Васил Костов кој како Претседател на МРФ беше во вид на претставник на рекреативниот риболов.

Во никој случај не би сакал да мешам политики, ниту друг некој тоа да го прави, денес е еден министер, утре ќе биде друг, треба да се проба да се издејствува некакви подобри времиња за мак.риболов.

Состанокот беше начелно и првично запознавање на проблемите на сите погоре наведени структури. Сите си кажаа по нешто и според мене (дај боже да не ме лаже умов) министерот ги разбира проблемите, има волја да помогне и знае да ги слуша и прифаќа оние кои нешто разбираат околу решавање на проблемите. Беше формирано советодавно тело за рибарство на министерот во кое е и Васил Костов како Претседател на нашата федерација, тоа ќе биде претставник токму онаму каде се решаваат проблемите. Преку тоа тело ќе одат промените кои не тангираат и би апелирал, наместо да се бамбори безвезе и да се гледа црно на работите, да се седне и да се иницираат, склопат и издејствуваат промени. Беа спомнати менување на риболовни основи, менување на закон за рибарство и аквакултура и куп други работи, каде што генерално лежат многу проблеми кои не тангираат, меѓу кои и ова со води без концесија.

Мој совет е МРФ под хитно да се состане, риболовните здруженија да достават асални и издржани решенија на проблемите, да се изпеглаат ставовите меѓу здруженијата, да се викне министерот на еден состанок во кој ќе му се предложат идеите и предлозите и да се издествуваат промени.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS9»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 20 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum