www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 4:32 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS9»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Велешки мајстори
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 09, 2014 9:36 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
zikobugi НапишиCOLON
Слушнав дека на Велешко веќе нема толку крап колку што имаше, а сега на нишан е амурот. Големите велешки мајстори им го најдоа крајот. Модерна опрема, добра припрема, седење со денови и тоа на смени...идила...па ќе нема така нормално...Сите тие, а на јавноста добро познати, зошто сами толку добро се рекламираат по форум и на ТВ емисии нека си ја чукнат главата и да си се прашаат: што ќе ловат после 3..5 и повеќе години од сега? Во велешки мајстори не ги ставам сите на куп...само тие што сами ќе си се препознаат.
Jas go razbiram Zikobugi sto saka da kaze, a mislam deka i site mnogu ubavo go razbiraat ama razlicno go tolkuvaat. I za zal e vo pravo. I sve e tocno sakale toa da go priznaeme ili ne, ama taka e. Koga ke se spoi biznis i zadovolstvo uzivanjeto e potpolno. Megjutoa ne e samo krapot i amurot, isto e i so smugjot. Ama koj si znae si fakja neli. I si prodava.Tuka stanuva zbor za vrvni ribolovci, so vrvna oprema, sestrani ribolovci koi se tuka prisutni, koi vo sekoe vreme znaat sto i kade moze da se ulovi, i da se prodade. Ama toa e toa rekite neli ni se od gospod dadeni, i ribite i tie nikogas nemozat da se istrebat samo moze da se podnamalat malku. Ako gresam neka izgoram, sto bi rekol eden estraden umetnik. Tolku

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Велешки мајстори
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 09, 2014 11:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON292
Masala,masala, se potrosija 3 strani.
Abe rekov ja deka ova ce bide teska i neiscrpna tema.
Bravo za Zikobugi.
A zamislete kako bi bilo posle uspesen mrest.
(mislam na ovie krapovi od 10 kg.)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Велешки мајстори
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 09, 2014 11:54 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
џабе ние го тупиме овде кога е во прашање прво домашната па општата култура и на крај менталитетот на населенито

да сме здрави и живи, другото времето ке си го покаже

секоја му чест на оние кои прават разлика од правилно и неправилно и што знаат да ги испочитуваат правилата

од она другата багра - нема аир, срека жива што лугето не се јадат иначе ке го изедеа и народот :head_bang:

а нај поке е мачето криво - то ги јаде нај малите рипчина :filip:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Велешки мајстори
ТемаИспратеноCOLONНед Aвг 10, 2014 12:00 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
zoran-usi НапишиCOLON
Citam i ne mi se veruva.
So moderna oprema ce go istrebele Velesko.
Malo morgen.
Vo sekoj slucaj ovde ce ima teska diskusija
Ce bide interesno.
zoran-usi НапишиCOLON
Masala,masala, se potrosija 3 strani.
Abe rekov ja deka ova ce bide teska i neiscrpna tema.
Bravo za Zikobugi.
A zamislete kako bi bilo posle uspesen mrest.
(mislam na ovie krapovi od 10 kg.)
:seir:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Велешки мајстори
ТемаИспратеноCOLONНед Aвг 10, 2014 3:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Samo sto si idam od Velesko..3 dena i nitu edna riba..nema krap,nema amur,nema smug,nema som.
E nema na jadica,ama si se banjka sarko i amurko vo dlabociunite i muva ne go lazi za nasite bojli i carevki.
Jas samo znam edno....deka godinava na velesko se izvadeni 5-6 amuri ,10-15 smuga,2-3 somcija ligavcinja............A SARKO....NITU EDEN.
E SEGA..SO OVAA KOLICINA NA FATENA RIBA NA TRSKA,KAKO MOZE DA SE IZLOVI EDNA VODA KAKO VELESKO EZERO.
AKO IMA NEKOJ STO ZNAE POVEKE INFO ZA IZVADENA RIBA NA OVA EZERO,NEKA POVELI NEKA ME DEMANTIRA. ;) ;)
LANI BESE SUPER GODINA,PA SE IZVADI 20% POVEKE OD OVAA GODINA.

EDNO KE VI KAZAM,,,,NE SE FAKA LESNO KRAP I AMUR.IMA RIBARI STO SEDELE I PO 1 MESEC NA ISTA POZICIJA PA SI ODELE SO PRAZNI RACI DOMA. ;)

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Велешки мајстори
ТемаИспратеноCOLONНед Aвг 10, 2014 4:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Dali poribuva Babuna so amur uste ili toa e sto ima vo ezeroto od porano,ne primetuvam da fati nekoj 3-4-5kg.Ako ne poribuva kako i da e krajot ke mu dojde za nekoja godina.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Велешки мајстори
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 11, 2014 9:16 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Што се нема да се прочита.
Ај да ограничиме на два дена и две вечери крапски риболов на Велешко и гитла.
Ако си имам дозвола за риболов, ако ги почитувам правилата и да имам можности, цела година не мрдам од Велешко (нема да има потреба никој да ме менува). И ќе си ранам и ќе си пецкам и ќе си враќам риби и ако сакам ќе си земам онолку колку правилата ми дозволуваат. :oops:
Да се обвинуваат риболовци со трска за уништување на рибниот фонд на Велешко езеро е во најмала рака иронично.
Е сега, некои професионалци како ****, *****, за нив се сложувам да им забраниме да ловат. Нека формираат услужно туристичко здружение за пречек на гости (совесни риболовци), за нивно сместување, исхрана, пиење, варење кафе и евентуално давање совети како да се фати крап, сом, амур на Велешко. :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Велешки мајстори
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 11, 2014 9:28 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Срамотно е. Колку од вас што пишувате сте пречекани од колегите од Велес и колку пати до сега тие исти Велешани се покажале како одлични домаќини.
ПС
Време е да се престане со расправата за земање риба и почитување на правилата. Секој нека си тргне од сопствената совест, а за гревовите и прекршоците, постојат други. какви се такви се. На овој степен на развој, тоа е.
И ако одите накај Велешко, јавете му се на **** , ....... пак. :lepi:

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Велешки мајстори
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 11, 2014 2:15 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
marks НапишиCOLON
Што се нема да се прочита.
Ај да ограничиме на два дена и две вечери крапски риболов на Велешко и гитла.
Ако си имам дозвола за риболов, ако ги почитувам правилата и да имам можности, цела година не мрдам од Велешко (нема да има потреба никој да ме менува). И ќе си ранам и ќе си пецкам и ќе си враќам риби и ако сакам ќе си земам онолку колку правилата ми дозволуваат. :oops:
Да се обвинуваат риболовци со трска за уништување на рибниот фонд на Велешко езеро е во најмала рака иронично.
Е сега, некои професионалци како ****, ****, за нив се сложувам да им забраниме да ловат. Нека формираат услужно туристичко здружение за пречек на гости (совесни риболовци), за нивно сместување, исхрана, пиење, варење кафе и евентуално давање совети како да се фати крап, сом, амур на Велешко. :lollol: :lollol: :lollol:
Pisuvas samo toa sto sakas ostanatite da slusnat :nono: mora da ti ostanala taa navika od vremeto na tito :papa:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Велешки мајстори
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 11, 2014 3:20 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Keltan НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
И Келтан ... што со тоа подвлеченото ??? ке го истребат крапот или амурот на Велешко ... жити све :~~ :~~ :~~ :~~ :~~
колку што може некој со трска за три месеци , некој со мрежа за два дена ке извади алооооооооо :head_bang: :head_bang: :head_bang:

врати се на муабетот на врпско ... колку си таманел ти на трска а колку некој фраер со мрежа или струја или динамит за еден единствен ден :foottap: :foottap: :foottap:
Koga nekoj te postavil moderator na ovaj forum , trebalo da ti pojasni sto funkcija e toa za da ne ja mavas glavata od zid :D A i kako clen na ovaj forum ne znaes ocigledno pravilata :nono:
Da ti pojasnam malku . . imas otvorac na tema vo ovaj slucaj toa e zikobugi .Kolegata postavi tema za konkreten problem ...lovenje na riba so Модерна опрема, добра припрема, седење со денови и тоа на смени. i misli deka na takov nacin se pravi golema steta na ribniot fond na Velesko ezero .Kade ziti se toj spomenuva mrezari , bombasi ??????????? Nemas pravo ni ti ni jas ni nikoj drug da mu pisuvame vo temata za nesto sto nema vrska so nea . Tvojot post e totalen Of Topic . . . :howitz: Otvori si tema ako imas informacii za mrezari ,bombasi na Velesko ezero i tamu ce ja tupime za toa . . . I bas me zanima . . . od koga si ti merodaven da napravis sporedba sto moze nekoj so trska za tri meseci a sto mreza za dva dena ?? Ili si probal i edniot i drugiot nacin pa znaes ????????????????
Da se vratam na temata sega :D Sakas li malku vesela matematika ?Ako ja sakas a udri malku po nea , . .... primer prosek SAMO dva krupni krapa na sekoi dva dena . . . pa 4 meseci neka bide sezona pa seto toa pomnozi so nekolku godini i ce svatis sto pisuva ziko . . . i ne ti treba digitron za toa :volku_golema:

Келтан

3 пати пишав и 3 пати избришав ... избројав до 10 :ok_ok:
само поради респект кон некои колеги овде нема да ти пишам она што сакам да ти пишам .
поздрав

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS9»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 15 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum