www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 1:04 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS25»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичарски Државен куп 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 7:42 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
PERUN НапишиCOLON
Megudrugoto sto filozofirame nie ovde koga nikoj ne ne esapi.
Темава ја прати член на натпреварувачка комисија на МРФ и најмалку двајца членови на УО на МРФ. Ништо не е џабе.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичарски Државен куп 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 8:34 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Perun, zboruvame za kup, eden natprevar, ne liga ili tri kola ,,,,,
Da se dojde do liga treba prvo da se vidi kako ke izgleda kupot, kolku zainteresirani ima ....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичарски Државен куп 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 12:24 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
ok,aj da probame da napravime nesto vnatresnao vo mk,so vreme stoime slabo,pari ke se potrosat i ke se istrosime(ke se smalat sredsvata za Plav) i drugi raboti nepotrebni sega koga ne ceka crna gora.Znam deka ja pratat temava,zatoa i sluzi forumov neli.Mislam deka popametno e da ne pravime ovaa god kup taa rabota ke ja krckame zimava.Daj neka kaze nekoj od mrf dli ke platat kultizacija za crna gora,bideeki pokana imaat,zelba imaat i pari imaat-ama dali sakaat da gi dadat.Moe mislenje deka ovaa godina imame sansa da odime kako nikogas dosega.
Neka se proiznese nekoj od tie clenovi od UO na MRF dali ke platat nesto i kolku mislat da platat.problem so takmicarite nema i nema da ima.
jas nemam namera davam pari vo mk za kup godinava,tie 2000 ili 3000 iljadi koi ke gi potrosam podobro ke gi investiram vo kupot vo plav ili ke gi sponzoriram drugirte ekipi koi ke odat tamu.
Momci mozeme 12 dusi da odime tamu cela tajfa.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичарски Државен куп 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 1:16 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Перун пријателе немој погршно да ме разбереш но мислам дека ова горенаведеново е твое мислење а не на сите мушичари!!! Затоа треба да се седне, да се свртат телефони да се соберат мислења и СЕ останато па потоа да предложите тоа и тоа.
Самиот Илија ти спомена за онаа година кога не отиде мушичарска екипа а на средбата во парк бев присутен и се трудевме сите да најдеме уште еден мушичар но не се успеа па отиде се во вода. Затоа за да се бара нешто треба да се има израчунато се и да се има заеднички став. :shake_hand:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичарски Државен куп 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 1:26 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
PERUN НапишиCOLON
ok,aj da probame da napravime nesto vnatresnao vo mk,so vreme stoime slabo,pari ke se potrosat i ke se istrosime(ke se smalat sredsvata za Plav) i drugi raboti nepotrebni sega koga ne ceka crna gora.Znam deka ja pratat temava,zatoa i sluzi forumov neli.Mislam deka popametno e da ne pravime ovaa god kup taa rabota ke ja krckame zimava.Daj neka kaze nekoj od mrf dli ke platat kultizacija za crna gora,bideeki pokana imaat,zelba imaat i pari imaat-ama dali sakaat da gi dadat.Moe mislenje deka ovaa godina imame sansa da odime kako nikogas dosega.
Neka se proiznese nekoj od tie clenovi od UO na MRF dali ke platat nesto i kolku mislat da platat.problem so takmicarite nema i nema da ima.
jas nemam namera davam pari vo mk za kup godinava,tie 2000 ili 3000 iljadi koi ke gi potrosam podobro ke gi investiram vo kupot vo plav ili ke gi sponzoriram drugirte ekipi koi ke odat tamu.
Momci mozeme 12 dusi da odime tamu cela tajfa.
Perun,idele drugite ili ne,ti da si napravish shema pa ako ne i sam da odish.Mozhe i jas kje se priklucham za shetanje a i za drzhavjanstvo da dademe dokumenti!? :saso:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичарски Државен куп 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 1:40 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Тврдко нема потреба од иронии, ако помагаш-помагај, ако не барем не одмагај.

Гледам Перун се откажува од идејата за Купот годинава, односно паметот повеќе му оди на купот во странство. Јас би рекол, ако се сака, може да бидат и двете работи.

Државен куп - тоа е еден ден, не е лига, туку е еден ден. Овој прв куп би бил малте не, слично како мушичарските средби. Зошто да не биде годинава, чисто да се видат пропусти, грешки, и сл.за следниот државен куп да биде подобар. Е сега кој да организира, Илија вика Пешич да прати до сите здруженија писмо, за тоа писмо му треба одобрение од УО на МРФ, додека се соберат, додека донесат одлука УО, додека се прати писмото, додека се чека одговор од здруженијата....по овој пат навистина отиде годината. Сепак тука може и да постои пократок пат (за годинава), ама за тој не треба да се гледа топката кај МРФ, туку да се поведе топката накај МРФ, затоа јас реков два-тројца состанок со некој од натпреварувачка, разгледување на правилник, поставување на датум, размена на мислења и да се среди работата и да се објави, тогаш и тогаш, таму и таму, прв државен куп во мушичарење.

Купот во странство - Така е треба да има некоја процедура за тоа кој може да оди и да ја претавува Македонија таму, НО тоа е ако веќе имало државен куп, лига или друг начин на бирање, па одат првите пласирани или сл.начин на избор. Но, кога веќе нема, мислам дека за овогодинешниот куп во странство (кој веќе има датум кој не е така далеку) не треба да се тупи многу со вакви процедури (бидејќи ги нема), туку треба да се види дали МРФ може да ја плати котизацијата за една екипа и да се прати една екипа, чисто за искуство да се собере, за организација и сл. Колку би имало заинтересирани ??? Со оглед на заебанцијата која ја имаше Илија пред две години, кога неможеше да се најде уште еден човек, јас не би бил многу оптимист за оваа година (можеби за други годин ДА) и би рекол дека би било добро да отиде барем една екипа.

Ако се сака, сето ова може да биде


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичарски Државен куп 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 1:57 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
Boris eve neshto da te prasham kako poupaten.Koja e smisolot na kupot ako se znae deka so vreme slabo se stoi do pochetokot na Balkanskoto?
1.Da se vidi kolku frchkalisti bi se prijavile kako brojka-uchesnici?
2.Da se soberat sredstva od kotizacija i so tie sredstva da se uplati za Balkanskoto?
3.Propis spored pravilnik?
Pozdrav,
:saso:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичарски Државен куп 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 2:12 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Предраг НапишиCOLON
Перун пријателе немој погршно да ме разбереш но мислам дека ова горенаведеново е твое мислење а не на сите мушичари!!! Затоа треба да се седне, да се свртат телефони да се соберат мислења и СЕ останато па потоа да предложите тоа и тоа.
Самиот Илија ти спомена за онаа година кога не отиде мушичарска екипа а на средбата во парк бев присутен и се трудевме сите да најдеме уште еден мушичар но не се успеа па отиде се во вода. Затоа за да се бара нешто треба да се има израчунато се и да се има заеднички став. :shake_hand:
predrag jas kontaktiram so pogolemiot del od musicarite i od tamu vlecam nekoe mislenje.
Da ne filozofirame mnogu,nekolku pati rekov deka MRF treba da se proiznese.Sto ke organizira,kade ke organizira,pravilnik da napravi,cenovnik da kaze...Jas ti i drugite djabe zborime.Sega jajceto ni e na gazot i ne znaeme sto poprvo drzavno ili megunarodno.Crna gora ni e za 1mesec ako ima drzaven kup premnogu ke se potrosime.
i jas neznam sto da predlozime nie,MRF ima odamna dobiena pokana za podunavsko jadranski kup so lokacija i datum na odrzuvanje,do sega trebase da organizira nesto i veke da imame prestavnici.
taa godina ilija mi kaza vo 5 do 12 i veke bese kasno da se organiziram i pripremam za bosna,da me izvestese blagovremeno mozebi i ke otidev.
Aj vie clenovi na UO pri MRF ako mozete kazete dali MRF ima sredstva da finansira vo jdranskiot kup i kolku pa posle nie musicarite ke se dogovorime i rastrcame po sponzori kako bi otisle maksimalna brojka,steta e da ne otideme bideeki se odrzuva na samo 250km od nas,ajde nekoj vistinski prestavnik vo ime na MRF neka pise nesto vo temava.Malce pokonkretni muabeti,kako sto gledam puls ima,entuzijazam ima,pari zavisi kolku ke ni trebaat...Dosta buckame prazni muabeti,ajde nesto vistinito da napravime.Klasniot ne se proiznese za nisto do sega,nemam zivci veke da pisuvam vo temava se isti raboti.Saso trebase da go izkontaktira ili ti,abe so zborime nie koga glavnite gi nema da se proiznesat.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичарски Државен куп 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 2:14 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Тврдко Државниот Куп оваа година би немал никаква врска со купот во странство...и треба да се гледаат како две одделни нешта, настрана што овде се испомешаа во темава. Според мене државен куп треба да си се организира колку да тргне работата, чисто како подготовка за наредна година. Незнам зошто спомнуваш котизации, тоа би било нешто минимално....што треба за едно дневно куп натпреварување ?? да се плати еден двајца судии, пехари и дипломи, дневни карти...евентуално ако има интерес за ручек. Без ручек според мене е реално 400-500 денари од човек


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичарски Државен куп 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 2:27 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
Crven НапишиCOLON
Тврдко Државниот Куп оваа година би немал никаква врска со купот во странство...и треба да се гледаат како две одделни нешта, настрана што овде се испомешаа во темава. Според мене државен куп треба да си се организира колку да тргне работата, чисто како подготовка за наредна година. Незнам зошто спомнуваш котизации, тоа би било нешто минимално....што треба за едно дневно куп натпреварување ?? да се плати еден двајца судии, пехари и дипломи, дневни карти...евентуално ако има интерес за ручек. Без ручек според мене е реално 400-500 денари од човек
400-500 denari se nikakvi pari za bilo kogo od ribolovcite.Ako se prijavat samo 4/chetvorica/ frchkalisti?,-kje ima li ovogodishen kup?Koj treba da dade odgovor na vakvo hipotetichko prashanje?.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS25»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum