www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Oкт 01, 2024 7:37 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6263646566ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 19, 2014 12:59 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
saso_pepe НапишиCOLON
emil da mu umri kozata na komsijata pusta zavist deka nekoj raboti kako sto treba
Ako go razbrav komentarov dobro ... zavist za sto ? za koe rabotenje ?

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 19, 2014 1:22 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Ное 13, 2013 10:23 pm
МислењаCOLON300
Drim НапишиCOLON
saso_pepe НапишиCOLON
emil da mu umri kozata na komsijata pusta zavist deka nekoj raboti kako sto treba
Ako go razbrav komentarov dobro ... zavist za sto ? za koe rabotenje ?
za rabotejneto na ZRSK PASTRMKA od Struga koncisioner na RIBOLOVEN REVIR REKA CRN DRIM 1
odam tamu na ribolov i ako ne povejke gledam kako rabotat odgovornite luge vo toa zdruzenie gledam i dosta prijavi za nedozvolen ribolov i dosta uspesno reseni sluccaevi vo polza na konceionerot
Ako saka nekoj samo za inaet da zboruva protiv ZRSK PASTRMKA lli ne e zapoznaeen so rabotata na istoto ili imal bliska sredba so ribocuvarot i malce se podizgorel A????
POZDRAV!!!

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 19, 2014 5:21 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
saso_pepe НапишиCOLON
Drim НапишиCOLON
saso_pepe НапишиCOLON
emil da mu umri kozata na komsijata pusta zavist deka nekoj raboti kako sto treba
Ako go razbrav komentarov dobro ... zavist za sto ? za koe rabotenje ?
za rabotejneto na ZRSK PASTRMKA od Struga koncisioner na RIBOLOVEN REVIR REKA CRN DRIM 1
odam tamu na ribolov i ako ne povejke gledam kako rabotat odgovornite luge vo toa zdruzenie gledam i dosta prijavi za nedozvolen ribolov i dosta uspesno reseni sluccaevi vo polza na konceionerot
Ako saka nekoj samo za inaet da zboruva protiv ZRSK PASTRMKA lli ne e zapoznaeen so rabotata na istoto ili imal bliska sredba so ribocuvarot i malce se podizgorel A????
POZDRAV!!!
Pa bogami poznavam mnooogu sto se izgoreni od cuvarot :D ama za zal RIBOLOVCI :evil: .

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 19, 2014 5:41 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Самир, Емил за 1 година им процесирано повеќе пријави против рибокрадци отколку вие за цело ваше постоење.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 19, 2014 5:43 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
Филип НапишиCOLON
Самир, Емил за 1 година им процесирано повеќе пријави против рибокрадци отколку вие за цело ваше постоење.
Znamm Filipe znam samo najgolem problem e sto tie ribokradci se samo siromasni ribari sto lovat plaski so obicna trska i toa trska od ezero.

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 19, 2014 6:47 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Ное 13, 2013 10:23 pm
МислењаCOLON300
Drim НапишиCOLON
Znamm Filipe znam samo najgolem problem e sto tie ribokradci se samo siromasni ribari sto lovat plaski so obicna trska i toa trska od ezero.
Samir da ne :eusa_liar: :eusa_liar: :eusa_liar: :eusa_liar: ili ne si dobro zapoznaet so rabotata
ova e na jako "SIROMASNI RIBARIII" :head_bang: :head_bang: :head_bang: DA FATATA 1KG PLASKI ZA DA NAPRAVAT RUCEK DEKA NEMA SO DA JADAT DOMA nemoj nemoj Samir se skinav od smeejne :lollol: :lollol: :lollol:

pa i da lovata so obicna trska ako ne se ispravini nema popustajne zakonot e jasen i glasen
KOE MACE JAJT MAST JAJT I STAP

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 19, 2014 8:01 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
:silent: upsss ...Se izvinuvam drugari Emil,Filip,Ribocuvar,Saso_pepe i drugi navredeni vo pravoste srekna rabota :D dobar ponatamosen uspeh :D :thumbs_up: ne sum dovolno informiran :o Da ziveat ribokradcite da zivee demokratijata zaedno so niv :thumbs_up: :thumbs_up: :thumbs_up:

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 19, 2014 10:03 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 05, 2011 12:26 am
МислењаCOLON101
Samir-te podrzuvam i ti ja razbiram ideologijata.pozdrav (kazneti se sekade ne samo tamu nego niz celaa makedonija ribarite za banalni prekrsoci a vistinskite ribokradci se zastiteni -valjda so zakon neznam sto da kazam).ribokradec e;toj sto lovi so mreza;struja ; dinamit;vesterki i dr. nedozvoleni sredstva . A toj sto fatil pomala plaska od dozvolenata golemina ili poveke parcinja KOLEGI toj nemoze da go unistiiiiii ribnnniiiot fondd. ova e moe mislenje.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 19, 2014 10:22 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Самир не знам што ти е проблемот со мене и со Пастрмка - Струга.
Што сакаш да слушниш од мене?
Дека пишувам пријави на риболовци што немаат дозволи?
Да, пишувам пријави за риболовци без дозволи. Да, ќе пишувам пријави на риболовци без дозвола и во иднина. Па од тука црпам средства за работа. Како да платам рибочувар ако риболовците не плаќаат дозволи?
Значи јасно и јавно кажувам, секој што ќе риболови на Црн Дрим треба да има дозвола или ќе заврши на суд. Ова можиш да го сватиш како закана ако сакаш. Ова важи и за мене лично и за моите пријатели какo Сашо, Филип .... а во исто време ќе важат истите критериуми и за тебе и членовите на Црн Дрим од Лабуништа кои ќе риболоват на Црн Дрим, знам дека тоа те боли, те боли тоа што ваши членови завршија на суд затоа што се противеа да платат дозвола.
Кога се во прашање рибокрадците, Самир не знам што мислиш и што гледаш ти, ама јас ги гледам нештата што се опипливи, односно Пастрмка од Струга во 2013 година има поднесено околу 15 пријави против рибокрадци и тоа ПОЗНАТИ СТОРИТЕЛИ кои се казнети од судот со глоба од околу 700 евра. Да Самир, познати сторители. Тоа во превод значи дека лицата што рибокраделе се дадени на суд, за разлика од вас кога им ги собиравте само мрежите и рибите во нив. Да Самир, казните се околу 700 евра по рибокрадец, тоа би дошло од прилика колку што вие вкупно сте им направиле штета на рибокрадците во целиот период на вашето работење. Да Самир, мрежите се многу евтини и сите тие километри мрежи што вие ги запленивте и спектакуларно ги палевте не чинат повеќе од 700 евра, колку што е казна за едно лице дадено на суд за рибокрадство.
Јас сум човек што знае да цени туѓ труд, знам да почитувам луѓе што даваат се од себе да сработат максимално во нивната област. Да Самир, ве ценев и вас како концесионери, го ценев вашиот труд да направите некаков ред на водата што ви беше дадена да ја работите, но не можев да разберам зошто свесно ги пропуштавте рибокрадците неказнети, тоа и сега не можам да го разберам зошто било така. Тоа го гледав и се чудев, но не ве критикував туку ве фалев затоа што си мислев дека толку ви е силата, па и тоа е повеќе од ништо, па и тоа е удар врз рибокрадците, си велев луѓето не сакаат да пишуваат пријави но сепак нешто работат.
Самир, ќе те прашам јавно, а знаеш дека тоа можам да го проверам, колку пријави кон познати сторители имавте вие во целото ваше работење?
Пастрмка - Струга оваа 2014 година до сега има околу 10 пријави против рибокрадци - познати сторители, а во исто време имам и 4-5 пријави кон членови на вашето здружение кои јасно се изјаснија дека не сакаат да плаќаат дозволи.
Самир, сега ќе те прашам уште нешто и се надевам дека ќе ми дадеш искрен одговор. Колку пати ти лично си бил на суд да сведочиш очи во очи со некој рибокрадец?
За крај сакам да потенцирам една многу важна работа. Гледам дека риболовците кои не плаќаат дозволи се амнестираат од одговорност со изговор „да се казнат прво рибокрадците, а потоа да се казнуваат риболовци без дозволи“. За ова ќе кажам дека јас како одговорен на концесионер не се сложувам. Јас и едните и другите ги гледам како прекршители на Законот и ги ставам во ист кош. Зошто? Па ако риболовците не плаќаат дозволи тоа значи послаба рибочуварска служба, а тоа индирекно им оди во прилог на рибокрадците. Значи ако сите ние како рекреативни риболовци си плаќаме дозволи со тоа ја помагаме борбата против рибокрадците. Се знае, или го почитуваш Законот или си прекршител, а за прекршителите има суд, па било тоа за помало или поголемо прекршување нека се објанува таму, а и Законот има одредено разни големини на глоба за разни прекршоци.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 19, 2014 11:31 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Ное 13, 2013 10:23 pm
МислењаCOLON300
OPAAA KAJ LEZEL ZAJAKOT :hit_head: :hit_head: :hit_head:
------

POZDRAV EMIL I PRODOLZEJTE TAKA DA RABOTITE I MUVA DA NE TE LAZI :~~ :~~ :~~ :~~ :~~

------
ZAD DOBAR KOJN PRASINA SE KREVA :thumbs_up:

-----

SASO_PEPE OD RESEN GORD CLEN NA ZRSK "PASTRMKA" - STRUGA

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6263646566ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum