www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 9:14 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS91011121314»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 10:19 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Феб 05, 2013 11:17 am
МислењаCOLON421
Nema potreba da bide se na mojot ili na zborot na Jovan ostaveno, bujrum koj e zhelen da mu dokazham go stavam vo kola i palime za Dojran, tamu ke pobarame da ni iznajmi koncesionerot chamec za da vlezeme vo voda da lovime, da vidish dali ke ti go iznajmi bez da ti izvadi i dozvola za denta koga ti go dava chamecot!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 10:57 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Феб 05, 2013 11:17 am
МислењаCOLON421
Crven, neli chita inspektorot? neka se pojavi toj na sud i neka ja zboruva vistinata ke bide dovolno, no dokolku go nema i dokolku mi ja potvrdat kaznata, kako shto beshe sluchaj so eden od trojcata ribolovci koi bea vo chamec so mene (doznav deka toj shtom dobil potvrda na kaznata i si ja platil - negov izbor i negovo pravo), togash ne pretstavka za inspektorot samo tuku i na TV ke se pojavam i po vesnici.

Koga Ivan (eden od trojcata koi bevme vo chamecot) se slushna so inspektorot toj mu reche deka ke se slushneme povtorno da ni kazhel kako da sme sklopele zhalba i koga ke mu ja dostavat na nego toj ke reagiral i ke ponishtel, no pomina edna nedela i koga povtorno go baravme nemozhevme da go dobieme za da posle 2 nedeli ni kazhe deka razgovaral toj i deka nemalo shansa sega da se sredi koga e pishana i deka ke moralo da se odi na sud, sepak, nie podnesovme zhalba i poradi taktichkata postavenost vo toj period od strana na inspektorot (dodeka go chekavme da ni 'kazhel' kako da ja sostavime) ROKOT ne beshe zapazen!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 11:12 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Шо да ти кажам, инспекторот после неколку судири на аргументи на форумов, реши да се повлече од пишување, но не и од читање и еве гледам веке извесен период опстојува на тактиката која незнам колку е соодветна, му го читаш името дека е тука, чита работи поврзани со него и работата, ама не коментира..... :thumbdown: да беше некој обичен член ОК прифатливо, ама вака кога те знаат кој си што си, лугето преку него ја гледаат институцијата во која работи...и сите плусови или минуси одат како на негово конто, така и на институцијата и пошироко од институцијата....едно време бар ќе даеше некој совет во темата за борба против рибократци, постапки, судови...сега ни таму го нема...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 1:03 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Зелен, мене ми делува по муабетот како да ве изиграл за глатко да му помине пријавата

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 1:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Филип НапишиCOLON
Зелен, мене ми делува по муабетот како да ве изиграл за глатко да му помине пријавата
Или со други зборови,педерски...Што ке се расправа или друго нешто овака со арно,ем си пополнува квотата за денот ем мирна глава..Тоа што го зборам јас подолго време ке начекаат така еден или двојца риболовци да ги казнат за било што и мирна глава и плус дури и подршка од полиција барат,а кога ги има на куп криминалци и мрежари и риболовци тогаш никаде ги нема..Каде беа цела есен-зима на Дојран лани-полани коа имаше по 200 чамци на едно место и каде на големо се ловеше со вештерки,трокуки уште динамит не се фрлаше.Каде се на Мантово кога кормораните ги собираат рибите долу на истек,кога ги тепаат со шипки на улив во мрест,кога близнаците со струја си работат сред бел ден на државен празник кога има 1000 излетници..Каде беа сеа на Градче кога во цел мрест се ловеше се по список,лани полани на брегалници цел ревир Брегалница 4 беше змарсен со мрежи и сред бел ден си кампуваа таму и си работеа таму како да се на платен список...Ама не тогаш има многу рибари големи групи па опасно е..Вака на раат ке си начекат еден двајца па удри..На натпреварот на Трстија доага инспектор ги проверува натпреварувачите глуми лудило,а после цело лето не настапнуват на езеро..На градче дојдоа еднаш казнија еден човек,а други 20 си заминаа од езеро и овие се правеле дека не ги гледат....

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 2:13 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Феб 16, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON305
Nie samo ke muabetime megju nas za makite i ke go jademe i ke kutime.
PRAVI MAKEDONCINJE SME.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 2:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
bube НапишиCOLON
Nie samo ke muabetime megju nas za makite i ke go jademe i ke kutime.
PRAVI MAKEDONCINJE SME.
Друже како сум наку**ен оваа година некој ке го јаде само не знам кој..Знам само на крај јас или некој како мене ке си нае*е оти сме македончиња како што викаш повекето си кутат и викат добро е....

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 2:37 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Феб 05, 2013 11:17 am
МислењаCOLON421
Neznam slika da postavuvam inaku ja slikav kartata da vidite kako na Dojransko ezero se naplakja dnevna dozvola! Jas vo izminative dve godini sum gi posetil groto od vodite kaj nas i imam edno prashanje na koe bi sakal da dobijam odgovor ako nekoj znae pravno kako odi da me posovetuva, da ne dolzham mnogu:

Zashto vadam karta na Kozjak i dobivam FISKALNA SMETKA a vadam karta na Dojransko i dobivam PARAGON na koj rachno e zapishana data??

Mu ja prativ slikata na Filip i bi bil blagodaren dokolku ja postira da vidite za shto zboruvam iako povekjeto od vas ste go videle istoto i so sopstveni ochi


*samo da napomenam: toa shto najmnogu me boli se zborovite na inspektorot vo zapisnikot deka ribata ne bila dadena na uvid i toa shto na lice mesto ni kazha deka konstatira deka od nasha strana sme korektni a toj ke se razbere so koncesionerot kako odgovor na moeto insistiranje da odime i da se soochime na breg site 3 strani za da podocna podnese prijava!!!

-Epa dragi prijateli jas sum MAKEDONEC a ne makedonche i ke ja teram do kraj pa kaj saka neka vodi toa!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 2:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
ZeleN НапишиCOLON

Zashto vadam karta na Kozjak i dobivam FISKALNA SMETKA a vadam karta na Dojransko i dobivam PARAGON na koj rachno e zapishana data??
По правило парагонот може да се завери во УЈП и после да се прикаже како дневен промет,по дуканите работат на тој принцип ако нема струја или е дефект фискалниот апарат..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 3:00 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Еве ја сликата, дури и не е правилно пополнета дозволата, не е напишан ревир и концесионер.

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS91011121314»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum