www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 29, 2024 1:23 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 03, 2011 8:56 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Поминуваат, ваљда на висок водостој, така и мрените се навлезени во Лепенец од Вардар. На што ја фатиле таа штука Илија, како не им прегризала конец?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 03, 2011 10:49 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Neka se mnozi.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 03, 2011 7:17 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Филип НапишиCOLON
Поминуваат, ваљда на висок водостој, така и мрените се навлезени во Лепенец од Вардар. На што ја фатиле таа штука Илија, како не им прегризала конец?
Definitivno na tapa posto covekot brka mreni i bojnici.sto e koristeno za mamec neznam ali pretpostavuvam bel crv.kako ne go pregrizala?Veruvam deka e fatena na pocetokot na usnata i na toj nacin nemala kontakat so najlonot.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 06, 2011 2:31 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Oкт 01, 2011 10:21 pm
МислењаCOLON11
hehe gledao sam pre par godina bas kada sam bio u skopju neku emisiju na kablovskoj program sve o lovu i ribolovu prikazivali su nekog lika u stvari on prica kako je krisom doneo sad da me ubijete nisam siguran dal u nemacku ili englesku smudja i poribio neka jezera posle izvesnog vremena neko ga je prijavio i zbog toga je bas zestoko zakonski nagrabusio da bi ga posle pecarosi kovali u zvezde sto je to uradio ali on ono kaze u smislu ne kajem se uopste sto sam nagrabusio ostvario sam san koji sam zeleo


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 18, 2011 1:11 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Veleso НапишиCOLON
Abe taa pusta Stuka gi istrebi ribite od Tulanata kaj Bitola, pri kraj e i ribniot fond vo ezeroto kaj Rek a sega slusam pocnaa da izleguvaat i nekolku promeroci od Stuka i vo Strezevo. Taka ribata e namalena vo Strezevo uste Stukata ni falese. Za 5 godini osven Som, Krap i Stuka ke nema nisto drugo vo Strezevo.
Sto e do mene neka gi ima trite vrsti vo dvolni kolicini drugoto i ne mi treba

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 11:57 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Maр 12, 2011 1:20 pm
МислењаCOLON57
Veleso Напиша:
Abe taa pusta Stuka gi istrebi ribite od Tulanata kaj Bitola, pri kraj e i ribniot fond vo ezeroto kaj Rek a sega slusam pocnaa da izleguvaat i nekolku promeroci od Stuka i vo Strezevo. Taka ribata e namalena vo Strezevo uste Stukata ni falese. Za 5 godini osven Som, Krap i Stuka ke nema nisto drugo vo Strezevo.


Колега Велесо....истребила се затоа што е фрлена во дупките кај туланата во БТ само она како риба во одамна ограничена рибја популација од претоа во дупките...затоа се случило тоа што се случило но ако е пушташ целно или да кажам во една ТРЕСКА /ја има/ или во ВАРДАР/извадени се веке 2 парчиња големи 3,8 и 5,2 кг-ке ми текне и човекот кои ги извади/она само регулира билошката рамотежа во водата немаш болни риби,немаш умрени риби,немаш слаби риби...и еве и сега ловат бојник и клен и патсрмка во вардар а има и штука и тоа е во ред.....И најважно кога се порибува штука има образец или /формула/ шема на колку да кажам килограми крап се пушта толку и толку штука бидејки кога ке порибуваш вода не преживуваат сите риби ,има нагмечени,удрени,умрени или допрва при порибувањето тоа им се случило итн....
Сепак ,штуката не е крива за тоа што се случува али е за мене посебно интересна и да спомнам посебно спортска риба......


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 12:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
rip НапишиCOLON
Veleso Напиша:
Abe taa pusta Stuka gi istrebi ribite od Tulanata kaj Bitola, pri kraj e i ribniot fond vo ezeroto kaj Rek a sega slusam pocnaa da izleguvaat i nekolku promeroci od Stuka i vo Strezevo. Taka ribata e namalena vo Strezevo uste Stukata ni falese. Za 5 godini osven Som, Krap i Stuka ke nema nisto drugo vo Strezevo.


Колега Велесо....истребила се затоа што е фрлена во дупките кај туланата во БТ само она како риба во одамна ограничена рибја популација од претоа во дупките...затоа се случило тоа што се случило но ако е пушташ целно или да кажам во една ТРЕСКА /ја има/ или во ВАРДАР/извадени се веке 2 парчиња големи 3,8 и 5,2 кг-ке ми текне и човекот кои ги извади/она само регулира билошката рамотежа во водата немаш болни риби,немаш умрени риби,немаш слаби риби...и еве и сега ловат бојник и клен и патсрмка во вардар а има и штука и тоа е во ред.....И најважно кога се порибува штука има образец или /формула/ шема на колку да кажам килограми крап се пушта толку и толку штука бидејки кога ке порибуваш вода не преживуваат сите риби ,има нагмечени,удрени,умрени или допрва при порибувањето тоа им се случило итн....
Сепак ,штуката не е крива за тоа што се случува али е за мене посебно интересна и да спомнам посебно спортска риба......
Тотално си во право!
Ете не подалеку туку на форумот има доста репортажи од Ангитис каде штука има во изобилие, а бела риба двојно повеќе!
Не е штуката таа која ги треби водите туку нешто поголемо од неа :roll:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 12:17 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maр 06, 2011 12:56 am
МислењаCOLON50
Mnogu mi e krivo sto nema (barem ne vo dobra kolicina) stuka vo Makedonija.Odime po 320 kilometri vo eden pravec da ja facame vo Grcija.Navistina odlicna riba za spining ribolov,prav lud predator i steta sto nemozeme da si ja lovime i ovde.A toa sto ce gi unistila drugite vidovi ribi vo toa bas i ne sum siguren.Mislam deka od ona amerikanskono djubre od somce so koe e prepoln Tikves pogolem problem nema.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 1:03 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Maр 12, 2011 1:20 pm
МислењаCOLON57
Не знам како да ти кажам а да не ме сватиш погрешно....Не знам да ли знаеш дека на Гого монд лани е фатена 10.5 кг штука ..и занимливо и 110 цм долга..и сега ја има али е урбано...ПРВА работа, ВТОРО нема е масовно во РМ точно е али и моноспитовско блато е /не ова година е суша/терен за штука и ја нема пак ке кажам масовно....како и на треска така и на состав вардар лепенец итн..Она е ако не се лажам и автохтона риба а ако ја има во МОНОспитовско блато...па знач :ugeek: и да се пориби легално е прав пат да ја имаме...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 19, 2011 9:16 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Uste nekoja godina i ce lovite i toa kapitalki.na tikvesko vece gi ima 7-8 kg.Isto vo Crna reka,vece slegoa i vo dolniot tek (ili se kacija od ezeroto ,koj znae ) drugar moj fati edna Vrpsko od 3,5kg.tikvesko e prepolno so hrana za nea,Ima da narastat krokodili,samo trpenie !

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum