www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 9:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS39»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: preporaka za trska za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 5:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ima eden trend vo makedonija koj e strasno pogresen,kupuvanje na trski bez sprovodnici i potoa nie ili nekoj drug ke ni vrzuva okca i kako po obicaj ke kaze "sum gi vrzal podobro od fabricki"...pri edna poseta na servis za ribolovna oprema vo srbija so majstorite razgovarav kolku ke me kosta da kupam jas shimano catana i tie da mi vrzaat okca,a toj mi vika kupisi so fabricki okca orginal koga vece ja ima istatat....pa neli e isto toa... e vika isto e ama ne e isto,mestata kade se stavaat okca se posebno pojacuvani vo samoto pletenje i mi pokaza trska shimano antares koj nekoj majstor sam si staval sprovodnici rascvetana bas vo spojot,taka da jas dvapati bi razmislil koga bi kupuval takva
ЦитатCOLON
Aki zemi si ja TICA EXCLUSIVE, 6 metri 165 grama, odlicna kombinacija
si se zaprasal li zosto ovoj model ne se pravi so vrzani okca nego samata fabrika ima posebna serija BOLO
ЦитатCOLON
aki vo edna prilika ti kazav deka energijata e odlicna trska ja imam 5 kata tezi neverojatni 110 grama (radijalen karbon)ama.....mnogu e nezna be brat ne treba ic da pies alkohol
Spored gramazata mislam deka ja poseduvas energhia 2k ili po novo xps competition serijata,toa se takmicarski trski so mnogu tenki zidovi i tenok vrv i stvarno e opasno so nea da ides na sloboden ribolov posle beljata nekoj ke kaze na drugar mi mu se skrsi vrvot na colmik zato begaj od nea dzubre zivo a ne vika drugarmi kupi takmicarec a lovese na vardar....zatoa jas kako preporaka go dadov ALLRAUOND modelot

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: preporaka za trska za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 6:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Vidi ja Energijata na Ilija sto ja ima kupeno od kaj Turko,od tamu bese kupena i taa na koja jas sto lovev.Takvi veke ne pravat i mnogu tesko se naogaat.Uste eden dobronameren sovet koj na mnogumina sum im go dal.....Se sto mozes ti so 6 jas istoto go mozam so 5..A nepostoi niedna 6 od ista klasa koja e podobra od 5..Pozdrav..

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: preporaka za trska za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 6:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ne bi se kladel deka si vo pravo,prasaj gi bojnicarite toj ekstra 1metar kolku povece kontrola dava vo kocenje na tapata....po srbija uste se naogaat modelite od 2010god

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: preporaka za trska za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 6:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
A zasto mislis deka bojnikot e eden metar ponataka?????I vo Srbija rekite nemaat vrska so nasive...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: preporaka za trska za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 6:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
i da e pred tebe pogolema kontrola vrz konecot imas so 6-ka,mada si ima i taa mani vo sporedba so 5-ka...koga vece ja spomena srbija tamu skoro site lovat so pokratki trski,bi se zacudil koga ke vidis kolku ludze koristat match ili telematch vo dolzini od 4,2m

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: preporaka za trska za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 7:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
si ima vrska toj eden metar za kontrolata nad tapata a i za pogolemi reki.energijata na trabucco e model?

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: preporaka za trska za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 7:31 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
аки ај и од мене едно мислење да добиеш
-ако бараш лесна и јака трска нема да најдеш таква него колегата ЗАЛЕ погоре ти напиша еден
пост за модели на тика МОЈ СОВЕТ е ако ги има таму оди видиги отвориги
јас и на димитар му напишав во еден пост за моделот СВИНГ
еве пак ке напишам
1во трската е танка и лесна така што можиш една недела во рака да ја држиш
2ро карбонот е шлајфован и кога има дожд или роса не лепи конецот како на другите трски
3то титаниумски карики
4то да вадиш риба со таква трска е стварно уметност и задоволство што ниедна друга трска од
овие со акција на стап нема да ти ја пружи
5то за сите модели на тика имаш резервни делови да не мора да се трашташ по земјите
-е сега пошто имаш една што викаш дека е многу тешка имај си уште една за да се одмараш

пак ке ти речам оди отвориги видиги па после ке знаеш што и како

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: preporaka za trska za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 7:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
akiribar НапишиCOLON
.energijata na trabucco e model?
"dobro zboris ali te ic nerazumem"pojasni be akiribar nesto u posledno vreme si mnogu nejasen so mislite :lol: :mrgreen:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: preporaka za trska za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 9:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
abe sakam 6ka lesna a kruta. da ne e lastegarka da bide krut i brzo da se smiruva vrvot.sakam da bide lesna bidejki ke ribolovam cel den so nejze a sakam da e cvrsta za da vadam i mrena ako udri od 3 ili 4kg. za positna riba mislam deka bi nemal problem da ja sovladam, normalno ako e dobro zakachena.da ima dolgi i kvalitetni fabrichki okca i drzach za mashinka,po mozdnost da e so vakumski prv del pa na kolku ke ja otvoram na tolku da stoi otvorena kako shto mi e sega 6kata shto ja koristam,da ne lepi konec,dobro da se vitka i da ja vadi ribata,pojachuvana da e na spoevite na delovite i debelozidna da e a ne so prst da ja puknam...neshto vakvo baram ;) i ne se brzam denes si ja srediv 5kata shto mi je konjache i ke si cepam so nea :D

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: preporaka za trska za rechen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 9:50 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Аки кога ти го читам постот - па и небараш многу :lol:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS39»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum