www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Oкт 05, 2024 11:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2021222324ELLIPSIS149»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 12:29 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
тогаш ќе треба да бараме квадратен корен :P :P


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 12:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Значи ако денеска е огромен Вардар, и ако во сабота престанат да работат ХЕ(цовите) тогаш бадијала, во недела ќе биде иста ситуација, никогаш не можеш да ја погодиш ситуацијата мислам. Се прашувам дали летно време е навистина така ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 12:41 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
не бе другар шо се буниш ако е пуштен денес Вардар ти треба да одиш по риба утре ,а мене ми се јават и ми кажат дека денеска во 19:00 ке ги затворат турбините ,тогаш ти се јавувам и ти викам дека ти можеш утре слободно да идеш по риба.
Вечерта ќе си падне водата и се ке биде на свое место. ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 12:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
DEAN НапишиCOLON
не бе другар шо се буниш ако е пуштен денес Вардар ти треба да одиш по риба утре ,а мене ми се јават и ми кажат дека денеска во 19:00 ке ги затворат турбините ,тогаш ти се јавувам и ти викам дека ти можеш утре слободно да идеш по риба.
Вечерта ќе си падне водата и се ке биде на свое место. ;)
Aко постои можност да дознаеш за утре и задутре, би било топ :) Извести.

Инаку фала во секој случај за информациите, се поретко ги има на форумов.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 12:55 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Не е точно Хаувиц, секогаш споделуваме информации за водите, барем за тоа немам замерки.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 1:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Филип НапишиCOLON
Не е точно Хаувиц, секогаш споделуваме информации за водите, барем за тоа немам замерки.
Tреба да се разграничат некои работи, ќе поднесам предлог таму каде што треба. Луѓе без минимум 50 поста да не можат отвораат одредени теми. Ботови се бар 100 од овие 514 регистрирани каде што чекаат само ново инфо.

Да се вратиме на темата.


Со Св.Петка уште повеќе ќе се влоши водостојот на Вардар. Деновиве е огромен, дури језив.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 1:20 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
howitz НапишиCOLON
Tреба да се разграничат некои работи, ќе поднесам предлог таму каде што треба. Луѓе без минимум 50 поста да не можат отвораат одредени теми. Ботови се бар 100 од овие 514 регистрирани каде што чекаат само ново инфо.
Ова го трубам цела година, ама Борис никако да се одважи да го спроведе. Не мора да се 50, нека се 30, или нека се гледа по просек (1-2-3 неделно е доволно). Ботови ти е прав збор за “читачите“.

А на темата, Св.Петка следната година ќе биде готова. Бог знае што ќе биде со Вардар. Малку е неодговорно што се пушта по потреба, а не по некој однапред утврден распоред. Што ќе се случи утре, кога концесиите ќе бидат доделени и нема да има забрана, рибари ќе стојат во река на состав Вардар - Треска и од горе ќе им надојде вода? Кој ќе понесе одговорност ако се случи некој немил настан?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 1:33 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
ќе ни наложат задолжително со елечиња да фаќаме риба ако се деси нешо сами да си сносиме одговорност!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 1:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Филип НапишиCOLON
howitz НапишиCOLON
Tреба да се разграничат некои работи, ќе поднесам предлог таму каде што треба. Луѓе без минимум 50 поста да не можат отвораат одредени теми. Ботови се бар 100 од овие 514 регистрирани каде што чекаат само ново инфо.
Ова го трубам цела година, ама Борис никако да се одважи да го спроведе. Не мора да се 50, нека се 30, или нека се гледа по просек (1-2-3 неделно е доволно). Ботови ти е прав збор за “читачите“.

А на темата, Св.Петка следната година ќе биде готова. Бог знае што ќе биде со Вардар. Малку е неодговорно што се пушта по потреба, а не по некој однапред утврден распоред. Што ќе се случи утре, кога концесиите ќе бидат доделени и нема да има забрана, рибари ќе стојат во река на состав Вардар - Треска и од горе ќе им надојде вода? Кој ќе понесе одговорност ако се случи некој немил настан?
Јас сум за да поставиме еден предлог и одредени теми кои би биле скриени за ботови и инфокрадци. Долго време има луѓе ако си приметил доле на „присутни“ кои немаат ни по 4-5 поста а статираат и влечат инфо за води. Сигурен сум дека има и мрежари меѓу нив.

Минимум 50. Со 30 може да ги набилда само со коментари „Браво и јас мислам така“. Пошто со зголемувањето на бројката на членови правопропорционално ќе се зголемуваат и другите фактори.

На темата Св.Петка.

Знаеш што ми е најинтересно, што овие Greenies, зелени партии во мкд, ништо не превземаат за заштита на животинскиот свет со овие ХЕ кои копаат по коритата и уништуваат одредени растенија и останати природни богатства. Моја претпоставка е дека со Св.Петка неминовно ќе се зголеми работата на турбините бар за 40% за цело време.

Ниту ќе може да се појде на Вардар и Треска ниту риба ќе се види. Жално.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2011 1:41 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Истото се однесува и за сепарациите, тие уште повеќе беља прават. Вардар и Пчиња и кога се бистри, се кафеави, од огромни талози од сепарациите.

А за “ботовите“ да, сигурно има и по некој мрежар, мада тие си ги знаат местата :twisted:
Ајде, формулирај го предлогот и отвори тема во “Препораки и жалби“, па повеќето да си го кажеме мислењето “за“ и “против“, и евентуално ако сме “за“, да видиме за кои теми тоа би се однесувало. Сигурно не за “почетници“ или за “мамци и прихрана“, туку за “информации за водите“, репортажи од мојот излет (иако тие излегуваат на прва страна, па мрежарите гледаам кој шо каде фатил) и сл.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Последна промена од 1 на Филип, променето е 0 пати

Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2021222324ELLIPSIS149»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum