www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 4:20 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 31, 2011 7:36 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Mislam deka ne e ni vazno dali e taka ili ne.
Ideata so poribuvanje na Vardar so pastrmka bese da se vrati pastrmkata ponajvise zatoa sto sega Vardar e poladen i ima kakvi takvi uslovi za nea.Za zal tie parcinja od 200-300 grama se od poribenite a ne od prirodno izmresteni ribi.Taka da ako im vlezat na tie ke mora Koce pak da poribuva (da ne kazam da ne "casti" pastrmka na trpeza)
Vtoro - sekade e zabraneto da se lovi pastrmka ako ne e na vestacki mamec
Treto - sega e mrest za pastrmka i vazi posebna zabrana i pokraj toa sto e opsta zabrana za sekakov ribolov
Kako sto kaza Krste pred nekoj den zaedno bevme na Treska po pastrmka.
Prvo ja fakame cisto rekreativno i site pastrmki gi vrakame nazad.isto taka gi brkavme na blinker i musica.Edinstveno loso e sto im smetame vo nivnoto udvaranje.
Mozda sum malku strog ama me nervira koga nekoj sto vo tekot na godinata "brka" drugi ribi i sega ke i vleze na pastrmkata koga e vo mrest i e najranliva i toa so ziv mamec :mrgreen:
Toa ke mu dojde kako onie sto fakaat krapovi so stapovi pokraj obala koga krapot e vo zanes od parenje

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 31, 2011 9:25 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Toa ke mu dojde kao ti da mu upadnes na nekoj u spalna so scmarkata na cico Trajco, on samo sto go nadrvil a ti veke go imas u kepce :o

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 31, 2011 9:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
koga veke zborime za mrest na pastrmkata , eve edno klipce od proslata godina od pastrmki pred mrest, snimeno na "mojata reka" . Posto veke cel mesec e veke zabrana kaj mene mi ostanuva sam da ja zemam kamerata i sldniot vikend da probam da nacekam nesto vakvo. Ako ispadne nesto ke go zakacam ovde. Inace post od ribarenje ke trae do 1 Januari :( :(

ke go stavam i kako link satoa sto ova ne funkcionira. Nemam pojma zasto

http://www.youtube.com/watch?v=rjwuwFAM ... re=related

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Последна промена од 2 на Atanasovski, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 31, 2011 10:50 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
abe ova ni edna ne uspea da preripa.
100:0 za branata
Tuku stavi go ona klipce kade sto eden faka pastrmka pa koga ke se razmisli nis sto sve pominala pastrmkata od radjanje.Znaes koe e ,malku e kaubojska produkcija

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 31, 2011 11:10 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Imaat skali od strana. Koga ke se umorat od skokanje idat na skalite :lol:

Eve go i videoto, fantasticna prikazna koja e i dosta poucna. navistina dobro video


_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 31, 2011 11:41 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 03, 2011 12:48 am
МислењаCOLON312
EXTRA e videovo.
P.S. Skoro sum siguren deka sreknata pastrmka (shto mu izbega i na ribarot i na vidrata) umrela vo dlaboka starost od prirodna smrt . :)

_________________
PRAV PECAROS NE BIRA RIBI
Debeli-Slabi, Stari-Mladi
Bitno da ima TURI (FRLI) - VADI


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 9:16 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
ilija НапишиCOLON
Mislam deka ne e ni vazno dali e taka ili ne.
Mozda sum malku strog ama me nervira koga nekoj sto vo tekot na godinata "brka" drugi ribi i sega ke i vleze na pastrmkata koga e vo mrest i e najranliva i toa so ziv mamec :mrgreen:
Прво ако коментарот се однесува на мене, не е на место,грешка е, и е една голема заблуда.Мене ниту на крај памет не мие да одам и да ја ловам :twisted:

Mislam deka ne e ni vazno dali e taka ili ne.
И те како е важно,во смисла да се заштитат рибите,слушнав деновиве дека некое големо рибариште :x кое работи како чувар во железница,објектот се наоѓа кај Нова Македонија,начисто ја тамани пастрмката во Вардар овде во скопско,па дури дека и големите парчиња ги продавал :twisted:ни кажа човек кој јадел пастрмки таму :evil:
Тоа беше колега поентата на муабетот,а не јас што ловам во текот на годината други риби да бркам пастрмка :o :shock:
Сигурно добро знаете што се правеше лани зимото на Треска, какви пастрмки се вадеа,ме викаа и јас да одам, но отворено им реков дека несакам, и дека е забрана.
Има сведоци овде на форумов,неколку пати рибари кој оделе со мене на риболов пробувале да фрлаат со мрежички или бугарски гаќи како ги викаат,сум им рекол дека ТОА НЕ Е ВО РЕД, И КОГА ОДАТ СО МЕНЕ ТОА ДА НЕ ГО ПРАВАТ :x
Тоа беше поентата,но знам дека и ти и јас сме со иста мисла, да има што повеќе риба во нашите води :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 10:24 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Сигурен сум дека не мислеше Илија на тебе, ти си по бојниците ;)

А ако ги гледате тие што ловат со мрежички, пријавувајте одма на 192.

Викендов, на враќање од Г. Коњаре, кај мостот над С. Коњаре видовме рибокрадец како со мрежа или сертме излегуваше од кола и се симнуваше према реката. Веднаш се јавив на 192, го пријавив, го опишав, ја дадов регистрацијата и типот на возилото. Што е најинтересно и ме израдува, дежурниот ми рече дека нема такво возило со таква регистрација, и дека веднаш ќе прати екипа. Не останавме да видиме дали пратиле екипа, ама сигурен сум дека пратиле, посебно што регистрацијата улета како кец на десетка :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 11:17 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
На каскадата кај порта Влае секој ден ја убиваат рибата со трокуки и мрежички и до сега никој не отишол таму. Пред месец дена и јас се јавив на 192 и чекав 1 час и никој не дојде, значи се е џабе. А културно и љубезно рекоа дека одма ке пратат некого. Или чекаат да дојде некој рекреативен риболовец и него да го закрпат. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 11:22 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Следниот пат не чекај 1 час, туку по 1/2 час јави се пак и кажи дека бидејќи никој не дошол, сега ќе се јавиш во медиуми да снимат, и воедно да кажеш дека немало интервенција на полиција иако било пријавено.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum