www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 12:41 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Концесии 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 04, 2014 11:07 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
selekta imaq aneks dogovor sto i ovomozuva da gazduva do koncesija

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Концесии 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 04, 2014 11:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 05, 2013 11:18 am
МислењаCOLON103
ЛокацијаCOLONШтип
JaneMK НапишиCOLON
selekta imaq aneks dogovor sto i ovomozuva da gazduva do koncesija
e da gi ...... :evil: aman vise!!!!!!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Концесии 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 05, 2014 12:38 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Uste ne mozam da si dojdam na sebe.
Svakjam deka Ribar 2011 nema da odi na koncesija i toa ne mozam da go svaram vo stomakot.
So sekoj nov oglas na koncesija ostanuvaat samo polosi i polosi reviri.Posle ovoj oglas ke bidat vo opcija ezerata vo Zelezara,nekoja bara vo Deljadrovci ili nesto od toj rang.
Kako i da e nikoj nema da ti dade koncesija na revir koj e super so dozvoli,super so riboloven fond,super so lokalno naselenie,super blisku,super so vodostoj,super so infrastruktura.....Takov revir ne dobi nitu edno ribolovno zdruzenie vo MK.
Takov revir ne ni postoi.Revir se gradi.Revir e proces.Proces vo koj gi menuvash rabotite.Go menuvash ribniot fond,go menuvash likot i ekologijata,gi menuvash ribolovcite koj lovat vo toj revir,go menuvash nacinot kako lokalnoto naselenie gleda na toj revir,go menuvash zakonot i ribolovnata osnova,go menuvash ribolovot kako rekreativna granka na nacionalno nivo,ja menuvash heterogenosta na clenstvoto vo drustvoto,go menuvash modelot kako treba da izgleda edno ribolovno zdruzenie...
Samo da ne bidam gresno razbran.So ova ni najmalce ne aludiram samo na Treska koj e "moj" revir.
Dokolku ne se zeme bilo koj revir ke ostane da kuckame uste edna godina na tastaturata.
Ako Ribar 2011 so site potencijali sto gi ima(da ne gi nabrojuvam) ne se osuduva da zeme koncesija togas kako da se osudi nekoe malo drustvo od Pehcevo da zeme koncesija na nekoe lokalno ezero ili rekice?
Moze malce porevnosno zvucam ama ke puknam ako ne kazam. :head_bang:
I porano imam kazano.Koncesiite se davaat na 6 godini.Sega imam 36 godini.Sleden pat koga ke bidat site koncesii vo igra ke imam 42 godini :cray:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Концесии 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 05, 2014 1:35 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Илија, се супер си напишал, ама за тоа што го кажуваш требаат финансии.
За да земеш некоја вода под концесија и да ја сработиш како што треба, треба да се земат многу фактори во предвид. Најважен од сите фактори е финансискиот фактор, односно колку треба да вложиш и колку ќе успееш да наплатиш од вложеното за да се остварат сите оние работи кои си ги наброил.
Да не се лажеме, со потпишување на концесиски договор се превземаат еден куп обврски кои мора да се исполнат. Едно се желбите, а сосема друго се можностите.
Ја спомна Треска, да бидам искрен, и ќе се земам за пример, јас лично не би се нафатил да бидам одговорно лице на концесионерот на Треска. Едноставно кажано, многу обврски, а не гледам дека може тој ревир да функционира сам за себе, односно мислам дека не може финансиски сам да се издржува.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Концесии 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 05, 2014 8:37 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
emil.matoski НапишиCOLON
Илија, се супер си напишал, ама за тоа што го кажуваш требаат финансии.
За да земеш некоја вода под концесија и да ја сработиш како што треба, треба да се земат многу фактори во предвид. Најважен од сите фактори е финансискиот фактор, односно колку треба да вложиш и колку ќе успееш да наплатиш од вложеното за да се остварат сите оние работи кои си ги наброил.
Да не се лажеме, со потпишување на концесиски договор се превземаат еден куп обврски кои мора да се исполнат. Едно се желбите, а сосема друго се можностите.
Ја спомна Треска, да бидам искрен, и ќе се земам за пример, јас лично не би се нафатил да бидам одговорно лице на концесионерот на Треска. Едноставно кажано, многу обврски, а не гледам дека може тој ревир да функционира сам за себе, односно мислам дека не може финансиски сам да се издржува.
Naprotiv
Ne ja spomnav Treska .
Spomnav bilo kakov revir.
A finansii sekogash trebaat i toa e predizvikot.
Nema revir na tacna.
A koga ja spomnuvash Treska kazi mi vo sto e taa reka poneisplatliva od revirot za koj Pastrmka ima zemeno koncesija? Zar kaj vas e polesno?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Концесии 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 05, 2014 8:55 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Разликата помеѓу Треска 3 и Црн Дрим 1 на Емил е следната:

- 1 рибочувар на Црн Дрим в.с. 2 рибочувари на Треска 3 (6.000 наместо 3.000 евра годишно за плата)
- На Треска 3 лани само за тој ревир немаше повеќе од 30-40 продадени годишни дозволи, другите беа давани гратис со купени дозволи за Бадар и Вардар 6. Колку годишни имаше Емил лани?
- Колку дневни имаше Емил лани? На Треска имаше 15-20 дневни дозволи, од нас кога ја правевме средбата. Други дневни се немаат продадено за таму.

Од друга страна Илија, покрај сите горе наведени неповолности, РИБАР беше спремен да аплицира за Треска 3, но излегоа некои “непредвидени“ работи и РИБАР во еден момент се откажа од аплицирање. Да не ти објаснувам што беше тоа, знаеш добро. Можеби на следниот конкурс, со чисти сметки и искрени односи, како и со малку изменета риболовна основа РИБАР ќе аплицира.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Концесии 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 05, 2014 9:06 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
ilija НапишиCOLON
emil.matoski НапишиCOLON
Илија, се супер си напишал, ама за тоа што го кажуваш требаат финансии.
За да земеш некоја вода под концесија и да ја сработиш како што треба, треба да се земат многу фактори во предвид. Најважен од сите фактори е финансискиот фактор, односно колку треба да вложиш и колку ќе успееш да наплатиш од вложеното за да се остварат сите оние работи кои си ги наброил.
Да не се лажеме, со потпишување на концесиски договор се превземаат еден куп обврски кои мора да се исполнат. Едно се желбите, а сосема друго се можностите.
Ја спомна Треска, да бидам искрен, и ќе се земам за пример, јас лично не би се нафатил да бидам одговорно лице на концесионерот на Треска. Едноставно кажано, многу обврски, а не гледам дека може тој ревир да функционира сам за себе, односно мислам дека не може финансиски сам да се издржува.
Naprotiv
Ne ja spomnav Treska .
Spomnav bilo kakov revir.
A finansii sekogash trebaat i toa e predizvikot.
Nema revir na tacna.
A koga ja spomnuvash Treska kazi mi vo sto e taa reka poneisplatliva od revirot za koj Pastrmka ima zemeno koncesija? Zar kaj vas e polesno?
Ili da go preformuliram prasanjeto za da ne ispadne deka sum slep navivac za Treska.
Prasanjeto e vaka:
Koj e toj revir koj gi ispolnuva kriteriumite i koj treba da se odlobodi za da Ribar go zeme?
Ako takov revir voopsto postoi slednoto prasanje e: Zasto segasniot koncesioner bi se otkazal od takov revir( zlatna kokoska)?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Концесии 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 05, 2014 9:39 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Во 2013 година за делот на Црн Дрим кој е под концесија на Пастрмка беа продадени точно 226 годишни, 500 дневни и 50 неделни дозволи. Со овие средства многу тешко излеговме на крај за да ги оствариме нашите обврски, дури на крај се позајмувавме за да ја завршиме годината.
Овие средства никогаш не може да се извадат од Треска, а дополнително, како што спомна Филип, за Треска се барале двајца рибочувари наспроти еден за нашиот ревир.

А кога велиш дали некој концесионер би се откажал од некој ревир, па сакал или не концесијата е на 6 години, после ќе има нов конкурс со нови риболовни основи каде претпоставувам би имало некои измени во правилата и начинот за концесионирање на одредени ревири кои сега не се атрактивни за концесионерите.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Концесии 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 05, 2014 10:01 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
emil.matoski НапишиCOLON
Во 2013 година за делот на Црн Дрим кој е под концесија на Пастрмка беа продадени точно 226 годишни, 500 дневни и 50 неделни дозволи.
Пази сега, за Треска треба дупло повеќе пари да се одвојат, а може да се извадат 5 пати помалку годишни дозволи. 500 дневни? Ни на сон! Неделни? 1-2 за цела година...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Концесии 2014
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 05, 2014 10:50 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Malce diskusijava otide vo nasoka na Treska i sekoj koj go cita ova misli deka sum pristrasen.
No eve i toa da go zborneme.
Na Treska mozat da se izvadat mnogu dnevni dozvoli zatoa sto gledav mnogu ribolovci. No stariot koncesioner ne pusti nitu eden cuvar( a kamo li dvajca) za da gi naplati tie dozvoli.
Okolu toa dali se potrebni dvajca cuvari se soglasuvam deka ne zatoa sto eden ( vistinski) e sosema dovolno so podrska na nekoja agencija.
E sega za vtoriot cuvar ke recam deka toa moze da bide predmet na promena na ribolovnata osnova. Tie sto ja pravele ne se mutavi pa da ne mozat da citaat ekonomski parametri. Baska i ne se na drugata strana od pravdata i mislam deka se razumni ludje. Mislam deka do tolku Ribar go ima obeleno obrazot pred ovie ludje.Koga zboruvame za promena na R. O. me interesira dali Ribar go isprati mojot dopis za izmena na R.O. i dali ima odgovor?
A sto se odnesuva do finansiranje na revirot da ne zaboravime deka pokraj redovnite dozvoli ( koj se eden izvor na finansiranje) kaj Ribar postojat i drugi izvori:
- clanarina
- 1800 denari od sekoja godisna
- licitacii za poribuvanje
- indirektni sredstva ( baneri i sl.) koj bi mozele da se preusmerat dokolku dojde gusto.
- Dobrovolen prilog. Ne zaboravajte deka ima otvoreno tema vo koja ludjeto davaa pari samoinicijativno. Se sekjavam na kasata so metalni pari na Aki. Sega tie ludje ne davaat zatoa sto neznat zasto da dadat
- individualni sponzori ( ljubiteli na odreden revir)
1. Jas rekov deka ke dadam 500 evra za Treska
2. Veruvam deka ke moze dade i Atanasovski bar 200 evra zatoa sto covekot dade 300 evra za da lovime mali pastrmcinja po nekoj zabegani kraista namesto da si lovime vo dvor.
3. Siguren sum deka na seto ova ke se prikluci i nekoj drug ako ne so mnogu togash bar so 1000 denari
- treba da se pritisnat da doniraat i onie prodavaci koj preku forumot ostvaruvaat dobar profit i im stiga roba na sekoj dve nedeli.

No pak ke kazam ne e celava rabota za Treska. Vie si imate svoj U. O. i si donesuvate odluki vo soglasnost so ekonomskite analizi i parametri. I jas toa go cenam i ne mozam nisto loso da kazam.
Povekje mi e muabetot koj astroid treba da padne za da ja pomesti zemjata onaka kako treba?
Sto e so drugite reviri?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 33 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum