www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 7:40 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cena na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 13, 2014 3:13 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Edna edinstvena rabota e toa sto mene koga ja rabotam ovaa rabota ne ja gledam kako kar, ednostavno koga na drvoto mu davas zivot me ispolnuva mene , mnogu mi e milo koga nekoj kolega ke mi rece Kirca na tvojot fativ tolku i tolku ribi. Znaci pravecot ne sum go utnal, na Drazo na pocetokot malce mu se lutev so negovite kritiki no toa za dobro da bilo, da se popravam da gi pravam cickam kako sto treba . Moze da se vidat pocetocite pred 3 godini kako licele voblerite moze sega , e sega ima ovde uste mnogu da se uci, nasiot pazar se znae mora da bide cenata pristupacna za sekoj da moze da si go kupi voblerot i da lovi so nego, sepak ne e ova plastikarstvo bar kaj mene pa mavaj leva desna plastika ovde ima ckanje na voblerot po tvoj merak praven i sekoj e so golem merak sklopen.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cena na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 13, 2014 9:11 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
:~~ :~~ Kirca samo prodolzete taka so Drazo :lepi:

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cena na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 13, 2014 9:35 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
ЦитатCOLON
Cenata po mene seuste jas licno nemozam da ja definiram radi nekolku pricini....Edna od tie e sto kako sto rekov deka nie sme seuste Pioneri vo taa svera i nemame reperi i primeri za kompletiranje na celiot toj proekt i oformuvanje na cena....


abe kompir koj e ovoj pravec ?? znaci da ja zaklucime temava
Tapa koga vikam deka nie sme Pioneri vo taa svera nemislev cel tovar da go prefrlam na konstruktorite,nego i na nabavka na materijalite...

Eve vaka vo drzavava ima makrolon-NEMA...
ima balza-NEMA....
ima 3d oci-NEMA...
ima trokuki....NEMA.....
ima pakti-NEMA...
Znaci nie od ova nisto ne proizveduvame,treba za se da se nabavuva od sosedstvoto..Pa koga site tie raboti ke gi sumiras doagas do bunilo i nemanje realnost za cenata na proizvodot koj ke go napravis a pritoa si go nabavil materijalot od site cetiri strani na svetot...
Go spomna Fisherman..Negovi vobleri od balza nemam videno,ako imate po nekoj skrien dajte... :) Negovite se plastika i sosema druga prikazna se od balzata..On si go najde mestoto na nasiov pazar i mislam deka se sosema OK za taa cena...
Jas licno imam napraveno okolu 50 parcinja i za sekoj od niv sum cekal ili balza ili plastika ili sto ti uste ne,pa cekaj pa kupuvaj pa pozajmuvaj i na kraj koga ke vidis tri vobleri sum gi pravel sest dena...Cena 800 den po parce,, :lol:
Skraja da e ako nekoj pomisli deka jas nesakam ili gi obeshrabruvam deckite da pravat vobleri,zatoa i sekogas zboruvam vo moe ime....Sega za sega jas isto si delkam po nesto za mene i neplaniram nisto od toa da bide ozbilno ili seriski ili za prodavanje od pricinite sto gi navedov deka kaj nas ne se naoga nieden materijal osven lak za izrabotka na vobleri...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cena na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 13, 2014 10:34 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
spiro_jas НапишиCOLON
секој почеток е тежок, така ке биде и со оваа работа
- значи која и да биде цената, сигурно ке мора да биде некоја помала сума од оние пазарни цени кои се нудат

мада јас на владо воблерот не го давам ни за 100еура некој да ми даде за него, е сега ајде најди му крајот каде е :lol:
хууу добро е, кога во претходниот пост спомна некој рачно изработен со крива пакта, си помислив за мојот да не пишуваш :? :D :D

во врска со Цената, тесно е поврзана со бројот на изработени воблери, и со цената на матерјалите.
На сето тоа директно влијае и слободното време кое можеш да го оддвоиш за изработка.
Тешко е некој што има друга работа, и еден куп други обврски да се посвети во целост на
ова хоби. Јас така го свакјам како хоби во моментов, слободното време едноставно не ми дозволува да размислувам на друг начин.

Да размислуваш за цената, значи да си спремен целосно да се посветиш на таа работа професионално, што ги повлекува и сите работи што ги спомнаа останатите.
Работилница, машини, алат, матерјали, палета на воблери, палета на декори, испитување на пазарот, констаснтност во работата, квалитет и уште многу ситници кои на крај би ја формирале цената.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cena na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 13, 2014 5:00 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Во секој случај продажбата ке каже дали цената е во ред, а од нас освен
Славче и Кирца нешто ситно, никој неможе да се пофали со поголем број продадени
воблери.

Се разбира Fisherman си е класа за себе, нема споредби тука.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cena na vobler
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 15, 2014 11:08 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 23, 2012 9:31 pm
МислењаCOLON831
ЛокацијаCOLONskopje
spored mene za da se probie vobler treba da raboti dobro i da ima pristupacna cena...zboram dodeka se probie ,potoa se razmisluva za povisoka cena i serisko proizvodstvo ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cena na vobler
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 27, 2014 6:16 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Sakam da go prasam Dragan Drazo sto trokuki ima staveno na ovie vobleri sto se sega na licitacija.
Ostri, jaki epten dobri. :lepi:

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum