www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 9:28 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СнЕЖнА БаЈКа на ДрИНа
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 01, 2014 12:14 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
spiro_jas НапишиCOLON
фалави на сите за честитките би му посакал на секој да ја посети оваа река и да си ја проба тука силата :fishing: :D
- дрина е една од нај тешките реки за риболов не според мене него според кажувањата на Ранко, нешо, чата, хикмет, а и други риболовци кои ги сретнавме таму, иако во округ од 50 км. имаат други реки кој даваат доста риба тие решаваат да ловат тука и тука да се надмудруваат со рибата ;)

зајак
искрено ми беше мака да префрлувам другата машинка со поке опции(0.12, 0.14, 0.16) таа беше на трска и на неа врзав тоа што во тој момент ми дојде на памет - на секое префрлување ги одмрзнував кариките (трската во вода)
јас со оглед на таквото јадење на рибата и временски колку бев на вода - добро поминав, имав три закачени риби кои ги држев по едно 2-3мин. и уште едно 10 тина нереализирани удари а тоа се должеше на мојот систем контра од сите кои таму ловеа
- па некој нареден пат кога би имал повеке време би испробувал и нешто друго

инаку по кажувања на поискусните во нај добрите времина дрина дава по 15- 18 риби

CTSklen
- јас не носев спин опрема ама фрлаа и колегите и други локални риболовци за младица, дури јас гледав никој немаше удар
PECAAT na osnoven konec 0,14,,, nekogas dole i so 012,, predvez,,,
mnogu e bitno koristenje solza olovo od razlicni gramazi koe e podvizno,,
pr,, 4 gr olovoto solza, a pecas so 5 gr tapa ili 6 ili 7 gr, koe pecanjeto na treva i koga butka skobalot tezinata dole na samata jadica e polesna i poslobodana,, i go kazi podobro...

drugo i podobro e frlaneto na daleku so ova olovo, baska maliot otpr na samata tapa..
a najbitno,, ne se mrsi ako pecas so osnoven i iscelo konec koj e 100pati pojak nego sekoj sistem sto ke go napravis so predvez,,,

mnogu vaZNO,, so ovie olova ako pecas malku na vlecenje narocito na treva, trevata dole po zemja i ako olovoto se dvizi po zemja , mnogu podobro raboti izgleda po prirodno os sto ja nema samata tezina na celata gramaza na olovata sto gi nosi taaa teskja tapa,,,
olovoto e podvizno da ne se zaboravi i sistemot e polabav dole na samoto dno..

vaka pecame na basino selo i rajko, pretezno kade se lovi krupen skobal i poretko i poveke butka,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СнЕЖнА БаЈКа на ДрИНа
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 01, 2014 12:38 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
glavna specifika na drina na toj del e sekojdenvnata promena na nivo na vodata.odtuka i potreben majstorlku odnosno iskustvo. odma tuka e reverzibilnata hidrocentrala RH B.Basta koja skoro sekojdnevno nekolku pati go menuva rezimot na rabota i vodata odi gore dole.bojnikot celo vreme se pomestuva povnatre ponadvor kako sto varira vodata. da go nacekas na isto mesto ne e lesno.
zimno vreme se pocnati nekolku lokaliteti na zimovnici, ali vie verovatno namerno ne ste otisle tamu poradi guzva...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СнЕЖнА БаЈКа на ДрИНа
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 01, 2014 12:41 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ловат на основен 016, со 0.14 предвез, систем со две јадици за на трева
- тој начин што го кажуваш таму го викаат гребуљање и не го го сметаат за коректен риболов, а јас не поминав 700км за да гребуљам

тапата треба да биде цело време како свеќа исправена - е веке тогаш работиш и правиш нешто што личи на риболов
инаку тапата се отежнува колку е потребно, оваа тапа што јас ја користев пишеше 7гр ама реално крепеше 6гр за да биде како треба штелувана
сите другите ловеа на тапи од 9-10гр. - исто само со солза олово осмица и предвез, подебел предвез од онај мојот 0.10(а тек сакав и со 0.08 да ловам :D )и систем со две јадици на трева


инаку мене во цело време не ми се изплетка нити еднаш системот - а и лета доста добро и далеку

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СнЕЖнА БаЈКа на ДрИНа
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 01, 2014 12:53 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
spiro_jas НапишиCOLON
ловат на основен 016, со 0.14 предвез, систем со две јадици за на трева
- тој начин што го кажуваш таму го викаат гребуљање и не го го сметаат за коректен риболов, а јас не поминав 700км за да гребуљам

тапата треба да биде цело време како свеќа исправена - е веке тогаш работиш и правиш нешто што личи на риболов
инаку тапата се отежнува колку е потребно, оваа тапа што јас ја користев пишеше 7гр ама реално крепеше 6гр за да биде како треба штелувана
сите другите ловеа на тапи од 9-10гр. - исто само со солза олово осмица и предвез, подебел предвез од онај мојот 0.10(а тек сакав и со 0.08 да ловам :D )и систем со две јадици на трева


инаку мене во цело време не ми се изплетка нити еднаш системот - а и лета доста добро и далеку

alo citaj malku so pisuvam,, koe grebuljanje koi prikazni,,lovis so edna jadica i so solza olovo,,

grebiljanje e tvojot so dve jadici, koga gornata ke ja butne dolnata da go zakova dole...

ne se plasi , ne grebeme ne dzapame samo znaeme i ovde da pecame..

zboruvam na nacin na lovenje ne zboruvam za nacin na kradenje,,

i svati edno so ti kazuvam,, na 10 gr tapa,,, solza od 8gr pr,, i dodatni 2 grama obicni olova,, ne e ist otporot frlanjeto i nacinot na rabopta, nego da naredis 10 gr olova fiksni na samiot konec,,,

najakata pricina e sto trevata dole so podviznoto olovo i neopteretena so golema gramaza na samiot konec se ponasa porirodno i porastresito dole u voda,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СнЕЖнА БаЈКа на ДрИНа
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 01, 2014 12:59 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
CTS-klen НапишиCOLON
glavna specifika na drina na toj del e sekojdenvnata promena na nivo na vodata.odtuka i potreben majstorlku odnosno iskustvo. odma tuka e reverzibilnata hidrocentrala RH B.Basta koja skoro sekojdnevno nekolku pati go menuva rezimot na rabota i vodata odi gore dole.bojnikot celo vreme se pomestuva povnatre ponadvor kako sto varira vodata. da go nacekas na isto mesto ne e lesno.
zimno vreme se pocnati nekolku lokaliteti na zimovnici, ali vie verovatno namerno ne ste otisle tamu poradi guzva...
водата денот кога стигнавме и другиот ден кога ловевме не беше промената, тек вечерта падна за едно метар/метар и половина ама тој ден се спакувавме и тргнавме за назад инаку јас кога отидов тие веке има испробано 2 места, после тоа отидовме уште на две локации, едната е тој вир каде се извадени нај големите младици ама само слегоа да го видат како е водостојот а другата каде и ги добивме ударите беше уште низводно према братунац и толку беше и времето за риболов

инаку точно е дека со варирањето на водата се поместува и рибата - а и на тој дел каде бевме сите удари беа во растојание од 20 метри ни погоре немаше удар а ни подолу од тие 20тина метри

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СнЕЖнА БаЈКа на ДрИНа
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 01, 2014 1:09 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
добро бе не реков дека не знајта да ловите, него од шо мака да влечка оловото а ти да ловиш на трева тука ми е малку чудно :D

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СнЕЖнА БаЈКа на ДрИНа
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 01, 2014 1:14 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Cestitki Spirka za odlicniot provod :ok_ok:

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СнЕЖнА БаЈКа на ДрИНа
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 01, 2014 1:38 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON292
I jas se slozuvam so Ico.
Ima leten i zimski ribolov na trava za bojnik.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СнЕЖнА БаЈКа на ДрИНа
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 01, 2014 1:39 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Спирац, скобаљџија низаеден...капата долу за авантурава. :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СнЕЖнА БаЈКа на ДрИНа
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 01, 2014 2:10 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
димка земај болонеза и да цепаме, од ова ловење на риба со олово на дно нема Саламета :D

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 37 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum