www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 4:24 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 8:35 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Bobi_Brada НапишиCOLON
Непишано правило Јане. Можеби порано таква одлука стоела во некој член на
Законот или во некој Правилник
. Денес такво нема и ние рибарите автоматски
станавме криволовци.
Читај повнимателно Столе


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 8:38 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Crven НапишиCOLON
Stole НапишиCOLON
Борис,
Од каде ги препиша овие градации за криволов ?? Во Закон така стои ???
Не се препишани, туку напишани од мене (мое лично етичко резонирање), а дека има градација и во закон ако сакаш има градација ќе ја најдеш во Казнените одредби за нешто се казнува повеќе, за нешто помалку

А за новогодишни бојници, да крив сум, во кој степен секој нека си протумачи сам, Дали водата кај што сум ловел има концесија - има, дали има концесионер - има, дали имам право да ловам на вода која има концесионер и концесија имам, зошто државата и концесионерот не ми овозможиле да извадам дозвола - прашај ги нив....тоа не ме пере 100%, ама јас сум најдоле во синџирот на одговорни

А ти бидејќи шириш некоја пропаганда на светец, ќе си признаеш дали си ловел риба во годините кога немаше концесии скоро никаде или се замонаши во некој манастир ? и ќе се запрашаш дали бојничињата и кленчињата кои си ги фатил се во мерка, или не ? Нема светци Столе, има борци за убави работи и оние кои не им чуе за ништо, си свиркаат и си тераат.

За светци ќе зборуваме знаеш кога, на оној другион свет кога ќе констатираме дека во Македонија веќе нема вода без концесија (ниту еден ден во годината)- одговорен државата, каде што сите концесионери се од убави за поубави- одговорни концесионерите, каде сите води се полни со риба - одговорно општеството, каде што поимот мрежари и харпунаши ќе бидат историски поими - одговорни државата, концесионерите, рибарите, општеството,....е тогаш ќе дојде ред некој и од рибарите да направи “светци“ т.е да не грешат во ниту едно поле и во ниту еден ден од годината и во ниту еден час од денот
Hm . . .a onaj sto pred 2000 g. so kosnica polna riba go hranel cel narod :D

Znaes sto mi smeta kaj tebe ? Nekoj ti ja napolnil glavata deka mrezariti , harpunasite , vesterite se pricina sto ete mislis deka nasite reki , ezera se siromasni so riba a nikako i nikogas da gi spomenes ovie za mene uste poopasni kvazi-sportski ribolovci so legalni dozvoli koi sekojdnevno nosat deset pati povejce riba od dozvolenoto doma i taa ednodnevna kolicina riba e 1000 pati pogolema od godisniot ulov na site krivolovci so nedozvoleni sredstva kako so SERTME na primer :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 8:43 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Bobi_Brada НапишиCOLON
Bobi_Brada НапишиCOLON
Непишано правило Јане. Можеби порано таква одлука стоела во некој член на
Законот или во некој Правилник
. Денес такво нема и ние рибарите автоматски
станавме криволовци.
Читај повнимателно Столе
Погрешно споено. :mrgreen: Постот се однесуваше за Јане. Си ме претркал за малку и добил друго значење.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 8:45 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Tasim НапишиCOLON
krivicata e kaj nasite instutuci koi toa ne go resavaat blagovremeno za markici god. dozvoli tak. natk. taka sto da nema zastoj moraat nasite nadlezni da pravat licitacija koja firma da gi stampa god dozvoli i ostalo toa treba da se pravi na kraj god na 2013 za pocetokot na idnata god 2014 vece da se napraveni i da mozat odma od 1-janur 2014 da se pustat vo optek taka sto togas ne ce ima nikakov vakum prostor za zastoj na rekreativniot ribolov bar moe mislenje dali e mozno toa da se napravi tuka neznam?
Tasim , koj i koga e kaznet za ribolov vo januari bre decki .Kazete eden primer za ribolovec koj ima dozvola od prethodnata godina a go kaznile nekogas ? Odsekogas bilo taka ,ne pametam da sum slusnal nekoj da imal problem , cak se ima i tolerancija i koga izlezat dozvolite so vadenjeto na istite .Se razbira za tie sto sekoja prethodna godina imale regularna dozvola . .
Pravno da , ispajgame krivolovci ama dali sme ?E druga prikazna e ako e na voda nekoj koj nemal lanska dozvola . .. . A problem e golem ..... uste malku ce stasa vreme da se odi na som na uliv... aj odi so lanska tamu ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 8:46 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
keltan ne zaebvaj, sovesterkive i ibaa mamamta na ribata poslednive 3 god,, eden delikvent na mavrovsko ezero 100kg fatil popadika lani na mrezicka...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 8:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
Crven НапишиCOLON
Stole НапишиCOLON
Борис,
Од каде ги препиша овие градации за криволов ?? Во Закон така стои ???
Не се препишани, туку напишани од мене (мое лично етичко резонирање), а дека има градација и во закон ако сакаш има градација ќе ја најдеш во Казнените одредби за нешто се казнува повеќе, за нешто помалку

А за новогодишни бојници, да крив сум, во кој степен секој нека си протумачи сам, Дали водата кај што сум ловел има концесија - има, дали има концесионер - има, дали имам право да ловам на вода која има концесионер и концесија имам, зошто државата и концесионерот не ми овозможиле да извадам дозвола - прашај ги нив....тоа не ме пере 100%, ама јас сум најдоле во синџирот на одговорни

А ти бидејќи шириш некоја пропаганда на светец, ќе си признаеш дали си ловел риба во годините кога немаше концесии скоро никаде или се замонаши во некој манастир ? и ќе се запрашаш дали бојничињата и кленчињата кои си ги фатил се во мерка, или не ? Нема светци Столе, има борци за убави работи и оние кои не им чуе за ништо, си свиркаат и си тераат.

За светци ќе зборуваме знаеш кога, на оној другион свет кога ќе констатираме дека во Македонија веќе нема вода без концесија (ниту еден ден во годината)- одговорен државата, каде што сите концесионери се од убави за поубави- одговорни концесионерите, каде сите води се полни со риба - одговорно општеството, каде што поимот мрежари и харпунаши ќе бидат историски поими - одговорни државата, концесионерите, рибарите, општеството,....е тогаш ќе дојде ред некој и од рибарите да направи “светци“ т.е да не грешат во ниту едно поле и во ниту еден ден од годината и во ниту еден час од денот
Hm . . .a onaj sto pred 2000 g. so kosnica polna riba go hranel cel narod :D

Znaes sto mi smeta kaj tebe ? Nekoj ti ja napolnil glavata deka mrezariti , harpunasite , vesterite se pricina sto ete mislis deka nasite reki , ezera se siromasni so riba a nikako i nikogas da gi spomenes ovie za mene uste poopasni kvazi-sportski ribolovci so legalni dozvoli koi sekojdnevno nosat deset pati povejce riba od dozvolenoto doma i taa ednodnevna kolicina riba e 1000 pati pogolema od godisniot ulov na site krivolovci so nedozvoleni sredstva kako so SERTME na primer :D



eh..eh sto kaza sega :?:

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 9:08 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Kazav mnogu ! Kazete mi za eden primer na kaznet sportski ribolovec so redovna dozvola koj ponel prekumerno ulov ? Kazete mi eden primer na kaznet so vesterki ... 80% od regularnite-so dozvola ribari imaat vo rancite vesterki ..ma 95 % a gi ima 100 pati povejce takvi od mrezari . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 9:50 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Келтан јас не сум преселен во Македонија од Лапонија пред неколку години,па тек сега се запознавам со македонскиов риболов....нема што мене некој да ми ја полни главата, јас добро знам што прави 100, 500 или 1000 метри мрежа, посебно ако ја поставуваш секој трет ден, пред некоја година имаше километар ипол мрежа на Велешко, знаеш што се прави со тоа, се преградува цело езеро, а риба со трактори се носи,....а знаеш кога мрежарите се најактивни...за време на мрест кога рибите им доаѓаат пред куќите, во плиткото......колкава е тогаш штетата можеш да претпоставуваш.......знаеш што прави динамит кога ќе се рокне во езеро, ако незнаеш, побарај на youtube сигурно ќе најдеш.....тие чичињата со сертмиња кои ги оправдуваш знаеш што прават (сигурен сум дека знаеш) еве ти еден пример, јас еден ден ловам на Црн Дрим цел ден едвај кило плашки, доаѓа чичето од другата страна, фрла сертмето и неможе да го извади, буквално неможе да го извади, можеби имаше 30-40 кила риба во сертмето......оние во Кичево со харпунине знаеш ли што праат сега, еве што прават
[ img ]
ја рока пастрмка од 5 кила, а со 10.000 икра чорба праи, кога ќе рокне едно 30-40 такви, ти рачунај понатаму...

и ти сето ова го споредуваш со риболовец на трска, чоек тебе или совеста не ти е чиста, или нешто друго е проблемов со твоиве ставови

П.С да не мислиш дека ги бранам риболовците со трска, не ги бранам и ги осудувам, ама молимте не ставај чудни споредби


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 9:58 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Pak istoto ..samo tie se krivi :D Abre ednas da spomenete i osudite kvazi -sportistite .Kakov si ti ili kakov sum jas ..drugi neka kazat :D Sum videl jas se i sesto bre prijatele i zatoa i pisuvam .Najgolemi stetnici se onie zad maskata na trskata i dozvolata 1000 % sum siguren ! Toj sto ja pustil taa 1.5km mreza lesno ce go fatis .. ajde fati gi i osudi gi ovie medju nas .. FANTOMIVE ?

PS .Ovaj pojma nema so harpunov,amater e :D mu trebaat naocari poprecizen dest pati ce bide :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 10:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON

PS .Ovaj pojma nema so harpunov,amater e :D mu trebaat naocari poprecizen dest pati ce bide :lol:
тежок аматер, највероватно кратко време со харпунот во рака,
1во. харпунот е со 75ка должина и е прилично од најевтините ( алуминиум тело ) кои што имаат многу слаб домет и слаба акција односно моќност а дебела стрела ( 8мм ) што за овој харпун и неговата моќност е претешка
2ро. кога пукаш со харпун над вода во вода, влегувањето на шипката- стрелата во водата ја изместува траекторијата на движење и значително многу се успорува
3то. ластиците и начинот на кои што се поставени се ШКАРТ невиден, со 1 циркуларен ластик имаш многу поголема моќност него ли со паралелна глава
4то. од 100 пати пукање МОЖЕБИ еднаш ќе погоди ама големо МОЖЕБИ со ваков пристап, а ќе окапе у река добри 3 саати за тие 100 пукања

НИШТО ОД ОВОЈ, СЕДИ ДОЛЕ КЕЦ :D

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum