www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 5:41 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS13»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 1:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Aha i sega znaci sekoj ribolovec e KRIVOLOVEC taka :?: :?: :?:

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 1:24 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maр 30, 2011 3:46 pm
МислењаCOLON190
Inaku za Dojran i 5000 den da bide pak ke ima koj da ja kupi.Bev vo septemvri nekolku dena i gi gledav sekoj den isti ludje koi so meseci sekoj den lovea na ezeroto.Pred satorite kade spijat red se cekase za kupuvanje riba.Tie denovi dobro izleguvase riba taka da dozvolata ja vadea od dva dena ribolov 20kg x 150den i gi vadat parite za godisna.Ednostavno golema grupa na ludje taka pecalat plata.[/quote]

bas Taka e kako sto opisa,tie lugje i 10,000 ke ja platat nim nisto ne im znaci,


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 1:39 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Зависи што подразбираш под Криволов, јас подразбирам лов со сите оние средства со кои е забрането со закон Мрежи, Мрежички, Динамит, Харпун, Пушки, Вили и остали средства и тоа е според мене вистинскиот криволов кон кој треба да се насочи борбата

Поблага форма на криволов, може да се подразбере и ловење со трска на води каде што има концесија, каде што имаш и дозвола, но ловиш риба која е во мрест, значи си штетник за многу идни поколенија

Поблага форма на криволов, може да се подразбере и ловење со трска на води каде што има концесија, каде што имаш и дозвола, но си изловил купишта риби и сите си ги земал, што значи и тука си до некаде штетник

Уште поблага форма на криволов, може да се подразбере и ловење со трска на води каде што нема концесија, (не зборам за ловење во мрест) иако и тоа од аспект на уништување на рибниот фонд нема благе везе. Пр. ловиш само за мерак и враќаш назад што си уловил

Најблага форма на криволов, ако воопшто може да се каже криволов, ти е ловење со трска (не зборам за ловење во мрест) на води каде што има концесија, ама на кои немаш дозвола, или пак нема теоретски, ниту практични можности да ја извадиш истата, тоа ти е како сега кога никој нема дозвола во Македонија


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 2:00 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maр 30, 2011 3:46 pm
МислењаCOLON190
Поблага форма на криволов, може да се подразбере и ловење со трска на води каде што има концесија, каде што имаш и дозвола, но си изловил купишта риби и сите си ги земал, што значи и тука си до некаде штетник


gledano 90% od ribarite pravat po nekoja greska namerno ili ne namerno i moze da se kaze deka se krivolovci ?
retki se lugjeto sto 100% se cisti i se ribolovci po site pravila i propisi bez razlika dali ke ribolovis na nasa voda ili nekade u komiluk pravla si se pravila {pred se licni }ako gi pocituvas doma ke gi pocituvcas i von nasava teritorija,nekoj si stava etiketa deka e FATI PUSTI da ama kade i koga dali toa vazi za sekoja vrsta na riba ili ne samo na odredena vrsta { primer pusta KRAP a zima SOM ili MRENA } kakva titula ima toj kakov ribar e ima se osven pusti.
KONCESIJA pravila na igra na revir koj go zele poribuvanje i site ostanati i popratni zaebancii se pocituvaat sekade NE,ajde ke mu odzememe na ovoj koncesija pa dodeka DA SE DODELI nova ke pomine godina dena,koj STRADA RIBAROT :head_bang: :head_bang: da a na koj mu e pogodeno najmnogu KRIVOLOVECOT si ja brka rabotata posteno bez strav deka nekoj moze od nekade da dojde od nekoja kapina ili zbun da mi skokne deka moze mreza da mu zeme i site drugi gluposti a ti kako spotrski ribolovec odis na voda da si gi otrgnes mislite od glava da gi zaboravis site problemi da se napies rakiice na raat da izedes kolbavce na zar peceno ti ide nekj i ti vika OP GLOBA OD 1000 EVRA zosto nemaKONCESIONER,ma kako i da e VRTI SUCI PAK RIBAR STRADA


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 2:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Site reportazi na nasi vodi za 2014 se KRIVOLOV, jas ne podrazbiram NAJBLAGA forma na KRIVOLOV toa ne postoi, KRIVOLOV e krivolov i toa e toa. Nema MARKICI izlezeni za 2014 godina, bez MARKICA dozvola nemozes da IZVADIS toa e toa. Jas BUDALA li sum sto idam na GOGOMOND i tepam 40km za da lovam u toa barata :?: :?: :?: :?:

Crven НапишиCOLON
Најблага форма на криволов, ако воопшто може да се каже криволов, ти е ловење со трска (не зборам за ловење во мрест) на води каде што има концесија, ама на кои немаш дозвола, или пак нема теоретски, ниту практични можности да ја извадиш истата, тоа ти е како сега кога никој нема дозвола во Македонија

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 2:09 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Борис,
Од каде ги препиша овие градации за криволов ?? Во Закон така стои ???

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 2:19 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Stole НапишиCOLON
Борис,
Од каде ги препиша овие градации за криволов ?? Во Закон така стои ???
viewtopic.php?f=42&t=4527&start=10

Во која градација спаѓа ова ???

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 2:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Najblaga forma na krivolov :? :? :? :? :?

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 2:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
se dodeka ne se organiziraat i sprovedat rabotite okolu potrebnite dokumenti (legitimacii, dozvoli ...) kako sto treba i navremeno (pred istekot na vaznosta na momentalnite dokumenti (legitimacii, dozvoli...), pred zakonot site ispaga deka pravime prekrsok.
ova epten ne e vo red i ednas treba da mu se stavi kraj!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 2:41 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maр 30, 2011 3:46 pm
МислењаCOLON190
koj i kako ke stavi KRAJ????
se dodeka nekoj ima interes od ovaa KRAJ tesko deka ke mu se stavi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 31 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum