www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Oкт 01, 2024 6:14 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5455565758ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 27, 2013 4:04 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Mozes li da ni kazes naslovot i avtorot na knigata i koga e izlezena ?
Првите две се научни трудови редко ке се најдат на нет
третата е принтана верзија може ке се најде на нет..

1. Yassuo Kashara, Nobikazu Kamoto - 14 april 1988
2. A. O. Kasumyan, A. M. Kh. Morsi - Moskva -1995 Oktomvri
3. Big fish bait secrets - Pete Boughton - 1998

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 27, 2013 4:22 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Ајде вака.. ке пробам кратко да објаснам зошто сквид октопус како комбинација од солар работи..

Се заснова на природен екстракт од Триметиламин Н Оксид природна супстанца која ја имаат морските риби, школки, октоподи итн... концентрирана има мирис на раскапани октоподи.. школки и ракчиња..
Тоа е оној мирис кој е остар и кој рибен пазар у јапан смрди..

Природно соединение кое крапот го детектира дури и во најмали размери

Соларовиот сквид е во основа вид на киселина која ја дисбалансира неутралната пх вредност на самата прихрана т.е. од неутрална ја прави по кисела или од база ја прави по неутрална

Пх вредноста на цревата и дигестивниот тракт на крапот се движи помеѓу 8-9 на скала од 0-14 пх..
За послесно да свари треба по кисела да е храната..

Соларовиот сквид имам додаток на уреа и на амоњак.. за да се зајакне во концентрација тоа е таа една линија која ние ја мирисаме.. кој мириснал знае..

Е сеа најголемиот парадокс во сево ова е што соларовиот сквид воопшто нема арома од сквид или октоподи.. ама грам нема
затоа што октопод, лигња, ракчиња итн.. воопшто на нас не ни мирисаат така.. ниту пак крапот знае што е тоа .. меѓутоа..
слатководните ракови и полжави со кој се храни во многу мали дози имаат Триметиламин Н Оксид - е тука е врзонката со морскиот.. тој е идентичен во акватичниот свет сегде..

Инаку на солар аромата базата е вештачки моно содиум глутамат со амоњак и уреа..

И тој моносодиум глутамат кој го содржи исто е тригер за хранење и атрактор...

Кој мисли дека ова е премногу навлегување во што и како крапот прави и јаде.. е во право.. ама мене ми е интересно.. и ме интересира.. имам прочитано тон материјал.. со еден куп прави органски хемичари дискутирано.. па дури имам чат пат и лабораторија на располагање..

сево ова е џабе ако не си на вода.. ама добро е во зима да си го вежбаш мозокот.. :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 27, 2013 12:17 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
:o :o :o
:lepi: :lepi: :lepi:
:~~ :~~ :~~

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 27, 2013 3:07 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 16, 2012 11:59 pm
МислењаCOLON487
Sto se zamarate koe od sto e ima luge koi se plateni da mislat i da
Nie ribarite samo treba da se pridrzuvame kon upatstvata i da si fakame kako site normalni


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 29, 2013 2:11 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Keltan НапишиCOLON
marks НапишиCOLON
Ловел и ќе лови. Ни повеќе но ни помалку од некои тешки миксови предозирани со хемија. Трагедијата е што кога се докажува тоа во пракса или си сам на езеро на слободен риболов и зависи од многу други фактори или пак на натпревар со многу екипи зависи пак од многу други надворешни други фактори (време, место, количина и вид на риба, раката што ќе извлече .....). Убавото е што со ситни додатоци го има она што е основа во сите Ваши пресметки за протеини, минерали, масти, витамини .....
Запек ќе фати или нема да фати, зависи и од други работи. Поентата е дека можеш да бидеш ефикасен и на поедноставен начин.
Овие две работи ги ставате во сите миксови, во сите комбинации. Како може некаде само пченката да е поефикасна од било каква бојла. Треба да се проба. Проблемот е сепак, делумно и во самодовербата.
Eve jas na sto lovam i ce lovam se dodeka mozam da gi nabavuvam vo najbliskiot market ovie raboti . . .

4 x 55 gr. ovesna kasa od vitalia so vkus na malina
150gr. crvena hrana za papagal
200gr. carevno brasno
200gr. INSATANT palenta
100gr. GRAHAM brasno za leb
100gr. mleko vo prav

--------------------------------------------------------------------------
1 lajca proso
1 lajca leneno seme
10- ml. maslo od carevka
10- ml. ribino maslo od apteka so vkus na jagotka ..inace toa e COD Liver oil . .. .
1 sisence aroma jagoda , onaa za slatki . . . MORAM da ja stavam , inaku sin mi ne mi ide so mene . .. . .moderen e . . .
polovina lajce od kafe aminokiselini od INTROVIT A + WS ...ova WS e vazno . . znaci rastvorlivi vo voda

jajca odprilika 6-7 od golemite , onie prva klasa kako li gi vikaat , po potreba dodajte carevno brasno ili malku voda ako e suvo . .

Secer ili sol nema potreba , procitajte na kesata od ovesnite kasi sto se ima vo niv i ce vi bide jasno . . dobro , komu kako . . . A najubavo prigotvete edna i izedete ja . . .. . jas kupuvam duplo 4 kesi za krapovite 4 za sin mi . . . .hehe
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRIPREMA

Brasnata ubavo izmesajte gi , ama ubavo ...positnite cesticki se lepat za pokrupnite . .. . .. . .Najubavo na kraj seto nazad vo0 zdrava kesa , naduvajte ja , usucete rackite i ubavo protresete ja , prosoto i lenenoto vo niv se razbira .
Odvojte gi zolckite nastrana i dodadete gi maslata i ubavo AMA ubavo izmatkajte so viluska da emulgiraat kako treba , belkata isto dobro izmatkajte so viluskata i potoa pomesajte gi zaedno .
Aminokiselinite , rastvorete gi vo pola case za rakija voda .I ova treba dobro da se izmesa se dodeka ne vidite ni edno zrnce vnatre.Dodajte gi na jajcata i pak ubavio izmatkajte .. na kraj dodadete ja kesata so boja , onaa za torti , edna kesicka e taman .

Mesajte ja smesata ubavo i podolgo vreme , dodeka ne prekine da se lepi na race ..potoa stavete ja vo najlonska kesa , zavitkajte ja i ostavete neka stoi , barem edno pola saat ..i udrete na rolerot ili na dlankite .Se rolaat preubavo koja god dimenzija sakate da bidat i 8mm ako treba ! I na raka i na roler . . .

VARENJE

JAS gi varam vo dosta golemo tendzere i vo vodata edna lazica sol i stavam odednas po 30 - tina boili , nekogas i povejce .Vodata prekinuva da vrie samo nekolku sekundi ...Se digaat za okolu 1.30 do 1.45 min. Od koga se dignat gi ostavam da se varat uste ramno DVE minuti . . . ova e vazno da go napravite da se svarat brasnata kako treba .Probajte pcenicen griz varen samo 1.5- 2 minuti i ce vi bide jasno sto pisuvam . . . VKUS treba da ima toa sto se jade I toa e toa . Susenje i na voda . I nemojte odma pod nos da gi mirisate i da kazuvate basni dali cinat ili ne . . . VKUSNI se kako vasinata torta , proba edna i nema nazad . . .. .
Posto ima mleko vo prav ne traat premnogu dolgo , zatoa spremajte gi pred ribolov ....ili zamrznuvajte gi vednas koga se isusat . ..POEVTINA boila , amin . . . .

I ako ne ulovite ili nema krap ili ste utnale mestoto i vremeto .. . . .ova LOVI 1000000000 % i vo ladna i vo topla voda !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I zaboravete deka vi treba SOLAR za da lovite krapovi . . . .
http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.304 ... roda---zob

Zobeno brasno , izvor na kalcium i drugi minerali .Zitarica koja sodrzi najmnogu masni kiselini ..oleinska i linolenska . . . Bogat e i so vlakna .SOSTAV na jaglenhidrati . .skrob/vlakna e takov da tie sporo se varat i sporo vleguvaat vo krvta , sto znaci stalen izvor na energija , bez nagli promeni na secerot vo krvta . . . E sega vo ZOBENI SNEGULKI . . .. energija ima malku pomalku zatoa sto vo takov oblik sodrzat minimalni kolicini tecnost !

Zosto li ja saka krapot ovaa boila :D Ajde petel sto drugo ima sto saka ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 29, 2013 3:06 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
I uste ovaj posleden moj post vo krapskiot del :D Ce se kurtulite od mene , sepak sum jas zakoraven somdzija . ..krap lovam retko ,samo koga doma im tekne kolku e vkusen na furna pecen . .. :D

Prednost na zitaricite vo boilata e sto imaat INSTANT reakcija kaj krapot .Najverojatno zatoa sto vo svojata okolina krapot nema priroden izvor na hrana bogata so jaglenhidrati i proteini od bilno poteklo , da i tie se dosta vazni .... :D Jaglenhidratite za krapot se izvor na energija . . . A vlaknata koji gi ima vo zitaricite mu go podobruvaat varenjeto . . .
I za kraj , ona sto jas sum go primetil niz godinite . . sakas da lovis povejce .. AMA pomali krapovi PROTEINI povejce vo boilata . Sakas da lovis pomalku AMA golemi / koga pisuvam golemi mislam nad 10 kg ....... / kolku mozes povejce natrpaj vo boilata jaglenhidrati . . Najverojatno e taka poradi faktot deka na pomaliot , positniot krap mu trebaat povejce proteini za rast .. . Dodeka krupniot krap nema tolkava potreba od belkovini . . . . Taka mislam jas , ama i kolku sum cital , a sum cital mnooooogu /sakam da znam / taka veli i naukata za krapot . . . :secret:

I tuka sega doajga onaa boila od modernive .. :D BALANSIRANA . .valjda podednakvo da lovi i mali i golemi krapovi ?? Ete im ja , mene ne mi treba .. sakam samo golemi krapovi :volku_golema:

Tolku od mene , pozz do site krapcii , moderni i zaostanati kako mene , otidov da baram somdzii da si muabetime zimava :D Konecno ce kurtuluvate od mene :D Ve ostavam na zajakot veleski ..star petel ama tesko da izvleces nesto od nego . . . :howitz:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 29, 2013 10:25 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Prvo nepostoi selekcija na krap so mix,toa mizim asam da ti baam.Vtoro e deka nema pravilo nikogas.Mixot ti go odreduva temperaturata na vodata i godishnoto vreme barem jas taka se vodam.Na nenapadnati vodi veek napisav najprostoto e najubavo zosto e najpriblizno na ona so stoe 100 godini ranet-pcenkata.edina nametnata najstara hrana na krapot.

Sekoj si ima nekoj negov dobiten mix i suludo e da kazuvame deka mojot e najdobar.Koga ke bideme site na edna voda i sekoj ke go koristi svojot mix-citaj boila togas ke se vidi na cija boila najubavo jade.Povtorno toa neznaci deka e majstor zosto istata boila na druga voda moze da ne ja pipne

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 29, 2013 10:53 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Ова е нешто ново. Селекција на структура на микс според големината на крап??? Се претпоставува дека големината на крапот единствено влијае на искуството и онаа прочуена негова секундарна меморија, ако може така да ја крстиме. И тоа е знак на прашање. Секој крап има потреба од протеини и јаглени хидрати, па и маснотии. Јанко е потполно во право кога вели дека тоа е прашање на температура на вода т.е. годишното време. Џабе не викаат дека зимно време и рана пролет нема да се изнапецкаш ако ловиш со тешки меснати бојли, па тогаш повеќе се оди на птичја храна и јаглени хидрати. Тоа е примарно, а сепак влијаат и други работи како PH вредности, густина на рибна популација (конкуренција за исхрана) видови на риби .....

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 29, 2013 11:13 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Keltan НапишиCOLON
Najverojatno e taka poradi faktot deka na pomaliot , positniot krap mu trebaat povejce proteini za rast .. . Dodeka krupniot krap nema tolkava potreba od belkovini . .
Darko Zupanic-Cezar :mrgreen:

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 03, 2013 8:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Зимни боили :fishing: :fishing:

[ img ]
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5455565758ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum