www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 30, 2024 11:28 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4950515253ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 16, 2013 11:24 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Интересна боја :mrgreen:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 16, 2013 11:45 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
A be petel ti go zemale mixot samo sto ti stavas 40% mleko u prav :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 17, 2013 5:05 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
JaneMK НапишиCOLON
A be petel ti go zemale mixot samo sto ti stavas 40% mleko u prav :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:
Мојот ли.. ја вакви глупи миксови во живот немам помислено да напраам а камо ли да сум напраил нешто вакво..
соја и пченка и запек..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 23, 2013 11:39 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Ловел и ќе лови. Ни повеќе но ни помалку од некои тешки миксови предозирани со хемија. Трагедијата е што кога се докажува тоа во пракса или си сам на езеро на слободен риболов и зависи од многу други фактори или пак на натпревар со многу екипи зависи пак од многу други надворешни други фактори (време, место, количина и вид на риба, раката што ќе извлече .....). Убавото е што со ситни додатоци го има она што е основа во сите Ваши пресметки за протеини, минерали, масти, витамини .....
Запек ќе фати или нема да фати, зависи и од други работи. Поентата е дека можеш да бидеш ефикасен и на поедноставен начин.
Овие две работи ги ставате во сите миксови, во сите комбинации. Како може некаде само пченката да е поефикасна од било каква бојла. Треба да се проба. Проблемот е сепак, делумно и во самодовербата.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 23, 2013 11:59 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
marks НапишиCOLON
Ловел и ќе лови. Ни повеќе но ни помалку од некои тешки миксови предозирани со хемија. Трагедијата е што кога се докажува тоа во пракса или си сам на езеро на слободен риболов и зависи од многу други фактори или пак на натпревар со многу екипи зависи пак од многу други надворешни други фактори (време, место, количина и вид на риба, раката што ќе извлече .....). Убавото е што со ситни додатоци го има она што е основа во сите Ваши пресметки за протеини, минерали, масти, витамини .....
Запек ќе фати или нема да фати, зависи и од други работи. Поентата е дека можеш да бидеш ефикасен и на поедноставен начин.
Овие две работи ги ставате во сите миксови, во сите комбинации. Како може некаде само пченката да е поефикасна од било каква бојла. Треба да се проба. Проблемот е сепак, делумно и во самодовербата.



moras da razgranicis edno,,

mix ,,, e sostav za boila koj sam mozes da go sostavis i da ja opredelis negovata jacina i ostrina po svoja zelba,,+ hranlivosta i kvalitetot na samite sostojki,,

znaci moze mix bez hemija,, moze i mix so hemija,, ti si toj sto ja gradis boilata vo zavisnost od sto mix ke izgradis,,

nikogas ne moze pcenka da bide podobra od dobar kavaliteten izbalansiran mix,, a mix dobar i kvaliteten e dobra I KVALITENA BOILA,,

sto se odnesuva do fabrickite mix koi i sami ne se prepukani sohemija nego preostri so nivnite aromi , i tie moze da se balansariaat so toj tvoj neutral mix ti sto ke go izgradis, i da najdes nekoja sredina za koja ke mislis deka e sega e dobar,,,


ne postojat jaki mixsovi ,,postoi jaka hemija koja vleguva u jajcata i nejzino neracionalno koristenje , sto i samiot mix se rasipuva od nea i ja otrsgnuva ribata da se hrani so nego......
pazete sto stavate u jajcata, mixsot kolku i da e dobar posle se ke bide kasno,,,,i nema na zad, dodeka kaj mixsot ima i nazad i napred za da dojdes do toa sto go sakas,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 23, 2013 12:21 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
marks НапишиCOLON
Ловел и ќе лови. Ни повеќе но ни помалку од некои тешки миксови предозирани со хемија. Трагедијата е што кога се докажува тоа во пракса или си сам на езеро на слободен риболов и зависи од многу други фактори или пак на натпревар со многу екипи зависи пак од многу други надворешни други фактори (време, место, количина и вид на риба, раката што ќе извлече .....). Убавото е што со ситни додатоци го има она што е основа во сите Ваши пресметки за протеини, минерали, масти, витамини .....
Запек ќе фати или нема да фати, зависи и од други работи. Поентата е дека можеш да бидеш ефикасен и на поедноставен начин.
Овие две работи ги ставате во сите миксови, во сите комбинации. Како може некаде само пченката да е поефикасна од било каква бојла. Треба да се проба. Проблемот е сепак, делумно и во самодовербата.
Да ловел и ке лови.. но поентата е колку време пред да почне да кикснува..
правиот 50/50 микс како на ричворт не се состои само од две брашна, 50/50 е име но не и состав како што многу луге знаат.. 4 краља микс во основа е 50/50 микс.

250гр соја
250гр пченкарно брашно
250гр интегрално тип 1000 пченично
250гр гриз

И не е дека нема да лови, овие миксови се т.н. носачи на арома.. работат некое време 2-3-5 денови инстант.. и потоа пуф..
Заради користењето на овие миксови течните храни се измислија за да може да дадеш плус хранлив профил на миксот.

И на крај.. зависи што ти е целта.. дали 3 дена на вода каде што си сам.. или 3 дена на натпревар каде е нападната со хемија.. или 3 дена дружење на вода..
ЦитатCOLON
Убавото е што со ситни додатоци го има она што е основа во сите Ваши пресметки за протеини, минерали, масти, витамини .....
Тука си грешка затоа што не може да бувнеш птичја храна, млеко и уште две три работи и да добиеш одличен микс.. туку треба да поработиш на компонентите на самиот микс.. особено не за води кој имаат доволно или премногу природна храна..

Но ке се навратам пак назад во времето кога сите летавме по протеини а уствари требаше да летаме кон колку миксот е сварлив... :secret:

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 23, 2013 12:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
marks НапишиCOLON
Ловел и ќе лови. Ни повеќе но ни помалку од некои тешки миксови предозирани со хемија. Трагедијата е што кога се докажува тоа во пракса или си сам на езеро на слободен риболов и зависи од многу други фактори или пак на натпревар со многу екипи зависи пак од многу други надворешни други фактори (време, место, количина и вид на риба, раката што ќе извлече .....). Убавото е што со ситни додатоци го има она што е основа во сите Ваши пресметки за протеини, минерали, масти, витамини .....
Запек ќе фати или нема да фати, зависи и од други работи. Поентата е дека можеш да бидеш ефикасен и на поедноставен начин.
Овие две работи ги ставате во сите миксови, во сите комбинации. Како може некаде само пченката да е поефикасна од било каква бојла. Треба да се проба. Проблемот е сепак, делумно и во самодовербата.
Eve jas na sto lovam i ce lovam se dodeka mozam da gi nabavuvam vo najbliskiot market ovie raboti . . .

4 x 55 gr. ovesna kasa od vitalia so vkus na malina
150gr. crvena hrana za papagal
200gr. carevno brasno
200gr. INSATANT palenta
100gr. GRAHAM brasno za leb
100gr. mleko vo prav

--------------------------------------------------------------------------
1 lajca proso
1 lajca leneno seme
10- ml. maslo od carevka
10- ml. ribino maslo od apteka so vkus na jagotka ..inace toa e COD Liver oil . .. .
1 sisence aroma jagoda , onaa za slatki . . . MORAM da ja stavam , inaku sin mi ne mi ide so mene . .. . .moderen e . . .
polovina lajce od kafe aminokiselini od INTROVIT A + WS ...ova WS e vazno . . znaci rastvorlivi vo voda

jajca odprilika 6-7 od golemite , onie prva klasa kako li gi vikaat , po potreba dodajte carevno brasno ili malku voda ako e suvo . .

Secer ili sol nema potreba , procitajte na kesata od ovesnite kasi sto se ima vo niv i ce vi bide jasno . . dobro , komu kako . . . A najubavo prigotvete edna i izedete ja . . .. . jas kupuvam duplo 4 kesi za krapovite 4 za sin mi . . . .hehe
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRIPREMA

Brasnata ubavo izmesajte gi , ama ubavo ...positnite cesticki se lepat za pokrupnite . .. . .. . .Najubavo na kraj seto nazad vo0 zdrava kesa , naduvajte ja , usucete rackite i ubavo protresete ja , prosoto i lenenoto vo niv se razbira .
Odvojte gi zolckite nastrana i dodadete gi maslata i ubavo AMA ubavo izmatkajte so viluska da emulgiraat kako treba , belkata isto dobro izmatkajte so viluskata i potoa pomesajte gi zaedno .
Aminokiselinite , rastvorete gi vo pola case za rakija voda .I ova treba dobro da se izmesa se dodeka ne vidite ni edno zrnce vnatre.Dodajte gi na jajcata i pak ubavio izmatkajte .. na kraj dodadete ja kesata so boja , onaa za torti , edna kesicka e taman .

Mesajte ja smesata ubavo i podolgo vreme , dodeka ne prekine da se lepi na race ..potoa stavete ja vo najlonska kesa , zavitkajte ja i ostavete neka stoi , barem edno pola saat ..i udrete na rolerot ili na dlankite .Se rolaat preubavo koja god dimenzija sakate da bidat i 8mm ako treba ! I na raka i na roler . . .

VARENJE

JAS gi varam vo dosta golemo tendzere i vo vodata edna lazica sol i stavam odednas po 30 - tina boili , nekogas i povejce .Vodata prekinuva da vrie samo nekolku sekundi ...Se digaat za okolu 1.30 do 1.45 min. Od koga se dignat gi ostavam da se varat uste ramno DVE minuti . . . ova e vazno da go napravite da se svarat brasnata kako treba .Probajte pcenicen griz varen samo 1.5- 2 minuti i ce vi bide jasno sto pisuvam . . . VKUS treba da ima toa sto se jade I toa e toa . Susenje i na voda . I nemojte odma pod nos da gi mirisate i da kazuvate basni dali cinat ili ne . . . VKUSNI se kako vasinata torta , proba edna i nema nazad . . .. .
Posto ima mleko vo prav ne traat premnogu dolgo , zatoa spremajte gi pred ribolov ....ili zamrznuvajte gi vednas koga se isusat . ..POEVTINA boila , amin . . . .

I ako ne ulovite ili nema krap ili ste utnale mestoto i vremeto .. . . .ova LOVI 1000000000 % i vo ladna i vo topla voda !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I zaboravete deka vi treba SOLAR za da lovite krapovi . . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 8:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
JaneMK НапишиCOLON
neutral e kade nedominira nisto.Pticji e koga 40-50 % i povek od mixot e pticja hrana,ako ima dodatoci na mesni komponenti e mesen,ako ima dodatoci na krem komponenti e kremast itn,itn,ama ne e ovde temata za toa
OK,
A kako se vika primer 30%brasna od zitarici(neutralni),35%pticja hrana i 35% ribni(mesni brasna)ili obratno 35/35/30 ??

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 8:55 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Mesen

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 25, 2013 8:56 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Pa posle ke se cudime sto na keltan boilata mu sedela dva dena bez problem.a be ova zid beton nemu e raven :D :D :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4950515253ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum