www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 3:29 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trokraki jadici
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 08, 2011 10:50 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Kvalitetni nema.
Baraj na internet.
Samo pazi ne se vo goleminata tuku ima i nesto vo debelinata na materijalot od koja e napravena t.e. nivnata cvrstina.
Pretpostavuvam deka ti trebaat za somce pa preporacuvam Owner ST 66 ili 76 tie ti se x4 i x5 podebeli od normalnite.
[ img ]

[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trokraki jadici
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 08, 2011 10:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Taa e таа Сашо ;) Кај Саки ги видов...за Ебро само од тие ;) ;) 4x ,5x ;) Јас ги користам 2х и ме служат перфектно за штуката.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trokraki jadici
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 08, 2011 10:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Poliz НапишиCOLON
Taa e таа Сашо ;) Кај Саки ги видов...за Ебро само од тие ;) ;) 4x ,5x ;) Јас ги користам 2х и ме служат перфектно за штуката.
Кој е Саки ? Како да стапам во контакт?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trokraki jadici
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 08, 2011 11:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Баџо НапишиCOLON
Poliz НапишиCOLON
Taa e таа Сашо ;) Кај Саки ги видов...за Ебро само од тие ;) ;) 4x ,5x ;) Јас ги користам 2х и ме служат перфектно за штуката.
Кој е Саки ? Како да стапам во контакт?
Не е продавач ;) тоа ни е пријател од Грција,со кој одиме заедно по риби.Ама фанатик за сом,кој секоја година обавезно оди на Ебро по 7-8 дена,во потрага по рекордни сомови.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trokraki jadici
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 10, 2011 9:37 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Сеп 14, 2011 2:47 pm
МислењаCOLON199
Definitivno trokrakite za som treba vnimatelno da se odberat,sum imal nekolku ispravanja na trokraki od som na standarnite trokraki koi mozat da se kupat kaj nas.Bravo za slikovitiot predlog :!:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trokraki jadici
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 9:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Dali ja vadite prednatra trokraka i zosto?????

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trokraki jadici
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 3:36 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
saso НапишиCOLON
Znam deka postojat vakvi alki koj pri odreden otpor se otvaraat i dokolku e voblerot zakacen, ne go gubis neko tuku samo trokrakata. Ne sum gi koristel no mislam deka nema potreba od ova.
A sto ako zakacam nekoe somce od 10 kila a alkata mi e za otpor od, na primer 7 kg.
Ma podobro neka odi nekoj vobler jabana otkolku da izgubam nekoe dobro parce. ;)
Saso , mi se cini deka voopsto ne ste razmisluvale KAKO toj sistem trska -konec - masinka - vobler -alka - tokuka funkcionira :hit_head:
I sto koga dojde somce od 10 kila a alkata ili konecot ti nosi samo 7kg ? Sto ce pravis , ce go digas vo vozduh so trskata pa da popusti alkata ? Koj problem imas ako e alkata samo 7 kg ? Koj vo slatkovoden ribolov zategnal kocnica na 5 kg moze li da mi kaze nekoj ? I zosto i na koja trska bi ja zategnal tolku ?
Vidi , somce deset kila a alka od 7 kila ima vrska i ce popusti alkata SAMO ako somceto go DIGNES vo vozduh .....Vo voda nikogas nema da dojdes do tolkavo opteretuvanje ....
Zemete bre decki ednas trskite koj gi koristite , imate , spinerdzii krapzii site vie .Provnete konecot niz okca , vrzete vagata za nego , drugiot kraj vrzete za nesto pojako , odalecete se 5-6 metra i zapnete zdravo trskite ....a ako go nema vagickata onaj del sto ostanuva na maksimalnata tezina koja se postignala neka nekoj kolega GLEDA kolku kg vlecete . Samo vnimavajte da ne preterate i da pukne nekoja pa jas da vi bidam kriv . .. Napravete go TOA pa vratete se ovde da muabetime za toa .Samo ce se iznenadite SITE od krapcii do spinerdzii koga videte KOLKU silni ste Vie i kolku teret krepat trskite vo tie momenti ....

PS . Imam nekade pakovanje takvi alki , ama nikogas ne gi staviv ... .99% od voblerite sto sum gi gubel bile ili zdravo namotani na granka preku reka , ili klunot zaglaven pomejgu kamenja , koga zapnala trokuka se sum vadel zatoa sto pod 30 lb PP ne sum ni koristel , a najcesto 50lb . . Inace toa e legura titanium nikel .... popoznat kako celik so memorija .............

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trokraki jadici
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 5:12 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
dupli post ...............

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trokraki jadici
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 5:15 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kompir99 НапишиCOLON
Dali ja vadite prednatra trokraka i zosto?????
Eve kolega kompir99 ...zosto ja vadam prednata trokuka
Keltan НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Ме изнасмеа Ненад :)

Келтан, јас не сум вадел никад средна трокука. Вака размислувам... Чим производителот ставил, кој сум јас да ја вадам
Ne znam koj si ti da ja vadis .....ama jas ja vadam ,A mozes i vaka da razmisluvas ...boli ga uvo majstor Ujka za ribite , povazno mu e da lovat sto povejce riba negovite vobleri .... :D
Vidi , kometiraat bez da procitaat postovite , temata . Jas ubavo imam napisano na KOJ vobleri sum vadel predna trokuka .DA predna posto ima uste samo zadna ..znaci dve se ! Znaci na volber za klen do 5cm dolzina , posebno na kruska oblik . Pricina ? Koga e klenot aktiven se lovi na skoro sekoe frlanje / barem tamu kade jas sum go lovel / klenovi od 300 grama pa nagore .... i imas klenovi zakaceni na milion razlicni nacini ...zadna vo usta predna vo oko ..dvete nadvor ,dvete dlaboko vo ustata , edna pak vo oko ili vo skrga .. . .. sekako .....I golem PROBLEM e da gi oslobodis , posebno ako ti e stalo toa da bide so sto pomali ostetuvanja a mene mi e vazno toa . VTORA pricina isto vazna za mene . Posto akam po reka i klenovite gi pustam tamu kade sum gi ulovil gi osloboduvam od trokukata BEZ da go digam vo vozduh ili da go zemam vo race .Samo navedni se , klestata i CAK ... adio mare !Treta pricina , rizikot da krkam trokuka vo raka go namaliv na NULA . .. . Sum probal isto so smackuvanje na kontrite , niti eden ne padnal poradi toa ..... AMA ako se dve trokuki problemot so ostetuvanje i tesko otkacuvanje ostanuva . .. .
I pak ce povtoram , ne sum primetil deka imam povejce promasuvanja ili otkacuvanja na ovaj nacin so edna trokuka .... Ama stetata vrz klenot mi e namalena na minium .
I nisto ne ve kosta ni VAS da probate , ako vi e stalo za klenot se razbira . .Potoa skokajte na mene ....dali znam sto pisuvam ili ne . . .A ako primetite deka ne vi se kaci ili vi se otkacuva so edna .. vratete trokukata .
I razmislete kakva usta ima klenot i kako gi lovi ribcinjata .. . .
Klenot na ezero se lovi i na kasicinja ...kako Toby da recam / mene najdobro mi se pokazal Little Cleo / Kolku i kade imaat trokuki i kako ste zadovolni od kacenje ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Trokraki jadici
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 8:24 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Cekaj malku ne razbiram, ja vadis prednata trokaka od cisto humana pricina ili radi podobar uspeh vo ribarenjeto....

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum