www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 11:31 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 05, 2011 10:44 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Читам на тема што ќе се прави за викенд 8-9.октомври и некој напиша "викендов ќе врне,сите ќе седиме дома"па ме инспирира да поразговараме за ДОБРИТЕ временски услови како и за условите на терен.Порано почесто одев на Дебарско,набрзина ќе влеземе во чамец,ќе се утепаме од фрлање,ќе фатиме едвај некое рипче и кога ќе се вратиме на обала обавезно се наоѓа некој стар кинески мудрец кој ќе ни рече:
СО КОЈ ПАМЕТ И ВИЕ ПО РИБОЛОВ,ГЛЕДАТЕ ДЕКА Е ПОЛНО ЕЗЕРОТО :ugeek:
Ние така утепани се враќаме дома и се окривуваме како тоа не сме прашале дали е полно езерото пред да тргнеме.
Следна прилика одиме и :?: езерото повлечено....таман.
Вледее еуфорија,влегуваме во чамец и на крајот на денот пак едвај некое рипче.Пак ќе се најде некој профа.кој ќе ни рече:
СО КОЈ ПАМЕТ И ВИЕ ПО РИБОЛОВ,ГЛЕДАТЕ ДЕКА Е ПРАЗНО ЕЗЕРОТО :ugeek:
Слични вакви коментари сум слушнал и дека ВРЕМЕТО Е ТОПЛО РИБАТА Е ПОВЛЕЧЕНА ВО ПОЛАДНИТЕ ПРЕДЕЛИ,ВРЕМЕТО Е ЛАДНО ЗАТОА РИБАТА НЕ Е АКТИВНА,РИБАТА НЕ Е ВЛЕЗЕНА ВО ЕЗЕРОТО,НАДОЈДЕНА Е РЕКАТА- РИБАТА БЕГА ВО МИРНО,МАЛА Е РЕКАТА-РИБАТА БЕГА ВО ВИРОВИ, ПУШТЕНА Е ТРЕСКА,СЕ УТЕПА ОД ВРНЕЊЕ,КАПКА НЕМА ПАДНАТО ДВА МЕСЕЦА,ПОЛНА МЕСЕЧИНА,ДУВА ЈУГ...
Незнам колку од овие "изговори" се универзални и имаат вистинско значење а колку се производ на нашата фантазија :shock:
И за да не биде оваа тема рекла-казала тогаш ајде вистински(академски) да се потрудиме да одговориме кој услови влиаат на активноста на рибата и од кој причини.Еве за да го разбие мразот можда Тапа може да каже збор-два за влиание на водостојот на Дебарско,Лепи за влјание на ветерот на Охридско,Перун за пуштање на Треска,и сите останати...
Само без неосновани мудрости ве молам.Не ми треба уште еден стар кинески мудрец :shock: :mrgreen:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 05, 2011 12:06 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Da, sekogas ima izgovori za los riboloven den. No i sekogas baram pricina zosto sum pominal dobro bas toj den.
Sigurno ima pricina no nikogas ne e edna tuku kombinacija od poveke.
Oblacno-soncevo, poln ili mlad mesec, visok ili nizok vozdusen pritisok, vodata vo kacuvanje, vo paganje ili stabilna, temperaturata, pred ili posle mrest, sabajle ili navecer .......
Nikogas ne e edna, sekogas se nivni kombinacii.
Pred dve nedeli imase strasna nedela so odlicni ribolovni denovi koga ribata strasno jadese.
Koj bea se pricinite za toa ???
Ima luge koj sekoj svoj ribolov go pribelezuvaat so site podatoci za vremeto, vodata, mesecinata, pritisoot ....
Po mene mnogu pravilno no jas nesto nemam takva zelba.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 05, 2011 1:58 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Premnogu faktori vlijaat na ribolovot, ne veruvam deka nekoj moze so sigurnost
da proceni. Zapisuvanjeto e dobra rabota, mozebi treba da si nabavime nekoj softver,
po moznost besplaten. :)

Nesto slicno na ova mozebi:

http://www.riboskop.com/izgled2.html

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 05, 2011 5:07 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Bravo Vlado
Ova prvpat go gledam

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 05, 2011 5:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
na sekoja voda se razlicni faktorite za dobar i losh riboloven den i spored terenot treba da se prisposobime.primer negde odgovara juzen veter negde ne i znaci nema konkreten odgovor shto ke gi pokrije site vodi so eden primer.kaj ke ribolovime za tamu treba da znaeme shto e i kako e i bash zatoa e interesen ribolovot i ne zdosaduva bidejki nema kraj....
sho ako mene nekoj mi kaze na vardar abe padna vodata ne mi jade koga na drug podole na 100m ke mi kaze abe padna vodata mi se otvori mestovo super mi e mi jade :)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 05, 2011 6:00 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
ilija НапишиCOLON
Bravo Vlado
Ova prvpat go gledam
Iskreno i jas denes prvpat pobarav, i mene me iznenadija Hrvative.
Naletav i na nekoi stranski, no ne bi sakal
da eksperimentiram so download na slepo.

The Fish Tracking System, Fishing Log Software, My Fishing Log, Fishing Notebook i taka natamu,
gi ima mnogu, no sto e dobro ne bi znael da kazam.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 05, 2011 6:02 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Mozam da kazam za pastrmka. (ova e moe iskustvo, ne i pravilo)
Na polna mesecina ne odam. Duva sever pak ne odma. Mirno vreme ke me prelaze a jak juzen ili zapaden pa i kombinirano so bilo kakov dozd ne propustam.

Vo site gorenavedeni kombinacii imam izvadeno riba, megutoa vo uslovi na poslednata kombinacija ulovot bil desetostruko pogolem.
Imalo slucaevi koga vo takvi uslovi imam vadeno preku 10 pastrmki ne pastrmcinja, i toa se povtoruvalo mnogu pati. Dodeka vo ostanatite uslovi ulovot variral. Bitno e da napomenam deka ovde zboram za iskustvo vo varalicanje a ne musicarenje.
A sto se odnesuva do pravecot na veterot bitno e da napomenm deka i mestopolozbata igra uloga. Toa sto e za mene e sever za nekogo e jug. Znaci faktor e dali duva prema obala ili prema voda. Pozitivno za mene e veter so pravec prema kopno, a pravec na zafrlanje e kontra veter. Pastrmkite na Debar gi imam fateno vo takvi uslovi, kako i 80% pastrmki u Svedska.
Pak ke napomenam deka zboram za varalicarenje na otvorena voda a ne musicarenje na reka i toa deka ova e moe povekegodisno iskustvo a ne naucno dokazana rabota potkrepena so zakoni na prirodata i povekegodisna studija na NACIONALNA GEOGRAFIJA.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 05, 2011 6:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
akiribar НапишиCOLON
na sekoja voda se razlicni faktorite za dobar i losh riboloven den i spored terenot treba da se prisposobime.primer negde odgovara juzen veter negde ne i znaci nema konkreten odgovor shto ke gi pokrije site vodi so eden primer.kaj ke ribolovime za tamu treba da znaeme shto e i kako e i bash zatoa e interesen ribolovot i ne zdosaduva bidejki nema kraj....
sho ako mene nekoj mi kaze na vardar abe padna vodata ne mi jade koga na drug podole na 100m ke mi kaze abe padna vodata mi se otvori mestovo super mi e mi jade :)
Аки браво,токму тоа е тоа,сепак треба повеќе фактори да се поклопат за добар улов.Најдобро е да се посетува познат ревир каде што знаеме како и што треба,според мене тоа е најбитно :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 05, 2011 7:18 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Da vi kazam na kozjak najveke riba imam izvadeno na polna mesecina
i dava uspeh normalno i veterot da se pogodi i uste ako go nema
e top. Za ova za mesecinata prasav i astrolog koj raboti kaj mene a toa mu e hobi
i mi potvrdi deka goleme uloga igra mesecinata i nejzinata postavenost.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 05, 2011 9:07 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Крсте немој да ми кажеш дека има врска и дали Јупитер е во седма врата ;)
Ако е така ич не одам по риба на трска.Ќе си купам мрежа па ќе си фаќам риба кога јас сакам а не она :evil:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum